06 Mayıs 2010, Perşembe 15:00:17

THY DE RAPOR HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

Türk Hava Yolları da Amsterdam kazasıyla ilgili bugün açıklanan nihai rapor üzerine bir açıklama yayımladı... Peki, THY'nin açıklamasında neler denildi?
  • HOCAM DEMENİN SAKINCASI NE ANLAMADIM YANİ ÜSTADIM ÜSTADİYEM ÖĞRETMENİM HOCAM ... HEPSİ AYNI KAPIYA ÇIKAR. İLLA Kİ CAMİ HOCASI ANLAMI İMA EDİLEREK ARAYA FİT SOKMAK BÖYLESİ YÜREĞİMİZİ DAĞLAYAN BİR KONUYA YORUM YAZILIRKEN YAKIŞIK KALMIŞ MI ŞİMDİ? HELE Kİ KONU ŞANLI ORDUMUZUN ŞEREFLİ ATATÜRKÇÜ CUMHURİYETÇİ LAİK PİLOTLARININ KONUSU İSE HİÇ MEVZUBAHİS BİLE OLMAMALIDIR.
  • Cockpit'te "HOCAM" hitap şeklini yasaklamayı düşünüyor musun? Yoksa "durmak yok, aynen devam" mı diyorsun.
  • Landing gear, flap 40 aşamasına gelmeden önce açılmaz mı? Eğer landing gear açılmadan flap 40 ye kadar açılırsa, configuration uyarısı gelmez mi? CVR'da ki kayıt böyle?
  • raporda cok acik bir durum soz konusu ki 1000 feet gecilirken yaklasma icin stabil olma kriterleri saglanamamis. standart usullere gore pas gecme isleminin baslamasi gerekmektedir. Rahmetli ucus ekibini suclamak da,ayni zamanda Thy nin yaptigi gibi sorumlulugu kabul etmemek de ucus emniyetini gelistirmez. Gelismek icin once kendi hatalarimizi gorebilmek ve kabul edebilmekle baslamaliyiz.
  • "Halbuki, ekibin anında müdahalesine rağmen, otomatik gaz sistemi gaz kollarını "BEKLENMEDİK" bir şekilde geriye çekmiştir".Nasıl yani?Orada gaz kolunun geriye çekileceğini beklemeyen rahmetli pilotlarımızdı,o panikte kontrollerle uğraşırken gaz kolunun kapanacağını anlayamamışlardı, anlaşılan bu yazıyı hazırlayanlarda durumu tam idrak edememişler.Kitap ne der, sol RA arızalı ise ki zaman zaman alçalmada 737-800 de kısa süreli bu arıza gelebilir(pratikte), manuel uçuşa devam edin der, autoland yapmayın der, ancak pilotlar bu arızayı alçalmada önemsememiş,ikinci otopilotuda devreye sokmuştur.Sistem arızadan dolayı beklenen tepkiyi vermiş, rahmetli pilotlarımız ise maalesef verememiştir.motor arızalansaydı üretim hatası mı diyecektik peki
  • o zaman tersten okuyalım:senelerdir amsterdama uçan sunexpres , pegasus, sky, corendon, batmadan önce inter bayağı zor bir iş başarmışlar(Allah nazardan saklasın).yıllardır aynı meydana aynı tip uçakla uçmaktalar...
  • madem B737-800 yüzde 80 kusurlu , o zaman filondan çıkar ve mevcut boeing uçuşlarını durdur.bizim de canımızı bizim vergilerimizle tehlikeye atma.
  • 1960 ların teknolojisi savaş uçaklarından kastım CF-104 lerde bulunan ve Altimetre sinyalini kıyaslayarak, otopilota irtifa sinyali gönderen CADC nin neden 737-800 lerde bahsi geçmiyor olmasıdır?.Bu görevi Kabin/Radyo altimetresinden daha iyi yapabilen bir CADC sistemi bence 737-800 lerde mutlaka vardır.Şinasi Akay.Em.Uçak Uçuş Göstergeleri Uzmanı
  • Habiden SHGM iyi iş çıkarıyor. Konuya bilgili yaklaşıyor. Bu iyi birşey. Önceden nasıldı bu işler...
  • Bu açıklamayı yapan insanları resmen salak yerine koymaktadır.Bunlara göre iki suçlu var boeing ve ATC.Rapor konuşmalar kapı gibi ortada.Kısa vektörle ilgili kokpitte hiç bir rahatsızlık yok.Gözlemci pilot kaptanı 1,5 dakika önceden arızayla ilgili uyarmasına rağmen kaptan tamaaamm diyip umursamıyor bile.Siz hariç herkes suçlu demi thy.Siz bu zihniyetle gider kendinizi eleştireceğinize suçu hep başkalarına atma eğiliminde olursanız daha çok can yakarsınız.CRM kardeşim CRM.Bunu kafanıza sokun.Aynı olay başka şirketlerin de başına geldi ve durumu kurtardılar.Açın bakın nasıl kurtarmışlar.Yaptığınız büyük haksızlık ve saygısızlık.Tamam başkalarını da eleştir hakkın ama kendini de aradan sıyırma.

