12 Kasım 2009, Perşembe 07:41:46

KTHY'de ucuz bilet kaosu!

Yıllardır KKTC'nin bayrak taşıyıcılığını yapan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY), yönetim zafiyeti ve israf sebebiyle batma noktasında. KKTC Ulaştırma Bakanlığı, KTHY'nin 2008'de 57 milyon TL zarara uğradığını açıkladı.
  • BU ŞİRKETİ BANA TESLİM ET HİÇ ELEMAN ÇIKARMADAN .....ŞİRKETİ 1 YIL İÇİNDE İSTEDİĞİNDEN DAHA İYİ BİR KONUMA GETİREYİM..BEN HEM KKTC HEMDE TC VATANDAŞIYIM..VE KTHY ZAMANIN DA ÇOK YARDIM ETTİM TEKNİK OLARAK ...KABUL DERSEN ULAŞTIRMA BAKANINA SN HASAN TAÇOY,A BEN ULAŞABİLİRİM..BU TEKLİFİMDE ÇOK CİDDİYİM...İSTERSEN 13 DEĞİL 14 MAAŞ TA VEREBİLİRSİN. SEBEBİ İSE BİLİNMEDEN YAPILAN HARCAMALARIN YANLIŞINI TEMİZLEMEM YETERLİ OLACAKTIR..SAYGILARIMLA BANA ULAŞABİLMENİZİ İSE AIRPORT HABER SN SEFA İNAN VASITASI İLE SAĞLAYABİLİRSİNİZ..BEN ONA KONUYU AKTARACAĞIM..
  • (çözüm özelleştirme) diyen arkadaşa katılmamak mümkün değil.Siyasilerin gölgesinde olan bir şirket ne kadar rantabıl çalışabilir ki? Personel sayısı olarak olması gerekenden 4 kat fazla personele sahipler.Giderler gelirlerini okuduklarımıza göre 3-4 kat aşıyor.Şirketin zarara uğratıldığı en yetkili ağızlardan söyleniyor.Her gelen yönetim enkaz devrak diyor.Yani tamamen özelleşmeden Kthy düze çıkacak gibi görünmüyor.
  • İş bilmeden, dil bilmeden, çalışmadan, sadece siyasi açıdan arkası var diye şirkette çalışıp 13 maaş alanlara karşı.Böyleleri (Madem biliyorsanız) hemen gönderilsin. Dil biliyorsunuz, ancak Siz ne kadar çalışıyorsunuz. DİL BİLENLERİ DE BİLİYORUZ;BAL YAPMAZ ARILARI DA. İfadelerinizin bir kısmı eksik-fazla ama doğrusu da çok. Bunlara katılabiliriz. ANCAK BİR İFADENİZE KESİNLİKLE KATILMAK MÜMKÜN DEĞİL. O da şu :"Kthy'nı kimsenin öldürmek istediği yok.Bilakis herkes sahip çıkıp yaşatmak istiyor. " Allah aşkına Çalışanlar ve Yönetim dışında KİM var ki KTHY'yi yaşatmak isteyen. Ya çok safsınız, ya da edebiyatçı. Üzülmeyin, KTHY olduğu gibi yaşayacak. saygı ve sevgiler.
  • Kthy'nin milli havayolu olarak kalmasına kimse karşı değil.Ancak milli havayolu olarak yıllardır kötü yönetilmesine karşı.Trilyonlarca lira zarara uğratılmasına karşı.Çiftlik gibi kullanılmasına karşı.İş bilmeden, dil bilmeden, çalışmadan, sadece siyasi açıdan arkası var diye şirkette çalışıp 13 maaş alanlara karşı. Bu şirkette tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var.Bu şirket KAMU şirketi.Göz göre göre zarara uğratılması hoş bir şey olmasa gerek.Anlaşılan bazıları şirketin bu durumundan çok mutlu ki şirket için yapılan olumlu eleştirilere bile tahammül edemeyip edebiyat parçalıyorlar.Kthy'nı kimsenin öldürmek istediği yok.Bilakis herkes sahip çıkıp yaşatmak istiyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Atakan, en az 180 Euro olması gereken uçak biletlerinin 25 Euro'dan 2010 yılına kadar turizm şirketlerince kapatıldığını duyurdu. KKTC Ulaştırma Bakanı Hasan Toçay ise 25 Euro'dan bilet satışı ile mücadele başlatmış. Turizm şirketleri ile görüşerek uzlaşmaya çalışan Taçoy, "Gerekirse bilet vermeyiz." diyor.

