26 Şubat 2019, Salı 12:36:35

Hava Kuvvetleri'nden şok rapor!

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TSK’daki pilot ihtiyacına yönelik bir çalışma hazırladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası pilot sayısının 387’ye kadar düştüğü hatırlatılırken 2016 yılı öncesindeki pilot sayısına ancak 2030 yılında ulaşılabileceği vurgulandı.
  • Devrecilik sizde, adam kayırma sizde, astsubayları, yer subaylarını dışlamak sizde, aynı ülkeye hizmet vermiş Deniz Kuvvetlerinden gelen pilotlara kayıkçı diye seslenmek, Kara Havacılık kökenlilere bitli piyade yakıştırması yapmak sizde, bizden başka hiç kimse pilot olmamalı diyerek havacılıkla alakası olmayan oğullarınızı kızlarınızı pilot yapmak sizde, eğitimden anladığınız, yanındaki öğrenciyi ağıza alınmayacak hakaret ve küfürlerle kendi tabirinizle ''odunlamak'' sizde, meslek hayatınız boyunca emniyeti hiçe sayarak CRM i sürekli bozmak sizde, kokpitte askercilik oynamak sizde, üstlerinize, özellikle sivil üst yöneticilerine ağzı kulaklarında pişmiş kelle gibi sırıtıp şirin görünmeye çalışırken, mesai esnasında yanındaki F/O ya küskü vermek, arkasındaki kabin ekibine azap çektirmek sizde. Almışsınız sazı elinize 80 yıldır, malesef ülkemde size çok ihtiyaç oldu da ekmek yediniz. Sözüm hepinize değil. İyiler ayrı. Bazı gerçekler var siz de kabul edin. Sektörde çok sevilmiyorsunuz.
  • 15 yıl havayolu sektöründe farklı alanlarda görevimi ifa ettim. Askerliğimi de OHAL de sınır karakol komutanı olarak yaptım. Asker-Sivil kökenli birçok iş arkadaşım oldu. Şimdi de, pilot olarak devam ediyorum. Her iki cenahtan da onlarca kişi tanıdım. Değerlendirmem şudur ki; istisnaları tenzih etmek üzere, genel olarak asker kökenliler, iş arkadaşlarına küfür eder, bağırır, kafasına vurur, aşağılar. Siviller daha aklı selimdir, anlatır, öğretir, empati kurar. 15 yıl boyunca bana sözlü ve fiziksel saldırılarda bulunan bir sivil yoktur. Hepsi asker pilottur, Çiğli kültürü ve ''Sistem'' dedikleri baz kültürel alışkanlıkları buna sebeptir. Harp bir sanattır. Yanında uçana saldırmak harp sanatı değil, insanlık dışıdır. Her Türk Asker doğabilir, kimin vatansever olduğu şimdiki süreçte ortaya çıkar. Bana da emir versinler canımı veririm bu VATAN için. Bunun yaşı yok. Dede torun omuz omuza savaşmıştır. Emir gelsin seve seve giderim !
  • Gerektiğinde silah tutan herkes nasıl silah altına er vb. olarak alınıyorsa eli lövye tutan herkes de pilot olarak alınsın. Sonuçta pilot heryerde pilot.
  • Gelen sivile hayatı zindan et, crm desen ayrı sıkıntı. Girdiğin havayoluna devreni, devrenin çoluğunu çocuğunu doldur gerisini pilottan sayma sonra burada arkadaşlar biraz empati diyor. Mantıklı bir karar sivil işini asker işini yapsın.
  • Bu iş düşünüldüğü gibi olmaz, yarın bir gün bu çağırdıları pilotlardan biri kaza yaparsa. O zaman 40-50 yaşındaki adamların birinci ligde oynayamayacağı anlaşılır. Adaletsiz olanlar Adaletin altına ezilir. Bu güne kadar adil olmayanların sonunu gördük. Asıl konu gençlik burada yazı yazan atıp tutanlara gerçekten bir el atmak lazım. Özel okul şımarıklığı ile uçan zavallı insanlar.
  • On yıldan fazladır THY da görev yapıyorum. Bundan daha fazlasını Hava Kuvvetlerinde yaptım. Arkadaşlar lütfen her yazılanı gerçek kişilik zannetmeyin. Asker ağzıyla, sivil ağzıyla yazan bizleri birbirimize düşürüp zevk alan silahşörler var. Böl böl un ufak olduk, neredeyse ülke bölündü. Hava Kuvvetlerinde her anı benim için değerli çok güzel günler geçirdim. THY benim için bambaşka bir ufuk açtı dünyamda. Birbirinden değerli hem asker hem sivil kökenli pırlanta gibi insanlarla tanıştım. Arada tek tük hem sivil hem asker frekansımın uyuşmadığı kimselerde oldu ama sonuçta beni de birileri sevmiyor olabilir. Profesyonelce görevimizi yaptık. Şimdi ordu bizi tekrar çağırıyor fakat endişelerimiz var. Şirketlerle herhangi bir koordine yapılmadan, biz ne istiyoruz sorulmadan daha kendi içinde sorunları olan bir kanunla geri çağırılıyoruz. Bize sandalye başına düşen pilot gözüyle bakılıyor. Kimse sesli dile getiremiyor ama gönüllü geri gidenler bile pişman.
  • Daha içerde ne pilotlar var ama sırf egoları için onları değerlendirmiyorlar. Olsun değerlendirmesinler. Dışardakileri çeksinlerki onların koltuğunuda başkaları değerlendirsin.
  • Emeklilik geliyor 4 sene daha çalışacaksın diyorlar. İmza aterken 15 sene, pilotluk başlarken 15, şimdi 21. 45 den sonra zaten airline da FO luk nasıl yapılır bilinmez. Gizli bir savaş mı çıktı, seferberlik mi ilan edildi ben mi kaçırdım? Hal öyle ise sivil asker herkes alınsın silah altına. Alttan gelenler kol uçucusu olur ama "gençlik kolu" uçucusu olur. Bunun adı ZORBALIK dır. Sivilde de uçmayacağım kardeşim bırakın yakamı. Alın atınızı ... tımarınızı.
  • Bütün yorumları okudum. Asker kökenli olsun sivil kökenli olsun, pilot ağzıyla yorum yazanların bir çoğunun pilot olduğunu düşünmüyorum. Düşünmek istemiyorum. Eğer öyleyse, birbirine karşı bu düşüncelere sahip insanlar aynı kokpiti, aynı kurs sıralarını, aynı bekleme salonunu paylaşıyor. Bu düşüncelere sahip bu insanlar birbirlerine bu kadar kin duyarken, birbirlerinin açığını bu kadar kollarken, bu kadar bir kaşık suda boğmaya çalışırken bırakın CRM vs ayaklarını. Bu ortamları nasıl paylaşıyor çok merak ediyorum. Bu düşüncelere sahip riyakar iki yüzlü insancıklardan bahsediyorum, sen, sen, evet sen de.. (Mantıklı ve pozitif yorumlar yazanları tenzih ediyorum.) Eğer doğruysa, ne yazık ki birilerinizin ülkemi korumuş olduğunu/olacağını düşünürken, birilerinizin de kullandığı uçağa sevdiklerime ulaşmak için biniyorum. Yazıklar olsun!!! Sizi gidi çakma vatansevercikler ve çakma Tom Cruise’lar. Sizlerden bu ülkeye bir b.k olmaz..
  • Burdaki tüm yorumları okudum, asker-sivil ayrımı yapmıyorum, bu işi layığıyla yapan herkse saygım sonsuz. Ancak sivillerdeki asker düşmanlığını anlamakta zorlanıyorum. Bu kadar yorumu okuduktan sonra sivil kökenli bi lavukla uçarsam ister kaptan olsun ister fo benden çekeceği var. İnşallah bir khk onlar için çıkar, hvkk ya askeri pilot olmak üzere silah altına alırlar, o zaman görürüm amk klavye delikanlılarını

