13 Nisan 2011, Çarşamba 08:33:47

GÖKKUŞAĞI HAREKETİ THY'Yİ KINADI

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'nda işveren 150 personelden savunma istemesi, 27 personeli de işten çıkarması nedeniyle Gökkuşağı Hareketi bir açıklama yayınladı.
  • işini savsaklayan, verimsiz çalışan... diyen arkadaş: her yıl kabin personelinden 30 civarı personel terfi ettiriliyor ve en büyük uçak tipinde sorumlu kabin amiri oluyorlar. Olaydan 1-2 ay sonrada iş verimlerinden yararlanılmadığı gerekçesiyle iş akitleri fesih ediliyor... İş veriminden yararlanılamıyorsa neden terfi ettiriliyorlar? Böyle büyük bir kurumda terfi ettirilmek için belirli kriterlere uymak gerekir. Uyan insanlar da nasıl verimsiz diye nitelendiriliyorlar bir düşün bakalım... Öyle bilip bilmeden yazmak kolay değil mi?
  • İŞ VERİMİNİZDEN YARARLANILMADIĞI GEREKÇESİYLE... Cümlesi son yılların en klişe cümlesi olmuştur... Bu cümlenin bu denli sık ve kolay olarak kullanılması dünyada ki ya da ülkemizdeki başka kurumlarda da olan bir şey midir? Bu sık ve kolay kullanıma DUR diyecek bir dernek, sendika, mahkeme, yasa, bürokrat var mıdır???
  • iğneyi kendine çuvaldızı başkasına- bu yorum yazan kişi kısa zaman sonra sanada gelecek o yazı belli oluyor kime sırtını dayadıgı her seyi zaman gosterecektir orası sanada kalmayacak.
  • MAALESEF ÇEŞİTLİ BAHANELERLE THY TEKNİKTE ATILAN TEKNİSYENLERE PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ DİYEREK BİR KILIF UYDURULMAYA ÇALIŞILIYOR. NEDENSE BU DEĞERLENDİRME HEP TEKNİSYENLERE YAPILIYOR. SABAH 8.30 DA İŞE GELİP KAHVALTISINI YAPIP 9.30 DA İŞE BAŞLAYAN ÖĞLEN PAYDOSUNDA 12.00 DE CAROUSELE GİDİP 13.30 DA İŞE GELEN MÜHENDİSLERE VE DİĞER ÇALIŞANLARA BU DEĞERLENDİRME UYGULANMIYOR. YAPILMIYOR. TABİİ BUNLAR YÜZDE YÜZ PERFORMANSLA ÇALIŞIYORLAR.
  • BU KIYIMA SEVİNEN BAGAJ TAKİP AM. SIRA SİZE GELDİMİ HALERİNİZİ MERAK EDİYOM.
  • Arkadaşlar THY babanızın çiftliği değil! Arada haksızlığa uğrayanlar mutlaka haklarıını arayacaklardır ancak bir kesim var ki sırtını dayamış, sömürüyor şirketi. yazık... yönetim bu insanları ayıklayacaktır...
  • Bu işten atılan insanların kul hakkını nasıl ödeyecekler bilmiyorum. Belki nu dünyada yaptıkları yanlarına kar kalır ama AHİRET GÜNÜ mizanda bunun hesabını elbet öderler. “Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir” (Buhari, Rikak, 48 ) "Mazlumun bedduasından sakınınız Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur" (Buharî, Müslim)
  • arkadaşlar atılan atıldığıyla kalıyor kimse bi şey yapmıyor sendika hiç bi şey yapmıyor ateş düştüğü yeri yakıyor
  • Abdi bey harika yorumlamış...Umarım THY VE TEKNİK yöneticileri ve TEKNİK çalışanlarını küçük gören muhalif zihniyetler de bu gönderiden bir şeyler alırlar.Çok zor ama bir dilek bu benimkisi....Bu arada TEC ile Ve İSG yetki davası ile kazanımlarımızı haber görmeyen malum A...e adındaki duvar gazetesi gönderilerimizi yayınlamıyor.Bu gönderi nın aynısını ben de onlara gönderdim.Sayın Abdi beyin dergiden alınan gönderisi hala yayınlanmadı.
  • Hukuku “hukuk” yapan değerler vardır.Ülkeleri “ülke” yapan değerler vardır.Ulusları “ulus” yapan değerler vardır,insanları “insan” yapan değerler vardır.Bu değerler çok uzun sürelerde oluşurlar ve hiçbir şekilde,çıkarlarla,menfaatlerle veküçük hesaplarla bağdaşmazlar.THY Teknik A.Ş.yöneticileri,görevlileri ve tüm bunları tayin eden,yönlendiren yetkili iradelerin,yukarıda belirttiğim değerlere ve olması gereken diğer değerlere uygun hareket edip etmediği konusunda,gelinen bu noktada,ben,herhangi bir değerlendirme yapmıyorum.Sizlerin,üyelerimizin ve ilgilenen tüm kamu oyunun değerlendirmesine bırakıyorum…
İŞTE GÖKKUŞAĞI HAREKETİNİN YAPTIĞI O AÇIKLAMA;

