17 Ocak 2011, Pazartesi 13:12:58

HÜKÜMET, CIA UÇAKLARINA İZİN VERDİ Mİ?

Alman ''Die Welt'' gazetesi, Wikileaks belgelerine dayanarak, ''Türk hükümetinin 2002-2006 yılları arasında, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) terör zanlılarını taşıdığı uçaklara izin verdiğini'' iddia etti.
  • artik otorite oldu, ve ne derse (media nin aksine) dogru? Bence onlardada yalan payi var wikileakstede(biraz daha sogru soylr bence simdilik)
  • aynen bende çok gördüm amerikan uçakları hiç eksik olmaz ahl'de şu anda bile izin olmadan iniyorlardır nasıl olsa heryeri babalarının malı gibi kullanıyorlar bide izin vermiyolarmış filan diye palavralar atıyorlar yalanlıyorlar kimi kandırıyorsunuz siz kimin adamısınız zaten...
  • CIA nın 737si İstanbul a bile iniyordu . THY tekniğin önüne park eder genelde kuyruğunda işaret yoktur ,

Norveç gazetesi "Aftenposten"in elinde bulunan Wikileaks belgelerini bu gazeteyle birlikte değerlendiren Die Welt, "ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Wilson’un yazdığı ve yabancıların okumasının yasak olduğu ifade edilen bir raporda, Türk hükümetinin 2002 yılında söz konusu uçuşlara izin verdiği ve 2006 yılının Şubat ayında bu izni kaldırdığı, bu dönemde İncirlik’teki üsse CIA’in 24 uçuş yaptığı" kaydedildi.

Büyükelçi Wilson’un 8 Haziran 2006 tarihinde, bugün ABD Hava Kuvvetleri Komutanı olan Norton A. Schwartz’a gönderdiği tahmin edilen raporda, "Türk Silahlı Kuvvetleri bize İncirlik’i, 2002 yılından itibaren ’Fundamental Justice’ operasyonu çerçevesinde tutuklu nakillerinde yakıt ikmali için kullanmamıza izin veriyordu. Ancak bu izni 2006 yılının Şubat ayında kaldırdı" şeklinde ifade kullanıldığı belirtildi.

"Raporun, Schwartz’ın 14 Haziran 2006 tarihinde Ankara’ya yapmayı planladığı bir ziyaret için hazırlanmış olduğu" ifade edilen haberde, "rapora göre ayrıca, ABD Genelkurmay Başkanlığının, yeniden böyle bir izin alabilmek için neler yapılması gerektiğini düşündüğünün, ancak bu konunun Schwartz’ın Ankara ziyareti sırasında ele alınmasının uygun görülmediğinin kaydedildiği" bildirildi.

"Schwartz’ın 15 Haziran 2006 tarihinde yaptığı Ankara ziyareti sırasında, dönemin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın söz konusu uçuşları yalanladığı" belirtilen haberde, "raporda, söz konusu uçuşlar sırasında havaalanında terör zanlılarına işkence yapılıp yapılmadığının ise belli olmadığı" kaydedildi.
 

HÜKÜMET, CIA UÇAKLARINA İZİN VERDİ Mİ?

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
artik otorite oldu, ve ne derse (media nin aksine) dogru? Bence onlardada yalan payi var wikileakstede(biraz daha sogru soylr bence simdilik)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
aynen bende çok gördüm amerikan uçakları hiç eksik olmaz ahl'de şu anda bile izin olmadan iniyorlardır nasıl olsa heryeri babalarının malı gibi kullanıyorlar bide izin vermiyolarmış filan diye palavralar atıyorlar yalanlıyorlar kimi kandırıyorsunuz siz kimin adamısınız zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
CIA nın 737si İstanbul a bile iniyordu . THY tekniğin önüne park eder genelde kuyruğunda işaret yoktur ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000