25 Nisan 2011, Pazartesi
Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]
  • yazilarininiz ilgi ile izliyoruz. emek verilerek hazirlanmis yaziniz icin tesekkurler servet hocam
  • turuva atı haline gelmiştir.Zbigniew K. Brzezinski nin aslında soğuk savaş gibi ABD nin karşısına Anti Batıcı Kökten dinci bir İslam bloğunun çıkarılması ABD nin dünya egemenliğini sürdürmesi bakımından ve çöken ekonomisini ayağa kaldırmak için vazgeçilmez olduğu gün gibi aşikardır.Burada kilit ve hesaba muhakkak katılması gereken ülke Türkiye'dir.Atatürk'ün getirmiş olduğu laiklik , satranç tahtasını allak bullak edip planların işlemesini önlemektedir. Onun için Türkiye'nin de bir İslam ülkesi olarak Neo Osmanlıcılık adı altında yeniden dizayn edilmesi satranç tahtasında taşları yerine oturtacaktır ve düşman blok açığa çıkacaktır.BOP bunun dizayn manevrasıdır.Bu arada güvenliği ABD de milyon dolarlık olarak sektör olarak görün derim.
  • Söylediklerinize yakın fikirlerimi bir forumda saldırılardan yaklaşık 4 ay sonra ortaya koymuştum ve delil olarak Youtube dan görüntülerle desteklemiştim ve ne hikmetse bir süre sonra youtube erişimi tesadüf bu ya Türkiye'de yasaklanmıştı.Herhalde 1 mart teskeresi için Türkiye'de kamuoyu yaratılması lazımdı.CIA tarafından 90 ların sonunda Tunus'da kurulan El-Kaide bilin bakalım bu sıralar ne ile meşguliyet içinde?Mısır da ayaklanmada rolü sanki müslüman kardeşlerin miş gibi gösterilmeye çalışılırken , Libya'da İngiliz SAS ları ile birlikte halkı ayaklandırmak için çatılardan ateş açtıkları ve bunu Kaddafi'nin bağırarak açıkladığı gün gibi ortada iken , El Kaide BOP un paralı askeri haline geldiği tescillenmiştir ve İslam dünyası içind
  • yaziniz bana yakin zamanda izledigim bir video yu hatirlatti. video da "bir kurbaga yi 100 derecelik bir suyun icine atarsaniz hemen ziplar ve kaçar , ama serin suya atip isiyi yavas yavas arttirsaniz kurbaga bunu fark etmez ve su 100 derece oldugunda kurbaga coktan canini teslim etmistir" diyordu.
  • Servet Bey elinize saglik. Bu guvenlik paranoyasi artik cekilmez bir hal aldi. Ozellikle USA bu paranoyayi devamli canli tutmak ve koruklemek icin elinden geleni yapiyor. USA 'da halen ekip olarak bir x-ray aletinden gecen ucus ekibine terorist muamelesi yapiliyor. Halbuki bu ekip biraz sonra kalkacak ve bir suru sehrin uzerinden ucacak.. Amerika"ya giris icin nerdeyse ayak parmaklarinizin izlerini alacaklar.. Yani tum dunya terorist.. Ama her Amerikali hemen hemen her ulkeye vizesiz ve elini kolunu sallayarak girebiliyor.. Gecenlerde bir yazarimiz cok guzel yazmis" Iyi ki Turkiye'de petrol yok, yoksa Amerika bize de gelip kurtarmaya calisir ve bagimsizligi ogretirdi"
  • Her zamanki gibi inanılmaz doyurucu, harika tespitler yapılmış bir yazı. Teşekkürler Servet Hocam.
  • Sanırım deneyim bu olsa gerek, çok başarılı bir yazı. Elinize emeğinize sağlık. Dilerim bu yazılar bir çok kişi için referans olur. Saygılarımla PGT Crew
  • Umarım ortaya koyduğunuz durumlar, ilgili herkeste farkındalık yaratır hocam. KOÜ Aydın
  • Cekirgeyi saliverdim yaziya yaziya, Ot koymadi koyunile kuzuya kuzuya Hoplayiver cekirge ziplayiver cekirge Benim canim cekirge bidi bidi bidi cekirge Cekirgenin ayaginda narindir narindir Bende sandim kaymakamin gelini gelini Hoplayiver cekirge ziplayiver cekirge Benim canim cekirge bidi bidi bidi Cekirgenin ayaginda cizmesi cizmesi Ne hos olur canim senin ile gezmesi Hop hop hopla cekirge
  • Haksiz taciz suclamasiyla karsilasan arkadasimiz kurula cikarilacaginda " bu cocuk efendidir sen de biliyorsun boyle birsey yapmadigini" diye araya girenlere " biliyorum ama ust yonetim ne derse o oyu vermek zorundayim" diyen kim . Biat kulturu bunlari avuclarinin icine almis oynatiyor. Hopla deyince hoplayan zipla deyince ziplayan cekirge gibiler. Yakinda hoplayamazsin cekirge turkusunu soyleyecegiz, hep birlikte.

