10 Şubat 2011, Perşembe 08:48:13

ALMANYA VİZESİ KALKTI

Almanya’nın Münih İdari Mahkemesi Avrupa Adalet Divanı’nın Türkleri vizeden muaf tutan kararının turistik amaçlı geziler için de geçerli olup olmadığı sorusuna noktayı koydu.
  • Bn almanyadan nisanlıyım.eşim alman vatandasi ewliyim ama bana TR AILE BIRLESIMINI YAPA BILMEM ICIN DILI SART KOSUYORLAR BU KONULARLA ILGILENEN HIC KIMSE OLMAYACAKMI.MADI VE MANEVI CÖKUNTUYE MAGRUZ KALIYORUZ AILE BIRLESIMI ICIN SERBEST OLSA ODA YOK.BOŞANALIMMI.? BULUNDUGUMUZ ILLERDE SINAVA GIRECEK BIR OKUL DAHI YOK NEDEN BASKA BIR ILE GIDELIM HERKES OLDUGU YERDE SINAVINA RAHAT BIR SEKILDE GIRSIN .GERCI DUZELECEGINI SANMIYORUM AMA YAZDIM SADECE .HAKKIMI HELAL ETMIYORUM ...?
  • Almanya vize kalktımı aile bilrsimmi
  • Arkadaslar bilmedigimiz bir cok sey var bilmememizde normal 3 yilda bir yeni kanunlar geliyor haliyle neyse umarim su vize denen assalik sey kalkar bir gun bizde Almanlar gibi sadece kimligimizle ulkelerine giris yapariz umarim kalkar vizeki vize almaya giden insanlarimiz konsolosluk denin aptal yerlerde Gerizekali vize gise memurlariyla muhattap olmak zorunda kalmazlar bagzilarimiz demesinki islerini yapiyorlar Allaha sukur ben hicbir zaman problem yasamadim ama cok kere said oldum yasini basini almis vize almak isteyen insanlara kopek gibi muamele yaptiklarini gordum Gordugumu soyleyim 60 yaslarinda bir kadin vize memurunun neden gitmek istiyorsun cevabina oglumu gormeye gidecem 1 ayligina cevabi oglun gelsin senin ne isin var orada , kadin yeni bebegi oldu gelemez ben gidersem daha iyi olur hem torunumu gorurum cevabina ise torunun buyuyunce oglun getirir sana diye cevap verdi bu insanlikmidir sorarim bu nasil bir muameledir ki böylesine gerizekali bir insanla muhattab olunsun....
  • Tabiki Turkiyedeki insanlarimiz butun Dünyayi dolassinlar sadece Almanya degil ama bunun icin maddi durum gerekmektedir dogrumuyum Turkiyede paran yoksa bir otobuse bile binemessiniz ki burda otobusler 3€ dan basliyor yani Almanlar korkmasinki Turkler buraya göc edecekler bizim Turk insani Aptal degil artik gayet fazlasiyla akilli haan gelmezlermi buraya vize kalksa gelirler tabikide cebine parasini koyan gelir ben nasil geliyorsam yillardir, insanlar bi akrabasini gormeye gelemezlermi buraya 3 haftalik vs, yok adamlardaki zihniyet bu burda kalir birseyi soylemeden gecemiyecem isteyen insan kafasina koyduysa akilli bir insan ise kendini tehlikeye atmadan burdada kalabilir Evlenirsin kalirsin bukadar basit buna kimse mani olamaz turkiyede 90 bin Alman vatandasi yasiyor... Bunlar tamamen politik yarin istesin Tayip vizeyi kaldirir ama isine gekmez cunku bizim millet köpek bigi uzun saatler calismaya alismiz yillardir bende dahil olmak uzere tabi ulkenin buttcesi donmeli
Münih İdari Mahkemesi “Türkler özellikle turistik seyahat amacıyla, vizesiz Almanya’ya giriş yapabilir, oturum almadan 3 ay Almanya’da kalabilir” kararını verdi.

Münih Sanas Avukatlık Bürosu’ndan avukat Temel Nal’ın yürüttüğü ve avukat Serdal Altuntaş’ın da katıldığı davada ilk kez bir İdari Mahkeme turistik gezi amacıyla Almanya’ya gelen Türklerin vizeden muaf olduğunu onaylamış oldu.

Münih İdari Mahkemesinin bu kararı, bir ilk olması nedeniyle emsal karar niteliğinde. Mahkemenin kararı şöyle: “Bir Türk vatandaşı hizmet alma amacıyla özellikle de turistik seyahat amacıyla oturma iznine gerek duymadan ve özellikle de vize almadan Almanya’ya giriş yapabilir ve üç ay kalabilir.”

Emsal niteliğinde
Mahkeme, karar emsal niteliği taşıdığı için karara itiraz hakkı tanıdı. Mahkeme, akraba ziyaretlerini bu kararın dışında tuttu. Başyargıç Klein başkanlığındaki mahkeme heyeti, tespit kararına temel olarak Türkiye ile AB arasındaki 1973’te geçerli olan katma protokolün 41. maddesi, 1. şıkkını gösterdi. Mahkeme ayrıca Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun (AET) 25.2.1964’te çıkardığı ve EWG 64/221/EWG numaralı yönergeye atıfta bulundu. Sanas avukatlık bürosundan avukat Temel Nal, “Bu tarihi bir karar. Emsal karardır. Türkler Almanya’da örneğin tedavi görme, konser, maç gibi faaliyetlere katılmak için vize almak zorunda olmadığı gibi, turistik seyahatlerde de vizeden muaftırlar. Artık uçak şirketleri yolcularını “vize yok” diye uçağa almamazlık yapamaz. Aksi takdirde hukuka aykırı davranırlar. Bu da uçak şirketlerine karşı tazminat davalarına yol açar.”

