26 Şubat 2015, Perşembe 12:05:36

GENELKURMAY'DAN YENİ AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kaza sonrasında adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır' denildi.
  • Pilotaj hatasi hic olurmu, onlar astronot, ya yakit bozuktur ya tayyare eskidir ya hava sartlarindandir
  • Açıklamayı bırakın da, zamanın Hv.Kuv.Kom. zorunlu hizmeti 15 yıldan 10 yıla düşürülmesinde sunduğu muhalefet şerhinde "Elimizde tecrübeli pilot kalmayacak"itirazını nasıl kulak arkası ettiğinizin hesabını verin önce.Hv.Kv lerinden sivil hava yollarına geçmeyen mi kaldı?Kalanlar da tecrübe kazanmaya çalışan gençler.Tecrübe eksikliği artık Hv.Kuvv.had safhada olduğunu düşünüyorum ve karaladığınız uçağın iki pilotunun atlaması sonrası kendi kendine inmesi nedeni ile bröve takıldığını da hatırlatmakta fayda var(111.filo/F4E).4 fırlatma koltuğunun kullanılmamış olması CFIT(kontrollü uçuşta yere çarpma )nedeni ile düştügü ihtimalini ilk akla getirmektedir.Takkeyi alın önünüze koyun:İstifa neticesinde sivil havayollarına giden tecrübeli pilotların yerlerine kimlere görev vermektesiniz?Çok barizdir bu kazalar artarak F16'larda da olmakta ve bu tecrübeli ile tecrübesiz pilotlar arasında bilgi aktarımının artık onarılamaz oranda koptuğunun emarelerini ortaya koymaktadır.
  • Bir ulkenin gelirinin yarisi savunmaya gidiyorsa vegunun sonuda halen bu formdaki en yasli insandan bile daha yasli ucak , gemi ,tank,tufek kullaniliyorsa ben bu isi anlamam arkadas. Yazik degilmi giden o canlara. Yarin obur gun herhangi bir ulkeyle savasa girsek bu sistemlerlemi memleket korunacak. Yaziktir,gunahtir , biraz vicdan Halki yaniltmanin anlami yok yani meymis bu ucaklar zaten yakinda hizmetten cekilecekmis, yallaaaan bu ucaklar f16 ile beraber hava kuvvetlerinin bel kemigini olusturuyor.
  • Açıklamayı okurken bitiremeden uyudum teşekkür ederim.bundan sonra uyku llacı yerine bu açıklamaları okuyacağım.
  • Her zamanki gibi ağzı olan spekülasyon yapıyor. Kaza kırım incelemesi başlamadan kazanın nedenleri basında sıralanmaya başlandı. Üzücü olan bir diğer husus ise bazı insanların sırf TSK' yı eleştirmiş olmak için yaptığı bilimsellikten uzak, saçma sapan yorumlar. Bu ülkede herkes herşeyi biliyor. Eleştiride de bir yapıcılık, bir bilimsellik olur. İnsaf ya hu!
  • Aynı filonun bu kazadan 9 ay öncesi kazasında konunun üzerine giden kuvvetin kaza Kırım şube müdürü neden görevinden alındı? Doğru söyleyen dürüst insanları görevden alır uzaktan kumandalı işi bilmeyenlere görevi verirsen bu kazalar ne yazıkki süpriz olmaz. 9 G çekmek ile olmuyor bu işler örtersen havacılık affetmez..Merzifon daki Muhammed'in kazası nı örtdüğün gibi ...niye almadanın veya alamadın Yalınalpi görevden???
  • Yorumlar ilginç. Endişe verici seviyede cahillik içeriyor. Bu beyinlerle ve bunlara rağmen ülkenin kalkınabileceğine inanmak gerçekten zor. Neden herkes her konuda fikrini belirtmek zorunda hissediyor kendini.
  • Cahil cuhelaya... Nakliye firmasina kamyon almiyorsunuz... Bunlar savas ucagi... Yerine daha ustun performanslisi envantere girmeden mevcut ucaklari elden cikaramazsiniz. Sadece duzenli bakimlarla faaliyetini en ust seviyede tutabilirsiniz. Ayrica benim param var ver bana 50-100 savas ucagi da diyemezsiniz... Onun icin bilgi sahibi olmadiginiz konularda da burada atip tutmayiniz.
  • Vatanını değil koltuğunu düşünenlerden ne olabilir ki? Uçaklar zaten yakında ıskartaya çıkacaktı, eh nüfusta yeterli arkadan gelen mehmetler de çok. Alırız yeni uçak yetiştiririz yeni pilot olur gider, diye düşünmüşlerdir. Nasıl olsa deneyimli askere gerek yok onlara gore. Savasicagimiza topraga verir geri cekiliriz adamlarin dusuncesi. Bu daha buyuk bir zafer diye goruluyor nasil olsa. Yazık. Mısırlı bedevi askerler kadar olamadılar.
  • Toprak taşıyan TSK'nın açıklamasına nasıl güveneceksin ki hep açıklasa ne olur

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kaza sonrasında adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır' denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada:

RF-4E / TM uçakları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik keşif ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türk Hava Kuvvetleri envanterinde görev yapmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan her tür hava aracını etkinlikle ve emniyetle görev yapacak durumda tutmaktadır. Bu çerçevede, hava araçlarının bakımları, ehil ve yetkin personel tarafından, ilgili teknik dokümanların gerektirdiği periyotlarda ve yine ilgili teknik emirlerin dikte ettirdiği şekilde yapılmaktadır. Bakımı tamamlanmamış veya teknik kriterlere göre tespit edilen uçuş ömürlerini dolduran hava araçlarının, uçuş görevlerine tahsisi mümkün değildir.

