15 Kasım 2014, Cumartesi 09:35:00

ESENBOĞA'DAN YURT DIŞINA DİREKT UÇUŞ TALEBİ

Türkiye’nin başkenti Ankara’dan dünyanın önemli pek çok başkentine direkt uçuşlar yapılmıyor.
  • Sirf bu yuzden thy den bilet almiyom,coluk cocuk rezillik baska bisey degil.
  • Bencede yaziklar olsun diyorum..Bi Ankaraya gitmek icin saatlerce coluk cocuk, in ,bin sonra bilmem kac saat bekle istanbulun o rezil kalabaliginda sonra tekrar bin in resmen rezillik yasiyoruz . en azindan haftada bir sefer amsterdam ankara direk ucusu olmasi lazim...dusuncesiz yetkilililer umarim bunu okurlar...
  • Çok ayıp rezillik Paris'ten ankaraya neden direk gidemiyoz Ankara'yı küçültüyolar kınıyorom
  • Ayıptır yahu koskoca Türkiyenin başkentinden avrupaya direk uçamıyoruz ~<>€€%~~~|<<€€€<~~

Roma, Paris, Londra gibi dünyanın önde gelen başkentlerine uçuşlar İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Halihazırda Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan 11 ülkeden 25 noktaya direkt uçuş var. İngiltere, Fransa, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya, Çin gibi ülkelere direkt uçuş ise mümkün değil. Bu ülkelere gitmek isteyenler önce İstanbul’a gitmek zorunda kalıyor. Orada birkaç saat beklendikten sonra aktarmayla gidilecek ülkeye doğru yola çıkılıyor. Direkt uçuşların olmaması öncelikle iş dünyasını rahatsız ediyor. Aktarmalı uçuşların iş dünyasını ve turizmi olumsuz etkilediğini belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, “Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’ya aktarmalı yurtdışı uçuşları yakışmıyor.” derken, Kolejli İşadamları Derneği Başkanı M. Hakan Çınar ise “Hiç değilse Avrupa’nın kalbi olan üç kente; Roma, Paris ve Londra’ya direkt uçuşlar yapılsın.” çağrısı yapıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kamu kurum ve kuruluşları Ankara’da. Bu durum şehrin ‘Avrupa Başkenti’ imajını da zedeliyor. Direkt uçuşların olmaması en çok iş dünyasını ve yabancı misyon temsilcilerini zora sokuyor. Ülkelerine gitmek için İstanbul üzerinden aktarma yapmak zorunda kalan büyükelçiler, dış ülke temsilcileri, bu duruma bir anlam veremiyor. Bu durumdan iş dünyası da rahatsız. Pek çok ülkeyle ticari ilişkileri olan Ankara’dan direkt uçuşların olmaması, işadamlarının en çok şikâyet ettiği konuların başında geliyor. Aktarmanın zaman ve para kaybı olduğuna dikkat çeken Kolejli İşadamları Derneği Başkanı M. Hakan Çınar, “İşadamları olarak aktarmalı uçuşlar nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Yurtdışı bağlantılı işlerimizde sürekli müşteri kaybediyor, Ankara’ya yatırımcı getirmekte zorlanıyoruz.” şeklinde dile getiriyor.

Gelişmiş pek çok ülkenin başkentinin direkt uçuşlar ile öteki ülke başkentlerine bağlandığını ifade eden Çınar, Ankara’dan yurtdışına, özellikle de Avrupa’nın kalbi olan üç başkente direkt uçuş için mutlaka yeni çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. İlgili bakanlıklar ile Türk Hava Yolları’nın (THY) harekete geçmesini istediklerini belirten Çınar, “Yani havayolu şirketlerinin bir zararı söz konusu olmayacak. Bu konuda en büyük görev milli havayolu şirketimiz THY’ye düşüyor. THY’nin haftada 3 gün, 3 başkente direkt uçuş başlatması için de tüm kent dinamiklerini, ilgili bakanlıklarımızı harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Ankara’nın ticaret ve sanayi şehri olduğunu söyleyen ATO Başkanı Salih Bezci, 190 ülkeye ihracat yapıldığını belirtiyor. Türkiye’nin en çok ihracat yapan şehirler sıralamasında 5. olduğunu kaydeden Bezci, “2013’te 190 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş. Malı satmak için o ülkeye gidip gelmek gerekiyor. Ankaralıların başka bir ülkeye giderken aktarmalı yolculuk yapması hem vakit kaybına hem de para kaybına yol açıyor.” dedi. Bezci, Esenboğa Havalimanı’nın kapasitesi ve modernliğiyle çok sayıda noktaya direkt uçuş yapmayı kaldırabilecek kapasitede olduğunu belirtiyor. (Zaman)

ESENBOĞA'DAN YURT DIŞINA DİREKT UÇUŞ TALEBİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Umit uyar ~ 2 yıl önce
Sirf bu yuzden thy den bilet almiyom,coluk cocuk rezillik baska bisey degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
06 ~ 3 yıl önce
Bencede yaziklar olsun diyorum..Bi Ankaraya gitmek icin saatlerce coluk cocuk, in ,bin sonra bilmem kac saat bekle istanbulun o rezil kalabaliginda sonra tekrar bin in resmen rezillik yasiyoruz . en azindan haftada bir sefer amsterdam ankara direk ucusu olmasi lazim...dusuncesiz yetkilililer umarim bunu okurlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kasım ~ 3 yıl önce
Çok ayıp rezillik Paris'ten ankaraya neden direk gidemiyoz Ankara'yı küçültüyolar kınıyorom

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bozok66 ~ 3 yıl önce
Ayıptır yahu koskoca Türkiyenin başkentinden avrupaya direk uçamıyoruz ~<>€€%~~~|<<€€€<~~

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000