Uçaklarda Sulu Kural

Her şeyden önce neden ve nasıl başladı bu yasaklar hatırlayalım. İzlenimler şöyle.

5, 10, 25, 50 ve 100 senelik planları olan ABD, ikinci 50 yıllık planını büyük bir gösteri ile açıkladı.

Açıklamanın akabinde, uçaklar gökdelenlere çarptı, sonra gökdelenler (daha sonra ortaya konan kanıtlara göre) içerilerine yerleştirilen özel patlayıcılar ile yıkıldı, hatta hiç uçak çarpmamış olan 10 katlı binayı bile plan gereği yıktılar.

Pentagon'a fazla zarar verir korkusu ile çöle uçak düşürüldü, uçak saldırısı oldu denilen yere füze atıldığı iddiaları uzun süre gündemde kaldı.

Tüm bu gösterinin amacı "terör" korkusu ile ülkelere müdahale hakkını kullanmak olduğu çok sonra tartışılabilir hale geldi.

Zaten polis devleti olan ABD, artık sınırları içerisinde istediği zaman istediği şekilde istediğinin üzerini, evini ve her yerini arama ve tutuklama hakkına sınırsız sahip olacağı kanunları da bu saldırılar sayesinde iki gün içerisinde çıkardı.

Uçak (havacılık sektörü), görsel ihtişamı ve de geniş kitlelere hitap etmesinden dolayı, bu tür kısıtlamaların en etkili ve en yaygın şekilde halka duyurulmasını sağlayacak olan ulaşım aracı olarak seçildi. Ancak hala havayolu taşımacılığında ve konulan kurallarda ciddi sıkıntılar var.

ABD kendine göre planlar yapıp yürürlüğe koyuyor, bununla da kalmıyor ICAO'da gerekli değişikliklerin politikası doğrultusunda yapılmasını sağlıyor, bizler ise yapay tehditler ile asıl tehditleri ayırmayı aklımıza bile getirmiyoruz.

Kabul gören akademik kanıya göre, uygarlık 3 temel aşamayla oluşur;

1- Düşünce biçimi

2- Geçim (Geçinme) biçimi

3- Yaşam biçimi.

Daha geçenlerde ABD, 2014 senesinden itibaren savaş ekonomisinden, ticaret ekonomisine geçmeyi planladığını ilan etti.

Kimse bu güne kadar yapılanları bırakın sorgulamayı, gündeme bile getirmedi. Sorup soruşturmadı ve soruşturmuyor.

Uygarlık aşamalarına devam etmeden önce, yine mesleğimizle ilgili örnek vermek gerekirse; Uçaklara çelik kapı şartı geldi.

Ben de ilk sorumu sordum.

Özel bir durumda, pilot köşküne (kokpit) dışarıdan nasıl girilecek? (THY Amsterdam kazası örneği)

Pilotların, sitemde “Flight Safety” sayfasında “Week 0733” yazımda belirttiğim durumlarda sorumlulukları ne olacak? (Pilotlar kaptan köşkünü terk ettiler-AtlasJet olayı)

Aklımızı kullanmadığımız zaman da oyuna geldiğimizi fark edemiyoruz.

