01 Aralık 2013, Pazar 08:00:15

BİLETLERDE TAVAN FİYAT OLMAYACAK

Ulaştırma Bakanlığı, bayram ve tatil döneminde yüksek fiyattan satılan uçak biletlerine sınırlama getireceği ‘tavan fiyat’ konusunda geri adım attı.
  • 2002 de avrupa birliğine gireceğiz dendi, ne oldu? 4+4+4 olacak 5 yaşında ki çocuklara okula gidecek dendi, ne oldu? libyada natonun ne işi var dendi, ne oldu? abd ye tezkere çıkaracağız abd türkiye üzerinden ıraka saldıracak dendi, ne oldu? bedelli askerlik olmayacak dendi, ne oldu? gezi parkı yıkılacak yerine avm yapılacak dendi, ne oldu? 100 km ye havaalanı yapacaz dendi, ne oldu? vs. vs. vs.
  • tayyip şovunu yapsın sonra bakanlar geri alır vitesi. bkz tam gün yasası, öğretmen atamaları, özel hastaneye muayene muhabbeti, bedelli, genel af, ha bir de camide içki içilmişti kaset nerede? bir de israil ile askeri ilişkileri kesecektik ne oldu?
  • Planlı yaşayan vatandaş zaten çok uyguna uçabiliyor.
  • Zaten bu sistemde olabilecek mantıklı bir şey değildi. uyanmışlar.
  • Nedense tavan fiyat uygulaması yapacağız derken sağır Sultan'ın bile haberi olmuştu. Geri adım atılınca sessiz sedasız geçiştiriliyor.

Havayolu şirketleri, Bakanlığın karışmayacağı bilet fiyatlarını, ‘yolcuların mağdur edilmeyeceği şekilde’ belirleyecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 ay önce astronomik fiyatlardan satılan uçak biletlerine düzenleme getirilmesi amacıyla çalışma başlatıldığını açıklamıştı. Havayolu şirketleriyle yürütülen görüşmeler sonrasında iç hat uçuşlarında satılan ekonomi sınıfı bilet fiyatlarının 300 TL’yi geçmemesi kararlaştırıldı.

Ancak ‘tavan fiyatın haksız rekabete yol açacağını’ ifade eden bazı havayolu şirketi yetkilileri, uygulamadan vazgeçilmesini istedi. Eleştirileri dikkate alan Bakan Yıldırım ise havayolu şirketlerini sevindiren bir karar aldı. Şirket temsilcilerine, ‘uçak biletlerindeki fiyat politikasına karışmayacaklarını’ ileten Bakan Yıldırım, uçak biletlerinin ise ‘vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde belirlenmesini’ istedi.

Bakan Binali Yıldırım ile havayolu şirket temsilcileri, yarın saat 10.00’da Ankara’da bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacak. Toplantıda Bakan Yıldırım’ın, havayolu şirket yöneticilerinden, ‘uçak biletlerinin astronomik fiyatla satılmayacağı’ yönünde söz alacağı belirtildi. Şirketlerin de, bilet satışlarında uygulayacakları en yüksek rakamı Bakan Yıldırım’a bildirecekleri ifade edildi.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, Bakanlığın tavan fiyat uygulamasından vazgeçmesini çok olumlu karşıladıklarını söyledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile gerçekleştirdikleri görüşmede, 2014 Mart sonuna kadar 300 TL’nin üzerinde iç hat bileti satmayacakları konusunda prensip kararı aldıklarına dikkat çeken Haybat, tüm havayolu şirketlerinin Bakan Yıldırım’ın isteği doğrultusunda fiyat politikasını ‘gönüllü’ şekilde belirleyeceğini kaydetti. Haybat, iç hat bilet fiyatlarının aslında çok düşük satıldığını dile getirerek, “2002’de uçak yakıt fiyatı 350 dolara satıldığında bilet fiyatı ortalama 100 TL civarındaydı. Aradan 11 yıl geçti ve yakıt 1.000 dolara satılırken, bilet fiyatları yine ortalama 100 TL. Her şey ortada.” dedi.

Biletini erken alan yolcular daha uygun fiyata koltuk bulabiliyor. Ancak son güne kalan yolcular ekonomi veya busines sınıfta 350-400 TL’nin üzerinde uçak bileti almak zorunda kalıyor. (Mustafa Gün/Zaman)

BİLETLERDE TAVAN FİYAT OLMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

tyler ~ 8 yıl önce
2002 de avrupa birliğine gireceğiz dendi, ne oldu? 4+4+4 olacak 5 yaşında ki çocuklara okula gidecek dendi, ne oldu? libyada natonun ne işi var dendi, ne oldu? abd ye tezkere çıkaracağız abd türkiye üzerinden ıraka saldıracak dendi, ne oldu? bedelli askerlik olmayacak dendi, ne oldu? gezi parkı yıkılacak yerine avm yapılacak dendi, ne oldu? 100 km ye havaalanı yapacaz dendi, ne oldu? vs. vs. vs.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tayib şov için ~ 8 yıl önce
tayyip şovunu yapsın sonra bakanlar geri alır vitesi. bkz tam gün yasası, öğretmen atamaları, özel hastaneye muayene muhabbeti, bedelli, genel af, ha bir de camide içki içilmişti kaset nerede? bir de israil ile askeri ilişkileri kesecektik ne oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erken rezv. ~ 8 yıl önce
Planlı yaşayan vatandaş zaten çok uyguna uçabiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olmazdıda... ~ 8 yıl önce
Zaten bu sistemde olabilecek mantıklı bir şey değildi. uyanmışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Nedense tavan fiyat uygulaması yapacağız derken sağır Sultan'ın bile haberi olmuştu. Geri adım atılınca sessiz sedasız geçiştiriliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000