08 Mayıs 2015, Cuma 16:20:26

AIRBUS'TAN YERLİ UÇAK AÇIKLAMASI

Airbus Grup ve Airbus Satın Alma Direktörü Richter: "Türkiye'nin bölgesel uçak üretim çalışmaları gerçekçi bir yaklaşım" dedi.
  • önce civata ve somunlardan başlayalım, nasıl olsa arkası gelir... anlamadığım bu nasıl bir düşüncedir; ne uçağı yapacaksın, hangi rüyadasınız. daha memleketinde patates üretemiyorsun, uçak rüyası, devam edin, yaparsınız...
  • Türklerin son 20 yıl önceki türkler değil eskiden içerdeki gayri satılmış gazeteleri ,bürokratları aracılığıyla projeyi durdurabiliyor yok edebiliyordu.artık ulusal bir medya var ve ulusan bir hükümet var başlanmış ve sonuşlandırılmış gerçekleştirilmiş onlarca ulusal proje varken bu alman beyefendi türklerin bu projeye başlarsa sonuçlandırabilecek fiiliyata dökebileceklerini biliyor.Batı tekelinin en buyuk korkusu türklerin bunu başarması değil diğer 2 ve 3 dünya ülkelerine örnek olması ve zaman içinde onlarında kendi içlerine yıllar önce yerleştirilmiş yönetici asker gazeteci kiliğindaki gayri ulusal kişilerin tasfiyesi .türkiye nin diğer ülkelere örnek olması.
  • Uçak tabii ki yapılabilir. Zaman ve para meselesidir. Sadece her var mı bunu cevaplamak gerekir. İha, füze motoru üretebiliyoruz. Ayrıca neredeyse tamamen yerli tasarım motor yapabiliyoruz (Ford). verimli olunabilecek pek çok alan varken sıfırdan uçak yapımı makul mü?
  • Buradaki kronik yorumcular kadar sektörde eski değilim. Ama neden olmasın. Bence biz 5 yılda yaparız ama uluslararası tüm havacılık kurum ve kurallarıni beliryen boing ve Airbus uluslararası uçuş için sertifika verecekmi. Resmen tekel kurmuşlar. Ayrica illa motora takilmamak gerek. Çoğuda RR kullanmıyormu. Navigasyon vs tekel firmalar üretmiyormu. Biz onlarla başlayıp motor ve Elektronik donanimimizi da zamanla yapabiliriz. Once 100 kişilik olsun. Bize Yetişmesede çocuklarimiza yetişir. Uc bes asalak olumsuzluk yaptı diye bu ülkeyi hakir görmemeli ve mühendislerimize güvenme şart.
  • Motor ve avionics Kim tarafindan yapilacak.. Ulkmizde yapilacak ise eyvaallah.....gurur duyariz
  • Umarım Erzurumlu vatandaşımızın arabası gibi biri çıkıp ben uçak yaptım demez. Uçak yapmak şu çağda çok zor bir şey değil. Önce karar vereceksin, projelendireceksin, çekirdek kadro ile başlayacaksın, teşkilat ve personel gerekliliklerini belirleyip geliştirmeye devam edeceksin, sonunda işi başaracaksın. Olmaz diyenlere, kapak fotoğraflı kartpostal atacaksın. Airbus'çı amcam 10 yıl demiş, Fransız kafasıyla. Ben 5 yıl içinde testlerin tamamlanabileceğini düşünüyorum, yeter ki inanalım. Navigasyon ve FMCGS sistemlerini tüm dünya aynı üreticilerden kullanıyor zaten. Ümidim o ki, bunları da HAVELSAN , ASELSAN gibi kuruluşlarımızla milli olarak imal edebiliriz. 10 yıl değil, 5 yıla planlayalım, kartpostallar benden olsun.
  • Adam kafa bulmuş bizle
  • Özal da 1986 da uçak üreteceğiz demişti, hatta F -16 ların Türk malı oldugunu sanan küçümsenmiyecek miktarda insanımız vardır.
  • Arabanin neredeyse her parcasini Turkiyede urettigimiz halde biz diyoruz ki yerli bir marka arabamiz hala yok. Demek ki yerli ucak icin yerli parca uretimi ve kopyalama degil; ozgun ve yerli tasarim, ayrica da bu ucagin uretim kontrolu ulkemizde olmasi gerekir. Ucak gelisimi son yillarda o kadar hizlandi ki sifirdan tasarlanmayan ucaklarin ekonomik olarak operasyonu mumkun degildir. Ihracat yapilamayan ucagi niye Turkiye ye layik goruyorlar? Yurtdisi satisi olamayacak ucak hic uretilmesin zira bu demode, yillanmis bir ucak olur ancak.
  • 18 ve 19 numarali panel sirf kaporta. Bunu yapiyoruz demek hic bir sey ifade etmez. Yerli bir ucak yapmak demek her parcasi turkiyede uretilecek demek degildir. Hic bir parcasi turkiye de uretilmesede yerli bir ucagimiz olabilir. Onemli olan tasarimi ve kontrolu Turkiyenin olsun. Do 328 gibi ucak kopyalamak para ve zaman kaybindan baska bir seye yolacmaz. Ornegin Airbus ve Boeing in parca almadigi ulke kalmadi. Nerede ucuz ve kaliteli uretiliyorsa orada parca alimi yapiyorlar. Onemli olan sonucta yerli tasarimdir, yerli parca uretimi degil.