İşte Türk Hava Yolları tarafından yapılan o açıklama:

25/02/2009 Çarşamba günü TK1951 İstanbul-Amsterdam seferini yapmakta iken iniş sırasında kaza geçiren TC-JGE tescilli uçağımız ile ilgili nihai kaza raporu Hollanda Emniyet Kurulu (Dutch Safety Board) tarafından yayınlanmıştır.

Bilindiği gibi bu tür raporların amacı, olayın meydana geliş biçimini ve tekrarlanmaması için neler yapılması gerektiğini araştırmaktır. Ortaklığımız, bugün yayınlanan raporu bu anlayışla incelemiş ve kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğuyla görüşlerini aşağıda belirtmiştir.

B737-800 uçaklarında yer ile olan düşey mesafeyi ölçen iki radyo altimetre sistemi mevcuttur. TC-JGE uçağının, Amsterdam Schiphol Meydanı 18 Sağ pistine yaklaşması sırasında, o anda uçağa kumanda etmekte olan 2.Pilot’un kullandığı sağ radyo altimetre normal çalışırken, soldaki -8ft değerinde hatalı bir yükseklik bilgisi vermiştir. Otomatik uçuş sisteminin hızı kontrol eden kısmı olan otomatik gaz sistemi (autothrottle), tasarım özelliği olarak yere yakınlık bilgisini sağ radyo altimetre değeri ile karşılaştırmadan sadece sol radyo altimetreden aldığı için, gelen hatalı bilgiyi uçağın yerle temas anında olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirmiştir. Otomatik gaz sistemi bunun sonucu olarak gazı keserek hızın kontrol edilebilir en düşük seviyenin (stall hızı) altına düşmesine ve yere çok yakın bir yükseklikte uçağın kontrolünün kaybedilmesine neden olmuştur. Otomatik gaz sistemi ile sol radyo altimetre arasındaki hataya yatkın bu ilişkiye uçak üreticisi tarafından pilotlar için hazırlanan dökümanlarda kaza öncesi yer verilmemişken, kaza sonrası yayın yapılarak dökümanlara konulmuştur.

