25 Aralık 2011, Pazar 10:25:30

AIR BERLİN'İN HEDEFİ LUFTHANSA

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait Etihad Airways şirketinin işbirliğiyle büyük bir borç yükünden kurtulan ve Almanya'nın 2. büyük havayolu şirketi olan Air Berlin, Lufthansa'ya rakip olmaya hazırlanıyor
  • bu tip alımları thy'nin de düşünmesi lazım.geçenlerde bmi satıldı aynı şeklide.thy air bosnayı aldı sırtına kambur yaptı.
Focus dergisi, 2 havayolu şirketi arasında varılan anlaşma uyarınca, Etihad Airways'in, Türk Esas Holding'in de yüzde 12 oranda hisseye sahip olduğu Air Berlin'den yüzde 29,2 oranda hisse satın aldığını ve bunun için 73 milyon avro gibi çok uygun bir fiyat ödediğini yazdı.

Etihad Airways'in ayrıca Air Berlin'e yıllık 7,5 oranında faizle 5 yıllık bir süre için 255 milyon dolar kredi verdiği, bunun karşılığında Düsseldorf, Frankfurt ve Münih dışında ortak seferlerle Ocak ayından itibaren Almanya'da başkent Berlin'i de destinasyonları arasına katacağı kaydedildi.

Derginin haberinde, sektördeki işadamlarının, bu işbirliğiyle Etihad Airways'in yanı sıra Air Berlin'in de Lufthansa gibi büyük şirketlere de rakip olabileceği görüşünde olduğu belirtildi.

Uluslararası alanda bugüne kadar fazla sefer düzenlememiş olan Air Berlin'in, gelecek yıl, American Airlines ve British Airways gibi büyük şirketlerin de üye olduğu Oneworld hava yolu ittifakına dahil olacağı ve böylece dünya çapında 900'den fazla destinasyonu kazanacağı ifade edildi.

Lufthansa'nın da ciro açısından Air Berlin'den 7 kat daha büyük olmasına ve istikrarlı bir şekilde kazanç sağlamasına rağmen, daha şimdiden milyarlarca avroluk bir tasarruf programı başlatacağını açıkladığı kaydedildi.
AIR BERLİN'İN HEDEFİ LUFTHANSA

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
bu tip alımları thy'nin de düşünmesi lazım.geçenlerde bmi satıldı aynı şeklide.thy air bosnayı aldı sırtına kambur yaptı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000