04 Ağustos 2010, Çarşamba 14:37:28

TAV’A GAZİPAŞA’DA SOĞUK DUŞ!

TAV Havalimanları Holding’in işlettiği Gazipaşa Havaalanı’na Boeing 737-800 tipi uçakla yapılacak tanıtım uçuşuna SHGM’den izin çıkmadı.
  • 738 oraya iner. 1800 metreye. dururda. regüleli olur ise. ancak kalkışta ancak 8-10bin kilo yakıt ve normal sıcaklık şartlarında başarılı olur. Kış aylarında mesela. Ama her zaman risk. çünkü kalkışta ters pistten kalkmak zorunda ve zaman zaman arka rüzgar ile kalkacak.
  • Uçağı maksimum doldurmayacaklar, bagaj falan olmayacak... 737-400'ün indiğine de inanmıyorum. Yok öyle bişey...
  • Pegasusun B738 ine izin yoksa o zaman pegasus filosunda bulunan B734 yada B735 kullansinlar bu promosyon ucusunda. IzAir'in A319 nesi eksik? Sinirlari zorlamakla tehlike yaratmiyormuyuz?
  • Yaklaşmadaki manialar o kadar önem taşımıyor burası için. 83 radyalde inbound olunduğunda Straight inilebilir. Oradaki sorun, Pas geçme prosedürleri. Çünkü pas geçmede uygulanacak 3 tane özel usul mevcut. Her biri çok tehlikeli ve gündüz yapılabilecek türden. Yinede risk yüksek. (Yaklaşması en kötü olan VAN meydanı.) Taslak Chartta Straight izin verilmiyor. Meydan turlu izin var.

TAV Havalimanları Holding tarafından 25 yıl boyunca işletmesi alınan Gazipaşa Havaalanı’na yapılacak tanıtım gezisinde beklenmedik bir gelişme yaşandı.

5 Ağustos’ta kalabalık bir davetli grubuyla İstanbul’dan Gazipaşa Havaalanı’na gitmek isteyen TAV’a, SHGM’den onay çıkmadı.

Boeing 737-800 tipi uçakların Gazipaşa Havaalanı’na inebildiğini göstermek için İstanbul’dan yapılacak uçuşa, SHGM, risk taşıdığı gerekçesiyle izin vermedi.

Şu anda sadece Borajet’in ATR 72-500 tipi pervaneli uçaklarla sefer düzenlediği Gazipaşa Havaalanı’nın, fiziki koşulları yüzünden bazı uçakların iniş kalkışı için elverişsiz olduğu kaydediliyor. Boeing 737-400 tipi uçakların iniş-kalkışında sorun yaşanmazken daha büyük gövdeli uçakların operasyon yapmasına izin verilmiyor.
 

TAV’A GAZİPAŞA’DA SOĞUK DUŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 8 yıl önce
738 oraya iner. 1800 metreye. dururda. regüleli olur ise. ancak kalkışta ancak 8-10bin kilo yakıt ve normal sıcaklık şartlarında başarılı olur. Kış aylarında mesela. Ama her zaman risk. çünkü kalkışta ters pistten kalkmak zorunda ve zaman zaman arka rüzgar ile kalkacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Uçağı maksimum doldurmayacaklar, bagaj falan olmayacak... 737-400'ün indiğine de inanmıyorum. Yok öyle bişey...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Pegasusun B738 ine izin yoksa o zaman pegasus filosunda bulunan B734 yada B735 kullansinlar bu promosyon ucusunda. IzAir'in A319 nesi eksik? Sinirlari zorlamakla tehlike yaratmiyormuyuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yaklaşmadaki manialar o kadar önem taşımıyor burası için. 83 radyalde inbound olunduğunda Straight inilebilir. Oradaki sorun, Pas geçme prosedürleri. Çünkü pas geçmede uygulanacak 3 tane özel usul mevcut. Her biri çok tehlikeli ve gündüz yapılabilecek türden. Yinede risk yüksek. (Yaklaşması en kötü olan VAN meydanı.) Taslak Chartta Straight izin verilmiyor. Meydan turlu izin var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000