En güzeli Uçuyorum Formunda "Uçakla Değerli / Tehlikeli Malzeme Taşıma - HABERLER / OLAYLAR" başlığı altında verilen örnekler.

KennyJet, sağlıklı düşünemeyenleri uyarıyor.

İçeriye plastik kolonya şişesi sokamaz iken, Duty Free’den iki şişe içki satın alıp uçağa sokabiliyorsun.

İsteyen şişenin dibini kırıp öldürücü bir silah elde edebilir. (Bu yaklaşıma göre)

Bırakın içeri sokmayı, tüm şişeler Duty Free adı altında uçakta emrinize amade.(Satın almadan da silah elde edebilirsiniz!)

Bütün bunların dışında birçok savunma felsefesine göre insan vücudu en tehlikeli silah. (uçağa insanda almayalım!)

Uygarlık aşamalarına devam edecek olursak, tüm bu gerçeklerin gerisinde yatan yenidünya politikasını anlamak ve irdelemek zorundasınız.

Hep sizlerin iyiliği için bu tedbirler alınıyor deniyor.

Diyojen'in ünlü bir sözü vardır.

- Gölge etme başka iyilik istemem!

Bush Doktrini önce kendi ülkesi için sonra da hedeflediği ülkelere "demokrasi"yi ihraç etme üzerine yazılmıştı.

Açıkça "bu şartlarla savaş ilan edemiyorum" diyemezdi.

Düşünün, Türkçe "yıldırı" sizce ne anlam taşımaktadır?

Eşiniz sizi dırdırı ile yıldırabilir ama onu Guantanamo'ya göndermek aklınızdan bile geçmez.

Hanımınızın dırdırına birisi "terör" derse de güler geçersiniz.

Terör kelimesinin Türkçe karşılığı "yıldırı" dır, (bknz.TDK sözlüğü) ama size haftalarca binalara çarpan uçaklar, kafası sarıklı insanlar ve yıkılmakta olan binaların yüzlerce metre yukarısından kendini boşluğa atanları gösterirlerse, siz de başka başka anlamlar katarak onların kelimelerini kullanırsınız.

Kavramlar ile beynimize öyle bir giriyorlar ki, ne olduğunu anlamaya fırsatınız olmuyor.

Medya, bunun en etkili silahı.

Bir TV kanalı, adı Nergis Televizyonu olduğu halde kendine EnTiVi diyor ve hiç yadırganmıyor ama ben NeTeVe deyince yadırganıyorum.

Hatta bu kanal daha da ileri giderek size hava sıcaklığını nasıl hissedeceğinizi bile söylüyor!

"Bu gün hissedilen hava sıcaklığı 16 derece olacak", ve artık bunu bile yadırgamıyorsunuz.

Kimse "Benim ne hissedeceğimi sen bana nasıl söylersin" demiyor ve asıl sıcaklığı merak bile etmiyor.

Üstelik böyle ne bilimsel, ne de Meteorolojik formül yok. (Hisler formüle edilemez zaten).

Fransa'da çok sıcak geçen yaz nedeniyle, Paris'te yalnız yaşayıp sıcaktan ölen yaşlıların tespiti ve toplanması sorun olmuştu. Ancak, çürüme kokusu duyulunca müdahale edilebiliyorlardı ki bu da en son istenendi. Ne taşımak için yeterli araç, ne de muhafaza için yeterli ceset torbası ve morg mevcuttu. Bu duruma bir çare bulmak için bir daha olursa kaç araca ve ceset torbasına ihtiyaç olabilir diye varsayımsal yapılmış bir çizelgeyle hesaplanmaya çalışıldı. Bu tabloda özetle sıcaklık 40ºC, nem %50 ise hissedilen sübjektif sıcaklık 50ºC olacaktır şeklinde yaklaşım mevcuttu, sebebi de şu kadar ceset torbası ve araca gerek olacaktır tahminine ulaşmak içindi. Yani tamamen sübjektif olduğu herkes tarafından kabul edilen bir durumdur.(Bknz: http://www.dmi.gov.tr/genel/sss.aspx?s=hissedilensicaklik )

Ancak önemli olan doğru ile yanlışı fark etmemeniz için gündem yaratmaktır.

