17 Nisan 2024, Çarşamba 14:00:02

Bozdoğan'dan 'KAAN' açıklaması

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Kaan’ın 5. nesil savaş uçağı olduğuna ve Türkiye’nin bu uçağı uçuran 5. ülke konumunda bulunduğuna dikkat çekti.
  • Uçağımızın 5. Nesil olması güzel. Gönül ister ki 6, 7 8 inci olsun. Ancak bunu söylemekle uçak nesil kazanmıyor. Takdir edersiniz ki F-35 ilk uçuşunu. 2006 yılında yaptı. 2015 yılında F-35B, 2016 yılında F-35A, 2019 yılında da F-35C üretimine başlandı. Pentagon ise uçağın 5. Nesil için gerekli olan tüm deneme uçuşlarını mart 2024 başında tamamladığını belirterek uçağın 5. Nesil olduğunu belirtmiştir. Fabrika 5. Nesil onayından sonra tam kapasite üretimine başladığını açıklamıştır. Şimdi uçağın ilk uçuşunda bu yana 19 yıl geçmiş. Tüm sistemler her türlü hava şartlarında değişik varyasyonlar denenerek uçmuş ve bu sertifikayı almış. Gelelim KAAN uçağımıza daha 1 sorti uçmuş onda da pist üzerinde 1 tur atıp inmiş. Hangi sistem nasıl denendi de uçağı 5 inci nesil olarak lanse ediyorsunuz. Dediğiniz doğruysa niye tam kapasite üretime geçmiyorsunuz.Takdir edersiniz ki dediklerinizin gerçekleşmesi için en iyi ihtimal tarihi 2040...
  • Uçak yaptık, tank yaptık,otomobil (elektrikli) yaptık yani yaptık oğlu yaptık, gaz bulduk, petrol bulduk, altın bulduk. Şimdi soruyorum:bu kadar şey bulduk ve yaptık neden ülkenin ekonomisine bunlar yansımadı da ülke ekonomisi dibe vurdu.
  • Uçak yaptık, tank yaptık,otomobil (elektrikli) yaptık yani yaptık oğlu yaptık, gaz bulduk, petrol bulduk, altın bulduk. Şimdi soruyorum:bu kadar şey bulduk ve yaptık neden ülkenin ekonomisine bunlar yansımadı da ülke ekonomisi dibe vurdu.
  • Hasedinizden catlayın kanıbozuklar sizinanlamanızı beklemek saflık olur siz heykelden başka icraat bilmediğiniz için bunları anlayamazsınız
  • Burada ki gerçekçi yorumlara üzülenleri anlıyorum. Hayatları perişan, dibe batmışlar, açlık sefalet içinde tek mutlulukları 5.nesil uçak yaptık hikayelerini dinlemek. Bakın kardeşim yerli yolcu uçağımız TRJET 2017'de göklerde, 2019'da göklerde, 2024...? TRJet bırakın yeni nesli, çok önceki eski nesil, RJ100 uçaklarının bir benzeriydi, THY son RJ'i elden çıkarınca apronda deve kesmişti. Benim umut ışığı arayan, mutsuzluk, fakirlik, acı içinde yaşayan arkadaşkara tavsiyem Andersen'den Masallar, bol bol okuyun dinleyin, araya Kaan, Altay falan katarsınız, yanında makarna, afiyet olsun. Merkez bankası 27 milyar dolar zarar açıkladı, F35'in toplam geliştirme masrafı 435 milyar dolar, Andersen...
  • Vay be bir dönem kendi tankını üreten birkaç ülkeden de biriydik ama ortada ne Altay kaldı ne de reklamları. 5 yaşındaki çocuk bile bilir bir uçağı 5. nesil yapan görünüşü değil sistemleri ve teknolojisidir, görünüşü 5. nesil olan pekala bir model uçak da yapılabilirsiniz. Ve yıllarca mesire alanlarında, fuarlarda şov amaçlı bu platformu çıkarıp birkaç kişiyi kandırıp eğlendirebilirsiniz, sadece gülüp geçiyoruz artık.
  • Komşuyu devlet hastanesine acile götürdüm serum yok dediler yerine ilaç verip yolladılar ve biz bu halde 5.nesil yerli ve milli uçak yapıyoruz öyle mi???
  • Ozaman neden F16 aliyorsunuz ayakatakimi?!!
  • Ama şu an 5. Nesil değil, Önce kendileri 4.5 dediler. Şimdi 5 oldu. Güzel bir hamledir ama millet artık palavra değil icraat istiyor.
  • Kainat lideri ülkenin Kaan uçağı. 40 kere söylersek, inşallah,maşallah… Ürettik, oldu bitti, artık 5.nesil savaş uçağımız var mı diyoruz yani, bizi kıskanıyorlar. Uyanma vakti bence.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Kaan’ın 5. nesil savaş uçağı olduğuna ve Türkiye’nin bu uçağı uçuran 5. ülke konumunda bulunduğuna dikkat çekti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, “TUSAŞ ve Türk Havacılığı” adlı konferansta Düzce Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce Valisi Selçuk Aslan, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Burçin Sarıcan, Düzce Baro Başkanı Av. Taner Çakır, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Nedim Sözbir, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan’ı Düzce Üniversitesi’nde ağırladıkları için onur ve mutluluk duyduklarını ifade etti. TUSAŞ’ın savunma sanayiinde Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyleyen Sözbir, Prof. Dr. Rafet Bozdoğan’ın TUSAŞ ve Milli Muharip Uçağımız Kaan hakkında önemli bilgiler paylaşacağını belirterek programın hayırlı olmasını temenni etti.