Airbus Grup ve Airbus Satın Alma Direktörü Richter: "Türkiye'nin bölgesel uçak üretim çalışmaları gerçekçi bir yaklaşım" dedi.

Airbus Grup ve Airbus Satın Alma Direktörü Klaus Richter, Türkiye'nin bölgesel uçak üretim çalışmalarının gerçekçi bir yaklaşım olduğunu belirterek, "TUSAŞ, bu yeteneklere sahip ama 10 yıl gibi bir süre lazım. Bunun sonunda yapabileceklerini düşünüyorum" dedi.

Richter, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, Türk havacılık endüstrisinin sürekli gelişme gösterdiğini söyledi.

TUSAŞ ile Airbus arasındaki işbirliğinin 20 yıl öncesine dayandığını, 2000'den itibaren de ilişkilerin çok hızlı büyümeye başladığını anlatan Richter, TUSAŞ'ın Airbus'un uçak programlarının bir parçası olduğunu belirtti. Richter, Airbus'ın bugüne kadar TUSAŞ'tan yıllık 200 milyon dolar civarında alım yaptığını ifade ederek, A320 ailesi uçaklarının 18 numaralı gövde panelinin ardından 19 numaralı gövde panelinin de üretimini gerçekleştirmesiyle bunun 300 milyon dolara çıkacağını kaydetti. Richter, TUSAŞ'ın üretim ve tasarımda Airbus'a tedarik sağlayan iyi bir üretici olduğunu bildirdi.

- Bölgesel uçak üretimi

Türkiye'nin bölgesel uçak üretim çalışmalarını da değerlendiren Richter, bunun gerçekçi bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Richter, "Şu anda TUSAŞ zaten kendi uçağını üretiyor, insansız hava aracı, helikopter üretimi için birçok adım attı. Dolayısıyla şu anda bu yeteneklere sahip ama tabii ki 10 yıl gibi bir süre lazım. Bunun sonunda yapabileceklerini düşünüyorum. Gerçekçi bir hedef" diye konuştu.

Richter, TUSAŞ'ın kendileri için önemli bir ortak olduğuna işaret ederek, Airbus uçaklarının satışı devam ettikçe TUSAŞ'ın da katkılarının devam edeceğini kaydetti.

