21 Mart 2024, Perşembe 09:12:46

Easjet'in slot mesaisi

EasyJet Milano'nun Linate Havaalanında slot satın almak için Avrupa Komisyonu ile görüşmelerini sürdürüyor.

EasyJet Milano'nun Linate Havaalanında slot satın almak için Avrupa Komisyonu ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu hamle, Lufthansa'nın devlete ait bir İtalyan havayolu şirketi olan ITA Airways'in %41 hissesini satın alma planına ilişkin daha geniş kapsamlı tartışmaların bir parçası. EasyJet'in CEO'su Johan Lundgren, Çarşamba günü Brüksel'de düzenlenen bir konferansta havayolu şirketinin Linate'deki operasyonlarını genişletmekle ilgilendiğini ifade etti.

Lufthansa, sermaye artırımının bir parçası olması beklenen 325 milyon € (351,4 milyon $) tutarındaki bir yatırımla ITA Airways'teki hissesini güvence altına almayı hedefliyor. Alman havayolu, bu ayın sonlarına doğru Avrupa Komisyonu'ndan satın almaya ilişkin olası endişeleri ortaya koyacak bir itiraz beyanı almayı bekliyor.

Lundgren konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Linate'deki varlığımızı arttırmak istediğimizi gizlemedim ve bunun son derece mantıklı olacağını düşünüyoruz, dolayısıyla Komisyon ile bu konuyu görüşüyoruz."

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağa göre, Avrupa Komisyonu ile yapılan görüşmelere ek olarak Lufthansa, EasyJet ile de satın almayla ilgili olası çözüm yollarına ilişkin görüşmeler yürütüyor.

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz Ocak ayında Lufthansa-ITA Airways anlaşmasına ilişkin olarak, satın alma işleminin çeşitli kısa ve uzun mesafeli güzergahlar için yolcu hava taşımacılığı pazarındaki rekabeti azaltabileceği endişesiyle derinlemesine bir soruşturma başlatmıştı.

ITA Airways ve Lufthansa temsilcileri devam eden tartışmalarla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadılar. Benzer şekilde Avrupa Komisyonu da konuyla ilgili açıklama taleplerine henüz yanıt vermedi. (Investing)

Easjet'in slot mesaisi

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000