25 Mart 2023, Cumartesi 11:02:37

Easyjet'ten ilginç rapor; Pasaportun yerini kalp atışları alacak

Pasaportunuzun renginden yakınmayı unutun; yeni bir çalışmadaki tahmine göre gelecekte yolcular havalimanı güvenliğinden kalp atışı ve biyometrik pasaportlarla geçecek.
  • Herseyi dijital kimlige dokmek istiyorlar cok yanlis
  • 50 yil Oncede 2000 li yillarda ucan otomobil ve isinlanmadan bahsediyordunuz, yurruu ense trasinizi gorelim
  • Netflixte bir film vardı, cia artık birbirine çok benzeyen yada dublör kullanan başkanlarda yada herhangi bir kaçak olayında, şahsın kalp ritminden bulmaya çalışıyor..Parmak izi dönemi bitti...Kalp ritmi taklit edilemeyen tek şey imiş!

Pasaportunuzun renginden yakınmayı unutun; yeni bir çalışmadaki tahmine göre gelecekte yolcular havalimanı güvenliğinden kalp atışı ve biyometrik pasaportlarla geçecek.

EasyJet 2070: Seyahatin Geleceği Raporu'nda (easyJet 2070: The Future Travel Report) sadece 50 yıl içinde yolcuların kişiye özgü kalp atışı imzalarının ve biyometrik bilgilerinin, bugün parmak izi tarama teknolojisinin çalışma şeklindeki gibi küresel bir sisteme kaydedileceği öngörülüyor.

Raporu hazırlayan akademisyenler, 2070'e gelindiğinde yolcuların, kişinin vücut şekline uyum sağlayan biyomimetik duyusal uçak koltukları, doğrudan yolcuların gözlerine yansıtılan optoelektronik uçak içi eğlence ve dijital tatil konsiyerjleri de bekleyebileceğini iddia ediyor.

Yerel dili kavramakta zorlanıyor musunuz? Hiç sorun değil. Raporda öne sürüldüğü üzere, konuşmanızı tercüme edecek ve istediğiniz dilde iletişim kurmanızı sağlayacak bir işitme cihazı kullanabilirsiniz.

Otel konaklamalarının da daha fazla kişiye özel hale gelmesi ve otel odalarının, tam istenen sertlikte önden hazırlanmış yataklara ve ortam sıcaklığına sahip, konukların önceden seçtiği müziğin çaldığı akıllı odalara dönüşmesi bekleniyor.

Uzmanların kristal kürelerine göre, üç boyutlu baskı da konukların varış noktalarına ulaştığında geri dönüştürülebilir tatil kıyafetleri basmalarını sağlarken, üç boyutlu yazıcıdan basılmış otel büfesi yiyecekleri, tatildekilerin yemek israfını azaltırken yemek istedikleri her şeyi basmalarına imkan tanıyacak.

Raporun yazarları dünyaya inşa edilen enerji tasarruflu yeraltı otellerinde de artış yaşanacağını öngörüyor.

Ve eğer bir tatil rotası seçmekte zorlanıyorsanız, rezervasyon yapmadan önce bir yeri deneyimlemenizi sağlayan biyonik ve Meta tatil önizlemelerinin standart hale gelmesi bekleniyor.

Varışta, tarihi sadece bir turist rehberinden dinlemek yerine, gezginler kendilerini tamamen kaptırmak adına Antik Yunan'daki orijinal Olimpiyat Oyunları'nın düzenlendiği yerler gibi tarihi alanlardaki "zaman yolculuğu deneyimlerinde" temas hissi sağlayan kıyafetler giyip sanal gerçeklik gözlükleri takabilecek.

Ve havalimanına çılgınca koşuşturmayı unutun: Gelecekte, elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen hava araçları (eVTOL) olan hava taksileri, yolcuların yüzde 85'ini evlerinden doğrudan terminale taşıyarak terminalle otopark arasında giden havalimanı servisinin yerini alabilir.

Birkbeck College'dan, rapora başkanlık eden Profesör Birgitte Andersen, "Benim işimin merkezinde inovasyon var ve gelişen teknolojiler sayesinde 2070'te seyahat dünyasının çok farklı görüneceği açık" diyor.

Bu raporu bir araya getiren uzmanların detaylı analizleri son derece heyecan verici ve önümüzdeki onlarca yılda seyahatin geleceğini nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanıyorum.

EasyJet CEO'su Johan Lundgren ise "Bu raporun sonuçları inanılmaz derecede heyecan verici ve easyJet'in bu tahminlerin birçoğunu, gelecekte tatil yapanlar için gerçeğe dönüştürme yolunda öncülük etmeyi sürdüreceğini göreceğimizi biliyorum" diye ekliyor. (Independent Türkçe)

Easyjet'ten ilginç rapor; Pasaportun yerini kalp atışları alacak

Yorumlar

Kureselciler ~ 1 yıl önce
Herseyi dijital kimlige dokmek istiyorlar cok yanlis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 1 yıl önce
50 yil Oncede 2000 li yillarda ucan otomobil ve isinlanmadan bahsediyordunuz, yurruu ense trasinizi gorelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 1 yıl önce
Netflixte bir film vardı, cia artık birbirine çok benzeyen yada dublör kullanan başkanlarda yada herhangi bir kaçak olayında, şahsın kalp ritminden bulmaya çalışıyor..Parmak izi dönemi bitti...Kalp ritmi taklit edilemeyen tek şey imiş!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000