Bıçak Kemiğe Dayanmıştır: Teknisyenler Baskılara Boyun Eğmeyecektir

THY AO işvereni 150 arkadaşımızdan performans düşüklüğü nedeniyle savunma isteyip işten atmaya hazırlanırken, THY TEKNİK AŞ işvereni 27 teknisyen arkadaşımızın iş akdini feshetmiştir. Keyfi işten çıkarmaları kınıyoruz.

Şimdiye kadar hiç görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıyayız.

Mesai saatleri gelişigüzel ve kuralsızca belirlenip, psikolojik baskıyla çalışmaya zorlanan teknisyenler, bu kez de işten atılmaktadırlar. Bir yıldır yaşanan baskılar ve bu baskılar karşısında sessiz kalan Hava İş yönetiminin bu tavrı işverenin pervazsız saldırısının da habercisiydi.

Teknik AŞ işvereni bu uygulamayla işyerinde çalışma barışını zedelenmiştir. Hava İş sendikası yönetimi acil eylem programını açıklamalıdır.

Bunun yerine topu çalışanlara atarak “siz eylem kararı alın, bize haber verin, biz elimizden geleni yaparız” diyerek sorumluluğundan kurtulamaz.Ya gereğini yapar yada teknisyenler gereğini yapacaktır.

Sendikal örgütlülük ve onun liderliği işveren saldırılarına karşı hazırlıklıolması gerekirken, Hava-İş derin bir sessizlik içindedir. Temsilciler, sendika kurulları bugünler için vardır. Sendika yönetimleri mücadele dönemlerini örgütlemek içindir,çalışanların Hava iş yönetimine olan son umudu da bitmiştir.Teknisyenler kaderi ile başbaşa bırakılmaktadır.Yine sorun mahkemelere havale edilip üstü örtülecektir.İşten atılan temsicisine bile sahip çıkamayan bir örgüt artık çalışanların meşru temsilcisi değildir işverenlerin saldırganlığı da bundandır.

İşverenlerin bu tavrı gücünü iktidardan olduğu kadar, pasif kalmayı seçen Hava-İş yönetiminden de almaktadır.Sendikamıza ve örgütlülüğe sahip çıkarak işveren saldırılarına karşı durmak zorundayız.

Gökkuşağı Hareketi çalışanlarla birlikte fiili ve meşru mücadele içinde olacaktır.

Tüm çalışanlar birlik ve dayanışma içerisinde, saldırılarasessiz kalmayarak saldırıları durdurabilir.

