07 Ağustos 2022, Pazar 15:13:00

Çukurova Havalimanı'nda sona yaklaşıldı

Mersin'de yapımı süren Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın 3-4 ay içinde tamamlanacağı bildirildi.
  • Son yillarda basta karadeniz bölgesi olmak üzere yapilan gereksiz havalimanlari ile bu havalimanini ayri tutmak gerektigini dusunuyorum. Sebeplerine gelince; Mersin ili Türkiyenin konteyner hacmi acisindan en büyük ikinci limanina sahip. Ayni zamanda bu liman sadece yük degil ayni zamanda yolcu limanidir. Limandan baslayan tren hatti da ilerde hem yolcu hem kargolar icin cok buyuk avantaj. Bu sehri dünyanin en gelismis ulasim aglari arasina sokmak cok da zor degil aslinda. Tek eksik deniz ulasimi ve demir yolunu tamamlayacak olan havalimani. Zaten su anda yapilan havalimanida tren yolu güzergahi uzerinde. 2 milyonluk Mersin nufusunun ucaga binmek icin 2 saat yol gitmeside bence cok gereksiz. Bu süre mersin merkez ile Sakir pasa arasi bu arada. Diger ilceler icin cok daha uzun sureler gerekiyor. Peki böyle bir ulasim agi yapabilirler mi? Bence yapamazlar yakin zamanda. Ama bu Mersinin havalimanina ihtiyaci oldugu gercegini degistirmez.
  • Yazık hemde çok yazık .sayalım şimdi bakalım neler var Giresun havalimanı Samsun havalimanı Çarşamba havaalanı Trapzon havalimanı Rize havalimanı Bayburt havaalanı Bu iller arası kaç km anliyana Peki dön Van . Urfa Maraş Adıyaman Antep neden bu Adana'nın havalimanı kalkar adana bu illerden küçük mü soruyorum
  • Otogar uzak Gar uzak Şehir uzak. İşletmeci kazansın, taksi kazansın, Havaş kazansın, benzinci kazansın. Kalanlar kaybetsin.
  • Yine uluslararası bir tecrübesi olmayan bir firma işletecek. Bir iki tane tav dan adam almışlar. Hepsi bu. Umarım 2023 de kapanacak işletmeler arasına girer. İkinci bir Atatürk havalimanı vakası resmen
  • Yapmayın şunu ya. Ne kadar gereksiz bir havalimanı. Yazık etmeyin paralara. Ne kadar garanti verdiniz buraya allah aşkına
  • Teknik kalitesi en dusuk havalimanlarindan birini ulkemize hediye ettiler!!!
  • Cok indim Sakirpasaya, cokta guzel yaklasimi vardir, Sakir Pasa nin adini unutturmak icin bunlarin hepsi...
  • Dünyanın en gereksiz hava limanı. 20km yakınında başka bir tane var zaten. Büyük israf olduğunu düşünüyorum.
  • Kıymeti ileride daha iyi idrak edilecek vizyon projelerinden biri.
  • Güzelim ovanın ortasında tam bir katliammmm... Başka yer yok gibii..

Mersin'de yapımı süren Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın 3-4 ay içinde tamamlanacağı bildirildi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın alt ve üstyapı işlerini yürüten Kozuva Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, yazılı açıklamasında, söz konusu projenin, Türkiye'nin 2023 vizyonuna yakışan, Mersin ve Adana başta olmak üzere Akdeniz Bölgesi ve Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.

Çukurova'nın yaklaşık 2 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip, insan kaynağı ve ham madde konusunda çok zengin bir bölge olduğunu ifade eden Kozuva, havalimanı tamamlandığında demir yolu ve deniz yolu bağlantılarıyla bölgede ticaret, turizm ve istihdam kapasitesinin katlanacağını kaydetti.

Kozuva, havalimanının hem bölgenin hem de ülkenin turizm, ticaret ve ekonomisine hız ve güç katacağını belirterek, "Havalimanının tamamlanmasına yaklaşık 3-4 aylık bir zaman dilimi kalmıştır. Kozuva Şirketler Grubu olarak inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın kurumumuza ve bizlere olan güvenini boşa çıkarmayacağız. En kısa zamanda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun katılımlarıyla ülkemize ve milletimize armağan edeceğiz. Çalışmalarımızı bu inanç ve kararlılıkla 7 gün 24 saat esasına dayalı sürdürmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Havalimanı inşaatının genel olarak 8 milyon metrekare bir alanda kurulu olduğuna işaret eden Kozuva, tamamlandığında Türkiye'nin 4. büyüğü olacak havalimanında özel uçak, kargo ve yolcu uçağı kategorisinde yaklaşık 50 uçağa hizmet verebilecek apronların da bulunacağını bildirdi.

Kozuva, havalimanının hem yolcu hem de kargo taşımacılığına açık olacağı bilgisini vererek, "Havalimanı, Türkiye'nin kargoda ikinci büyük HUB'ı ve Orta Doğu'ya açılan kapısı olacak. Havalimanında yaşanacak kargo trafiğinin söz konusu ticaret hacmini iki katına çıkaracağı öngörülmekte. Terminal binası son derece ferah ve yaşam alanlarına sahip olacak. Uçuş kontrol binası, VIP terminal binası, genel havacılık terminal binası, itfaiye binası, kapalı ve açık otoparklar bulunacak. Bütün bu hizmetler için irili ufaklı toplam 26 bina inşa edilecek. Altyapısının yüzde 99'u, üstyapının yüzde 75'i tamamlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı hizmete açıldığında çevre illere ve çevre illerden havalimanına hem kara yolu hem demir yolu ile son derece rahat ve çabuk ulaşım sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatında gelinen aşamaya ilişkin bilgi veren Kozuva, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 12 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde planlanan ve bölge ekonomisine, ticaretine ve turizmine güç katacak Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatında elektrik, mekanik ekipleriyle toplamda 1500 kişi istihdam edilmiş durumda. Havalimanı hizmete açıldığında bölge ve ülke genelinde doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 3 bin kişi istihdam edilecek. Mersin ve Adana başta olmak üzere çevre illere ekonomik, ticari ve turizm açısından büyük katkı sağlayacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın bu yılın son çeyreğinde tamamlanıp hizmete açılması hedefleniyor."

