03 Haziran 2014, Salı 09:26:33

THY'NİN AMSTERDAM KAZASINDA ŞOKE EDEN TESPİT!

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da 5 yıl önce bir THY uçağının düşmesiyle ilgili incelemede, kazanın ardından yeterli müdahalenin yapılmadığı tespitine varıldı
  • Arkadaşlar adamlar ne güzel objektif kaza raporu yayımlamışlar, bizde niye kaza raporları yayımlanmaz acaba.... Bence hatanın nedeni meslek körlüğü, hiç başına gelmeyeceğini düşünmek, makinaya fazla güvenmek, hatta kendisinden bile fazla güvenmek....
  • En azından biz Türk Devleti olarak raporu gündemimize alıp gereken dersleri çıkarmalıyız. Kendi başımıza gelmeden başkalarının hatalarından ve tecrübelerinden faydalanmalıyız.
  • Maalesef, hatanın büyüğü rahmetli ,kokpit ekibinde. Altlmetre bozuk diye uçak yere vurulmaz. Bozuksa, bunun bin bir çeşit manuel çözümü vardır. Hatanın küçüğü Boeing'de , altlmetrelerin değerlerinin tutarlı olmasını gerektiren bir yazılım kullanmadıkları için ( kazadan sonra böyle oldu mu bilmiyorum) Maalesef durum bu. Yurt dışında Thy logosunu görünce bile içi pırpır edecek kadar vatanımızı seviyoruz. Yılda 1 kere Schipol'e yolum düşüyor, inerken "belki burada yatıyorlardı" diye içimizden geçmiyor değil. Işin bir de bu duygusal boyutu var. Hata kimde olursa olsun, bizim uçağımız düştü. Allah rahmet eylesin
  • Hollanda'da kaçak yaşayan bir Türkün ağzından duydum. Hastalanmış, hastaneye kaldırılmış. Kaçak olduğu halde tedavisini yapmışlar. Kaçak diye şikayette de bulunmamışlar. Benim ülkemde ise parası olmayan tedavi edilmiyor, parası olan da lüks hastanelerde bedava tedavi olan Suriyelilerin istilası nedeni ile parasıyla rezil oluyor. Geçirdiğim bir operasyondan sonra yoğun bakım yerine öksürüp tıksıran birsürü insanın girip çıktığı, 10 yataklı bir odaya alınmıştım. Gavur kimler acaba?

BBC Türkçe'nin haberine göre; Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da 5 yıl önce bir THY uçağının düşmesiyle ilgili incelemede, kazanın ardından yeterli müdahalenin yapılmadığı tespitine varıldı.

Türk Hava Yolları'nın (THY) Tekirdağ uçağının inişi sırasında meydana gelen kazada ilk yardım protokolünün gerektiği şekilde uygulanmadığı belirtilen raporda, kazanın daha büyük çaplı olması halinde vahim sonuçlar meydana gelebileceği belirtiliyor.

Tekirdağ adlı uçak, 25 Şubat 2009'da Schiphol Havalimanı'na inişi sırasında, yükseklik göstergelerindeki arıza nedeniyle düşerek ikiye bölünmüştü. Kazada, pilotlar dahil 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazaya ilişkin iddialar Amsterdam Medisch Centrum (AMC) Travma Bölümü Uzmanı Dr. Ingri Postma tarafından araştırıldı.

UYGUN SEDYE SORUNU

Araştırma sonuçlarını aktaran rapora göre, kazadan yaralı olarak kurtulan 121 kişiye yeterli müdahale yapılamadı. Örneğin, kaza sonrası birçok yaralı için boyun ve omuriliğe uygun sedye kullanılmadı.

İlk yardım protokolüne göre, sert çarpmaların yaşandığı kazalar sonrası yaralıların, omuriliğin korunması amacıyla, çapraz şekilde konulacakları sedyeyle taşınması gerekiyor. Ancak bu tip sedyeler, THY uçağından sağ kurtulan yaralılardan sadece yüzde 25 için kullanıldı.

Postma'nın raporuna göre, kaza sonrası yaralılara ultrason, röntgen, ekokardiyografi ve diğer tıbbi taramalar yeterli düzeyde yapılmadı. Uluslararası protokollere göre, kazadan yaralı olarak kurtulanların tamamına bu taramaların yapılması gerekiyor. Fakat Schiphol'deki kaza sonrası THY yolcularının sadece yüzde 70'ine bu testler uygulandı.

