02 Nisan 2015, Perşembe 11:16:57

HAVADA FACİA SON ANDA ÖNLENDİ

Geçtiğimiz günlerde Emirates ve Etihad'a ait Airbus A330 tipi uçaklarının havada büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı.
  • Cpt rumuzlu arkadasa, Sen diger ucakta tcas yok ise ra almazsin demissin bu birinci yanlisin,karsi ucakta mode c transponder olmasi yeterlidir benim ucagimin bana ra vermesi icin.2 inci yanlisin su anda bazi ozel ucaklar haric hic bir ucakta oto pilotun ra de kacinma yaptigini ne gordum ne duydum.3 uncu yanlisin ise bu olaylar sik yasanmaz TA belki daha fazla olabilir sebebide tirmanma ve alcalmandaki capture irtifasina yaklasirken varyonun yuksek olmasidir.fakat RA gunumuzde cok nadir gorulur v ciddi bir olaydir.hey cpt sen nerde cpt sin gemide mi yoksa otobustemi.allah askina bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayin siktiniz artik.. A320 captain
  • Egitim sart,ucaklara korna ve dikiz aynasi takilsin...
  • A 330 verimli ucak, 767 yi ortadan kaldirdi resmen
  • Iki ucak arasinda carpisma ihtimaline 40 sn kala Traffic Advisory(TA) ikazi alinir,eger 25 sn kalmissa Resolution Advisory(RA) ikazi alinir ve pilottan 6 sn icerisinde gerekli manevrayi yapmasi beklenir.TCAS II 7.1 computer olan modern ucaklarda her iki ucak sistemi sinyalleri alir ve her iki ucagin kokpitine birbirinin aksi istikamette manevra yapmalari konusunda ikaz verir yani hangi ucak hangi yone kacinmayi daha cabuk yapacaksa o yonde komut verilir,pilot da ikaza uyarak manevrayi yapar.RA ile ATC sinyalleri arasinda bir catisma soz konusu olursa RA sinyalinin onceligi vardir ve ATC disregard edilir.
  • Bu habere bakınca yapılan yorumlar çok da yersiz gelmiyor ama bu site daha tam bilgiye erişmeden yarım bilgiyle haber yapmaktan çok hoşlanıyor.. Her iki uçak da aynı rotada karşılıklı istikamette sivri zekalı hintli atc direktifiyle aynı uçuş seviyesini sürdürürken gerçekleşmiş bu olay. Bu durumun en riskli RA olduğunu eminim bütün yorum yapan uzman arkadaşlarım da biliyordur... Allah daha kötüsünden korusun hepinizi, hepimizi... Emniyetli inişler dilerim..
  • Cptana tcas var karşıda ki uçakta diye o manevrayı uçak yapacak anlamına gelmiyor.Umarım ra yemezsin yoksa uçak yapacak diye bekleyeceksin Offff offfff
  • Yorum yapan arkadaşlar uçak TCAS-RA ikazı verir ama bu ikazı otopilot takip etmez, pilot müdahalesi gereklidir. Eğer siz bu ikaza uzun uzun bakarsanız uçaklar çarpışır, yanlışmıyım.
  • Bu haberi siteden alarak yurt çapındaki internet siteleri de haber yapar. TCAS'tan haberi olmayanlar da vay anasını filan der.al sana haber işte.
  • "Son anda" rumuzlu arkadaşa katılıyorum. Milliyet.com.tr ile editörleriniz ortak çalışıyor sanırım. Bir de şöle uçak kaza fotoğraflarının olduğu gallery sayfası atsaydınız tadından yenmezdi. Komiksiniz
  • İki arap birbirini bulmuş....

Geçtiğimiz günlerde Emirates ve Etihad uçaklarının havada büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı. İki uçağın çarpışmanın eşiğinden döndüğü ve faciaya ramak kaldığı öğrenildi.

Pazar günü yaşandığı öğrenilen olay şöyle gelişti; Seyşeller'den Dubai'ye giden Emirates'e ait A330 tipi yolcu uçağı ile Abu Dabi'den Seyşeller'e giden Etihad'a ait A330 tipi yolcu uçağı, limitlerin çok üzerinde bir şekilde birbirlerine yaklaştı.

Yemen'deki karışıklık nedeniyle Hindistan hava sahasını kullanan uçaklar, Mumbai hava sahasındayken, çarpışma sinyali aldılar.

Çarpışma sinyalini dikkate alan kokpit ekiplerinin çarpışmayı son anda önledikleri ve facianın eşiğinden dönüldüğü öğrenildi.

Söz konusu olay nedeniyle Hindistan Sivil Havacılık kurumu tarafından hem kokpit ekiplerine hem de hava trafik kontrolörlerine soruşturma başlatıldı.

