27 Kasım 2013, Çarşamba 10:27:59

İPLER KOPTU... GÖZLER SUNEXPRESS'TE!

Son yıllarda uçak siparişleri ve hizmet kalitesinin sonucu olarak hızlı büyüme rakamlarıyla dikkat çeken Türk Hava Yolları ile bir yıl önce ortaklık planladığı Lufthansaarasında ipler tamamen koparma noktasına geldi. Ortaklık neden bitti, SunExpress’in geleceği ne olacak?
  • Çok güldüm diyen kişi sen bence cahilliğine gül. Anadoljet Sunexpress'in değil THY'ın bünyesinde uçuş yapan bir firma. Daha neyin ne olduğunu bilmiyorsun habire gülüyorsun. Gül gül.
  • SunExpress in kurucu ilk Genel Md Yrd cısında kısa bazı bilgiler: Kuruluş aşamasında Türk tescilli bir şirket olması nedeniyle hisselerin %50 den fazlasının Türk vatandaşı olma zorunluluğu var idi. Lufthansa hissedar olarak önce Sivil Havacılık Genel Md. lüğü yapmış olan Atilla bey üzerinden gösterildi.Atilla bey Emekli olunca da rahmetli Barboros çağa üzerinde hisse gösterildi. neticede TK ve Lh hisseleri sahipleri itibariyle yarı yarıya kabul edilir. Kuruluş sözleşmesine göre Yön.Kurulu Bşk THY dan. Yrd cısı LH dan. Genel Md. Lh dan, Genel Md Yrd THY dan, direktörler LH dan görevlendirilmektedir. 18.05.2015
  • hani thy kalitesine kavuşsun demişsiniz ya esb ve saw için. gerçekten çok güldüm. sunexpress personelinin aldığı eğitim, güleryüzü, yolcu memnuniyeti hiç bir şirkette yok. bunlar anadolujet ile birleşince çok daha kaliteli oldu.
  • Bilgi : Sunexpress'in %50 hissesi THY, %40 hissesi Lufthansa, %10 hissesi ise yaz aylarında yitirdiğimiz Barbaros Hayrettin Çağa'ya aittir. THY' nin faaliyet raporlarından inceleyebilirsiniz...

Türk Hava Yolları ile Lufthansa arasında mil puanların düşürülmesi ve sonrasında ortak uçuş programının 2014 Mart ayında iptal edileceğinin açıklanması ile kritik bir sürece girildi. 2008’de Lufthansa’nın başını çektiği Star Alliance üyesi olan ve o tarihten sonra hızlı bir büyüme trendi yakalayarak hem filosundaki uçak sayısını, hem uçuş ağını büyüten THY, bu süreçte üst üste Avrupa’nın en iyi havayolu ödüllerinin de sahibi oldu. THY’nin istikrarlı büyüme rakamları yakalaması ve pazardaki rakiplerini rahatsız etmesi, en başta ortağı Lufthansa’nın başını ağrıttı. Bir yıl öncesine kadar Alman Başbakanı Angela Merkel’in, “ THY ile ortak olalım” demesinden sonra fiziki ortaklık için kolları sıvayan THY ve Lufthansa, ilk başta ortaklıkla ilgili çalışmalar yürüttü. Ancak geride kalan sürede, THY ile Lufthansa’nın ortaklık düşüncesi gerçekleşmediği gibi halen Sunexpress’in yarı yarıya ortağı olan iki şirket birbirine düştü.

THY ile Lufthansa’nın sürpriz kopuşunun nedenlerine ilişkin farklı iddialar ortaya atılırken iddiaların en çarpıcı olanı Lufthansa’nın THY’nin ciddi büyümesinden rahatsızlık duyması ve Alman  pazarında Alman bayrak taşıyıcıyı zorlaması olarak öne çıktı. Halen Almanya’da 12 noktaya sefer yapan ve yeni noktalara uçabilmek için çalışmalarını sürdüren THY’ye karşılık Lufthansa’nın Frankfurt ve Münih’ten Türkiye’de sadece  İstanbul, Ankara ve İzmir’den  sefer yapması rekabet koşullarını THY lehine çevirdi.

Lufthansa kanadı, THY ile iplerin kopmasına gerekçe olarak ‘verimsiz’ ifadesini kullansa da bağlantı seferlerinde, konforu ve hizmet kalitesini gözeterek yolcuların tercihini THY lehine kullanması ve hatta Almanya’nın Mercedes, BMW, Bayer gibi dev firmalarının uçuşlarda THY tercihi, Lufthansa’nın bu kararında etkili oldu.

