13 Mayıs 2008, Salı 08:48:24

KTHY'de neler oluyor?

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY), içerisinde bulunduğu sıkıntılı ortamdan kurtulmak için gerekli çalışmaları yürütüyor... Peki, şimdilerde KTHY'de neler oluyor? İşte KTHY'nin son durumu
  • KTHY KIBRISIN EN ÖNEMLİ TANITIM ARACIDIR EĞER BUGÜN ODA UÇAMAZ İSE ANLAYINKİ KIBRIS NE HALE GELMİŞTİR. HER ÜLKENİN BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR OLDUĞUNU BELİRTEN BİR İŞARET VARDIR ODA UÇAKLARIDIR.YABANCI BİR ÜLKEDE KTHY UÇAĞINI GÖREN RUMLAR NEKADAR ÇOK SİNİRLENİYOR VE KISKANIYOR BUNU BİLİYORMUSUNUZ EĞER BİZİM UÇAKLARIMIZDA UÇAMAZ İSE İŞTE OZAMANI DEĞİL ŞİRKET KIBRIS BATMIŞTIR DEMEKTİR.BİZİ BİZİM ÜLKENİN UÇAĞI TAŞIRŞA BİZ VARIZ AMA BAŞKA HAVA YOLLARI GELİPTE BURDAN YOLCU TAŞIRSA İŞTE OZAMAN BU ÜLKE SÖMÜRGE SİSTEMİNE GERİ DÖNER VE KKTC NİN YAVAŞ YAVAŞ GÜCÜNÜ KAYBETMESİ DEMEK OLUR VE BU DURUMA RUMLAR ÇOK SEVİNİR.
  • Tabiki personel çıkarılması hoş bir durum değil.Ancak 2006 yılı sonunda olduğu gibi personelin tazminatları verilerek Havaş'ta işe girmeleri sağlanabilir.Bu şekilde hem KTHY personel giderlerinden kara geçmiş olur hemde personeli işsiz kalmamış olur.Ayrıca havalimanlarındaki ofislere EURO bazında kira vermekten de kurtulmuş olur.e-ticket çağında personelinin maaşlarını dahi çıkaramaz hale gelmiş olan ve KTHY'nin malı olan bilet satış ofisleride satılarak şirket için muazzam gelir elde etme imkanıda doğmuş olacaktır.KTHY'nin düze çıkması için alınacak bu radikal kararlar tabiki hoş olmasada daha fazla geç kalmadan yarınları kurtarmaya çalışmalıyız.Yoksa Levent Bey'in dediği gibi şirket içi küçük özelleştirmeler yapılmazsa maalesef yıkım çok daha fazla olacak ve şirket satılıp milli olmaktan da çıkacak.Saygılarımla.
  • Peki ne yapılmalı ki bu hoş olmayan durumdan çıkılmalı.Yukarıda Levent Bey'in yorumlarına katılmamak mümkün değil.KTHY'nin rakiplerine baktığınız zaman en büyük gider kalemi olan personel sayısı itibari ile KTHY'den çok daha avantajlı durumdalar.Rakiplerin personel giderleri gelirlerinin 4/1'i iken KTHY'de bu oran neredeyse 4/3'e kadar çıkabiliyor.KTHY'nin milli havayolumuz olarak tabiki kalmasını istiyoruz ancak bu personel yapısı ve sayısı ile rakipleri ile mücadele etmesinin mümkün olamayacağını görüyoruz.Levent Bey'inde bahsettiği gibi yapısal değişikliklerin yapılabilmesi için gerekli paranın sağlanması maalesef personel çıkarılması ile olacaktır.Türkiye ve İngiltere'de KTHY'nin temsil yetkisi GSA acenteler ya da handling şirketlerine verilerek hem ofis kiralarından hem de personel masrafından tasarruf edilmiş olacaktır.
