08 Eylül 2014, Pazartesi 09:45:13

MANİA PLANINA BELEDİYE TEPKİSİ

Nisan ayında Milli Savunma Bakanlığı’nın yeniden düzenlediği Mania Planı’na (uçuş güvenliği) sert tepki gösteren Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Vatandaş hakkını hiçe sayan yasakçı anlayışla kat yüksekliğini engelleyen kriterlerle ilçedeki inşaat sektörü mağdur edildi” dedi.
  • Talimatlar açık ve net değil, sorumlu kim belli değil, yetkili yok. Tam bir Türk usulü olmuş, ortaya karışık!!!
  • Mania planı uygulamaları tam bir keşmekeşlik yaratmıştır. Kurallara uyana duvar, uymayan ve yapanların yanına kar kaldığı bir vaziyet var şu anda. Başkan haklıdır.
  • Adam orda askerden oy alarak Belediye Baskanligina oturdu simdi askeri havaalanina karsi cikiyor. Yeni yapilan Gimart gokdeleni nasil dikilir
  • Bu sözlerin sahibi Ali Ağaoğlu ya da Aziz Torun gibi müteahhitler olsa bir nebze olsun anlayış gösterebilirim ama Sn. Etimesgut Belediye Başkanı bu sözleri nasıl olmuş da söyleyebilmiş anlayabilmiş değilim. Arkadaşlar, bu sözleri Paris belediye başkanı söylese 1 hafta içinde belediye meclis üyeleri tarafından soruşturmaya uğrar ve başkanlığı bile düşürülebilir. Sanki karşımızda bir belediye başkanı değil de Belediyeden iş alma peşinde koşan bir bir köylü müteaahhit var.. Yazıklar olsunn..
  • Tüm inşaat sektörü çökmüş...Vatandaşın hakkı hiçesayılmış.Bence başkan o koltukta istediği rantı elde edemediği için kuduruş.Bu nasıl bir hırstır.Etimesgut belediye başkanı hangi partiden olursa olsun sadece inşaat ile bir ülkenin gelişeceğini sanan bu beton zihniyetinden biran önce kurtulmak lazım.

Milli Savunma Bakanlığı’nın sene başında yeniden düzenlediği Mania Planı’na (uçuş güvenliği) Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’den mağduriyet tepkisi geldi. Yeni Mania planının ilçedeki tüm inşaat yatırımlarının durmasına sebep olduğunu savunan Demirel, hem arsa sahiplerin hem de müteahhitlerin sıkıntı yaşadığını söyledi. Sorunu çözmek için Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığıyla görüştüklerini hatırlatan Demirel, “Sıkıntıları ve mağduriyetleri dile getirdik. Bir ilçenin gelişiminde önemli rol oynayan inşaat sektörünün çökmemesi için konunun ilgilileri harekete geçerek bu yanlışlığa bir son vermeliler” dedi. Başkan Demirel konuyla ilgili şunları söyledi:

TÜM İNŞAAT YATIRIMLARI DURDU

“Eski Mania Planı’nı güncellemek adına Milli Savunma Bakanlığı’nca çıkarılan 18 Nisan 2014 tarihli Mania Talimatnamesi, Etimesgut İstasyon, 30 Ağustos, Kazımkarabekir mahalleleri ile Eryaman, Elvankent ve Bağlıca bölgelerindeki tüm inşaat yatırımlarının durmasına sebep oldu. Bugüne kadar Genelkurmay Başkanlığı’nın eski talimatnamesiyle gölgeleme uygulanarak inşaat yapımına imkan sağlanıyordu. İlçemizde uzun yıllardır askeri havaalanı bulunmasına rağmen, Genelkurmay Başkanlığı’nın eski talimatnamesi üzerinden gölgelendirmeler yapılmış, kaz izni verilmiş ve bugüne kadar bir sıkıntı yaşanmamıştı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı yeni bir talimatnameyle bu yetkiyi kendi eline aldı ve gölgelendirme kriterlerini yapılaşmaya imkan vermeyecek şekilde engelledi.

VATANDAŞ HAKKINI HİÇE SAYAN YASAKÇI ANLAYIŞ

Bakanlık, gönderilen yeni mania talimatnamesiyle Milletlerarası Sivil Havacılık Anlaşması ve eki olan belgelerdeki kriterlerini de ihlal eden, teknik ve güvenlik gereklerinin ötesinde yapılaşma yüksekliklerine sınırlama getiren bir talimatname yayınladı. Sorun, Milli Savunma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin, Milletlerarası Sivil Havacılık kriterlerinin ötesinde vatandaş hakkını hiçe sayan yasakçı anlayışla kat yüksekliğini engelleyen gölgelendirme kriterleri uygulamaya çalışmasından kaynaklanıyor. Milletlerarası Havacılık Anlaşması eki belgeler incelendiğinde mülkiyet hakkına sadakat ve hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen, izah ettiğim gibi milletlerarası kriterleri aşan kurallar getirilerek Etimesgut halkı, müteahhitlerimiz ve inşaat sektörünün Anayasal mülkiyet hakları ihlal edilerek mağdur edildiler.”

MECLİS GÜNDEMİNE GELMİŞTİ

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan toplantısında da konuyu gündeme getiren, BBP Keçiören Meclis Üyesi İbrahim Uyar, yeni plandaki sıkıntılara değinmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de kararla ilgili ilçe belediye başkanlarına dava açma çağrısında bulunmuştu. (Hürriyet)

MANİA PLANINA BELEDİYE TEPKİSİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Talimatlar açık ve net değil, sorumlu kim belli değil, yetkili yok. Tam bir Türk usulü olmuş, ortaya karışık!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Mania planı uygulamaları tam bir keşmekeşlik yaratmıştır. Kurallara uyana duvar, uymayan ve yapanların yanına kar kaldığı bir vaziyet var şu anda. Başkan haklıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Adam orda askerden oy alarak Belediye Baskanligina oturdu simdi askeri havaalanina karsi cikiyor. Yeni yapilan Gimart gokdeleni nasil dikilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay bee.. ~ 10 yıl önce
Bu sözlerin sahibi Ali Ağaoğlu ya da Aziz Torun gibi müteahhitler olsa bir nebze olsun anlayış gösterebilirim ama Sn. Etimesgut Belediye Başkanı bu sözleri nasıl olmuş da söyleyebilmiş anlayabilmiş değilim. Arkadaşlar, bu sözleri Paris belediye başkanı söylese 1 hafta içinde belediye meclis üyeleri tarafından soruşturmaya uğrar ve başkanlığı bile düşürülebilir. Sanki karşımızda bir belediye başkanı değil de Belediyeden iş alma peşinde koşan bir bir köylü müteaahhit var.. Yazıklar olsunn..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cahillik ~ 10 yıl önce
Tüm inşaat sektörü çökmüş...Vatandaşın hakkı hiçesayılmış.Bence başkan o koltukta istediği rantı elde edemediği için kuduruş.Bu nasıl bir hırstır.Etimesgut belediye başkanı hangi partiden olursa olsun sadece inşaat ile bir ülkenin gelişeceğini sanan bu beton zihniyetinden biran önce kurtulmak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000