THY’nin pek de tahmin edilmeyen şekilde hızlı yükselişinin Almanya tarafında yarattığı rahatsızlık, zaman zaman Alman basınına da yansıdı. Alman basını THY’nin kazalarına vurgu yapan haberlere son dönemde ciddi anlamda dikkat çekerken kantarın topuzunu kaçırarak bir Türk şirketi olan Birgen Air kazasını da THY ile ilişkilendirmekten geri durmadı.

Gelinen noktada THY ile Lufthansa ve dolayısıyla sahibi olduğu Austurian ve Swiss ile arasında ipler tamamen koparken iki şirketin 1989 yılında kurduğu Sunexpress’in geleceğinin ne olacağı da merak konusu oldu. Lufthansa’nın ‘ortak uçuş’ restine karşılık THY’nin de Sunexpress kozunu kullanarak ortaklığı bitirme noktasına gelebileceği ifade edilirken henüz bu konuda somut bir karar alınmadı. THY’nin ayrıca pilot eğitimleri için kullandığı Lufthansa’yı bu konuda da bir kez daha değerlendireceği belirtildi.

İŞTE THY'NİN ALMANYA FOTOĞRAFI

Türk Hava Yolları Almanya’da şu an Berlin , Bremen , Köln, Dusseldorf, Friedrichshafen , Frankfurt, Hannover, Hamburg, Leipzig , Munih, Nuremberg ve Stutgart  olmak üzere 12 şehre uçuş yapıyor. 

 İstanbul Atatürk Havalimanı , Sabiha Gökçen ve Ankara çıkış noktası olmak üzere  kış dönemi toplam haftalık uçuş sayısı 238  ve  yaz dönemi toplam haftalık uçuş sayısı 271  iken 2012 yılında  Ocak –Kasım döneminde  Almanya ‘da ki toplam uçurulan yolcu sayısı  2,528,643, 2013 yılında    Ocak Kasım döneminde Almanya ‘da ki toplam uçurulan yolcu sayısı  3,076,197  olarak gerçekleşti,

Geçen senenin aynı dönemine göre toplam büyüme %22 sağlandı.

Türk Hava Yolları Almanya’da önümüzdeki dönemlerde Münster ve Kassel olmak üzere iki yeni hat daha açacak.

 

İPLER KOPTU... GÖZLER SUNEXPRESS'TE!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Çok mu güldün? ~ 3 yıl önce
Çok güldüm diyen kişi sen bence cahilliğine gül. Anadoljet Sunexpress'in değil THY'ın bünyesinde uçuş yapan bir firma. Daha neyin ne olduğunu bilmiyorsun habire gülüyorsun. Gül gül.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Levent Birgen ~ 3 yıl önce
SunExpress in kurucu ilk Genel Md Yrd cısında kısa bazı bilgiler: Kuruluş aşamasında Türk tescilli bir şirket olması nedeniyle hisselerin %50 den fazlasının Türk vatandaşı olma zorunluluğu var idi. Lufthansa hissedar olarak önce Sivil Havacılık Genel Md. lüğü yapmış olan Atilla bey üzerinden gösterildi.Atilla bey Emekli olunca da rahmetli Barboros çağa üzerinde hisse gösterildi. neticede TK ve Lh hisseleri sahipleri itibariyle yarı yarıya kabul edilir. Kuruluş sözleşmesine göre Yön.Kurulu Bşk THY dan. Yrd cısı LH dan. Genel Md. Lh dan, Genel Md Yrd THY dan, direktörler LH dan görevlendirilmektedir. 18.05.2015

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok güldüm ~ 4 yıl önce
hani thy kalitesine kavuşsun demişsiniz ya esb ve saw için. gerçekten çok güldüm. sunexpress personelinin aldığı eğitim, güleryüzü, yolcu memnuniyeti hiç bir şirkette yok. bunlar anadolujet ile birleşince çok daha kaliteli oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bilgi : Sunexpress'in %50 hissesi THY, %40 hissesi Lufthansa, %10 hissesi ise yaz aylarında yitirdiğimiz Barbaros Hayrettin Çağa'ya aittir. THY' nin faaliyet raporlarından inceleyebilirsiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000