27 Aralık 2011, Salı 15:40:18

THY TEKNİK'E EASA KUŞATMASI

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş’de incelemelerde bulunan Avrupa Havacılık Emniyeti Teşkilatı EASA, bir dizi yaptırımı şart koştu. Bundan böyle Teknik A.Ş’deki tüm yazışmalar İngilizce olacak...
  • Niye rapor yazarken ingilizce yazılınca ek külfet olacak? Kalitecilik oynamayı bırakırsak herşey düzelir. Kendin yaz kendin oyna. EASA yerse. (SHGM yiyor). Artık EASA yemiyorum değince. 'KAN KUSTURUOR' oluyor. Ne güzel. Hayırlı olsun.
  • Hala şu bas parayı al lisansı olayını savunanlar var kardeşim ya..Batmış,kendini kaybetmiş yunanın şirketinden EASA lisansı alıyorsun,,ne bir denetleme var,ne birşey,, sınavlar çakma,,bas parayı al lisansı.gelmiş birde savunuyorsun.gerisini bana anlatma..Herşeyin farkındayız..Adam türkçe yapılan modul sınavlarını geçemeyip yunana umut bağlamış,,birde ingilizce anlatılan dersleri anlayıp,sınavları geçecek öylemi..Yapma kardeşim,,yemezler,, EASA lisans kursları bitmeli..bu bizim kendimize attığımız bir çelmedir..ilerde anlarsınız..
  • bu işi seven havacılığa aşık olanları eğitimini alanları dışarda bırakıp torpillileri belediyecileri toplayıp teknisyen yapan zihniyet herşeye müstahak. benim kendi arkadaşlarım şuan hala THY bünyesinde teknisyenler 3 kelime ingilizce bilmeyen adam girdi ingilizcesi mükemmel olan bizzat THY nin sınavlarından 100 puan alan bir arkadaş hala dışarda... yazıklar olsun..
  • Bedel ödenecekse ödenecek.
Türk Hava Yolları Teknik A.Ş’deki iç denetimlerin eksik yapılması üzerine harekete geçen EASA, bir süredir Teknik A.Ş’ye yönelik incelemelerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde özel görevli ekiple Teknik A.Ş’de incelemelerde bulunan EASA, bir dizi bulguya rastladı. Özellikle Ankara’daki hangarda EASA’yı rahatsız eden bulgulara rastlanması Teknik A.Ş’de rahatsızlık yarattı.

EASA’nın denetimlerini aralıksız sürdürmesi kurum içerisinde gerginlik yaratırken EASA’nın anlamsız dayatmaları ise dikkat çekti.
 
EASA’DAN İNGİLİZCE DAYATMASI
 
EASA’nin üzerinde en çok durduğu konulardan biri her alanda ingilizce kullanılmasıydı. EASA denetmenleri, Teknik A.Ş’deki bütün yazışmaların ve raporlamaların İngilizce yapılmasını şart koştu. 
 
Teknik A.Ş yetkililerinin İspanya örneğini sunması da EASA’yı ikna etmeye yetmedi. EASA yetkilileri AB üyesi olduğu için İspanya’nın yazışmaları kendi dilinde yapmasında sakınca olmadığını ancak Türkiye’nin sadece İngilizce kullanabileceğini vurguladı. 

Bu arada EASA’nın bir diğer yaptırımı da Teknik A.Ş’nin yurtdışı bakımları ile ilgiliydi. EASA, Teknik A.Ş’nin yurtdışında bakım yapma yetkisinin de bulunmadığını bildirdi.

Öte yandan bu İngilizce raporlama şartı sadece THY Teknik A.Ş’ye getirilmedi. EASA yetkisi olan tüm bakım kuruluşları ve havayolu şirketleri de aynı şarta tabii tutuldu. Şirketler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yazışmalarında ve raporlamalarında Türkçe, EASA için ise İngilizce rapor düzenlemek zorunda kalacak. Bu durum EASA yetkisi bulunan şirketlere ek külfet getirecek.

 ©AirportHaber Özel

THY TEKNİK'E EASA KUŞATMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Misafir ~ 6 yıl önce
Niye rapor yazarken ingilizce yazılınca ek külfet olacak? Kalitecilik oynamayı bırakırsak herşey düzelir. Kendin yaz kendin oyna. EASA yerse. (SHGM yiyor). Artık EASA yemiyorum değince. 'KAN KUSTURUOR' oluyor. Ne güzel. Hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Hala şu bas parayı al lisansı olayını savunanlar var kardeşim ya..Batmış,kendini kaybetmiş yunanın şirketinden EASA lisansı alıyorsun,,ne bir denetleme var,ne birşey,, sınavlar çakma,,bas parayı al lisansı.gelmiş birde savunuyorsun.gerisini bana anlatma..Herşeyin farkındayız..Adam türkçe yapılan modul sınavlarını geçemeyip yunana umut bağlamış,,birde ingilizce anlatılan dersleri anlayıp,sınavları geçecek öylemi..Yapma kardeşim,,yemezler,, EASA lisans kursları bitmeli..bu bizim kendimize attığımız bir çelmedir..ilerde anlarsınız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bu işi seven havacılığa aşık olanları eğitimini alanları dışarda bırakıp torpillileri belediyecileri toplayıp teknisyen yapan zihniyet herşeye müstahak. benim kendi arkadaşlarım şuan hala THY bünyesinde teknisyenler 3 kelime ingilizce bilmeyen adam girdi ingilizcesi mükemmel olan bizzat THY nin sınavlarından 100 puan alan bir arkadaş hala dışarda... yazıklar olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bedel ödenecekse ödenecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000