Programda konuşan Vali Selçuk Aslan, Türkiye’de uçak sanayisinin 1910’lara kadar uzandığına işaret ederek, 5. nesil Milli Muharip Uçağımız Kaan’ın uçuşuna şahitlik ettiklerini ve bu noktaya kolay gelinmediğini sözlerine ekledi. Ülke olarak bir yola çıktıklarını ve kendi ayaklarımız üzerinde durduklarını dile getiren Aslan, öğrencilerin programdan alacakları ilhamın yeni kapıların açılmasına vesile olacağının da altını çizdi.
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rafet Bozdoğan, TUSAŞ’ın Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayisinin en büyük şirketi olduğunu belirtti. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra hızlı bir şekilde kurulan TUSAŞ’ın ardından 1984’te TAI şirketinin kurulduğunu, 2005’te TAI ile birleşen TUSAŞ’ın yüzde 100 milli bir şirkete dönüştüğünü dillendiren Bozdoğan, TUSAŞ’ın; bağlı ortaklıkları, iştirakleri, mali verileri ve Mühendis Geliştirme Programından söz etti.

TUSAŞ’ın; Uçak, Helikopter, İHA, Uzay ve Havacılık Yapısalları olmak üzere 5 ana üretim alanı olduğunu ifade eden Bozdoğan, şirketin ürünleri ve son olarak Milli Muharip Uçağımız Kaan hakkında detaylı bilgiler aktardı. Kaan’ın 5. nesil savaş uçağı olduğuna ve Türkiye’nin bu uçağı uçuran 5. ülke konumunda bulunduğuna dikkat çeken Bozdoğan, katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Programın sonunda Rafet Bozdoğan’a, Vali Selçuk Aslan tarafından hediye, Rektör Sözbir tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ise Selçuk Aslan’a, Nedim Sözbir’e ve Burçin Sarıcan’a Kaan uçağının maketini hediye etti.