Diğer yandan uçak, Amsterdam Hava Trafik Kontrolü tarafından normalden daha kısa bir yaklaşma rotasıyla getirildiğinden, olması gerekenden yüksek ve hızlı kalmıştır. Uçağın gaz kollarının yüksek hızı düşürme amacıyla rölantide olması gerektiği beklentisi, olağan dışılığın algılanmasını önlemiştir. Hız, kontrol edilebilir değere yaklaştığında, görsel ve işitsel ikaz sistemleri devreye girmiş ve hemen ardından kurtarma manevrasına başlanmıştır. Ancak bu manevra sırasında kokpit ekibi tarafından açılan gaz kolları hatalı altimetre bilgisi nedeniyle otomatik gaz sistemi tarafından geri çekilmiş, hemen ardından sistem ekip tarafından devreden çıkarılarak gaz kolları yeniden açılmıştır. Bu durumdan kaynaklanan zaman kaybı ve düşey mesafenin yetersizliği nedeniyle kurtarma manevrası başarısız olmuştur. Uçak üreticisinin dökümanlarında böyle bir durumda pilotların derhal gaz kollarını açmaları gerektiği belirtilmesine karşın, otomatik gaz sisteminin devreden çıkarılması gereğine değinilmemiştir.

Açıklanan raporda yapılan tespitlerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

1)THY Teknik A.Ş. B737-800 uçaklarında yanlış bilgi veren radyo altimetre problemini kazadan uzun süre önce fark etmiş ve bu konuda  yaptığı çalışmaların yanısıra gerek uçak üreticisi  gerekse anten üreticisi nezdinde bildirimlerde bulunmuştur. THY Teknik A.Ş., aynı zamanda sorunu uçak üreticisinin resmi internet portalında gündeme getirerek tartışılmasını ve diğer birçok B737-800 kullanıcısının benzer radyo altimetre problemlerini aktarmalarını sağlamıştır. Ancak bu sorunlar çözülmediği halde konu bir süre sonra üretici tarafından gündemden çıkartılmıştır.

2)Raporda uçak üreticisinin çok sayıda B737-800 uçağında gözlenen bu durumu ciddi bir uçuş emniyet sorunu olarak görmediği belirtilmiştir. Ancak 2006 yılı sonrası üretilen B737-800 uçaklarının, fabrika çıkışında birinci ve ikinci radyo altimetre değerlerini kıyaslayan ve fark olması durumunda uçuş ekibini uyaran bir sistemle donatılmış olması dikkat çekicidir. Raporda, uçak üreticisinin ve uçağa sertifikasyon sağlayan Amerikan Sivil Havacılık Otoritesinin, TC-JGE dahil olmak üzere birçok B737-800 uçağında hatalı altimetre bilgilerine sebep olan bu tasarım sorununa yeterince önem vermemiş olduğu belirtilmiştir.

3)Hollanda Hava Trafik Kurallarına göre, Amsterdam Schiphol Meydanı 18 Sağ pistine aletli yaklaşma uygulayan bir uçak pist doğrultusuna, pist başına göre en az 8 deniz mili mesafede ve 2000ft yükseklikte konumlandırılmalıdır. Ancak buna rağmen hava trafik kontrolörleri, trafik akışını hızlandırmak amacıyla kendi insiyatifleriyle, pist başına 5 deniz mili mesafeye kadar konumlama yapabilmektedir. Raporda, bu uygulamanın uçakların yüksek ve hızlı kalmalarına neden olarak uçuş ekiplerinin son yaklaşma evresindeki iş yükünü arttırdığı belirtilmiş, bağlı olarak hava trafik kontrolörlerinin bu uygulamasının emniyetli olmadığı değerlendirilmiştir.

4)Bu hava trafik kontrol uygulaması, uçağın toplam enerjisinin pist başına olan mesafeyle bağlantılı olarak gerekenden daha fazla olmasına neden olmuş, otomatik gaz sistemi mevcut hızı son yaklaşma hızına düşürebilmek için gaz kollarını rölantide tutmuştur. Pilot tarafından otomatik uçuş sistemine doğru olarak girilmiş iniş hızına ulaşıldığında, bu kez hatalı altimetre bilgisi otomatik gaz sistemini yanıltarak gazları açmasını engellemiş ve hız seri olarak düşmeye başlamıştır.