24 Şubat 2015 günü meydana gelen kazada kaybettiğimiz her iki RF-4E/TM uçağı da 2013 yılında tamamlanan Işık Projesi çerçevesinde yapısal yenileme ve aviyonik modernizasyona tabi tutulmuşlardır.

Uçakların kullanım ömürleri, periyodik olarak yapılan bir dizi teknik testi takiben belirlenmektedir. Modernizasyona tabi tutulmuş olmalarına rağmen, teknik testler ışığında kullanım ömrünü doldurduğu tespit edilen uçaklarımız, kullanım dışı bırakılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde meydana gelen her hangi bir kaza kırım sonrasında, yüzeysel hiçbir açıklama yapılmamaktadır. Kaza kırım incelemeleri, oluşturulan teknik ve ehil bir heyet tarafından bilimsel yöntemlerle tamamlanmaktadır. Adli makamlarla eş güdüm içerisinde yürütülen süreçte; emniyet inceleme heyeti ve ayrıca teknik inceleme heyetince, enkaz ve enkaz bölgesi detaylı olarak incelenerek tüm deliller toplanmakta; ilgili tüm kişilerin ifadelerine başvurulmakta; radar, uçak, telsiz, telefon ve video kayıtları başta olmak üzere her türlü bilgi, belge ve görüntü detaylı olarak incelenmektedir. Olayın teknik yönden incelemesinin yanı sıra, idari işlemlerle ilgili hususları açıklığa kavuşturmak maksadıyla, ayrı bir heyet tarafından da idari soruşturma başlatılmaktadır.

Detaylı incelemelerin tamamlanmasının ardından “Emniyet İncelemesi Sonuç Raporu” hazırlanmaktadır. Bu rapor çerçevesinde her türlü düzeltici işlemin yapılması ve benzer kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması sağlanmaktadır. Ayrıca söz konusu raporun yayımlanmasının ardından kazanın sebep veya sebepleri resmî olarak açıklanabilmektedir.

Bahse konu kaza sonrasında da adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda teknik sebepler, insan faktörü ve idari hususlar da dâhil olmak üzere kazaya etki edebilecek bütün konular detaylı olarak inceleme aşamasındadır. Bununla birlikte, yapılan ilk incelemelerde, uçaklarımızın herhangi bir dış etkiye maruz kalmadığı, havada çarpışmadığı, ancak irtifalarının uçtukları bölge için daha önceden tespit edilmiş emniyetli uçuş irtifasının altında kaldığı değerlendirilmektedir.

Soruşturmaların tamamlanmasının ardından elde edilen detaylı bulgu ve sonuçlar ilgili mevzuat çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GENELKURMAY'DAN YENİ AÇIKLAMA

