10 Nisan 2024, Çarşamba 08:30:27

AKINCI TİHA, Burkino Faso'ya ihraç edildi

Burkina Faso, Türk yapımı AKINCI TİHA'yı envanterine ekledi. Bayraktar TB2'nin ardından bu adımı atan Burkina Faso, AKINCI’nın yanında bazı Türk güdümlü mühimmatını da tedarik etti.
  • Devletin yani TUSAŞ ın uçakları satılacağına damatın uçakları satılıyor. Aynı şekilde TSK yada hizmet sağlayıcı damat
  • Kimse çıkıp ta sormuyor, Devlet şirketi Tusaş'ın Anka ve Ak sungur İHA ve siha larının Bayraktardan geri kalan yanı nedir, neden onların başarı ve satış hikayelerini hiç okumayız, görmeyiz?

Burkina Faso, Türk yapımı AKINCI TİHA'yı envanterine ekledi. Bayraktar TB2'nin ardından bu adımı atan Burkina Faso, AKINCI’nın yanında bazı Türk güdümlü mühimmatını da tedarik etti.

Burkina Faso Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'den tedarik ettiği askeri ekipmanlarla güçlenmeye devam ediyor.

AKINCI TİHA'yı envanterlerine kattılar

Bayraktar TB2'nin ardından AKINCI TİHA da ülkede düzenlenen törenle envantere girdi.

Düzenlenen törende, Burkina Faso Devlet Başkanı İbrahim Traore'nin de katılımıyla, son dönemde envanterlerine dahil ettikleri Bayraktar TB2 SİHA'ları da görücüye çıktı.

Bununla birlikte, Türk yapımı akıllı mühimmat TEBER, HGK, MAM-T ve MAM-L'nin de teslim alındığı belirtildi.

Burkina Faso'nun, AKINCI TİHA'larla birlikte toplam kaç hava aracı tedarik edeceği ise belirsizliğini koruyor.

"Milli SİHA'ların devreye girmesiyle tablo değişmeye başladı"

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, AKINCI’nın Burkina Faso’nun envanterine girişiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Radikal örgütlere karşı yaşam mücadelesi veren Afrika’nın en yüksek terör tehditi altındaki ülkesi olan Burkina Faso, bugün Bayraktar AKINCI TİHA’ları törenle envanterine aldı. Burkina Faso’da her yıl binlerce masum sivil terör saldırılarında hayatını kaybediyor. Global Terorism Index 2022’ye göre dünyadaki terör saldırılarının %48’i Sahel bölgesinde düzenleniyor. Kara kıta Afrika’da her yıl on binlerce masum insan hayatını kaybederken, milyonlarca kişi evlerinden ve yurtlarından oluyor. Afrika’da Burkina Faso gibi birçok ülke parçalanmalarını önlemek ve masum vatandaşlarını korumak için savunma kabiliyetlerini Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar AKINCI TİHA ile güçlendiriyor. Milli SİHA’ların devreye girmesiyle tablo değişmeye başladı. Devletler hakimiyetlerini güçlendirirken, masum insanlar ise geleceğe daha güvenle bakıyor.”

"Burkina Faso'nun savunması Türk Bayraktar AKINCI SİHA'ya emanet"

Burkina Faso Devlet Başkanı İbrahim Traoré ise şu ifadeleri kullandı:

“Savunma kapasitemizi güçlendiren Bayraktar AKINCI'yı bugün ordumuzun hizmetine sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz. Burkina Faso'nun savunması Türk Bayraktar AKINCI SİHA'ya emanet. Ülkemizde AKINCI SİHA'lar, üreticisinin bile öngördüğü standartların çok üzerinde başarılı performanslar sergiledi. AKINCI'lar, test süreçlerinde terörle mücadelemize aktif destek verdi."

"İş birliğimizin mimarı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum"

Konuşmasını sürdüren Traore şöyle dedi:

"Başta yüksek hız ve dayanıklılık olmak üzere birçok özelliğe sahip, güvenilir savaş sistemleri haline geldiler. Burkina Faso ile Türkiye arasındaki işbirliği çok iyi ilerliyor. Türkiye ile iş birliğimizin mimarı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Burkina Faso'nun terörle mücadelesinin bu önemli döneminde Burkina Faso'ya verdiğiniz tüm destek için teşekkür ederiz."

AKINCI TİHA, Burkino Faso'ya ihraç edildi

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

İmtiyaz ~ 1 ay önce
Devletin yani TUSAŞ ın uçakları satılacağına damatın uçakları satılıyor. Aynı şekilde TSK yada hizmet sağlayıcı damat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel Ali ~ 2 ay önce
Kimse çıkıp ta sormuyor, Devlet şirketi Tusaş'ın Anka ve Ak sungur İHA ve siha larının Bayraktardan geri kalan yanı nedir, neden onların başarı ve satış hikayelerini hiç okumayız, görmeyiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Girişimci ~ 2 ay önce
Tamam, çıkıp onu da tarihe gömelim devlet eliyle, tıpkı önceki teşebbüsler gibi !
TUSAŞ ~ 2 ay önce
TUSAŞ ın yaptıklarını gerçekten görmüyor musun? TUSAŞ daha stratejik işlerle uğraşıyor
Aynı kafa ~ 1 ay önce
Hiç değişmiyor.. elinden gelse beton dökerler
Kel Ali ye ~ 1 ay önce
Gözler kör, kalpler mühürlü beyne çimento dökülünce Tusaş ve devletin yaptıkları görülmüyor. !! Aç, gözünü ve beynini
Kamil ~ 1 ay önce
Elinin altında internet var hiç mi araştırıp bakmadın.Tusaş ve baykar aynı sınıfta sistemler geliştirmiyor ya bir üst sınıf yada bir ara sınıf sistemler yapıyorlar.Sen şimdi Akıncıyla ile Anka'yı aksunguru kıyaslayamazsın.Yada Tb-2 ile Anka-3'ü farkı tipler farklı görevler kapişş

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000