  • Şu an KTHY'nin içinde bulunduğu durum özel sektörde olsa İFLAS diye tabir edilirdi.2006 yılı zararı 26 Milyon Ytl,2007 yılı zararı 40 Milyon Ytl,2008 yılı ise daha da vahim.Bu rakamlar KKTC Ulaştırma Bakanımızın ifadeleri.Geçmiş yıllarda hatırlanacağı üzere KTHY'nı müteakip kereler Türkiye içinde bulunduğu maddi çıkmazlardan kurtarmıştı.Kötü yönetimlere isyan eden KKTC tarafı şirketi iyi yönetme iddiası ile geri almalarına rağmen maalesef değişen hiçbir şeyin olmadığı görüldü.Halbuki şirket 2006 yılına kadar Kıbrıs parkurunda tekeldi.Hantal yapısına ve kötü idare edilmesine rağmen gelirleri giderlerini karşılayabiliyordu.Özel sektörün Kıbrıs parkuruna gireceği bilinmesine rağmen maalesef hiçbir hazırlık yapılmadan rekabet ortamına girildi.Sonuç iki yıldır yaşanan muazzam zararlar.
  • Öncelikle Kıbrıs hükümeti Ercan havaalanına KTHY'den başka uçak indirmemeli, ya da iniyorsa da bunlara ek vergi getirilmeli, orda burda bedava bilet dağıtıyoruz diye ortalıkta gezinen firmaların yolcularının aslında KTHY'den daha yüksek fiyatlara uçtuklarından haberleri yok, Bunun dışında yolcu yoğunluğu fazla olan Ankara-İstanbul-İzmir hatlarına öncelik verilmeli. Antalya-Adana-Gaziantep gibi kısa mesafeli uçuşlar haftada en fazla 1-2 civarında olmalı. Ana uçuş base olan İngiltere dışındaki ülkelere (Özellikle Almanya)olan seferler kaldırılmalı. Kargo taşımacılığına daha fazla önem verilmeli, hatta küçük bir kargo uçağı bile hizmete konulabilir. Hatalı check-in ve operasyon bilgisayar sistemleri kaldırılarak, uçağın yerde kalma süresi gecikmeye girmeyecek şekilde basite indirgenmiş sistemler kullanılmalı. Gerekirse ikramların bir bölümü ücretli yapılmalı. Airbus uçuşlarında kabin görevlileri 5 yerine 4'e indirilmeli, ekip değişikliklerinde ve yatılarda kullanılan oteller daha makul seviyelerde olmalı, şirket içi tasarruf tedbirleri arttırılmalı, benim KTHY ile ilgili görüşlerim şimdilik bunlar, umarım herşey kısa zamanda yoluna girer.
  • KTHY bir milli havayoludur gerek siyasi ve gerekse ekonomik anlamda diğer şirketlerle rekabet etme sorunu da yaşasa 3 adet 737-800 ve 2 adet airbus 321 ile emniyetli bir şekilde uçuşlarına devam etmektedir.mudi 125'in görüşlerine katılıyorum.Neden karalama yoluna gidildiğini de anlamadım.Bence haklı eleştirilerde bulunmamız lazım.Saygılarımla...
  • BU ÜLKEDE SHGM DİYE BİRKURUM VARDIR SHGM DENETLEMELERDE İNSAN HAYATINI TEHLİKEYE ATACAK HİÇBİR EVRAKA İMZASINI ATMAZ ÖNCELİKLE BUNUN BİLİNMESİNİ İSTERİM AYRICA KTHY NİN BUGÜNEKADAR HİÇBİR YOLCUSUNDAN ŞİKAYET ALINMAMIŞTIR YORUMCU ARKADAŞLAR İSTERLERSE BUNU VATANDAŞLARIMIZIN TAKTİRİNE BIRAKALIM BİZ YOLCULARIMIZI MÜŞTERİ OLARAK DEYİL BİR AİLE FERDİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ KTHY 33 YILDIR VARDIR VARDA OLACAKTIR
  • gereksiz bir havayolu olsaydı 33 yıldır var olmazdı ...
  • Yahuu bu havayolu neden uçuyorki. Gereksiz bir havayolu. Fazlalık. Uçakları berbat. Hostesleri ölü gibi. Sürekli sorun çıkıyor. Süs diye görünürde duruyor. Lafta havayoluyuz. Yok oyuz buyuz diyor. heee vurun mühürü. Atın uçakları çöpe gitsin. Hoş o kadar kötüki uçakları çöp bile kabul etmez.