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Yok yani ~ 9 yıl önce
Pilotaj hatasi hic olurmu, onlar astronot, ya yakit bozuktur ya tayyare eskidir ya hava sartlarindandir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 9 yıl önce
Açıklamayı bırakın da, zamanın Hv.Kuv.Kom. zorunlu hizmeti 15 yıldan 10 yıla düşürülmesinde sunduğu muhalefet şerhinde "Elimizde tecrübeli pilot kalmayacak"itirazını nasıl kulak arkası ettiğinizin hesabını verin önce.Hv.Kv lerinden sivil hava yollarına geçmeyen mi kaldı?Kalanlar da tecrübe kazanmaya çalışan gençler.Tecrübe eksikliği artık Hv.Kuvv.had safhada olduğunu düşünüyorum ve karaladığınız uçağın iki pilotunun atlaması sonrası kendi kendine inmesi nedeni ile bröve takıldığını da hatırlatmakta fayda var(111.filo/F4E).4 fırlatma koltuğunun kullanılmamış olması CFIT(kontrollü uçuşta yere çarpma )nedeni ile düştügü ihtimalini ilk akla getirmektedir.Takkeyi alın önünüze koyun:İstifa neticesinde sivil havayollarına giden tecrübeli pilotların yerlerine kimlere görev vermektesiniz?Çok barizdir bu kazalar artarak F16'larda da olmakta ve bu tecrübeli ile tecrübesiz pilotlar arasında bilgi aktarımının artık onarılamaz oranda koptuğunun emarelerini ortaya koymaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucus işlt md.leri ~ 9 yıl önce
Katılıyorum.Sivil havayollarında "Ben sadece Hava Kuvvt.den gelen pilotları işe alırım"diyen uçuş işletme md.leri;eserinizle gurur duyun.
levo ~ 9 yıl önce
Bir ulkenin gelirinin yarisi savunmaya gidiyorsa vegunun sonuda halen bu formdaki en yasli insandan bile daha yasli ucak , gemi ,tank,tufek kullaniliyorsa ben bu isi anlamam arkadas. Yazik degilmi giden o canlara. Yarin obur gun herhangi bir ulkeyle savasa girsek bu sistemlerlemi memleket korunacak. Yaziktir,gunahtir , biraz vicdan Halki yaniltmanin anlami yok yani meymis bu ucaklar zaten yakinda hizmetten cekilecekmis, yallaaaan bu ucaklar f16 ile beraber hava kuvvetlerinin bel kemigini olusturuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 9 yıl önce
ABD hava kuvvetleri elindeki son teknolojiye rağmen F4'leri 1995 senesine kadar kullanmış 91 Körfez savaşında özellikle F4G ler SEAD operasyonlarını başarı ile icra etmişlerdir.Hava Kuvvetleri artık tecrübesizlikten ciddi uçak kaybı yaşamaya başlamıştır.İktidar muazzafları Ergenekonla hallederken, sivil havayolları da kapılarını kalanlara sonuna kadar açmış, ortaya ciddi tecrübe eksikliğini çıkarmıştır.Tecrübe zincir misali nesilden nesile aktarılması gerekirken artık bu zincir Hava Kuvvetleri içinde kopmuştur.Umarım bu tecrübe zincirinin kopuşu en az can ve uçak kaybı ile atlatılır.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Açıklamayı okurken bitiremeden uyudum teşekkür ederim.bundan sonra uyku llacı yerine bu açıklamaları okuyacağım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Her zamanki gibi ağzı olan spekülasyon yapıyor. Kaza kırım incelemesi başlamadan kazanın nedenleri basında sıralanmaya başlandı. Üzücü olan bir diğer husus ise bazı insanların sırf TSK' yı eleştirmiş olmak için yaptığı bilimsellikten uzak, saçma sapan yorumlar. Bu ülkede herkes herşeyi biliyor. Eleştiride de bir yapıcılık, bir bilimsellik olur. İnsaf ya hu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Aynı filonun bu kazadan 9 ay öncesi kazasında konunun üzerine giden kuvvetin kaza Kırım şube müdürü neden görevinden alındı? Doğru söyleyen dürüst insanları görevden alır uzaktan kumandalı işi bilmeyenlere görevi verirsen bu kazalar ne yazıkki süpriz olmaz. 9 G çekmek ile olmuyor bu işler örtersen havacılık affetmez..Merzifon daki Muhammed'in kazası nı örtdüğün gibi ...niye almadanın veya alamadın Yalınalpi görevden???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yorumlar ilginç. Endişe verici seviyede cahillik içeriyor. Bu beyinlerle ve bunlara rağmen ülkenin kalkınabileceğine inanmak gerçekten zor. Neden herkes her konuda fikrini belirtmek zorunda hissediyor kendini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Cahil cuhelaya... Nakliye firmasina kamyon almiyorsunuz... Bunlar savas ucagi... Yerine daha ustun performanslisi envantere girmeden mevcut ucaklari elden cikaramazsiniz. Sadece duzenli bakimlarla faaliyetini en ust seviyede tutabilirsiniz. Ayrica benim param var ver bana 50-100 savas ucagi da diyemezsiniz... Onun icin bilgi sahibi olmadiginiz konularda da burada atip tutmayiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f 4 e ~ 9 yıl önce
hikaye anlatmayın burada, 70 model üreticisinin bile artık kullanmadığı birçoğu da hibe yoluyla verilen israile modernizasyonu yaptırılan sonrasında yakıt tankı arızası bulunan uçaklar bunlar. zamanın en iyisiydi ama artık bitti, 30 sene önce bitirildi üretimi. hangi teknoloji, hangi daha üst modeli, adamlar kullanmıyor bunu artık, f 16 lar bile artık eleştirilir hale geldi teknoloji yerinde durmaz kardeşim. ben eski olduğu için bu kaza oldu demiyorum, ama bu teknoloji artık yok, arıza yapar parçası yok, çıkma parça kullanırsınız, modernizasyon dersiniz milyon dolarları israil e verirsiniz. katrilyonluk saray yapan ülkenin buna ayıracağı bütçeyi de ben mi düşüneyim.
koltukçular ~ 9 yıl önce
Vatanını değil koltuğunu düşünenlerden ne olabilir ki? Uçaklar zaten yakında ıskartaya çıkacaktı, eh nüfusta yeterli arkadan gelen mehmetler de çok. Alırız yeni uçak yetiştiririz yeni pilot olur gider, diye düşünmüşlerdir. Nasıl olsa deneyimli askere gerek yok onlara gore. Savasicagimiza topraga verir geri cekiliriz adamlarin dusuncesi. Bu daha buyuk bir zafer diye goruluyor nasil olsa. Yazık. Mısırlı bedevi askerler kadar olamadılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Toprak taşıyan TSK'nın açıklamasına nasıl güveneceksin ki hep açıklasa ne olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000