11 Eylül 2013, Çarşamba 16:39:37

SHGM YENİ YOLLARI AÇIYOR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçuş güzergâhındaki sıkışıklığı giderecek önemli bir adımı hayata geçiriyor.
  • Demek ki Iraq'tan Van'a trafik artışı olacak ki bu Kaban noktasından otkep - beyaz'a bağlayıp, Van'a inişler olacak. İlginç!!! Devamını ve altındaki nedeni zamanla göreceğiz.Acaba bunda başka niyetler mi var?
  • 1.Pilot Polat seni gerçekten pilot yapmışlarsa söylenecek hıcbırsey yok demektır.2.Bu tür yol değişiklikleri hava Trafiğindeki artış nedeniyle gereksınme üzerine,ılk öncelıkle o bölgede oluşan yoğunluğu mümkün olduğunca azaltmak trafık emnıyetını sürdürmek ıcın bazı durumlarda da bır meydana ınen ve kalkış yapan uçakların aynı rota üzerinde kesişmemeleri vs.amaçlanarak yapılıp gereklı koordinasyonları (askeri sahalar) sağlanarak DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulur.Yolun kısaltılması da amaçlardan biridir ama herzaman öncelikli değildir .
  • Ha bu kadar yaygara "çalışıyoruz" mesajı vermek için mi. Keşke dosya ekleme şansımız olsa da kıyaslama için değil İngiltere, Almanya, Fransa ile sadece Yunanistandaki hava yolu yoğunluğu ile Türkiyedekileri yan yana koysak. Çok çalışıyorsunuz çoook. Hala Sabiha Gökçen-İzmir/Bodrum/Dalaman istikametine giden rotaları düzeltemiyorsunuz, Ankara Batı-İstanbul Doğu rotası iyileştirilmiş miş. Hala bir türlü anlayamıyoruz. Mesela bir kaza yaşanıyor, sütten ağzı yanan misali bir daha o bölgeye iyileştirmeyi aklınıza bile getirmiyorsunuz. Cehaletinizin bilincinde olduğunuzdan olsa gerek olmayan cesaretiniz de hepten yitip gidiyor. olan şirketlere oluyor. size göbekten bağlılar ya! dayayın ağzını açana cezayı. burun kapısına kilidi, ooooh aen sağ ben selamet. Ne oldu, sivil havacılık sorun çözdü. Havacıları bahane falan etmeyin. İstersniz nasıl yola getireceğinizi iyi biliyorsunuz. Bu ayıp Sivil Havacılık ve DHMI nin. Yani devletin.
  • Hayaldi gerçek oldu, Bu iktidar iyi çalışıyor,bir anda kaç bin km havayolu yaptık diye seçim öncesi sağda solda konuşurlarsa şaşmayın....
  • Km... Mil ??
  • Km ne demek pilot polat?
  • Bunun için bide 3 saniyelik video yapmışlar :D ne güldüm .
  • ist-samsun rotası artık ankara üzeri gitmiyor.. Sanırım deniz üzerinden(karadeniz) gidiyoruz.. Bu sebeple çok sarsıntı oluyor daha doğrusu benzer hava koşullarında geçen yıl yaptığımız uçuş ile bu yılki arasında fark oluyor.. Sürekli bu hatta uçtuğum için bunu rahatlıkla söylüyorum..
  • benim bildiğim koridoru hazırlayan,simule eden,yayınlayan ve AİP ye alan DHMİ,sanırım SHGM rol çalmak istemiş.DHM bunun gibi yüzlerce yol ilan ettiği için reklam yapmıyor anlaşılan.SHGM ye sormak lazım koridor nasıl dizayn edilir,tanıtması nasıl verilir vb.... çok komik yaaa
  • yol kısalmasıyla elde edılecek ekonomık kazancın , bılet ucretlerıne yansıması da saglanacakmı . yoksa bu kazanc ulkemızın yanısıra şırketlerın kendılerıne mı yarayacak..ayrıca bu uygulamanın turk hava sahası ıcınde uzun mesafelerde de uygulanmasını beklıyoruz..kısaltılmış yolların tum ucak ışletıcılerıne hayırlı olması dılegıyle....

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İstanbul-Ankara arasındaki hava sahasına ‘duble yol’ uygulamasını hayata geçiriyor.

SHGM'den edinilen bilgiye göre,  tanıtmalı olarak tesis edilen yolların 17 Ekim 2013 tarihinden itibaren havayolu şirketlenin hizmete açılacağını öğrenildi.

Yeni hava koridorları, BEYAZ-OTKEP-KABAN arasında FL 140 ile SBH-DOGU-ANK BATI (MEA FL 120) olarak duyuruldu.