İşin önemli yanı sürekli gündemi değiştirip "neden" sorusunun sorulmamasını sağlamaktır. Ama bu arada tehlike devam ediyormuş hissini taze tutmak gerekmektedir.

Bunu da en güzel havayolu taşımacılığı ile yapabilirsiniz.

Ne zaman uçağa binmeye kalksanız size bunu hatırlatmanın en güzel yolu, iki ya da en az üç kere yaşınız, cinsiyetiniz, sosyal konumunuz vs.. ne olursa olsun aranmaktan ve kısıtlamalardan geçer.

Şu sıralarda, Avrupa bu uydurmaca senaryolardan sıkıldı ve bu yasada değişiklik yapmak istiyor.

ABD halkı da, baskıdan dolayı şimdilik karikatür ve fıkralar ile idare etmekte.

Gerçek ise başka, yine uygarlık aşamasına dönüyoruz.

Tüm kontrolü elinde bulunduranlar, istedikleri zaman istedikleri yerde, istediklerini yapabilecek şart ve ortama sahiptirler.

Değişimin yarattığı ticari getiri, (örneğin güvenlik sektörü) genel boyuta kıyaslandığında önemsiz kalıyor, çünkü bu uygarlık aşamaları gerçekleşsin diye ülkeler yıkılabiliyor.(son örneği sanırım Libya).

Bırakın meydan girişinde aranmayı, gerekli ise siz daha kontrole gelmeden uzaktan aranmakta ve bayanların sol göğüs ‘kasa’larında kaç dolar taşıdıkları bile görülmekte. Kan basıncınız, nabzınız ve ateşiniz ölçülmekte, sizi sizden iyi tanımaktalar.

Özetle, uygarlık aşması konusunda dileriz ABD sözünü tutarda düşünce aşamasında ki bu söz, geçim ve yaşam aşamasında yansır.

Bize gelince, hukuk konusunda ne yazık ki hep geri kalıyoruz.

Uçakta “sigara içen” için, ya da en geniş kavramı ile “huzuru bozan” için düşünebildiğimiz yaptırım 69 TL para cezası.(Uygulanan örneğe de rastlamadık)

Bu tür eksikliklere rağmen, Sivil Havacılık Yüksek Okullarında neden hava meydanlarında tek tip (üniforma) giyilmek zorunda olduğu, MÖ hangi yılda bu yasanın konulduğu, nedenleri, kişisel, çevre, iş ve uçak emniyet konuları yinede tüm ayrıntılarıyla öğretiliyor. Eksik de olsa mevcut yasalar bilgisiyle yetiştirilen bu gençleri işe almak ise keyfe bağlı. Sebebi, hukuken bu eğitimi görmüşleri işe almak ya da en azından alınmasını zorunlu tutmak seviyesinde değiliz.

Meslek olarak görülmeyen her konu, altyapısı olmadığı için havada kalıyor.

Emniyet/Ordu geçmişi olan kişileri işe alarak, yasal zorunluluk ortadan kaldırılıyor. “Şartları yerine getir yeter” misali. Var mı? Var! ile açık kapanıyor.

Okulunda okutmadıkça, okulluyu kullanmadıkça, okulluyu kollamadıkça her konu yapay şart olarak görünecek, göstermelik ve sahipsiz kalacak. Her konunun özü eğitim.

Hukuk ancak birileri sahiplenirse önem kazanır, yaygınlaşır ve saygınlaşır.

Hukuk’ta “hak” tanımı, “yasa ile korunmuş menfaatler” diye geçer.

Havacılık sanayinde kimler yasa ile korunmakta bir düşünün.