Türkiye'de TUSAŞ'ın dışında başka şirketlerle de çalıştıklarını anlatan Richter, Airbus'ın yatırımlarının iş gücü yaratarak ve teknoloji transfer ederek gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

AIRBUS'TAN YERLİ UÇAK AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

uçak mı. ~ 5 yıl önce
önce civata ve somunlardan başlayalım, nasıl olsa arkası gelir... anlamadığım bu nasıl bir düşüncedir; ne uçağı yapacaksın, hangi rüyadasınız. daha memleketinde patates üretemiyorsun, uçak rüyası, devam edin, yaparsınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 5 yıl önce
Türklerin son 20 yıl önceki türkler değil eskiden içerdeki gayri satılmış gazeteleri ,bürokratları aracılığıyla projeyi durdurabiliyor yok edebiliyordu.artık ulusal bir medya var ve ulusan bir hükümet var başlanmış ve sonuşlandırılmış gerçekleştirilmiş onlarca ulusal proje varken bu alman beyefendi türklerin bu projeye başlarsa sonuçlandırabilecek fiiliyata dökebileceklerini biliyor.Batı tekelinin en buyuk korkusu türklerin bunu başarması değil diğer 2 ve 3 dünya ülkelerine örnek olması ve zaman içinde onlarında kendi içlerine yıllar önce yerleştirilmiş yönetici asker gazeteci kiliğindaki gayri ulusal kişilerin tasfiyesi .türkiye nin diğer ülkelere örnek olması.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Uçak tabii ki yapılabilir. Zaman ve para meselesidir. Sadece her var mı bunu cevaplamak gerekir. İha, füze motoru üretebiliyoruz. Ayrıca neredeyse tamamen yerli tasarım motor yapabiliyoruz (Ford). verimli olunabilecek pek çok alan varken sıfırdan uçak yapımı makul mü?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neredeyse ~ 5 yıl önce
dediğiniz gibi, neredeyse, ama hala yapılmış bir uçak yok? evet verimli olmak da lazım, evet kime satacağız? bunları ben de biliyorum. ama birgün uçak yapman gerektiğinde, yapıp yapamayacağını, ancak bugün, öncesinden yaparsan bilebilirsin. o gün geldiğinde yaptık ama uçmadı demezsin hiç olmazsa. bu işten karşılık beklemeyin. bu uçak yapılmalı. ulusal gurur da var, kendi güven de şart. akpli değilim bu arada.
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Buradaki kronik yorumcular kadar sektörde eski değilim. Ama neden olmasın. Bence biz 5 yılda yaparız ama uluslararası tüm havacılık kurum ve kurallarıni beliryen boing ve Airbus uluslararası uçuş için sertifika verecekmi. Resmen tekel kurmuşlar. Ayrica illa motora takilmamak gerek. Çoğuda RR kullanmıyormu. Navigasyon vs tekel firmalar üretmiyormu. Biz onlarla başlayıp motor ve Elektronik donanimimizi da zamanla yapabiliriz. Once 100 kişilik olsun. Bize Yetişmesede çocuklarimiza yetişir. Uc bes asalak olumsuzluk yaptı diye bu ülkeyi hakir görmemeli ve mühendislerimize güvenme şart.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Motor ve avionics Kim tarafindan yapilacak.. Ulkmizde yapilacak ise eyvaallah.....gurur duyariz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapabiliriz ~ 5 yıl önce
Umarım Erzurumlu vatandaşımızın arabası gibi biri çıkıp ben uçak yaptım demez. Uçak yapmak şu çağda çok zor bir şey değil. Önce karar vereceksin, projelendireceksin, çekirdek kadro ile başlayacaksın, teşkilat ve personel gerekliliklerini belirleyip geliştirmeye devam edeceksin, sonunda işi başaracaksın. Olmaz diyenlere, kapak fotoğraflı kartpostal atacaksın. Airbus'çı amcam 10 yıl demiş, Fransız kafasıyla. Ben 5 yıl içinde testlerin tamamlanabileceğini düşünüyorum, yeter ki inanalım. Navigasyon ve FMCGS sistemlerini tüm dünya aynı üreticilerden kullanıyor zaten. Ümidim o ki, bunları da HAVELSAN , ASELSAN gibi kuruluşlarımızla milli olarak imal edebiliriz. 10 yıl değil, 5 yıla planlayalım, kartpostallar benden olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Testler ~ 5 yıl önce
