15 Kasım 2014, Cumartesi 07:50:38

CYPRUS İÇİN KRİTİK TOPLANTI

Rum Başkanlığı’nda dün, mali olarak büyük zorluklar altında bulunan Kıbrıs Havayolları’yla ilgili bir toplantı gerçekleştirildiği haber verildi.
  • Resimdeki ucakA321-231
  • ryan air ve aegean pazar lideri cyprus airways ile kimse uçmuyor devlet desteği nereye kadar gidecek devlet atsa atamıyo satsa satamıyo
  • Daha beter olun
  • Bu şirket acaba Rusya ya ne kadar dolaşarak uçuyor bizim hava sahamız kapalı olduğu sürece sonu KTHY. En azından onlar bile bu kadar para batırmadı. Küçücük nüfusla a330 işletirsen olacak bu Ankara'da daha hava yolları yurt dışında kaar etmiyor
  • Cyprus Airways senelerdir can çekişiyor. hükümet her sene ne kadar milyon euro'ları şirkete aktarsada en büyük etkenlerden biri Türk hava sahasının kapalı olmasından dolayı 2014 ün ilk 3 ayında 16 milyon euro zarar açıkladı. yani kısacası Cyprus Airways KTHY ile aynı kaderi paylaşacak(yani iflas edecek). Buda kısacası rum turizmine zarar demek.

Simerini gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis liderliğindeki toplantıya Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu üyeleri, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis, Rum Başkanlık Müsteşarı Konstantinos Petridis ve Sayıştay Rea Yeorgiu’nun katıldığını yazdı.

Yönetim Kurulu’nun Hükümetin havayollarını kapatma karar almasıyla ilgili olarak Rum yetkili birimlerine eleştirel bir mektup gönderdiğini anımsatan gazete, Anastasiadis’in dünkü açıklamalarında “Hiçbir ciddi Hükümet, bir şirketin yaşayabileceğini gördüğünde onu kapatmak istemez. Hükümet işsizlikte artış olmasını istemiyor” dediğini aktardı.

BRÜKSEL’DEN MESAJ

Gazete haberinde Başkanlıktan edinilen bilgilere göre Avrupa Rekabet Komisyonu’nun Kıbrıs Havayollarının kurtarılması için Hükümete iki önkoşul koyduğunu yazdı.

Bunların şirketin yeniden yapılanma planının tamamlanması ve stratejik yatırımcı bulunması olduğunu belirten gazete, planın hayata geçirilmesi gereken son aşamasının personel sayısının 320 kadar azaltılması olduğunu belirtti.

RYANAIR VE AEGEAN

Fileleftheros gazetesi Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in dünkü toplantıda Kıbrıs Havayollarını satın almakla ilgilendiği söylenen Ryanair ve Aegean’ın herhangi bir ilgisinin bulunmadığını söylediğini aktardı.

Yeorgiadis’in Kıbrıs Havayollarıyla ilgili mevcut herhangi  bir gelişmenin olmadığı, çünkü Ryanair ve Aegean şirketlerinin herhangi bir ilgisinin bulunmadığını söylediğini aktaran gazete, edindiği bilgilere göre iki havayolu şirketinin resmi olarak geri çekilmediğini; Hükümetin şu anda süreci kestiğini savundu.

Şirketlerle yapılan son görüşmelerde Hükümetin bağlayıcı önerilerini sunmaları için 10 Kasım’a kadar yeni tur ihalenin şartlarını, zaman takvimini ve şirketle ilgili bazı bilgilerin yollaması konusunda uzlaşıya varıldığını, ancak düne kadar hiçbir şey yollanmadığını belirten gazete, Ryanair ve bilhassa Aegean’ın kafasında bazı şüpheler ve düşünceler olmasına karşın süreçten resmi olarak ayrıldıklarına dair bir beyanda bulunmadığını kaydetti.

Haravgi gazetesi haberinde Kıbrıs Havayolları’nın durumunun turizme büyük etkilerinin olacağı üzerinde durdu.

Gazete, şirketten çevrelerin, Kıbrıs Havayolları’nın Güney Kıbrıs’a uçuşlar konusunda piyasanın büyük bir bölümüne sahip olduğuna işaret ederek, şirketin durumunun turizmi de büyük oranda etkileyeceği değerlendirmesinde bulunduklarını aktardı.

ÇALIŞANLARDAN EYLEM

Gazete Başkanlıkta toplantı gerçekleştirildiği sırada Kıbrıs Havayolları çalışanlarının dışarıda eylem yaptığını yazdı.

Habere göre çalışanlar eylemde Kıbrıs Havayolları’nın kapatılmamasını istediler. (Gündemkıbrıs)

CYPRUS İÇİN KRİTİK TOPLANTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

kral ~ 5 yıl önce
Resimdeki ucakA321-231

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 5 yıl önce
ryan air ve aegean pazar lideri cyprus airways ile kimse uçmuyor devlet desteği nereye kadar gidecek devlet atsa atamıyo satsa satamıyo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Daha beter olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok merak ediyorum ~ 5 yıl önce
Bu şirket acaba Rusya ya ne kadar dolaşarak uçuyor bizim hava sahamız kapalı olduğu sürece sonu KTHY. En azından onlar bile bu kadar para batırmadı. Küçücük nüfusla a330 işletirsen olacak bu Ankara'da daha hava yolları yurt dışında kaar etmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Cyprus Airways senelerdir can çekişiyor. hükümet her sene ne kadar milyon euro'ları şirkete aktarsada en büyük etkenlerden biri Türk hava sahasının kapalı olmasından dolayı 2014 ün ilk 3 ayında 16 milyon euro zarar açıkladı. yani kısacası Cyprus Airways KTHY ile aynı kaderi paylaşacak(yani iflas edecek). Buda kısacası rum turizmine zarar demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000