Havayolu ve Meydan İşletmeleri, içerisinde “meslek” kavramı olmayan işletmeler durumundadır. Ne Hava Trafik Kontrolörü, ne Pilot, ne Teknisyen kimse meslek sahibi değildir. Yasa ile korunmamaktadırlar çünkü. Devlete çalışanlar ise “devlet memuru” kapsamında korunmaktalar, yaptıkları iş ne olursa olsun.

Bu, Türkiye’miz için zaten alışılmış bir durumdur.

Türkiye’mizde üniversite sınavında 3. tercihi tıp, 4. tercihi tekstil mühendisliği, 6. tercihi Çevre Mühendisliği olan bir gencin doktor mu? Tekstilci mi? Çevreci (!) mi? olacağına ne yazık ki kendisinden çok YÖK karar vermektedir. Sebebi basit, siz önemli değilsinizdir, devlet önemlidir, YÖK önemlidir. Ama şu Penguen karikatürü daha da önemlidir.

- Sen kaç puan aldın sınavdan?

- Benim her şey iyice karışmış. ABC’den Konya adayı olmuşum…

Geçen yurtdışı dönüşümde uçakta ikramı paralı bir uçuşta yanımda oturan yabancı bir yolcu, sandviç ve meyve suyunu çantasından çıkarmak için beni bekledi sanıyorum. Sonra sohbete başladık ve €1,49’a aldığı meyve suyunu polis araması nedeniyle çöpe atmak zorunda kaldığını, gümrüksüz sahada da aynı meyve suyuna €2,99 ödediğini yana yakıla anlattı. Sonuç olarak da şu yorumu yaptı.

“Bizim polis beni benden koruyor!”

Bir Fransız’a ne diyebilirsiniz bu konuda?

Doğruları ifade edebiliyor da, en önemlisi birileri onu dinliyor.

Dinlediği için de sözlerindeki doğrular ile yanlışları tartıyor ve gerçekle karşılaştırıyorlar.

Okuyor, araştırıyor, düşünüyor, planlıyor ve yapıyorlar.

Uygulamayı takip ediyor, aksaklıkları buluyor, yeni bir düzenleme için yine başa dönüyorlar.

Okuyor, araştırıyor, düşünüyor, planlıyor ve yapıyorlar.

Biz ise sanki konusunda deneyimli öğretim görevlisi bulması zor olsun diye okulunu açarken hep uluslararası meydanlardan uzaklarda açtık ve açmaya devam ediyoruz. Sonra da okullu gençleri işe almak adına kanun yapmadık ki o çocuklar okulu bitirip işsiz kalsın.

Çok iyi Türkçe bilmeden çeviri yapıyoruz (Güvenlik-Emniyet).

Türkçe eğitim ile İngilizce sorunları bugünkü yaklaşımla çözeceğimizi ise hiç sanmıyorum.

İnsan, anlamadığı şeye sahip olamaz.

(Goethe)

Bilmem anlatabildim mi?

(Servet Başol)