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TSK’daki pilot ihtiyacına yönelik bir çalışma hazırladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası pilot sayısının 387’ye kadar düştüğü hatırlatılırken 2016 yılı öncesindeki pilot sayısına ancak 2030 yılında ulaşılabileceği vurgulandı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, geçmişteki ve hali hazırdaki pilot sayısını ele alan bir değerlendirme raporu hazırladı.  15 Temmuz’dan bir gün önce TSK bünyesindeki aktif savaş pilotu sayısının 668’i muharip olmak üzere bin 301 olduğunun hatırlatıldığı raporda, darbe girişimi sonrası tutuklanan ve ihraç edilen pilotlar ile birlikte 387’ye kadar düştüğü hatırlatıldı. FETÖ/PYD terör örgütünün pilotlar için mecburi hizmet süresini 15 yıldan 10 yıla düşürmesi ve sağlık şartlarında değişiklikler yaparak kendilerinden olmayanları sistem dışına atmasından dolayı pilot sayısının azalmaya başladığının belirtildiği raporda, 15 Temmuz sonrası ihraç edilen ve görevden uzaklaştırılan pilotlara ilişkin bilgiler de verildi. Buna göre, 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana Hava Kuvvetleri’nden 772 pilotun ihtaç edildiği, 113 pilotun görevden uzaklaştırıldığı  ve 20 pilotun da emekli olduğu ve bir dönem TSK’daki pilot sayısının 387’ye kadar düştüğü belirtildi.

