26 Temmuz 2011, Salı 08:30:15

HAVADA HİDROLİK ARIZASI!

Mng Havayolları'na ait kargo uçağı, iniş takımlarında meydana gelen hidrolik arıza nedeniyle iniş için öncelik istedi...
  • bu haberin nesi haber??? her zaman olan ve olabilecek şeyler..
  • selam yas bilgin olsun diye herkeze FAA ya da JAA karar vermiyor ki Bunlardan bagzilari,Australian CASA,Transport Canada, ayni anda yeni zelanda,brezilya,hindistan gibi ulkeler de ne jaa nede faa systemi ile calisiyorlar.
  • push back aracının yardımı ile gittiğine göre steering yapamıyor demektir. steering de yeşil hidrolik sistemle yapılır bu uçaklarda. iniş takımı da yeşil sistemle açılır-kapanır. yeşil sistem overheat vermiş ya da bir yerden kaçak yaparak hidrolik boşaltmış olabilir. uçak arıza yapmayacak diye birşey yok. yapacaktır böyle arızalar. ki zaten bu uçakta 2 tane daha (mavi, sarı sistem) hidrolik sistem vardır. olay yaratmanın anlamı yok yani lafın kısası.
  • Uçağın kaç sene uçacağına ne sen nede MNG karar verir. Üretici karar verir, ona göre sertifikasyon alır JAA den (yada FAA den) , ondan fazla uçmaz o uçak.
  • MNG havayollarının bir A300'ü 1976'dan beri havada, o tarihte doğanlar dede olacak (ben dahil) neredeyse. sizce bu kadar sene uçak bir uçak sağlıklı olur mu ? Bakımla olur diyecekseniz, metal yorgunluğu, günün yarısını uçarak geçirirken bu münkün olur mu ?
  • dün flyinnde yemek yerken 35 sol pistine harika denilebilecek şekilde inişini yaptı saat 7 ila 8 suları arasıydı.indikten sonra pistin sonunda bir müddet bekledikten sorna push back aracıyla eski mng kargo (yeni onur air) tarafına doğru çekildi.hayatımda gördüğüm en iyi inişlerden biriydi.adeta pisti öptü kaptanımız. ayrıca THY'de kiralık olarak uçan ve THAİ airwayse geçen 777 son yolculuğuna uğurlandı. saygılarımla. bu sefer yayınlanır umarım.
  • gene kendi kendine gelin guvey olmuşsunuz
  • Acaba THY Cargo ucaginda olsaydi.. ne olurdu..aynen LINC .. hep ayni durum .. egitim sart .. MNG de olunca .. olur böyle vakalar .. olmasin .. ne MNG de ne THY de olmasin-- ama siz yine bildiginizi yazacaksiniz-- badem biyikliler falan .. Allah kazalardan korusun ..
  • geçmiş olsun.olur böyle vak'alar...
Mng Havayolları'na ait kargo uçağı, iniş takımlarında meydana gelen hidrolik arıza nedeniyle iniş için öncelik istedi. Uçak, gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından sorunsuz şekilde iniş yaptı. 
 
Afganistan'dan İstanbul'a gelen MNG Havayolları'na ait TC-MNV kuyruk tescilli Airbus A300–600 tipi kargo uçağının iniş takımlarında hidrolik arıza meydana geldi. Arıza nedeniyle uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Hava trafik Kontrol kulesi ile irtibata geçerek iniş için öncelik istedi.

Uçak, hava trafiğinin aksamaması için 17-35 sol pistine sorunsuz bir şekilde iniş yaptı. İniş yaparak pist üzerinde kalan kargo uçağı daha sonra push back aracı yardımıyla park yerine çekildi. Bu arada iniş sırasında meydana gelebilecek acil duruma müdahale etmek amacıyla havalimanı itfaiyesi pist kenarında hazır bekledi.
HAVADA HİDROLİK ARIZASI!

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 12 yıl önce
bu haberin nesi haber??? her zaman olan ve olabilecek şeyler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
selam yas bilgin olsun diye herkeze FAA ya da JAA karar vermiyor ki Bunlardan bagzilari,Australian CASA,Transport Canada, ayni anda yeni zelanda,brezilya,hindistan gibi ulkeler de ne jaa nede faa systemi ile calisiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
push back aracının yardımı ile gittiğine göre steering yapamıyor demektir. steering de yeşil hidrolik sistemle yapılır bu uçaklarda. iniş takımı da yeşil sistemle açılır-kapanır. yeşil sistem overheat vermiş ya da bir yerden kaçak yaparak hidrolik boşaltmış olabilir. uçak arıza yapmayacak diye birşey yok. yapacaktır böyle arızalar. ki zaten bu uçakta 2 tane daha (mavi, sarı sistem) hidrolik sistem vardır. olay yaratmanın anlamı yok yani lafın kısası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Uçağın kaç sene uçacağına ne sen nede MNG karar verir. Üretici karar verir, ona göre sertifikasyon alır JAA den (yada FAA den) , ondan fazla uçmaz o uçak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
MNG havayollarının bir A300'ü 1976'dan beri havada, o tarihte doğanlar dede olacak (ben dahil) neredeyse. sizce bu kadar sene uçak bir uçak sağlıklı olur mu ? Bakımla olur diyecekseniz, metal yorgunluğu, günün yarısını uçarak geçirirken bu münkün olur mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
dün flyinnde yemek yerken 35 sol pistine harika denilebilecek şekilde inişini yaptı saat 7 ila 8 suları arasıydı.indikten sonra pistin sonunda bir müddet bekledikten sorna push back aracıyla eski mng kargo (yeni onur air) tarafına doğru çekildi.hayatımda gördüğüm en iyi inişlerden biriydi.adeta pisti öptü kaptanımız. ayrıca THY'de kiralık olarak uçan ve THAİ airwayse geçen 777 son yolculuğuna uğurlandı. saygılarımla. bu sefer yayınlanır umarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
gene kendi kendine gelin guvey olmuşsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Acaba THY Cargo ucaginda olsaydi.. ne olurdu..aynen LINC .. hep ayni durum .. egitim sart .. MNG de olunca .. olur böyle vakalar .. olmasin .. ne MNG de ne THY de olmasin-- ama siz yine bildiginizi yazacaksiniz-- badem biyikliler falan .. Allah kazalardan korusun ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
geçmiş olsun.olur böyle vak'alar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000