AB hukuku böyle
Başyargıç Klein, 1973’te düzenlenen Avrupa hukukuna göre de hizmet serbestisinin hem aktif hem de pasif hizmeti içerdiğini belirtti. Klein bu davada Avrupa Adalet Divanı’ndan bir öngörüş bile almaya ihtiyaç olmadığını ve hukuki durumun çok açık olduğunu vurguladı.

4 vatandaş transit geçemeyince dava açtı
Münih İdari Mahkemesinin kararına gerekçe olan davayı Türkiye’de yaşayan Candan Erdoğan açtı. Dört Türk vatandaşı 29 Eylül 2009 tarihinde Amerika’dan Münih bağlantılı uçakla İstanbul’a uçmak istedi. Ancak uçakları Amerika’dan gecikmeli kalktığı için Münih’ten İstanbul’a kalkan Lufthansa havayolları uçağına yetişemediler. Dört Türk vatandaşı ertesi günkü uçakla İstanbul’a uçmak için havaalanında otelde gecelemek istedi. Polis dört Türk vatandaşına vizeleri olmadığı gerekçesiyle havaalanından dışarı çıkış izin vermedi ve Türk vatandaşları geceyi Münih havaalanı transit bölümünde geçirmek zorunda kaldı. Dört Türk vatandaşını temsilen Candan Erdoğan Almanya’yı dava etti.

(Hürriyet)
ALMANYA VİZESİ KALKTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

Hasan akdogan ~ 2 yıl önce
Bn almanyadan nisanlıyım.eşim alman vatandasi ewliyim ama bana TR AILE BIRLESIMINI YAPA BILMEM ICIN DILI SART KOSUYORLAR BU KONULARLA ILGILENEN HIC KIMSE OLMAYACAKMI.MADI VE MANEVI CÖKUNTUYE MAGRUZ KALIYORUZ AILE BIRLESIMI ICIN SERBEST OLSA ODA YOK.BOŞANALIMMI.? BULUNDUGUMUZ ILLERDE SINAVA GIRECEK BIR OKUL DAHI YOK NEDEN BASKA BIR ILE GIDELIM HERKES OLDUGU YERDE SINAVINA RAHAT BIR SEKILDE GIRSIN .GERCI DUZELECEGINI SANMIYORUM AMA YAZDIM SADECE .HAKKIMI HELAL ETMIYORUM ...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
semA ~ 4 yıl önce
Almanya vize kalktımı aile bilrsimmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bugra ~ 5 yıl önce
Arkadaslar bilmedigimiz bir cok sey var bilmememizde normal 3 yilda bir yeni kanunlar geliyor haliyle neyse umarim su vize denen assalik sey kalkar bir gun bizde Almanlar gibi sadece kimligimizle ulkelerine giris yapariz umarim kalkar vizeki vize almaya giden insanlarimiz konsolosluk denin aptal yerlerde Gerizekali vize gise memurlariyla muhattap olmak zorunda kalmazlar bagzilarimiz demesinki islerini yapiyorlar Allaha sukur ben hicbir zaman problem yasamadim ama cok kere said oldum yasini basini almis vize almak isteyen insanlara kopek gibi muamele yaptiklarini gordum Gordugumu soyleyim 60 yaslarinda bir kadin vize memurunun neden gitmek istiyorsun cevabina oglumu gormeye gidecem 1 ayligina cevabi oglun gelsin senin ne isin var orada , kadin yeni bebegi oldu gelemez ben gidersem daha iyi olur hem torunumu gorurum cevabina ise torunun buyuyunce oglun getirir sana diye cevap verdi bu insanlikmidir sorarim bu nasil bir muameledir ki böylesine gerizekali bir insanla muhattab olunsun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bugra ~ 5 yıl önce
Tabiki Turkiyedeki insanlarimiz butun Dünyayi dolassinlar sadece Almanya degil ama bunun icin maddi durum gerekmektedir dogrumuyum Turkiyede paran yoksa bir otobuse bile binemessiniz ki burda otobusler 3€ dan basliyor yani Almanlar korkmasinki Turkler buraya göc edecekler bizim Turk insani Aptal degil artik gayet fazlasiyla akilli haan gelmezlermi buraya vize kalksa gelirler tabikide cebine parasini koyan gelir ben nasil geliyorsam yillardir, insanlar bi akrabasini gormeye gelemezlermi buraya 3 haftalik vs, yok adamlardaki zihniyet bu burda kalir birseyi soylemeden gecemiyecem isteyen insan kafasina koyduysa akilli bir insan ise kendini tehlikeye atmadan burdada kalabilir Evlenirsin kalirsin bukadar basit buna kimse mani olamaz turkiyede 90 bin Alman vatandasi yasiyor... Bunlar tamamen politik yarin istesin Tayip vizeyi kaldirir ama isine gekmez cunku bizim millet köpek bigi uzun saatler calismaya alismiz yillardir bende dahil olmak uzere tabi ulkenin buttcesi donmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000