22 Mayıs 2012, Salı 08:48:37

F-35 BEREKETİ

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye’nin de konsorsiyumunda bulunduğu ’F35 Savaş Uçağı Projesi’nin öneminin yanı sıra, Türkiye’deki şirketlerin 8 milyar dolarlık iş aldığını, rekabet avantajını ellerinde tuttuklarını söyledi.
  • F-35 tahmin edildiğinden daha başarılı oldu o yüzden Amerika dışarıya vermemek için ayak sürüyor. Gecikme projedeki tüm ülkeler için geçerli, sadece Türkiye ye yönelik değil. O uçakların ülkemiz için çok büyük önemi var. Bir an önce o tarihi eser F-4 lerden kurtulmamız gerekiyor.
  • Türk Hava Kurumu’nun 20 yıl içinde ihtiyaç duyacağı savaş uçağının tarifi de yapılmış olacak. Türk Hava Kurumu ne yapacak ki bu savaş uçağını, bari Türk Hava Kuvvetlerine bağışlasa ;)
  • para nerede? verdik bekliyoruz...ucak nerede? yapiliyor teslim edecekler....para nerede?

 

Dünya havacılık ve savunma sanayi alanındaki büyük şirketlerin temsilcileri, Ege Serbest Bölgesi’nin (ESBAŞ) ev sahipliğinde İzmir’de bir araya geldi. Sikorsky, Boeing, General Dynamic, SAAB, Fokker Elmo, BAE Systems, Safran, Dassault, Grumman, Thales, Rolls Roysce ve Lufthansa Technical gibi devlerin de katıldığı konferansa Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İzmir Kalkınma Ajansı da destek verdi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, “Askeri uçaklarla ilgili birkaç projemiz var. Geçmiş yıllardaki hedefimiz uçak modernizasyonu ve insansız hava araçlarını geliştirmekti. İnsansız hava araçlarında da ANKA uçağımız son denemede ve kullanıma hazır hale gelecek. Bundan sonraki hedefimiz yine askeri kullanım için yeni uçaklar geliştirmek” dedi.

Milli savaş uçağı...
Son aşamada milli savaş uçağını geliştirmek istediklerini, bu yüzden Ankara’da kavramsal çalışmalarını tamamlamak için konferans düzenlediklerini hatırlatan Bayar, şöyle devam etti:
“İki senelik bir çalışma olacak. Bir sene sonra proje teklifimiz olacak. Uçağımızın kavramsal tasarımı tamamlanmış olacak. Türk Hava Kurumu’nun 20 yıl içinde ihtiyaç duyacağı savaş uçağının tarifi de yapılmış olacak. Hedefimiz 2023’e kadar ilk uçuşu yapmak ve üretimi başlatabilmek. Havacılık alanında sivil uçaklar için de çalışmalar var. Ulaştırma ile Sanayi bakanlıkları bölgesel yolcu uçağı geliştirilmesi için çalışıyor.”

Bayar, Türkiye’nin üretimine dahil olduğu F35 Savaş Uçakları Projesi’yle ilgili olarak şöyle konuştu:
“F35 projesi önemli. Türk sanayi 8 milyar dolara yakın iş payı aldı. ESBAŞ’ta da bir yatırım var. Uçak motoruna ilişkin üretim yapılacak. Eskişehir, İstanbul’da imalatlar var. Ancak projede offset mekanizması değil. Daha rekabetçi bir sistem var. Türk şirketlerin konsorsiyum ortağı 9 ülkenin şirketleri ile yarışarak bu işi alıyor. Projeye katılan şirketler, işleri rekabetçi şekilde aldılar. Takviminde, ciddi rekabetçi maliyetlerle yüksek kalitede teslimat yapıyorlar. Bu proje sanayimizi uluslararası havacılık endüstrisinde önemli oyuncu yapmak için ciddi bir ortam sunuyor.”

F-35 BEREKETİ

Facebook Yorum

Yorumlar

yorum ~ 6 yıl önce
F-35 tahmin edildiğinden daha başarılı oldu o yüzden Amerika dışarıya vermemek için ayak sürüyor. Gecikme projedeki tüm ülkeler için geçerli, sadece Türkiye ye yönelik değil. O uçakların ülkemiz için çok büyük önemi var. Bir an önce o tarihi eser F-4 lerden kurtulmamız gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
turkatc ~ 6 yıl önce
Türk Hava Kurumu’nun 20 yıl içinde ihtiyaç duyacağı savaş uçağının tarifi de yapılmış olacak. Türk Hava Kurumu ne yapacak ki bu savaş uçağını, bari Türk Hava Kuvvetlerine bağışlasa ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bekliyoruz ~ 6 yıl önce
para nerede? verdik bekliyoruz...ucak nerede? yapiliyor teslim edecekler....para nerede?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000