www.servetbasol.com

Uçaklarda Sulu Kural

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Misafir ~ 13 yıl önce
yazilarininiz ilgi ile izliyoruz. emek verilerek hazirlanmis yaziniz icin tesekkurler servet hocam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
turuva atı haline gelmiştir.Zbigniew K. Brzezinski nin aslında soğuk savaş gibi ABD nin karşısına Anti Batıcı Kökten dinci bir İslam bloğunun çıkarılması ABD nin dünya egemenliğini sürdürmesi bakımından ve çöken ekonomisini ayağa kaldırmak için vazgeçilmez olduğu gün gibi aşikardır.Burada kilit ve hesaba muhakkak katılması gereken ülke Türkiye'dir.Atatürk'ün getirmiş olduğu laiklik , satranç tahtasını allak bullak edip planların işlemesini önlemektedir. Onun için Türkiye'nin de bir İslam ülkesi olarak Neo Osmanlıcılık adı altında yeniden dizayn edilmesi satranç tahtasında taşları yerine oturtacaktır ve düşman blok açığa çıkacaktır.BOP bunun dizayn manevrasıdır.Bu arada güvenliği ABD de milyon dolarlık olarak sektör olarak görün derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Söylediklerinize yakın fikirlerimi bir forumda saldırılardan yaklaşık 4 ay sonra ortaya koymuştum ve delil olarak Youtube dan görüntülerle desteklemiştim ve ne hikmetse bir süre sonra youtube erişimi tesadüf bu ya Türkiye'de yasaklanmıştı.Herhalde 1 mart teskeresi için Türkiye'de kamuoyu yaratılması lazımdı.CIA tarafından 90 ların sonunda Tunus'da kurulan El-Kaide bilin bakalım bu sıralar ne ile meşguliyet içinde?Mısır da ayaklanmada rolü sanki müslüman kardeşlerin miş gibi gösterilmeye çalışılırken , Libya'da İngiliz SAS ları ile birlikte halkı ayaklandırmak için çatılardan ateş açtıkları ve bunu Kaddafi'nin bağırarak açıkladığı gün gibi ortada iken , El Kaide BOP un paralı askeri haline geldiği tescillenmiştir ve İslam dünyası içind

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yaziniz bana yakin zamanda izledigim bir video yu hatirlatti. video da "bir kurbaga yi 100 derecelik bir suyun icine atarsaniz hemen ziplar ve kaçar , ama serin suya atip isiyi yavas yavas arttirsaniz kurbaga bunu fark etmez ve su 100 derece oldugunda kurbaga coktan canini teslim etmistir" diyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Servet Bey elinize saglik. Bu guvenlik paranoyasi artik cekilmez bir hal aldi. Ozellikle USA bu paranoyayi devamli canli tutmak ve koruklemek icin elinden geleni yapiyor. USA 'da halen ekip olarak bir x-ray aletinden gecen ucus ekibine terorist muamelesi yapiliyor. Halbuki bu ekip biraz sonra kalkacak ve bir suru sehrin uzerinden ucacak.. Amerika"ya giris icin nerdeyse ayak parmaklarinizin izlerini alacaklar.. Yani tum dunya terorist.. Ama her Amerikali hemen hemen her ulkeye vizesiz ve elini kolunu sallayarak girebiliyor.. Gecenlerde bir yazarimiz cok guzel yazmis" Iyi ki Turkiye'de petrol yok, yoksa Amerika bize de gelip kurtarmaya calisir ve bagimsizligi ogretirdi"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Her zamanki gibi inanılmaz doyurucu, harika tespitler yapılmış bir yazı. Teşekkürler Servet Hocam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sanırım deneyim bu olsa gerek, çok başarılı bir yazı. Elinize emeğinize sağlık. Dilerim bu yazılar bir çok kişi için referans olur. Saygılarımla PGT Crew

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Umarım ortaya koyduğunuz durumlar, ilgili herkeste farkındalık yaratır hocam. KOÜ Aydın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Cekirgeyi saliverdim yaziya yaziya, Ot koymadi koyunile kuzuya kuzuya Hoplayiver cekirge ziplayiver cekirge Benim canim cekirge bidi bidi bidi cekirge Cekirgenin ayaginda narindir narindir Bende sandim kaymakamin gelini gelini Hoplayiver cekirge ziplayiver cekirge Benim canim cekirge bidi bidi bidi Cekirgenin ayaginda cizmesi cizmesi Ne hos olur canim senin ile gezmesi Hop hop hopla cekirge

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Haksiz taciz suclamasiyla karsilasan arkadasimiz kurula cikarilacaginda " bu cocuk efendidir sen de biliyorsun boyle birsey yapmadigini" diye araya girenlere " biliyorum ama ust yonetim ne derse o oyu vermek zorundayim" diyen kim . Biat kulturu bunlari avuclarinin icine almis oynatiyor. Hopla deyince hoplayan zipla deyince ziplayan cekirge gibiler. Yakinda hoplayamazsin cekirge turkusunu soyleyecegiz, hep birlikte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000