Çeşitli sıkıntılarla boğuşan KTHY için şu sıralar üst düzeyde gizli toplantılar yapılıyor!

Hükümet ve KTHY yöneticileri hafta sonunu “KTHY’yi içinde bulunduğu buhranlı dönemden nasıl kurtarırız?” başlığı ile çeşitli görüşmeler yaparak geçirdiler.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Candanal ve Genel Müdür Ahmet Akpınar’ın hükümete bir takım isteklerde bulunduğu bildirilirken, bu isteklere ise bu hafta cevap verileceği ve KTHY’nin kaderinin belirleneceği söyleniyor…

Aslında hem kurumun hem de hükümetin bu konuda ağzını bıçak açmıyor…

Dışarı bilgi sızmasın diye büyük gayret gösteriyorlar!

Sanki de devlet sırrıymış gibi…

KTHY bizim, hepimizin malı değil mi?

İçeride yaşanan sıkıntıları bilmek bizim de hakkımız değil mi?

Gizli saklı toplantı yapmaya ne gerek var?

Zaten her şey apaçık ortada.

KTHY için bur kurtuluş planının hazırlanması artık kaçınılmaz!

Herkes elini taşın altına koyacak, başka çare kaldı mı?

Belki şu anda geçmişte yapılan yanlış politikaların bedeli ödeniyor ve hala da ödenmeye devam edecek ama, yaraya ne kadar erken neşter vurulursa, kangren olması o kadar çabuk engellenir…

Şu sıralar milli havayolumuzun en büyük sıkıntısı Napolyon’un dediğinden…

Para, para ve para…

KTHY’nin kötü gidişatına son vermek için acilen paraya ihtiyaç var!

Hem de yüklü bir paraya…

Bu para yapılacak reformlar ve teknolojik istemler için gerekli…

Hükümet de şu sıralar para diyenin neredeyse boğazına sarılacak!

Ama KTHY için bir ayrıcalık da yapması gerek çünkü biraz daha ilgisiz kalırsa, yönetim kurulu çok yakında basacak istifayı ve herkes mahallesine geri dönecek…

Şu sıralar gelirle giderlerin dengeli olmadığı da bir gerçek!

Geçmiş yıllarda yapılan seçimlere yönelik aşırı istihdamlar, siyasilerin kurumu babalarını çiftliği gibi kullanmaları ve biraz da yönetimlerin beceriksizlikleri sonucunda gelinen nokta belli!

Hükümet geçen yıl uyandı durumu gördü ve yeni bir yönetim belirledi…

Bu yönetim hem Kıbrıslı hem de uzman..

Peki geriye ne kaldı?

Değişimin yapılabilmesi için para…

Hem de bir miktar uzman isim!

Bir havayolu şirketi oymak tabi ki hem para hem sorumluluk hem de özveri gerektirir…

Bunlardan biri çatlak verirse hepsine sıçrar ve verim almak imkansız hale gelir.

Zaten yeni yönetim kurulunun da tuzu kuru gibi!

Onlara görev verildi, geldiler şirketin başına oturdular…

Projelerini hazırladılar ve hükümete sundular…

Bu projelerin haya geçirilmesi için de hükümetin elini cebine atması gerek…

Bunun başka bir yolu da yok!

Aslında var ama hiç de hoş değil…

Hele de bunca yıl mücadele edip, KTHY’yi tam bir KKTC şirketi haline getirdikten sonra kimin gönlü razı olur bilemeyiz ama, ikinci seçenek şirketi iyi bir müşteri bulup satıp kurtulmak!

Bir üçüncü alternatif yok!

Ya herkes elini taşın altına koyacak ve şirket güçlendirilecek, ayrıca siyasiler biraz elini ayağını çekecek ve kazanan bir kurum olma yolunda ilerlenecek, ya da kolay yol seçilip KTHY satılacak ve ‘milli’ olmaktan da çıkacak!