Bozdoğan'dan 'KAAN' açıklaması

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Mustafa ~ 1 ay önce
Uçağımızın 5. Nesil olması güzel. Gönül ister ki 6, 7 8 inci olsun. Ancak bunu söylemekle uçak nesil kazanmıyor. Takdir edersiniz ki F-35 ilk uçuşunu. 2006 yılında yaptı. 2015 yılında F-35B, 2016 yılında F-35A, 2019 yılında da F-35C üretimine başlandı. Pentagon ise uçağın 5. Nesil için gerekli olan tüm deneme uçuşlarını mart 2024 başında tamamladığını belirterek uçağın 5. Nesil olduğunu belirtmiştir. Fabrika 5. Nesil onayından sonra tam kapasite üretimine başladığını açıklamıştır. Şimdi uçağın ilk uçuşunda bu yana 19 yıl geçmiş. Tüm sistemler her türlü hava şartlarında değişik varyasyonlar denenerek uçmuş ve bu sertifikayı almış. Gelelim KAAN uçağımıza daha 1 sorti uçmuş onda da pist üzerinde 1 tur atıp inmiş. Hangi sistem nasıl denendi de uçağı 5 inci nesil olarak lanse ediyorsunuz. Dediğiniz doğruysa niye tam kapasite üretime geçmiyorsunuz.Takdir edersiniz ki dediklerinizin gerçekleşmesi için en iyi ihtimal tarihi 2040...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok mu önemli ~ 1 ay önce
Uçak yaptık, tank yaptık,otomobil (elektrikli) yaptık yani yaptık oğlu yaptık, gaz bulduk, petrol bulduk, altın bulduk. Şimdi soruyorum:bu kadar şey bulduk ve yaptık neden ülkenin ekonomisine bunlar yansımadı da ülke ekonomisi dibe vurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok mu önemli ~ 1 ay önce
Uçak yaptık, tank yaptık,otomobil (elektrikli) yaptık yani yaptık oğlu yaptık, gaz bulduk, petrol bulduk, altın bulduk. Şimdi soruyorum:bu kadar şey bulduk ve yaptık neden ülkenin ekonomisine bunlar yansımadı da ülke ekonomisi dibe vurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan sever ~ 1 ay önce
Hasedinizden catlayın kanıbozuklar sizinanlamanızı beklemek saflık olur siz heykelden başka icraat bilmediğiniz için bunları anlayamazsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üzülenler ~ 1 ay önce
Burada ki gerçekçi yorumlara üzülenleri anlıyorum. Hayatları perişan, dibe batmışlar, açlık sefalet içinde tek mutlulukları 5.nesil uçak yaptık hikayelerini dinlemek. Bakın kardeşim yerli yolcu uçağımız TRJET 2017'de göklerde, 2019'da göklerde, 2024...? TRJet bırakın yeni nesli, çok önceki eski nesil, RJ100 uçaklarının bir benzeriydi, THY son RJ'i elden çıkarınca apronda deve kesmişti. Benim umut ışığı arayan, mutsuzluk, fakirlik, acı içinde yaşayan arkadaşkara tavsiyem Andersen'den Masallar, bol bol okuyun dinleyin, araya Kaan, Altay falan katarsınız, yanında makarna, afiyet olsun. Merkez bankası 27 milyar dolar zarar açıkladı, F35'in toplam geliştirme masrafı 435 milyar dolar, Andersen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Altay Tankı ~ 1 ay önce
Vay be bir dönem kendi tankını üreten birkaç ülkeden de biriydik ama ortada ne Altay kaldı ne de reklamları. 5 yaşındaki çocuk bile bilir bir uçağı 5. nesil yapan görünüşü değil sistemleri ve teknolojisidir, görünüşü 5. nesil olan pekala bir model uçak da yapılabilirsiniz. Ve yıllarca mesire alanlarında, fuarlarda şov amaçlı bu platformu çıkarıp birkaç kişiyi kandırıp eğlendirebilirsiniz, sadece gülüp geçiyoruz artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin çekçi ~ 1 ay önce
Bu ülkenin insanlarının başardığını siyasileştrip küçük görmek muhalefet değil düpedüz vatanhainliğidir.Senin; keşke kurtuluş savaşını yunan kazansaydı diyenle farkın ne?
Senin gibiler ~ 1 ay önce
İşte senin gibiler yğzünden ülke bir yere varmıyor istemezük
Erdinç ~ 1 ay önce
Alışmışsın dedelerin gibi eziklige ağır geldi tabi...neyimize uçak yapmak degilmi...
Toqcu ~ 1 ay önce
Bu millete ne versen yer bişiy olmaz ,yemekteyiz ve sorvivor programından başka birşey izlemeyen 24 saatte o yarışmacıların kritiğini yapan bir toplumdan ne hayır gelir ,uçuyoruz işte ne güzel:)))
Yusuf ~ 1 ay önce
Hazmedemeyenlere ucu... 5 yaşındaki çocuk bile devamını bilir.
Masalı bırakın ~ 1 ay önce
Komşuyu devlet hastanesine acile götürdüm serum yok dediler yerine ilaç verip yolladılar ve biz bu halde 5.nesil yerli ve milli uçak yapıyoruz öyle mi???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doktor ~ 1 ay önce
Bir doktor olarak hangi hastane de serum bulamadınız merak ettim. Hastane ismini verin. Tabii veremezsiniz çünkü yalan söylüyorsun
Göksel ~ 1 ay önce
Tüm devlet hastanelerinde ilaç ve tıbbi malzemeler mevcut. Hangi hastanede serum yokmuş
Taker ~ 1 ay önce
Serum mu ilaç mı verilecek doktor karar verir, sen değil...
Neden ~ 1 ay önce
Ozaman neden F16 aliyorsunuz ayakatakimi?!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keşke olsa ~ 1 ay önce
Ama şu an 5. Nesil değil, Önce kendileri 4.5 dediler. Şimdi 5 oldu. Güzel bir hamledir ama millet artık palavra değil icraat istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaan Kainat ~ 1 ay önce
Kainat lideri ülkenin Kaan uçağı. 40 kere söylersek, inşallah,maşallah… Ürettik, oldu bitti, artık 5.nesil savaş uçağımız var mı diyoruz yani, bizi kıskanıyorlar. Uyanma vakti bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000