13 Nisan 2024, Cumartesi 13:38:53

"Türk Yıldızları 2025'ten sonra Hürjet kullanacak"

Selçuk Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Prof. Dr. Rüştü Güntürk, Hürjet’i yapıyoruz ve inşallah 2025’ten itibaren Türk Yıldızları’nda artık Hürjet'i kullanacağız.
  • Zerre kadar havacılık bilgisi yok.
  • Bu memlekette Hv Kuv K falan kalmadı tabi ve türk yıldızları yorumu kala kala sivil havacılık yüksek okuluna kaldı. Ya adı üzerinde sivil havacılık ister pilotaj ister sivil havacılık işletmeciliği olsun adı üzerinde sivil. İşte biz böyle ilerliyemiyoruz. Sen kendi varsa uzmanlık alanına bak akrobasi neyinize allah aşkına. İyi ki akrobasi filosu Konya da ve hemen oradan yorum yapın.
  • Ulkede sivil havacilik profesoru olan insanin yorumunda zerre bilimsel veya faydali bir bilgi yok. Herkesin asagi yukari tahmin edebilecegi seyleri soyleyip profesor oluyorlar sivil havacilik fakultelerinde
  • NF 5 ler daha iyi değil mi?
  • Bu beyefendi hangi yetkisine istinaden bu açıklamayı yapmış? Temel Kotil gitti de haberimiz mi yok? Yoksa savunma bakanı mı değişti?
  • Bu adamın gerçekten profesör olduğuna emin misiniz? Nasıl açıklamalar bunlar? Yerçekimi deniz seviyesinde daha yüksektir ne demek?

Türk Hava Kuvvetleri’nin Akrotim Filo Komutanlığı, Türk Yıldızları'nın 4 adet NF-5 uçağı, son 12 yılda çeşitli nedenlerle düştü. Kazalarda 2'si pilot, 1'i yer personeli, 3 asker şehit oldu. Uçak kazalarının birçok sebebinin olabileceğini, Türk Yıldızlarının kullandığı NF-5 tipi uçakların 60 yıldır kullanımda olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Prof. Dr. Rüştü Güntürk, "Kazalarda birçok sebep olabilir.

Sebeplerin tam olarak ne olduğunu ancak bize Milli Savunma Bakanlığı tam olarak çıkartabilir. Bunlar, pilottan kaynaklanan bir problem olabilir. Hava durumuna göre birçok problem olur veya uçaklarımızda oluşacak mekanik olaylar olabilir. Bu uçaklarımızı yaklaşık 60 yıldır kullanmaktayız. Bir metal yorgunluğu var yani metal yorgunluğu da olabilir. Ama teknisyenlerimiz uçakların bakımlarını çok iyi yapar" diye konuştu.

‘HÜRJET 45 BİN FİTTE RAHAT BİR ŞEKİLDE UÇACAK’

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet’in Türk Yıldızları tarafından 2025 yılından itibaren kullanılacağını açıklayan Prof. Dr. Güntürk, "Devletimiz, Milli Savunma Bakanlığımız bu kazaları gördükten sonra çeşitli çalışmalar yürüttü. Hürjet’i yapıyoruz ve inşallah 2025’ten itibaren Türk Yıldızları’nda artık Hürjet'i kullanacağız.

NF-5'lerden daha da üstün tarafı ise NF-5'lerin hızı 1,2 mach bizim Hürjet’imiz ise 1,4 mach. Yani bundan daha iyi, daha hızlı, daha büyük bir hıza sahip olacak. Hürjet, 45 bin fitte rahat bir şekilde uçabilecek. Bunları da biz gerçekleştirdiğimiz zaman 2025’ten itibaren NF-5'lerin yerine artık tamamen Hürjet’i kullanacağımızı tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

'TÜRK YILDIZLARI'NIN DÜŞÜK VE YÜKSEK BASINÇTA HIZLI HAREKETLERİ METAL YORULMASINI HIZLANDIRIR'

60 yıl önce envantere alınan NF-5 uçaklarında metal yorgunluk olabileceğini söyleyen Güntürk, "Bu uçaklarımız 2000 ve 2010’da modernizasyona girmiş, çıkmış. Aviyonik sistemler olarak modernizasyon sistemi yapılmış. Navigasyon takılmış, haberleşme sistemleri takılmış. Görüş sistemleri takılmış. Metal yorulmasını da şöyle tanımlayabiliriz. Deniz seviyesinde yer çekimi çok kuvvetli. Yükseldikçe bu azalıyor.

Türk Yıldızlarımız çok hızlı hareket ettiklerinden yüksek basınçtan, düşük basınca veya düşük basınçta yüksek basınca çok hızlı hareket ettiklerinden burada da metal yorulması daha hızlı şekilde olabilir. Kazaların nedeni kesin bu değil ama bizim tahminlerimiz metal yorulması da olabilir burada" dedi.

"Türk Yıldızları 2025'ten sonra Hürjet kullanacak"

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Mıh ~ 1 ay önce
Zerre kadar havacılık bilgisi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lp ~ 1 ay önce
Bu memlekette Hv Kuv K falan kalmadı tabi ve türk yıldızları yorumu kala kala sivil havacılık yüksek okuluna kaldı. Ya adı üzerinde sivil havacılık ister pilotaj ister sivil havacılık işletmeciliği olsun adı üzerinde sivil. İşte biz böyle ilerliyemiyoruz. Sen kendi varsa uzmanlık alanına bak akrobasi neyinize allah aşkına. İyi ki akrobasi filosu Konya da ve hemen oradan yorum yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhendis/pilot ~ 1 ay önce
Ulkede sivil havacilik profesoru olan insanin yorumunda zerre bilimsel veya faydali bir bilgi yok. Herkesin asagi yukari tahmin edebilecegi seyleri soyleyip profesor oluyorlar sivil havacilik fakultelerinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 1 ay önce
NF 5 ler daha iyi değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tahsissers ~ 1 ay önce
yok degil, HURJET OLACAK keke !
Şov ~ 1 ay önce
Kendi uçağınla yapılır
Kim ki? ~ 1 ay önce
Bu beyefendi hangi yetkisine istinaden bu açıklamayı yapmış? Temel Kotil gitti de haberimiz mi yok? Yoksa savunma bakanı mı değişti?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaka? ~ 1 ay önce
Bu adamın gerçekten profesör olduğuna emin misiniz? Nasıl açıklamalar bunlar? Yerçekimi deniz seviyesinde daha yüksektir ne demek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000