Kurallar gereği, kazadan bir gün sonra tüm yaralıların, kaza sırasında alınan ancak fark edilemeyen bir travma olup olmadığının belirlenmesi için kapsamlı kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Hollandalı uzmana göre, THY uçağından kurtulan yararlılar üzerinde bu kontrol de yeterince uygulanmadı. Yaralıların sadece yüzde 65'i kapsamlı kontrolden geçirildi.

Bir başka ciddi hata da yaralıların hastanelere taşınmasında yaşandı. Kaza bölgesi civarında 25 kilometrelik alandaki hastanelerde yeterli kapasite varken, Türk yolcular 50 kilometre uzaktaki hastanelere taşındı.

"KAZANIN BOYUTU BÜYÜK OLSA..."

Ingri Postma raporda, "Eğer kazanın boyutu büyük olsa, çok daha kötü sonuçlar meyana gelebilirdi" görüşüne yer verdi.

Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi'nin araştırmasında da kazaya müdahale sırasında çok fazla eksiklik bulunduğu vurgulandı.

Konsey, THY uçağının düşmesi sonrasında iletişim, kaza yerine ulaşma ve kurbanların kayıtları konularında yetersiz kalındığını açıkladı.

AMC Travma Uzmanı Ingri Postma, düşen THY uçağı ile ilgili elde ettiği bulgular ışığında yeni bir "acil müdahale protokolü" hazırladı.

Bu protrokol, ilk aşamada Amsterdam Özgür Üniversite ve AMC gibi travma bölgesi hastanelerinde uygulamaya konacak.

İstanbul-Amsterdam seferini THY'nin 1951 sayılı Tekirdağ uçağı, 25 Şubat 2009'da Schiphol Havalimanı'ndaki Polderbaan pistine inişi sırasında düştü.

İnişe geçen uçağın "altimetre" adı verilen yükseklik gösterge cihazındaki arızayı fark eden pilot son anda yükselmeye çalıştıysa da, kuyruk kısmı piste çarpan uçak ikiye bölündü.

Kazada pilotlar da dahil 9 kişi yaşamını yitirdi, 121 kişi ise yaralı olarak kurtuldu.

THY'NİN AMSTERDAM KAZASINDA ŞOKE EDEN TESPİT!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar adamlar ne güzel objektif kaza raporu yayımlamışlar, bizde niye kaza raporları yayımlanmaz acaba.... Bence hatanın nedeni meslek körlüğü, hiç başına gelmeyeceğini düşünmek, makinaya fazla güvenmek, hatta kendisinden bile fazla güvenmek....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
En azından biz Türk Devleti olarak raporu gündemimize alıp gereken dersleri çıkarmalıyız. Kendi başımıza gelmeden başkalarının hatalarından ve tecrübelerinden faydalanmalıyız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Maalesef, hatanın büyüğü rahmetli ,kokpit ekibinde. Altlmetre bozuk diye uçak yere vurulmaz. Bozuksa, bunun bin bir çeşit manuel çözümü vardır. Hatanın küçüğü Boeing'de , altlmetrelerin değerlerinin tutarlı olmasını gerektiren bir yazılım kullanmadıkları için ( kazadan sonra böyle oldu mu bilmiyorum) Maalesef durum bu. Yurt dışında Thy logosunu görünce bile içi pırpır edecek kadar vatanımızı seviyoruz. Yılda 1 kere Schipol'e yolum düşüyor, inerken "belki burada yatıyorlardı" diye içimizden geçmiyor değil. Işin bir de bu duygusal boyutu var. Hata kimde olursa olsun, bizim uçağımız düştü. Allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hollanda'da kaçak yaşayan bir Türkün ağzından duydum. Hastalanmış, hastaneye kaldırılmış. Kaçak olduğu halde tedavisini yapmışlar. Kaçak diye şikayette de bulunmamışlar. Benim ülkemde ise parası olmayan tedavi edilmiyor, parası olan da lüks hastanelerde bedava tedavi olan Suriyelilerin istilası nedeni ile parasıyla rezil oluyor. Geçirdiğim bir operasyondan sonra yoğun bakım yerine öksürüp tıksıran birsürü insanın girip çıktığı, 10 yataklı bir odaya alınmıştım. Gavur kimler acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000