19 Kasım 2010, Cuma 14:02:29

UÇAKLARIN ÇARPIŞMASI SON ANDA ÖNLENDİ!

Son zamanlarda sıkça duyulan uçakların çarpışma tehlikesi atlatması haberlerine bir yenisi daha eklendi. İsrail’de Air Berlin uçağı ile El-Al uçağı birbirine 250 metre yaklaştı, çarpışma son anda önlendi.
  • Kule görevlisinin uyanıklığı denmiş ,bir Atc olarak bunu anlamadım .İşi ne ki zaten; onları okadar yaklaştırmamak değil mi?
  • TECRÜBESİZ KİŞİLER LÜTFEN YORUM YAZMAYIN.İNSAN ÜÇ DÜŞÜNÜR BİR KONUŞUR,BİR YAZAR.TEL AVİV FIR A UÇAKLAR %90 BATIDAN GİRER VE BATIDAN ÇIKAR.KALKAN UÇAK ÖRNEĞİN DEENA 1 E DEPARTURE 3000 FEET TAHDİTLİDİR.GELEN UÇAK 4000 FEET TE GELİR.BU ARADA DİKKATSİZLİK BU VE BENZERİ DURUMLARA YOL AÇABİLİR.KONUYU BAŞKA MECRALARA ÇEKMEK,SAÇMA TARTIŞMALAR AÇMAK TAMDA BİZİM SEKTÖRE UYGUN DAVRANIŞLAR MAALESEF. AYRICA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KUDÜSÜ BAŞKENT OLARAK TANIMAMAKTADIR.KUDÜS İHTİLAFLI BİR BÖLGEDİR.İSRAİL MECLİSİ KUDÜSÜ BAŞKENT KABUL ETMİŞTİR.ANCAK TÜM ÜLKE BÜYÜKELÇİLİİKLERİ TELAVİV DEDİR.
  • Sayın Havacılık ve Coğrafya!!!. İsrail'in başkenti Tel Aviv'dir. Kendi kanunları Kudüs der ama BM kararı ile bu geçersiz kılınmıştır. Biraz araştırın ne olur.
  • RWY30 veya 26 yaklaşan trafikler , RWY26'dan kalkan trafiklerin DOVER waypoint'te korsunu keser.Bu yüzden Jepss.Chartlarda DOVER noktasından önce 4000 feetin altına inmeyin der.Chartlar uygulanırsa problem yaşanmaz.Ayrıca TCAS diye bir şey var.TCAS faal ve henüz ikaz vermemişse daha facianın eşiğine gelinmemiş demektir.
İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda, kule görevlisinin uyanıklığı sayesinde facianın eşiğinden dönüldü.  
 
138 yolcusu bulunan Air Berlin’e ait Boeing 737-800 tipi bir uçak Ben Gurion Havalimanı’ndan Almanya’nın Köln kentine gitmek için havalandı. Tırmanışını sürdüren uçak 4 bin feet yüksekliğe geldiğinde Atina-Tel Aviv seferini yapan El Al Havayolları’na ait Boeing tipi bir uçakla çarpışma tehlikesi yaşadı. 
 
Birbirine 250 metre kadar yaklaşan uçakların çarpışmasını kulenin son anda gelen uyarısı önledi.
 
Kulenin uyarısı ile iki uçak farklı yönlere manevra yaparak çarpışmaktan son anda kurtuldu.
 
Kule görevlisinin hayati uyarısıyla onlarca yolcu facianın eşiğinden döndü.
 
UÇAKLARIN ÇARPIŞMASI SON ANDA ÖNLENDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
Kule görevlisinin uyanıklığı denmiş ,bir Atc olarak bunu anlamadım .İşi ne ki zaten; onları okadar yaklaştırmamak değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
TECRÜBESİZ KİŞİLER LÜTFEN YORUM YAZMAYIN.İNSAN ÜÇ DÜŞÜNÜR BİR KONUŞUR,BİR YAZAR.TEL AVİV FIR A UÇAKLAR %90 BATIDAN GİRER VE BATIDAN ÇIKAR.KALKAN UÇAK ÖRNEĞİN DEENA 1 E DEPARTURE 3000 FEET TAHDİTLİDİR.GELEN UÇAK 4000 FEET TE GELİR.BU ARADA DİKKATSİZLİK BU VE BENZERİ DURUMLARA YOL AÇABİLİR.KONUYU BAŞKA MECRALARA ÇEKMEK,SAÇMA TARTIŞMALAR AÇMAK TAMDA BİZİM SEKTÖRE UYGUN DAVRANIŞLAR MAALESEF. AYRICA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KUDÜSÜ BAŞKENT OLARAK TANIMAMAKTADIR.KUDÜS İHTİLAFLI BİR BÖLGEDİR.İSRAİL MECLİSİ KUDÜSÜ BAŞKENT KABUL ETMİŞTİR.ANCAK TÜM ÜLKE BÜYÜKELÇİLİİKLERİ TELAVİV DEDİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sayın Havacılık ve Coğrafya!!!. İsrail'in başkenti Tel Aviv'dir. Kendi kanunları Kudüs der ama BM kararı ile bu geçersiz kılınmıştır. Biraz araştırın ne olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
RWY30 veya 26 yaklaşan trafikler , RWY26'dan kalkan trafiklerin DOVER waypoint'te korsunu keser.Bu yüzden Jepss.Chartlarda DOVER noktasından önce 4000 feetin altına inmeyin der.Chartlar uygulanırsa problem yaşanmaz.Ayrıca TCAS diye bir şey var.TCAS faal ve henüz ikaz vermemişse daha facianın eşiğine gelinmemiş demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000