Çukurova Havalimanı'nda sona yaklaşıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

mantikli ~ 11 gün önce
Son yillarda basta karadeniz bölgesi olmak üzere yapilan gereksiz havalimanlari ile bu havalimanini ayri tutmak gerektigini dusunuyorum. Sebeplerine gelince; Mersin ili Türkiyenin konteyner hacmi acisindan en büyük ikinci limanina sahip. Ayni zamanda bu liman sadece yük degil ayni zamanda yolcu limanidir. Limandan baslayan tren hatti da ilerde hem yolcu hem kargolar icin cok buyuk avantaj. Bu sehri dünyanin en gelismis ulasim aglari arasina sokmak cok da zor degil aslinda. Tek eksik deniz ulasimi ve demir yolunu tamamlayacak olan havalimani. Zaten su anda yapilan havalimanida tren yolu güzergahi uzerinde. 2 milyonluk Mersin nufusunun ucaga binmek icin 2 saat yol gitmeside bence cok gereksiz. Bu süre mersin merkez ile Sakir pasa arasi bu arada. Diger ilceler icin cok daha uzun sureler gerekiyor. Peki böyle bir ulasim agi yapabilirler mi? Bence yapamazlar yakin zamanda. Ama bu Mersinin havalimanina ihtiyaci oldugu gercegini degistirmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hurdaci adana ~ 2 ay önce
Yazık hemde çok yazık .sayalım şimdi bakalım neler var Giresun havalimanı Samsun havalimanı Çarşamba havaalanı Trapzon havalimanı Rize havalimanı Bayburt havaalanı Bu iller arası kaç km anliyana Peki dön Van . Urfa Maraş Adıyaman Antep neden bu Adana'nın havalimanı kalkar adana bu illerden küçük mü soruyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HARBİ 69 ~ 2 ay önce
Bir Bayburtlu olarak yazıyorum, bizim oraya havaalanı israftan başka birşey değil, hep zarar yazacak göreceksiniz.... Günahtır, yazıktır
Uçan Kaçan ~ 2 ay önce
Otogar uzak Gar uzak Şehir uzak. İşletmeci kazansın, taksi kazansın, Havaş kazansın, benzinci kazansın. Kalanlar kaybetsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çukur ~ 2 ay önce
Yine uluslararası bir tecrübesi olmayan bir firma işletecek. Bir iki tane tav dan adam almışlar. Hepsi bu. Umarım 2023 de kapanacak işletmeler arasına girer. İkinci bir Atatürk havalimanı vakası resmen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayda ~ 2 ay önce
Bu kadar boş yorum yapmayın bari. 2023 yılında kapanma sebebi neymiş? Ne olduğu belli olmayan 7 kişi bir araya gelmiş de iş yapmak yerine yapılan yerleri kapatacak.
Hayda ~ 2 ay önce
İşe yarayan yerler değil fuzuli masraf yapılan israf yuvası yerler kapanacak. Mesela çukurova
Atıl ~ 2 ay önce
Yapmayın şunu ya. Ne kadar gereksiz bir havalimanı. Yazık etmeyin paralara. Ne kadar garanti verdiniz buraya allah aşkına

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 2 ay önce
Teknik kalitesi en dusuk havalimanlarindan birini ulkemize hediye ettiler!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik danisman lazi ~ 2 ay önce
Evet yurtdisinda insaat yaparken kacamadiklari teknik unsurlari DHMI nin umursamazligi yuzunden Turkiye de son 10 yildir hep ihmal ediyorlar!!!
Sakirpasa ~ 2 ay önce
Cok indim Sakirpasaya, cokta guzel yaklasimi vardir, Sakir Pasa nin adini unutturmak icin bunlarin hepsi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adanalı ~ 2 ay önce
Dünyanın en gereksiz hava limanı. 20km yakınında başka bir tane var zaten. Büyük israf olduğunu düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 2 ay önce
Tabi tabi biz türkler alisigiz rahatimiza, isterizki havalimani yatak odamizin dibinde olsun , 20 km çok uzak
Hayda ~ 2 ay önce
Kıymeti ileride daha iyi idrak edilecek vizyon projelerinden biri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayda ~ 2 ay önce
Bu nasıl bir vizyon. Bu kafa tehlkeli kafa.
Hayda ~ 2 ay önce
Tehlikeli kafa diyen arkadaş size kalsa TK sadace Avrupa uçuşları yapıyor olacaktı. Vizyon dediğin şuan Avusturalya hariç her yere operasyon yapıyor ve artmaya devam ediyor. Sizin kafa Somali uçuşları durdurulsun diye ağlıyordu şuan büyüyen Afrika'da hakim havayollarından biri
Uğursuz ~ 2 ay önce
Güzelim ovanın ortasında tam bir katliammmm... Başka yer yok gibii..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Koli ~ 2 ay önce
Yiyecek sebze-meyve kalmayınca havalimanina ekmek bana yeriz artik

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000