Varın şimdi karar verin;

Ama biraz acele edin…

Olmak ya da olmamak arasında ki ince çizginin üzerindeyiz…
 

Levent ÖZADAM
ÖNCE VATAN

KTHY'de neler oluyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

KIBRIS TÜRK HAVA YOLLARINA SAYGI ~ 13 yıl önce
KTHY KIBRISIN EN ÖNEMLİ TANITIM ARACIDIR EĞER BUGÜN ODA UÇAMAZ İSE ANLAYINKİ KIBRIS NE HALE GELMİŞTİR. HER ÜLKENİN BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR OLDUĞUNU BELİRTEN BİR İŞARET VARDIR ODA UÇAKLARIDIR.YABANCI BİR ÜLKEDE KTHY UÇAĞINI GÖREN RUMLAR NEKADAR ÇOK SİNİRLENİYOR VE KISKANIYOR BUNU BİLİYORMUSUNUZ EĞER BİZİM UÇAKLARIMIZDA UÇAMAZ İSE İŞTE OZAMANI DEĞİL ŞİRKET KIBRIS BATMIŞTIR DEMEKTİR.BİZİ BİZİM ÜLKENİN UÇAĞI TAŞIRŞA BİZ VARIZ AMA BAŞKA HAVA YOLLARI GELİPTE BURDAN YOLCU TAŞIRSA İŞTE OZAMAN BU ÜLKE SÖMÜRGE SİSTEMİNE GERİ DÖNER VE KKTC NİN YAVAŞ YAVAŞ GÜCÜNÜ KAYBETMESİ DEMEK OLUR VE BU DURUMA RUMLAR ÇOK SEVİNİR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kara99 ~ 13 yıl önce
Tabiki personel çıkarılması hoş bir durum değil.Ancak 2006 yılı sonunda olduğu gibi personelin tazminatları verilerek Havaş'ta işe girmeleri sağlanabilir.Bu şekilde hem KTHY personel giderlerinden kara geçmiş olur hemde personeli işsiz kalmamış olur.Ayrıca havalimanlarındaki ofislere EURO bazında kira vermekten de kurtulmuş olur.e-ticket çağında personelinin maaşlarını dahi çıkaramaz hale gelmiş olan ve KTHY'nin malı olan bilet satış ofisleride satılarak şirket için muazzam gelir elde etme imkanıda doğmuş olacaktır.KTHY'nin düze çıkması için alınacak bu radikal kararlar tabiki hoş olmasada daha fazla geç kalmadan yarınları kurtarmaya çalışmalıyız.Yoksa Levent Bey'in dediği gibi şirket içi küçük özelleştirmeler yapılmazsa maalesef yıkım çok daha fazla olacak ve şirket satılıp milli olmaktan da çıkacak.Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kara99 ~ 13 yıl önce
Peki ne yapılmalı ki bu hoş olmayan durumdan çıkılmalı.Yukarıda Levent Bey'in yorumlarına katılmamak mümkün değil.KTHY'nin rakiplerine baktığınız zaman en büyük gider kalemi olan personel sayısı itibari ile KTHY'den çok daha avantajlı durumdalar.Rakiplerin personel giderleri gelirlerinin 4/1'i iken KTHY'de bu oran neredeyse 4/3'e kadar çıkabiliyor.KTHY'nin milli havayolumuz olarak tabiki kalmasını istiyoruz ancak bu personel yapısı ve sayısı ile rakipleri ile mücadele etmesinin mümkün olamayacağını görüyoruz.Levent Bey'inde bahsettiği gibi yapısal değişikliklerin yapılabilmesi için gerekli paranın sağlanması maalesef personel çıkarılması ile olacaktır.Türkiye ve İngiltere'de KTHY'nin temsil yetkisi GSA acenteler ya da handling şirketlerine verilerek hem ofis kiralarından hem de personel masrafından tasarruf edilmiş olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kara99 ~ 13 yıl önce