Aferim la yillarin ureticileri Boeing bile yeni ucak icin testleri 5 yilda zor tamamliyor. Unutmayalim ki yeni ucagin testleri NEO ve MAX gibi var olan bir seyi gelistirmekten cok daha detaylidir. Yeni ucagi Cin, Rusya, Japonya kac yilda yapmaya calisiyor haberin var mi? Ustelik bu ulkelerde havacilik daha geliskindir turkiyeye gore.
Ümit ~ 5 yıl önce
İHA hayaldi gerçek oldu. Özel sektör bile üretiyor. Başarıyla kullanılıyor. Bir anda patladı, 10a yakın model üretildi. İstenenden daha iyi performansla. Uluslar arası projeler daima yavaş yürür. Milli /tek şirketten yönetilen projeler daha hızlı yol alır. Sertifikasyon çok zor bir olay değil. Rakip şirketlerin elbette çelme takma gayretleri olacaktır, ama ne yapalım, hala teslim mi olalım. Başarı, başaracağım diyenindir. Savunma Sanayimizin yaptıklarını ve sattıklarını bilseniz böyle kompleksleriniz kalmazdı. Aşağılık kompleksinden artık kurtulun. Yoksa bahsedilen kartpostalları ilk alan olursunuz, hem de halkın daha iyi ifade ettiği şekilde.
Testi ~ 5 yıl önce
Havacılığın beşiği diye tanınan Birleşik Krallığın (İngiltere) kaç tane uçağını 1nci Dünya savaşında 1nci ve 2nci Tayyare Bölüğünün (Yeşilköy) düşürdüğünü; tarihte birçok rekorun yanında, mesela en son kırılan "muharip uçakla en uzun menzile uçma" rekorunun ABD-Türkiye şeklinde Türk F-16'larına (tek uçak değil, yanılmıyorsam 12 uçakla) ait olduğunu, "zor hemen, imkansız zaman alır" mantığı ile kendine güvenen gerçek havacılarımız olduğunu bilmeyene.... 5 yıl değil, 10 yıl değil 100 yıl az gelir.
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Adam kafa bulmuş bizle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Özal da 1986 da uçak üreteceğiz demişti, hatta F -16 ların Türk malı oldugunu sanan küçümsenmiyecek miktarda insanımız vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaporta-2 ~ 5 yıl önce
Arabanin neredeyse her parcasini Turkiyede urettigimiz halde biz diyoruz ki yerli bir marka arabamiz hala yok. Demek ki yerli ucak icin yerli parca uretimi ve kopyalama degil; ozgun ve yerli tasarim, ayrica da bu ucagin uretim kontrolu ulkemizde olmasi gerekir. Ucak gelisimi son yillarda o kadar hizlandi ki sifirdan tasarlanmayan ucaklarin ekonomik olarak operasyonu mumkun degildir. Ihracat yapilamayan ucagi niye Turkiye ye layik goruyorlar? Yurtdisi satisi olamayacak ucak hic uretilmesin zira bu demode, yillanmis bir ucak olur ancak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaporta ~ 5 yıl önce
18 ve 19 numarali panel sirf kaporta. Bunu yapiyoruz demek hic bir sey ifade etmez. Yerli bir ucak yapmak demek her parcasi turkiyede uretilecek demek degildir. Hic bir parcasi turkiye de uretilmesede yerli bir ucagimiz olabilir. Onemli olan tasarimi ve kontrolu Turkiyenin olsun. Do 328 gibi ucak kopyalamak para ve zaman kaybindan baska bir seye yolacmaz. Ornegin Airbus ve Boeing in parca almadigi ulke kalmadi. Nerede ucuz ve kaliteli uretiliyorsa orada parca alimi yapiyorlar. Onemli olan sonucta yerli tasarimdir, yerli parca uretimi degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000