Alınan tedbirler sonrası gönüllü ve zorunlu dönüşler ile uçuş okullarından mezun olan pilotların sisteme dahil edilmesi ile birlikte pilot sayısının 734’e kadar çıktığı vurgulanırken, gönüllü ve zorunlu olarak sisteme dahil edilen pilotların 2021 ve 2023 yıllarından itibaren sistem dışına çıkacağı ve dolayısıyla pilot sayısının önümüzdeki dönem düşmesinin beklendiğinin altı çizildi.

DARBE ÖNCESİ RAKAMLARA 2030 YILINDA ULAŞILACAK!

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki pilot sayısının darbe öncesi rakamlara ulaşabilmesinin ancak 2030 yılında mümkün olabileceğinin hatırlatıldığı raporda, gönüllü ve zorunlu dönüş yapan pilotlar ile sistemden hiç çıkmamış pilotların en az 10 yıl daha TSK bünyesinde tutulması gerektiği ancak bunun için de özlük haklarında sivil havayollarındakine denk iyileştirmeler yapılması zorunluluğu vurgulandı.

Ordudan ayrılan pilotların ayrılma sebeplerini öğrenmen için bir de anket çalışması yaptıran Hava Kuvvetleri Komutanlığı, pilotların iyi ekonomik şartların yanı sıra TSK’dan YAŞ kararı ile her an emekli edilme riski var iken sivil havayollarında 65 yaşına kadar çalışabilme olanağı sunulmasının, özel havayollarının tercih edilmesinde etkili olduğu sonucu çıktı.

18 YILDAN 21 YILA ÇIKARILDI!

TSK bünyesindeki pilotların zorunlu görev süresinin 18 yıldan 21 yıla çıkarılmasından sonra pilot ihtiyacının giderilebilmesi için kısmi seferberlik ilan edilerek, mevcut pilotlar ile ihtiyaç duyulan diğer sınıf subaylarının asgari 10 yıl daha sistemde tutulmaya devam edilmesinin ve eski savaş pilotlarının geri çağrılmasının zorunlu olduğu belirtildi.

TSK’nın planları arasında, sözleşmeli pilot istihdam edilmesi ve zorunlu dönüş kapsamına girecek pilot havuzunun genişletilmesi  ve sivil havayolundaki pilotlardan hizmet alımı sağlanması gibi alternatif öneriler de değerlendirilmeye alındı.

©AirportHaber.com

Hava Kuvvetleri'nden şok rapor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (166)