Şu an KTHY'nin içinde bulunduğu durum özel sektörde olsa İFLAS diye tabir edilirdi.2006 yılı zararı 26 Milyon Ytl,2007 yılı zararı 40 Milyon Ytl,2008 yılı ise daha da vahim.Bu rakamlar KKTC Ulaştırma Bakanımızın ifadeleri.Geçmiş yıllarda hatırlanacağı üzere KTHY'nı müteakip kereler Türkiye içinde bulunduğu maddi çıkmazlardan kurtarmıştı.Kötü yönetimlere isyan eden KKTC tarafı şirketi iyi yönetme iddiası ile geri almalarına rağmen maalesef değişen hiçbir şeyin olmadığı görüldü.Halbuki şirket 2006 yılına kadar Kıbrıs parkurunda tekeldi.Hantal yapısına ve kötü idare edilmesine rağmen gelirleri giderlerini karşılayabiliyordu.Özel sektörün Kıbrıs parkuruna gireceği bilinmesine rağmen maalesef hiçbir hazırlık yapılmadan rekabet ortamına girildi.Sonuç iki yıldır yaşanan muazzam zararlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Raikkonen ~ 13 yıl önce
Öncelikle Kıbrıs hükümeti Ercan havaalanına KTHY'den başka uçak indirmemeli, ya da iniyorsa da bunlara ek vergi getirilmeli, orda burda bedava bilet dağıtıyoruz diye ortalıkta gezinen firmaların yolcularının aslında KTHY'den daha yüksek fiyatlara uçtuklarından haberleri yok, Bunun dışında yolcu yoğunluğu fazla olan Ankara-İstanbul-İzmir hatlarına öncelik verilmeli. Antalya-Adana-Gaziantep gibi kısa mesafeli uçuşlar haftada en fazla 1-2 civarında olmalı. Ana uçuş base olan İngiltere dışındaki ülkelere (Özellikle Almanya)olan seferler kaldırılmalı. Kargo taşımacılığına daha fazla önem verilmeli, hatta küçük bir kargo uçağı bile hizmete konulabilir. Hatalı check-in ve operasyon bilgisayar sistemleri kaldırılarak, uçağın yerde kalma süresi gecikmeye girmeyecek şekilde basite indirgenmiş sistemler kullanılmalı. Gerekirse ikramların bir bölümü ücretli yapılmalı. Airbus uçuşlarında kabin görevlileri 5 yerine 4'e indirilmeli, ekip değişikliklerinde ve yatılarda kullanılan oteller daha makul seviyelerde olmalı, şirket içi tasarruf tedbirleri arttırılmalı, benim KTHY ile ilgili görüşlerim şimdilik bunlar, umarım herşey kısa zamanda yoluna girer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boeing800 ~ 13 yıl önce
KTHY bir milli havayoludur gerek siyasi ve gerekse ekonomik anlamda diğer şirketlerle rekabet etme sorunu da yaşasa 3 adet 737-800 ve 2 adet airbus 321 ile emniyetli bir şekilde uçuşlarına devam etmektedir.mudi 125'in görüşlerine katılıyorum.Neden karalama yoluna gidildiğini de anlamadım.Bence haklı eleştirilerde bulunmamız lazım.Saygılarımla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mudi125 ~ 13 yıl önce
BU ÜLKEDE SHGM DİYE BİRKURUM VARDIR SHGM DENETLEMELERDE İNSAN HAYATINI TEHLİKEYE ATACAK HİÇBİR EVRAKA İMZASINI ATMAZ ÖNCELİKLE BUNUN BİLİNMESİNİ İSTERİM AYRICA KTHY NİN BUGÜNEKADAR HİÇBİR YOLCUSUNDAN ŞİKAYET ALINMAMIŞTIR YORUMCU ARKADAŞLAR İSTERLERSE BUNU VATANDAŞLARIMIZIN TAKTİRİNE BIRAKALIM BİZ YOLCULARIMIZI MÜŞTERİ OLARAK DEYİL BİR AİLE FERDİMİZ OLARAK GÖRÜYORUZ KTHY 33 YILDIR VARDIR VARDA OLACAKTIR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mudi125 ~ 13 yıl önce
gereksiz bir havayolu olsaydı 33 yıldır var olmazdı ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flughafen ~ 13 yıl önce
Yahuu bu havayolu neden uçuyorki. Gereksiz bir havayolu. Fazlalık. Uçakları berbat. Hostesleri ölü gibi. Sürekli sorun çıkıyor. Süs diye görünürde duruyor. Lafta havayoluyuz. Yok oyuz buyuz diyor. heee vurun mühürü. Atın uçakları çöpe gitsin. Hoş o kadar kötüki uçakları çöp bile kabul etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000