KTHY'de yeni yönetimin yaptığı araştırma sonucu 180-220 Euro arası değişen İstanbul-Kıbrıs arası yolcu biletlerinin, yerli ve yabancı birçok şirkete 25 Euro'dan verildiği tespit edildi. Bundan dolayı uçaklardaki doluluk oranı arttıkça zarar bedeli de buna bağlı olarak arttı. Temmuz ayında yönetim kurulu başkanlığına gelen Erol Atakan, uçakların doluluk oranının tespitini istedi. Uçakların tam kapasite dolu olmasına rağmen zararın artmasına anlam veremeyen Atakan, daha sonra muhasebe kayıtları ile eski yönetim kurulunun imzaladığı antlaşmaların incelenmesini istedi. Yöneticilerin en az 180 Euro'dan alıcıya sunulmasını hedefledikleri yolcu biletlerinin, 25 Euro gibi beklenmeyen bir rakamdan satıldığı tespit edilince başta Atakan olmak üzere yeni yönetim kurulu şoke oldu. Yeni yönetim, şirketlere 25 Euro'dan bilet verilmemesi yönünde ortak bir karar aldı. KTHY'yi zarara uğrattığı gerekçesiyle de eski yönetim kurulu üyeleri mahkemeye verildi. Yönetim KTHY'nin 2009'u 60 milyon liralık zararla kapatacağını tahmin ediyor.

Ulaştırma Bakanı Toçay, havayollarının zarara uğramasını, eski yönetim kurulunun basiretsizliğine bağlıyor. 25 Euro'dan bilet satmanın tutarlı bir tarafının olmadığını vurgulayan Toçay, antlaşması yapılan şirketlerle uzlaşmaya gitmek için görüşmelere başladıklarını söyledi. Antlaşmada belirtilen fiyatta bilet vermelerinin mümkün olamayacağının altını çizen Toçay, uzlaşma sağlanmasa da 25 Euro'dan bilet vermeme konusunda kararlı. Yönetim Kurulu Başkanı Atakan da şirketin kâr etmekten ziyade, Kuzey Kıbrıs'ın bayrak taşıyıcılığını üstlenen bir kurum olduğuna dikkat çekerek, "Kurumun böyle bir misyonunun olması onun zarara uğratılacağı anlamına gelmez." değerlendirmesini yapıyor. Zararı, yönetim kurulu başkanlığına geldikten sonra fark ettiklerini anlatan Atakan, şunları aktarıyor: "Araştırmalardan sonra kucağımıza pimi çekilmiş bombanın bırakıldığını fark ettik. Bu zarara sebep olanların yakasını bırakacak değiliz. Haklarında yasal işlem başlatmak için gerekli girişimlerde bulunduk." Zararı en kısa sürede kapatıp, Kıbrıs havayollarına uluslararası camiada gerekli itibarı kazandırmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını dile getiren Atakan, 2011 yılı için 112 milyon Euro'luk bilet antlaşması yaptıklarını aktarıyor.

KTHY'yi zora sokan uygulamalar

180 ile 220 Euro arası değişen İstanbul-Kıbrıs arası biletler, birçok turizm şirketine 25 Euro'dan satıldı.

THY, bünyesindeki uçaklar için yıllık 240 bin dolar kira bedeli öderken KTHY, kullandığı kiralık uçak başına 340 bin dolar veriyor.