Saygılarımızla
GÖKKUŞAĞI HAREKETİ
GÖKKUŞAĞI HAREKETİ THY'Yİ KINADI

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 13 yıl önce
işini savsaklayan, verimsiz çalışan... diyen arkadaş: her yıl kabin personelinden 30 civarı personel terfi ettiriliyor ve en büyük uçak tipinde sorumlu kabin amiri oluyorlar. Olaydan 1-2 ay sonrada iş verimlerinden yararlanılmadığı gerekçesiyle iş akitleri fesih ediliyor... İş veriminden yararlanılamıyorsa neden terfi ettiriliyorlar? Böyle büyük bir kurumda terfi ettirilmek için belirli kriterlere uymak gerekir. Uyan insanlar da nasıl verimsiz diye nitelendiriliyorlar bir düşün bakalım... Öyle bilip bilmeden yazmak kolay değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
İŞ VERİMİNİZDEN YARARLANILMADIĞI GEREKÇESİYLE... Cümlesi son yılların en klişe cümlesi olmuştur... Bu cümlenin bu denli sık ve kolay olarak kullanılması dünyada ki ya da ülkemizdeki başka kurumlarda da olan bir şey midir? Bu sık ve kolay kullanıma DUR diyecek bir dernek, sendika, mahkeme, yasa, bürokrat var mıdır???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
iğneyi kendine çuvaldızı başkasına- bu yorum yazan kişi kısa zaman sonra sanada gelecek o yazı belli oluyor kime sırtını dayadıgı her seyi zaman gosterecektir orası sanada kalmayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
MAALESEF ÇEŞİTLİ BAHANELERLE THY TEKNİKTE ATILAN TEKNİSYENLERE PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ DİYEREK BİR KILIF UYDURULMAYA ÇALIŞILIYOR. NEDENSE BU DEĞERLENDİRME HEP TEKNİSYENLERE YAPILIYOR. SABAH 8.30 DA İŞE GELİP KAHVALTISINI YAPIP 9.30 DA İŞE BAŞLAYAN ÖĞLEN PAYDOSUNDA 12.00 DE CAROUSELE GİDİP 13.30 DA İŞE GELEN MÜHENDİSLERE VE DİĞER ÇALIŞANLARA BU DEĞERLENDİRME UYGULANMIYOR. YAPILMIYOR. TABİİ BUNLAR YÜZDE YÜZ PERFORMANSLA ÇALIŞIYORLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
BU KIYIMA SEVİNEN BAGAJ TAKİP AM. SIRA SİZE GELDİMİ HALERİNİZİ MERAK EDİYOM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaşlar THY babanızın çiftliği değil! Arada haksızlığa uğrayanlar mutlaka haklarıını arayacaklardır ancak bir kesim var ki sırtını dayamış, sömürüyor şirketi. yazık... yönetim bu insanları ayıklayacaktır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu işten atılan insanların kul hakkını nasıl ödeyecekler bilmiyorum. Belki nu dünyada yaptıkları yanlarına kar kalır ama AHİRET GÜNÜ mizanda bunun hesabını elbet öderler. “Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir” (Buhari, Rikak, 48 ) "Mazlumun bedduasından sakınınız Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur" (Buharî, Müslim)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
arkadaşlar atılan atıldığıyla kalıyor kimse bi şey yapmıyor sendika hiç bi şey yapmıyor ateş düştüğü yeri yakıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Abdi bey harika yorumlamış...Umarım THY VE TEKNİK yöneticileri ve TEKNİK çalışanlarını küçük gören muhalif zihniyetler de bu gönderiden bir şeyler alırlar.Çok zor ama bir dilek bu benimkisi....Bu arada TEC ile Ve İSG yetki davası ile kazanımlarımızı haber görmeyen malum A...e adındaki duvar gazetesi gönderilerimizi yayınlamıyor.Bu gönderi nın aynısını ben de onlara gönderdim.Sayın Abdi beyin dergiden alınan gönderisi hala yayınlanmadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hukuku “hukuk” yapan değerler vardır.Ülkeleri “ülke” yapan değerler vardır.Ulusları “ulus” yapan değerler vardır,insanları “insan” yapan değerler vardır.Bu değerler çok uzun sürelerde oluşurlar ve hiçbir şekilde,çıkarlarla,menfaatlerle veküçük hesaplarla bağdaşmazlar.THY Teknik A.Ş.yöneticileri,görevlileri ve tüm bunları tayin eden,yönlendiren yetkili iradelerin,yukarıda belirttiğim değerlere ve olması gereken diğer değerlere uygun hareket edip etmediği konusunda,gelinen bu noktada,ben,herhangi bir değerlendirme yapmıyorum.Sizlerin,üyelerimizin ve ilgilenen tüm kamu oyunun değerlendirmesine bırakıyorum…

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000