Yaklaşık 460ft yükseklikte, uçaktaki görsel ve işitsel ikaz sistemleri uçağın havada tutunamaz duruma (stall) girmekte olduğu ikazını vermiş, bunun üzerine uçuş ekibi derhal kurtarma manevrasına başlamıştır. Bu manevranın bir gereği olarak gaz kolları ileri itilmiş ve lövye yardımıyla bu durumdan çıkılmaya çalışılmıştır. Ancak otomatik gaz sistemi hatalı altimetre bilgisini kullanmaya devam ederek gaz kollarını yeniden rölantiye çekmiştir. Durumu farkeden uçuş ekibi, sistemi devre dışı bırakarak gaz kollarını tekrar açmıştır. Rapor, uçak üreticisinin acil durum uygulamalarını içeren dökümanında, stall’dan kurtulmak için otomatik gaz sisteminin devredışı bırakılması gerektiğine dair bir maddenin olmadığını belirtmektedir.

5)Rapora göre simülatörde yapılan testler, B737-800 uçağının stall’dan kurtulması için en az 500ft seviye gerektiğini göstermiştir. Uçağın yere göre yaklaşık 460ft seviyede stall uyarısı verdiği gözönüne alındığında, yukarıdaki değerlendirmeye göre kurtulma olanağı olmadığı açıktır.

Türk Hava Yolları, bu kaza araştırmasından edinilen bilgiler ışığında, kaza sonrası ivedi olarak bütün B737-800 pilotlarını, hataya yol açabilecek tasarımın sonucu olarak yanlış radyo altimetre bilgisinin otomatik gaz sistemi tarafından kullanılabileceği konusunda bilgilendirmiş ve düşük irtifada stall’dan kurtulma manevrası konusunda simülatörde eğitmiştir.

DSB tarafından yayınlanan raporda Ortaklığımızın hemfikir olmadığı tespitlerde mevcut olup, en önemli iki tanesi aşağıdaki gibidir:

a)Yaklaşmanın istikrarlı olup olmaması kazanın oluşumunda etken değildir.

b)Rapor, ekibin stall ikazı alındıktan sonra uçağı kurtarabileceğini iddia etmektedir. Halbuki, ekibin anında müdahalesine rağmen, otomatik gaz sistemi gaz kollarını beklenmedik bir şekilde geriye çekmiştir. Otomatik gaz sistemini devreden çıkaran ekip, gazı ikinci kez açmış, ancak yetersiz yükseklik nedeniyle kaza önlenememiştir.

Türk Hava Yolları, raporda da belirtildiği gibi uçuş operasyonunu her türlü ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun bir biçimde emniyetli olarak sürdürmektedir.

Açıklanan rapor Ortaklığımızın ilgili tüm birimleri tarafından ayrıntılı olarak incelenerek değerlendirilecek, gerek duyulması halinde ikinci bir açıklama yapılacaktır.

Bu elim kazada kaybettiğimiz yolcu ve ekiplerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Hava Yolları A.O.
Basın Müşavirliği

