04 Şubat 2014, Salı 15:40:51

THY UÇAĞI KUYRUK SÜRTTÜ

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Helsinki seferini yapacak olan uçağı Atatürk Havalimanı'ndan kalkışı sırasında kuyruk sürttü. Uçak seferden çekildi...
  • buradaki bütün yorumları okudum ve bana hepiniz haklıymışsınız gibi geliyor. endüstri müh okuyorum. bekleme hattı ve kuyruk modelleri çalışırken buraya denk geldim. saygılar
  • Kuyruk sürtme olayı tamamen yükleme hatası veya uçuş eğitim eksikliğidir. Olayların sadece B737 uçaklarında yoğun olması üç sonuça götürebilir: 1- Bu uçaktaki QRH sürat hesaplarında performans hatası sorunu var veya uçak ta. 2- Kuruk vurmada pilot hatsı varsa bunun nedeni teorik ve uygulama bilgisinde eksikliğidir. Düşünülmesi gereken bazı sorular şunlar olabilir: Geçmişte defalarca olan kuyruk vurma olaylarındaki hatalar araştırdı mı? Araştırıldı ise ne sonuçlar çıkarıldı? Bu sonuçlar ve çıkarılan dersler pilotlarla paylaşıldı mı? Bunları düzeltici çözümler ne oldu?
  • Arkadas. Kuyruk surtmeler darbeler. Sert inisler. Motora Kus girmeler. Veya. Yabanci bir cisi Moturum icine girmesi Daha. Cok olaylar var. bunlarin. Hepsine. NDT ciler. Bu gibi hasarlari. Kontrol eder. Ve onlarin. Gorevi. Sen bunu bilemesin Kuyruk capttigi an zaten Cokpite hem sens gider ayni zamanda ucakta bir sarsinti olur Yalistir. Deme. Bu. isin uzmaniyiz. Bu olay en az Ayda bir kere deng gelirdi. Ve NDT. Ci. Gider kuyruk altindaki. Damper. Dedigimiz. Aparatin. Amortisor. Gorevini yapan. Aparatin. Etrafindaki. Bolgeyi. Goz kontrolu. 2. Eddycuren. Ulrasonic. Ve ya sivi. Girilimle. Bu yontemlerle. Konrol edilir ve. Eger surtmeden dolayi. Ezilme. Catlama. Yuzeysel. Malzemede. Zayiflama varsa. Hemen. Aytim. Yazilir. Rapor. Verilir Gerekli makama. Onlarda. Govde Kanata. Bildirilir. O bolgeyi. Tamir Ederler. Ya. Parca koyar veya. Ucagin kitabinda ne. Diyorsa. O sekilde Tamiri yapilir. Tabiki. Ucak. Hangara cekilir. Lutfen yanlis. Deme. Bu konularda. Istersem kitabini yazarim .yanlis desem. Orda. Senin benim kadar. Bu konulari bilen. Kose yazarlarimiz vardir onlar Yanlis derdi. Saygilarimla. Hawaii. USA. Insallah yakinda. Bostona. Gececegim.
  • Tip müdürünün istifa etmesi gerekir artık!

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul'dan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye gidecek olan uçağı, kalkış sırasında kuyruk sürttü.

Edinilen bilgilere göre; THY'nin dün saat 14.05'de TK1763 sefer sayısıyla gerçekleştireceği İstanbul-Helsinki seferi, uçağın kalkış yaptığı sırada kuyruk sürtmesinden dolayı yaklaşık 3 saatlik gecikmeyle gerçekleşti.

Türk Hava Yolları'na ait TC-JHC tescilli Boeing 737-800 tipi İskenderun isimli uçağın pilotu, Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yaptığı sırada meydana gelen kuyruk sürtmesi sonrası kule ile irtibata geçti ve Atatürk Havalimanı'na geri döndü. Yolcular terminale alınırken uçak ise bakıma alındı. 

Yapılan incelemelerin ardından TC-JHC tescilli uçak seferden çekilirken, yerine TC-JFT tescilli bir başka Boeing 737-800 tipi uçak tahsis edildi.

İstanbul - Helsinki seferi ise yaşanan olaylardan sonra 2 saat 45 dakikalık gecikmenin ardından gerçekleşebildi.

©AirportHaber ÖZEL

THY UÇAĞI KUYRUK SÜRTTÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (109)

mahmut ~ 3 yıl önce
buradaki bütün yorumları okudum ve bana hepiniz haklıymışsınız gibi geliyor. endüstri müh okuyorum. bekleme hattı ve kuyruk modelleri çalışırken buraya denk geldim. saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Kuyruk sürtme olayı tamamen yükleme hatası veya uçuş eğitim eksikliğidir. Olayların sadece B737 uçaklarında yoğun olması üç sonuça götürebilir: 1- Bu uçaktaki QRH sürat hesaplarında performans hatası sorunu var veya uçak ta. 2- Kuruk vurmada pilot hatsı varsa bunun nedeni teorik ve uygulama bilgisinde eksikliğidir. Düşünülmesi gereken bazı sorular şunlar olabilir: Geçmişte defalarca olan kuyruk vurma olaylarındaki hatalar araştırdı mı? Araştırıldı ise ne sonuçlar çıkarıldı? Bu sonuçlar ve çıkarılan dersler pilotlarla paylaşıldı mı? Bunları düzeltici çözümler ne oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Arkadas. Kuyruk surtmeler darbeler. Sert inisler. Motora Kus girmeler. Veya. Yabanci bir cisi Moturum icine girmesi Daha. Cok olaylar var. bunlarin. Hepsine. NDT ciler. Bu gibi hasarlari. Kontrol eder. Ve onlarin. Gorevi. Sen bunu bilemesin Kuyruk capttigi an zaten Cokpite hem sens gider ayni zamanda ucakta bir sarsinti olur Yalistir. Deme. Bu. isin uzmaniyiz. Bu olay en az Ayda bir kere deng gelirdi. Ve NDT. Ci. Gider kuyruk altindaki. Damper. Dedigimiz. Aparatin. Amortisor. Gorevini yapan. Aparatin. Etrafindaki. Bolgeyi. Goz kontrolu. 2. Eddycuren. Ulrasonic. Ve ya sivi. Girilimle. Bu yontemlerle. Konrol edilir ve. Eger surtmeden dolayi. Ezilme. Catlama. Yuzeysel. Malzemede. Zayiflama varsa. Hemen. Aytim. Yazilir. Rapor. Verilir Gerekli makama. Onlarda. Govde Kanata. Bildirilir. O bolgeyi. Tamir Ederler. Ya. Parca koyar veya. Ucagin kitabinda ne. Diyorsa. O sekilde Tamiri yapilir. Tabiki. Ucak. Hangara cekilir. Lutfen yanlis. Deme. Bu konularda. Istersem kitabini yazarim .yanlis desem. Orda. Senin benim kadar. Bu konulari bilen. Kose yazarlarimiz vardir onlar Yanlis derdi. Saygilarimla. Hawaii. USA. Insallah yakinda. Bostona. Gececegim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Tip müdürünün istifa etmesi gerekir artık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000