16 Nisan 2012, Pazartesi 19:01:12

THY'DEN RÖTAR AÇIKLAMASI

Atatürk Havalimanı'nda son günlerde yaşanan rötarlarla ilgili hedef haline gelen Türk Hava Yolları, açıklama yapmak zorunda kaldı. İşte o açıklama...
  • simdi benim onumuzdeki hafta ALG gruplarım var. hade bakalım iki ucagi birlestirsinlerde goreyim. onumuzdeki hafta aprondan ses duyarsaniz bilin ki birileri ile fena kapistim demektir. o kadar sistemli ve oya isler gibi altini bosaltiyorlarki isletmelerin, calisacak akilli personel kalmadi.
  • Turk pilotlarının açığını yabancı pilotlarla çözmüştük şimdide İstanbul daki hava trafiğine daha sıkı ve çözüm odaklı yaklaşımlarla başka gözlerle bakılmasının gerektiğine inanıyorum. Yani ben usullerimiz daha iyilestirilinceye kadar YABANCI ATC istiyorum ama tercihim Alman ATC ist da lodos ta esse aynen poyraz daki gibi tıkır tıkır işletirler. Bizimkilerde yeni prosedür öğrenir malum herseyde olduğu gibi budada çok iyi değiliz.
  • Kuş sürüleri meydan üzerinde turlamaya pist katetmeye başlıyor ILS e establish olmuş trafik paternden çıkarılıp beklemeye sokuluyor. Arkasındakilerin vay haline . Yakıtım bitti diyen , go aroun talimatına uymayıp yapamam deyip pistte uçak varken inen, uçakta yedi saattir kankaybedeb yaralı var diyen, bu çağrıya napıyım baştan söyleseydin cevabı veren. En korkuncu ATC deki arkadaşın bir an mikrofonu fırlatıp gitmesi olur ama o da yakın
  • Oluşmuş gecikmelerin yarattığı sorunlara çözüm bulmak yerine gecikme olmaması için çözüm aranmalı. 500 er kilo fazla yakıt alıyorduk. Bu hafta başı gösterdi ki onunla da kritiğe düşenler oldu. Zira lodosa bir de kuş tehdidi eklendi. Onda da önlem yok ATC operatörünün spontane çaresiz çözümü var. En ilkel meydanlarda bile kuş uzaklaştırma sistemleri vardır. DHMI bu konudaki alt yapısını açıklayabilir mi.
Son günlerde Atatürk Havalimanı'nda hava şartlarının oluşturduğu rötarlar yaşanmaktadır. Uzun süredir devam eden bu şartların özellikle bu hafta perşembe, cuma, cumartesi ile önümüzdeki iki hafta boyunca sürmesi beklenmektedir.

Atatürk Havalimanı'nda normal şartlarda saatlik kapasite 55 iniş kalkıştır. Güneyli rüzgarlarda maksimum 42 iniş kalkış yapılabilmekte, zaman zaman gün içinde bu sayının altına da düşülmektedir.

Havalimanında uçakların kalkış ve inişte park yerine ulaşması için bekleme yapması apron trafiğini de etkilemektedir. Bu durum bagaj ve yolcunun terminale taşınmasını da aksatmaktadır.

Önlem olarak alınacak tedbirler konusunda kriz masası oluşturulmuş ve alınacak tedbirler belirlenmiştir. Zincirleme tehirlerin oluşmaması için yolcuların minumun seviyede etkileneceği biçimde iptal ve birleştirmeler yapılacaktır. Günlük 3 seferin üzerinde sefer yapılan noktalarda seferler birleştirilip geniş gövdeli uçaklarla uçuşlar gerçekleştirilecektir.

Yolcularımızın önümüzdeki iki hafta boyunca uçuşları öncesinde seferlerin durumunu çağrı merkezimizden ve web sayfamızdan takip etmeleri önem arz etmektedir.

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle üzgün olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Türk Hava Yolları
Basın Müşavirliği

THY'DEN RÖTAR AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 6 yıl önce
simdi benim onumuzdeki hafta ALG gruplarım var. hade bakalım iki ucagi birlestirsinlerde goreyim. onumuzdeki hafta aprondan ses duyarsaniz bilin ki birileri ile fena kapistim demektir. o kadar sistemli ve oya isler gibi altini bosaltiyorlarki isletmelerin, calisacak akilli personel kalmadi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Turk pilotlarının açığını yabancı pilotlarla çözmüştük şimdide İstanbul daki hava trafiğine daha sıkı ve çözüm odaklı yaklaşımlarla başka gözlerle bakılmasının gerektiğine inanıyorum. Yani ben usullerimiz daha iyilestirilinceye kadar YABANCI ATC istiyorum ama tercihim Alman ATC ist da lodos ta esse aynen poyraz daki gibi tıkır tıkır işletirler. Bizimkilerde yeni prosedür öğrenir malum herseyde olduğu gibi budada çok iyi değiliz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kuş sürüleri meydan üzerinde turlamaya pist katetmeye başlıyor ILS e establish olmuş trafik paternden çıkarılıp beklemeye sokuluyor. Arkasındakilerin vay haline . Yakıtım bitti diyen , go aroun talimatına uymayıp yapamam deyip pistte uçak varken inen, uçakta yedi saattir kankaybedeb yaralı var diyen, bu çağrıya napıyım baştan söyleseydin cevabı veren. En korkuncu ATC deki arkadaşın bir an mikrofonu fırlatıp gitmesi olur ama o da yakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Oluşmuş gecikmelerin yarattığı sorunlara çözüm bulmak yerine gecikme olmaması için çözüm aranmalı. 500 er kilo fazla yakıt alıyorduk. Bu hafta başı gösterdi ki onunla da kritiğe düşenler oldu. Zira lodosa bir de kuş tehdidi eklendi. Onda da önlem yok ATC operatörünün spontane çaresiz çözümü var. En ilkel meydanlarda bile kuş uzaklaştırma sistemleri vardır. DHMI bu konudaki alt yapısını açıklayabilir mi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000