THY DE RAPOR HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 12 yıl önce
HOCAM DEMENİN SAKINCASI NE ANLAMADIM YANİ ÜSTADIM ÜSTADİYEM ÖĞRETMENİM HOCAM ... HEPSİ AYNI KAPIYA ÇIKAR. İLLA Kİ CAMİ HOCASI ANLAMI İMA EDİLEREK ARAYA FİT SOKMAK BÖYLESİ YÜREĞİMİZİ DAĞLAYAN BİR KONUYA YORUM YAZILIRKEN YAKIŞIK KALMIŞ MI ŞİMDİ? HELE Kİ KONU ŞANLI ORDUMUZUN ŞEREFLİ ATATÜRKÇÜ CUMHURİYETÇİ LAİK PİLOTLARININ KONUSU İSE HİÇ MEVZUBAHİS BİLE OLMAMALIDIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Cockpit'te "HOCAM" hitap şeklini yasaklamayı düşünüyor musun? Yoksa "durmak yok, aynen devam" mı diyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Landing gear, flap 40 aşamasına gelmeden önce açılmaz mı? Eğer landing gear açılmadan flap 40 ye kadar açılırsa, configuration uyarısı gelmez mi? CVR'da ki kayıt böyle?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
raporda cok acik bir durum soz konusu ki 1000 feet gecilirken yaklasma icin stabil olma kriterleri saglanamamis. standart usullere gore pas gecme isleminin baslamasi gerekmektedir. Rahmetli ucus ekibini suclamak da,ayni zamanda Thy nin yaptigi gibi sorumlulugu kabul etmemek de ucus emniyetini gelistirmez. Gelismek icin once kendi hatalarimizi gorebilmek ve kabul edebilmekle baslamaliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
"Halbuki, ekibin anında müdahalesine rağmen, otomatik gaz sistemi gaz kollarını "BEKLENMEDİK" bir şekilde geriye çekmiştir".Nasıl yani?Orada gaz kolunun geriye çekileceğini beklemeyen rahmetli pilotlarımızdı,o panikte kontrollerle uğraşırken gaz kolunun kapanacağını anlayamamışlardı, anlaşılan bu yazıyı hazırlayanlarda durumu tam idrak edememişler.Kitap ne der, sol RA arızalı ise ki zaman zaman alçalmada 737-800 de kısa süreli bu arıza gelebilir(pratikte), manuel uçuşa devam edin der, autoland yapmayın der, ancak pilotlar bu arızayı alçalmada önemsememiş,ikinci otopilotuda devreye sokmuştur.Sistem arızadan dolayı beklenen tepkiyi vermiş, rahmetli pilotlarımız ise maalesef verememiştir.motor arızalansaydı üretim hatası mı diyecektik peki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
o zaman tersten okuyalım:senelerdir amsterdama uçan sunexpres , pegasus, sky, corendon, batmadan önce inter bayağı zor bir iş başarmışlar(Allah nazardan saklasın).yıllardır aynı meydana aynı tip uçakla uçmaktalar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
madem B737-800 yüzde 80 kusurlu , o zaman filondan çıkar ve mevcut boeing uçuşlarını durdur.bizim de canımızı bizim vergilerimizle tehlikeye atma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
1960 ların teknolojisi savaş uçaklarından kastım CF-104 lerde bulunan ve Altimetre sinyalini kıyaslayarak, otopilota irtifa sinyali gönderen CADC nin neden 737-800 lerde bahsi geçmiyor olmasıdır?.Bu görevi Kabin/Radyo altimetresinden daha iyi yapabilen bir CADC sistemi bence 737-800 lerde mutlaka vardır.Şinasi Akay.Em.Uçak Uçuş Göstergeleri Uzmanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Habiden SHGM iyi iş çıkarıyor. Konuya bilgili yaklaşıyor. Bu iyi birşey. Önceden nasıldı bu işler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu açıklamayı yapan insanları resmen salak yerine koymaktadır.Bunlara göre iki suçlu var boeing ve ATC.Rapor konuşmalar kapı gibi ortada.Kısa vektörle ilgili kokpitte hiç bir rahatsızlık yok.Gözlemci pilot kaptanı 1,5 dakika önceden arızayla ilgili uyarmasına rağmen kaptan tamaaamm diyip umursamıyor bile.Siz hariç herkes suçlu demi thy.Siz bu zihniyetle gider kendinizi eleştireceğinize suçu hep başkalarına atma eğiliminde olursanız daha çok can yakarsınız.CRM kardeşim CRM.Bunu kafanıza sokun.Aynı olay başka şirketlerin de başına geldi ve durumu kurtardılar.Açın bakın nasıl kurtarmışlar.Yaptığınız büyük haksızlık ve saygısızlık.Tamam başkalarını da eleştir hakkın ama kendini de aradan sıyırma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000