Hava koridoruna yapılacak ekleme ile artık uçuş emniyeti en üst seviyeye çıkarılacak. Uçaklar, iniş için havada tur atmaktan kurtulacak. Ayrıca havayolu şirketleri ciddi yakıt tasarrufu sağlayacak.

SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi, daha önce konuya ilişkin yapıtığı açıklamada, uçuş rotalarının kısaltılması amacıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ciddi bir çalışma yürüttüklerine dikkat çekmişti. Ekşi, "100 kilometre kısalan trafikte her uçuşta yakıttan 600 dolar tasarruf edilecek" demişti.

SHGM YENİ YOLLARI AÇIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Düşündürücü! ~ 9 yıl önce
Demek ki Iraq'tan Van'a trafik artışı olacak ki bu Kaban noktasından otkep - beyaz'a bağlayıp, Van'a inişler olacak. İlginç!!! Devamını ve altındaki nedeni zamanla göreceğiz.Acaba bunda başka niyetler mi var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baş Kontrolör ~ 9 yıl önce
1.Pilot Polat seni gerçekten pilot yapmışlarsa söylenecek hıcbırsey yok demektır.2.Bu tür yol değişiklikleri hava Trafiğindeki artış nedeniyle gereksınme üzerine,ılk öncelıkle o bölgede oluşan yoğunluğu mümkün olduğunca azaltmak trafık emnıyetını sürdürmek ıcın bazı durumlarda da bır meydana ınen ve kalkış yapan uçakların aynı rota üzerinde kesişmemeleri vs.amaçlanarak yapılıp gereklı koordinasyonları (askeri sahalar) sağlanarak DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulur.Yolun kısaltılması da amaçlardan biridir ama herzaman öncelikli değildir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaygara ~ 9 yıl önce
Ha bu kadar yaygara "çalışıyoruz" mesajı vermek için mi. Keşke dosya ekleme şansımız olsa da kıyaslama için değil İngiltere, Almanya, Fransa ile sadece Yunanistandaki hava yolu yoğunluğu ile Türkiyedekileri yan yana koysak. Çok çalışıyorsunuz çoook. Hala Sabiha Gökçen-İzmir/Bodrum/Dalaman istikametine giden rotaları düzeltemiyorsunuz, Ankara Batı-İstanbul Doğu rotası iyileştirilmiş miş. Hala bir türlü anlayamıyoruz. Mesela bir kaza yaşanıyor, sütten ağzı yanan misali bir daha o bölgeye iyileştirmeyi aklınıza bile getirmiyorsunuz. Cehaletinizin bilincinde olduğunuzdan olsa gerek olmayan cesaretiniz de hepten yitip gidiyor. olan şirketlere oluyor. size göbekten bağlılar ya! dayayın ağzını açana cezayı. burun kapısına kilidi, ooooh aen sağ ben selamet. Ne oldu, sivil havacılık sorun çözdü. Havacıları bahane falan etmeyin. İstersniz nasıl yola getireceğinizi iyi biliyorsunuz. Bu ayıp Sivil Havacılık ve DHMI nin. Yani devletin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şükürler Olsun ~ 9 yıl önce
Hayaldi gerçek oldu, Bu iktidar iyi çalışıyor,bir anda kaç bin km havayolu yaptık diye seçim öncesi sağda solda konuşurlarsa şaşmayın....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Km... Mil ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Km ne demek pilot polat?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
D ~ 9 yıl önce
Bunun için bide 3 saniyelik video yapmışlar :D ne güldüm .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 9 yıl önce
ist-samsun rotası artık ankara üzeri gitmiyor.. Sanırım deniz üzerinden(karadeniz) gidiyoruz.. Bu sebeple çok sarsıntı oluyor daha doğrusu benzer hava koşullarında geçen yıl yaptığımız uçuş ile bu yılki arasında fark oluyor.. Sürekli bu hatta uçtuğum için bunu rahatlıkla söylüyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm mi-dhmi mi? ~ 9 yıl önce
benim bildiğim koridoru hazırlayan,simule eden,yayınlayan ve AİP ye alan DHMİ,sanırım SHGM rol çalmak istemiş.DHM bunun gibi yüzlerce yol ilan ettiği için reklam yapmıyor anlaşılan.SHGM ye sormak lazım koridor nasıl dizayn edilir,tanıtması nasıl verilir vb.... çok komik yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 9 yıl önce
yol kısalmasıyla elde edılecek ekonomık kazancın , bılet ucretlerıne yansıması da saglanacakmı . yoksa bu kazanc ulkemızın yanısıra şırketlerın kendılerıne mı yarayacak..ayrıca bu uygulamanın turk hava sahası ıcınde uzun mesafelerde de uygulanmasını beklıyoruz..kısaltılmış yolların tum ucak ışletıcılerıne hayırlı olması dılegıyle....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000