Genel Havacılık ~ 14 gün önce
Devrecilik sizde, adam kayırma sizde, astsubayları, yer subaylarını dışlamak sizde, aynı ülkeye hizmet vermiş Deniz Kuvvetlerinden gelen pilotlara kayıkçı diye seslenmek, Kara Havacılık kökenlilere bitli piyade yakıştırması yapmak sizde, bizden başka hiç kimse pilot olmamalı diyerek havacılıkla alakası olmayan oğullarınızı kızlarınızı pilot yapmak sizde, eğitimden anladığınız, yanındaki öğrenciyi ağıza alınmayacak hakaret ve küfürlerle kendi tabirinizle ''odunlamak'' sizde, meslek hayatınız boyunca emniyeti hiçe sayarak CRM i sürekli bozmak sizde, kokpitte askercilik oynamak sizde, üstlerinize, özellikle sivil üst yöneticilerine ağzı kulaklarında pişmiş kelle gibi sırıtıp şirin görünmeye çalışırken, mesai esnasında yanındaki F/O ya küskü vermek, arkasındaki kabin ekibine azap çektirmek sizde. Almışsınız sazı elinize 80 yıldır, malesef ülkemde size çok ihtiyaç oldu da ekmek yediniz. Sözüm hepinize değil. İyiler ayrı. Bazı gerçekler var siz de kabul edin. Sektörde çok sevilmiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 5 gün önce
Elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.
Bu bir emirdir ! ~ 20 gün önce
15 yıl havayolu sektöründe farklı alanlarda görevimi ifa ettim. Askerliğimi de OHAL de sınır karakol komutanı olarak yaptım. Asker-Sivil kökenli birçok iş arkadaşım oldu. Şimdi de, pilot olarak devam ediyorum. Her iki cenahtan da onlarca kişi tanıdım. Değerlendirmem şudur ki; istisnaları tenzih etmek üzere, genel olarak asker kökenliler, iş arkadaşlarına küfür eder, bağırır, kafasına vurur, aşağılar. Siviller daha aklı selimdir, anlatır, öğretir, empati kurar. 15 yıl boyunca bana sözlü ve fiziksel saldırılarda bulunan bir sivil yoktur. Hepsi asker pilottur, Çiğli kültürü ve ''Sistem'' dedikleri baz kültürel alışkanlıkları buna sebeptir. Harp bir sanattır. Yanında uçana saldırmak harp sanatı değil, insanlık dışıdır. Her Türk Asker doğabilir, kimin vatansever olduğu şimdiki süreçte ortaya çıkar. Bana da emir versinler canımı veririm bu VATAN için. Bunun yaşı yok. Dede torun omuz omuza savaşmıştır. Emir gelsin seve seve giderim !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 20 gün önce
Gerektiğinde silah tutan herkes nasıl silah altına er vb. olarak alınıyorsa eli lövye tutan herkes de pilot olarak alınsın. Sonuçta pilot heryerde pilot.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 20 gün önce
Askeri pilot eğitimini almış,hava kuvvetlerinin parasıyla pilot olmuş herkesi alsın tabiki....sonuçta hava kuvvetlerine girince havayolu pilotu olmayacağını ,askeri pilot olacağını her aklı selim insan bilir.dolayısıyla devlet te buna göre para harcar ve ihtiyaç halinde 30 yılda tutar ki doğrusu budur.sonuç itibariyle ordu thy akademi değildir ,thy ya da başka şirkete geçmek için basamak da değil.Bu durum askeri pilotları sevmediğimiz anlamına da gelmez,çok sayıda değerli insanlar da var aralarında ama bu bazı gerçekleri değiştirmez
Fo ~ 20 gün önce
Gelen sivile hayatı zindan et, crm desen ayrı sıkıntı. Girdiğin havayoluna devreni, devrenin çoluğunu çocuğunu doldur gerisini pilottan sayma sonra burada arkadaşlar biraz empati diyor. Mantıklı bir karar sivil işini asker işini yapsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hiç sorma ~ 20 gün önce
Oğlu, damadı ,kızı yeğeni hep beraber thy de olanları mı ararsın,devrem oğlan seninle kontrole girecek biraz heyecanlıyı mı ararsın,işletme önünde her mulakatta kızı oğlu vb için nöbet tutup kulis yapanları mı ararsın.....şöylede bir gerçek var,son zamanlarda gelip de babası pilot olmadan gelen arkadaşlarla ,thy efsane yeteneksiz ,bilgi ,beceri ,algı sıfırın altında insanlarla doldu taştı.sonuç olarak her dönem bir kayırmaca var MALESEF
Türk Pilotu ~ 21 gün önce
Bu iş düşünüldüğü gibi olmaz, yarın bir gün bu çağırdıları pilotlardan biri kaza yaparsa. O zaman 40-50 yaşındaki adamların birinci ligde oynayamayacağı anlaşılır. Adaletsiz olanlar Adaletin altına ezilir. Bu güne kadar adil olmayanların sonunu gördük. Asıl konu gençlik burada yazı yazan atıp tutanlara gerçekten bir el atmak lazım. Özel okul şımarıklığı ile uçan zavallı insanlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 20 gün önce
Özel okul şımarıklığı ile uçmak, ilk fırsatta sizi pilot yapan kurumdan kaçıp uçmaktan iyidir.
KAPTAN 1 ~ 21 gün önce
On yıldan fazladır THY da görev yapıyorum. Bundan daha fazlasını Hava Kuvvetlerinde yaptım. Arkadaşlar lütfen her yazılanı gerçek kişilik zannetmeyin. Asker ağzıyla, sivil ağzıyla yazan bizleri birbirimize düşürüp zevk alan silahşörler var. Böl böl un ufak olduk, neredeyse ülke bölündü. Hava Kuvvetlerinde her anı benim için değerli çok güzel günler geçirdim. THY benim için bambaşka bir ufuk açtı dünyamda. Birbirinden değerli hem asker hem sivil kökenli pırlanta gibi insanlarla tanıştım. Arada tek tük hem sivil hem asker frekansımın uyuşmadığı kimselerde oldu ama sonuçta beni de birileri sevmiyor olabilir. Profesyonelce görevimizi yaptık. Şimdi ordu bizi tekrar çağırıyor fakat endişelerimiz var. Şirketlerle herhangi bir koordine yapılmadan, biz ne istiyoruz sorulmadan daha kendi içinde sorunları olan bir kanunla geri çağırılıyoruz. Bize sandalye başına düşen pilot gözüyle bakılıyor. Kimse sesli dile getiremiyor ama gönüllü geri gidenler bile pişman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mantık ~ 22 gün önce
Daha içerde ne pilotlar var ama sırf egoları için onları değerlendirmiyorlar. Olsun değerlendirmesinler. Dışardakileri çeksinlerki onların koltuğunuda başkaları değerlendirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zorbalık Cumhuriyeti ~ 22 gün önce
Emeklilik geliyor 4 sene daha çalışacaksın diyorlar. İmza aterken 15 sene, pilotluk başlarken 15, şimdi 21. 45 den sonra zaten airline da FO luk nasıl yapılır bilinmez. Gizli bir savaş mı çıktı, seferberlik mi ilan edildi ben mi kaçırdım? Hal öyle ise sivil asker herkes alınsın silah altına. Alttan gelenler kol uçucusu olur ama "gençlik kolu" uçucusu olur. Bunun adı ZORBALIK dır. Sivilde de uçmayacağım kardeşim bırakın yakamı. Alın atınızı ... tımarınızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ama ~ 22 gün önce
Uçmazsan naparız
İğrençsiniz... ~ 22 gün önce
Bütün yorumları okudum. Asker kökenli olsun sivil kökenli olsun, pilot ağzıyla yorum yazanların bir çoğunun pilot olduğunu düşünmüyorum. Düşünmek istemiyorum. Eğer öyleyse, birbirine karşı bu düşüncelere sahip insanlar aynı kokpiti, aynı kurs sıralarını, aynı bekleme salonunu paylaşıyor. Bu düşüncelere sahip bu insanlar birbirlerine bu kadar kin duyarken, birbirlerinin açığını bu kadar kollarken, bu kadar bir kaşık suda boğmaya çalışırken bırakın CRM vs ayaklarını. Bu ortamları nasıl paylaşıyor çok merak ediyorum. Bu düşüncelere sahip riyakar iki yüzlü insancıklardan bahsediyorum, sen, sen, evet sen de.. (Mantıklı ve pozitif yorumlar yazanları tenzih ediyorum.) Eğer doğruysa, ne yazık ki birilerinizin ülkemi korumuş olduğunu/olacağını düşünürken, birilerinizin de kullandığı uçağa sevdiklerime ulaşmak için biniyorum. Yazıklar olsun!!! Sizi gidi çakma vatansevercikler ve çakma Tom Cruise’lar. Sizlerden bu ülkeye bir b.k olmaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sivil pilotcuklara ~ 22 gün önce
Burdaki tüm yorumları okudum, asker-sivil ayrımı yapmıyorum, bu işi layığıyla yapan herkse saygım sonsuz. Ancak sivillerdeki asker düşmanlığını anlamakta zorlanıyorum. Bu kadar yorumu okuduktan sonra sivil kökenli bi lavukla uçarsam ister kaptan olsun ister fo benden çekeceği var. İnşallah bir khk onlar için çıkar, hvkk ya askeri pilot olmak üzere silah altına alırlar, o zaman görürüm amk klavye delikanlılarını