Uluslararası standartlara göre uçak başına düşen personel sayısı en fazla 50 iken bu rakam KTHY'de 150 civarında. 250 personel istihdam etmesi gereken şirkette 700 kişi çalışıyor. Yıllık maliyet 24 milyon lira.

(Zaman)

KTHY'de ucuz bilet kaosu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 9 yıl önce
BU ŞİRKETİ BANA TESLİM ET HİÇ ELEMAN ÇIKARMADAN .....ŞİRKETİ 1 YIL İÇİNDE İSTEDİĞİNDEN DAHA İYİ BİR KONUMA GETİREYİM..BEN HEM KKTC HEMDE TC VATANDAŞIYIM..VE KTHY ZAMANIN DA ÇOK YARDIM ETTİM TEKNİK OLARAK ...KABUL DERSEN ULAŞTIRMA BAKANINA SN HASAN TAÇOY,A BEN ULAŞABİLİRİM..BU TEKLİFİMDE ÇOK CİDDİYİM...İSTERSEN 13 DEĞİL 14 MAAŞ TA VEREBİLİRSİN. SEBEBİ İSE BİLİNMEDEN YAPILAN HARCAMALARIN YANLIŞINI TEMİZLEMEM YETERLİ OLACAKTIR..SAYGILARIMLA BANA ULAŞABİLMENİZİ İSE AIRPORT HABER SN SEFA İNAN VASITASI İLE SAĞLAYABİLİRSİNİZ..BEN ONA KONUYU AKTARACAĞIM..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
(çözüm özelleştirme) diyen arkadaşa katılmamak mümkün değil.Siyasilerin gölgesinde olan bir şirket ne kadar rantabıl çalışabilir ki? Personel sayısı olarak olması gerekenden 4 kat fazla personele sahipler.Giderler gelirlerini okuduklarımıza göre 3-4 kat aşıyor.Şirketin zarara uğratıldığı en yetkili ağızlardan söyleniyor.Her gelen yönetim enkaz devrak diyor.Yani tamamen özelleşmeden Kthy düze çıkacak gibi görünmüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İş bilmeden, dil bilmeden, çalışmadan, sadece siyasi açıdan arkası var diye şirkette çalışıp 13 maaş alanlara karşı.Böyleleri (Madem biliyorsanız) hemen gönderilsin. Dil biliyorsunuz, ancak Siz ne kadar çalışıyorsunuz. DİL BİLENLERİ DE BİLİYORUZ;BAL YAPMAZ ARILARI DA. İfadelerinizin bir kısmı eksik-fazla ama doğrusu da çok. Bunlara katılabiliriz. ANCAK BİR İFADENİZE KESİNLİKLE KATILMAK MÜMKÜN DEĞİL. O da şu :"Kthy'nı kimsenin öldürmek istediği yok.Bilakis herkes sahip çıkıp yaşatmak istiyor. " Allah aşkına Çalışanlar ve Yönetim dışında KİM var ki KTHY'yi yaşatmak isteyen. Ya çok safsınız, ya da edebiyatçı. Üzülmeyin, KTHY olduğu gibi yaşayacak. saygı ve sevgiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kthy'nin milli havayolu olarak kalmasına kimse karşı değil.Ancak milli havayolu olarak yıllardır kötü yönetilmesine karşı.Trilyonlarca lira zarara uğratılmasına karşı.Çiftlik gibi kullanılmasına karşı.İş bilmeden, dil bilmeden, çalışmadan, sadece siyasi açıdan arkası var diye şirkette çalışıp 13 maaş alanlara karşı. Bu şirkette tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var.Bu şirket KAMU şirketi.Göz göre göre zarara uğratılması hoş bir şey olmasa gerek.Anlaşılan bazıları şirketin bu durumundan çok mutlu ki şirket için yapılan olumlu eleştirilere bile tahammül edemeyip edebiyat parçalıyorlar.Kthy'nı kimsenin öldürmek istediği yok.Bilakis herkes sahip çıkıp yaşatmak istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000