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)))))))) ~ 22 gün önce
sivil arkadaşlarımız bizden bıkmış,şu adamlarla uçarken biraz daha insan gb davranayım deseniz şaşardık ;))tek bildiğiniz bu,''benden çekeceği var''..zaten çektirmiyormusunuz?tsk da yaparsınız artık havanızı;)
FO ~ 22 gün önce
Sen kimsinde tehdit ediyorsun... İşte bu yüzden sevilmiyorsunuz. Egolarınızı tulum da bırakmadığınız için sevilmiyorsunuz. Bu tarz bir konuşma kışlada egonu tatmin eder.
FO ~ 22 gün önce
Egoya bak tavan sivil pilotcuk nedir ya işte bu yüzden hadi kışlana kumandancık. Seni pilot yapan tüyü bitmemiş yetimin hakkını öde.
Hodri meydan ~ 22 gün önce
O kadar delikanliysan adini yazsana yigido!!
Hasss ~ 22 gün önce
Tir ordan.bi tarafın yiyorsa sen gel benim kokpitte yap bak seni nasıl eğitiyorum terbiyesiz hadsiz kalitesiz
Hey Komutan ~ 21 gün önce
Yorumları okudun hemen de CRM in bozuldu, gösteririm yanımdaki sivillere diyorsun. Bir komutana hiç yakısır mı bu? Crash axe i kokpitte sallarsın artık yerse tabi.
:) ~ 20 gün önce
Hocam size görev çıkmış sanırım.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000