HAVADA FACİA SON ANDA ÖNLENDİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Cpt rumuzlu arkadasa, Sen diger ucakta tcas yok ise ra almazsin demissin bu birinci yanlisin,karsi ucakta mode c transponder olmasi yeterlidir benim ucagimin bana ra vermesi icin.2 inci yanlisin su anda bazi ozel ucaklar haric hic bir ucakta oto pilotun ra de kacinma yaptigini ne gordum ne duydum.3 uncu yanlisin ise bu olaylar sik yasanmaz TA belki daha fazla olabilir sebebide tirmanma ve alcalmandaki capture irtifasina yaklasirken varyonun yuksek olmasidir.fakat RA gunumuzde cok nadir gorulur v ciddi bir olaydir.hey cpt sen nerde cpt sin gemide mi yoksa otobustemi.allah askina bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayin siktiniz artik.. A320 captain

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Egitim sart,ucaklara korna ve dikiz aynasi takilsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Araplar ~ 9 yıl önce
Arap şirketlerinin uçuş rotaları değiştirilsin
Korna ~ 9 yıl önce
Uçaklarda zaten korna var, bilmeden konuşma.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
A 330 verimli ucak, 767 yi ortadan kaldirdi resmen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 9 yıl önce
Iki ucak arasinda carpisma ihtimaline 40 sn kala Traffic Advisory(TA) ikazi alinir,eger 25 sn kalmissa Resolution Advisory(RA) ikazi alinir ve pilottan 6 sn icerisinde gerekli manevrayi yapmasi beklenir.TCAS II 7.1 computer olan modern ucaklarda her iki ucak sistemi sinyalleri alir ve her iki ucagin kokpitine birbirinin aksi istikamette manevra yapmalari konusunda ikaz verir yani hangi ucak hangi yone kacinmayi daha cabuk yapacaksa o yonde komut verilir,pilot da ikaza uyarak manevrayi yapar.RA ile ATC sinyalleri arasinda bir catisma soz konusu olursa RA sinyalinin onceligi vardir ve ATC disregard edilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eksik bilgi... ~ 9 yıl önce
Bu habere bakınca yapılan yorumlar çok da yersiz gelmiyor ama bu site daha tam bilgiye erişmeden yarım bilgiyle haber yapmaktan çok hoşlanıyor.. Her iki uçak da aynı rotada karşılıklı istikamette sivri zekalı hintli atc direktifiyle aynı uçuş seviyesini sürdürürken gerçekleşmiş bu olay. Bu durumun en riskli RA olduğunu eminim bütün yorum yapan uzman arkadaşlarım da biliyordur... Allah daha kötüsünden korusun hepinizi, hepimizi... Emniyetli inişler dilerim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanal Havacı ~ 9 yıl önce
Zaten sorun, kontrolörde. Kontrollü hava sahasında uçuyorsunuz ve adamların önlerinde radar var. İki uçak, ters yönde uçuyor, en az 1.000 feet ayrım olması lazım ikisi arasında ama nasıl becerdilerse aynı seviyeye denk getirmişler ikisini de. Belki bir tanesi step climb nedeniyle tırmanıyordu, belki birisi zorunluluk nedeniyle alçalıyordu, orasını bilemeyiz ama öyle bile olsa kontrolör, durumu fark edip alçalma ya da tırmanma varsa bunu durdurur ya da geciktirirdi.
Kontrolör ~ 9 yıl önce
Kontrolörler ne zor şartlar altında çalışıyor biliyor musunuz? pilotlar gibi kolauy değil işleri. pilot 200-300 candan sorumlu, kontrolör onbinlerce.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Cptana tcas var karşıda ki uçakta diye o manevrayı uçak yapacak anlamına gelmiyor.Umarım ra yemezsin yoksa uçak yapacak diye bekleyeceksin Offff offfff

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yorum yapan arkadaşlar uçak TCAS-RA ikazı verir ama bu ikazı otopilot takip etmez, pilot müdahalesi gereklidir. Eğer siz bu ikaza uzun uzun bakarsanız uçaklar çarpışır, yanlışmıyım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kpt. ~ 9 yıl önce
YANLIŞ DEĞİL EKSİK.YENİ VERSION UÇAKLARDA VEYA YAZILIMLARDA Kİ BU A-320 VE A-330 SERİLERİNDE MEVCUT PİLOT TARAFINDAN HERHANGİ BİR ACTION GEREKTİRMEDEN SİSTEM KENDİSİ RA MANEVRASINI YAPMAKTADIR.
... ~ 9 yıl önce
TCAS sistemi karşıdaki uçağın tipini yada TCAS versiyonunu göstermez sonuç olarak bence küçümsenmeyecek bir olay teknoloji ilerledikçe bu sistemde geliştirilecektir. Kpt. rumuzlu arkadaşımızın da belirtiği gibi yeni seri uçaklarda ve yazılımlarda uçak otomatik RA manevrası yapsa da karşıdaki uçağın bu teknolojiye sahip olduğunu şimdilik bilmiyoruz.
cpt ~ 9 yıl önce
karşıdaki uçakta TCAS yoksa sen zaten RA almazsın.varsa da %99 otomatik kaçınma yapar uçaklar.çünkü yazılımlar günümüzde farklı değildir.öyleyse de oranı çok düşüktür.abartılı bir haber olmuş.sık karşılaşılan bir durumdur aslında
Fly ~ 9 yıl önce
TCAS da gelen Traffic Advisory (TA) ikazında çarpışma tehlikesi yaklaşık 40 saniye sonrası olabilir. Bu durumda PF "traffic i have control" diyerek kumandaları alır ama ucağa hiç bir manevra yaptırmaz. PM olarak görev yapan pilot ise görüş varsa diğer uçak ile "Visual contact" sağlamak için dışarı bakar.TCAS da gelen Resalution Advisory (RA) sonucunda gelen CLIMB veya DESCEND komutlarıyla PF uçağı tırmanışa veya alçalışa sokar. TCAS dan herhangi bir CLIMB veya DESCEND komutu gelmediyse PF de uçağa manevra yaptırmamıştır. Ayrıca alçalışta 900 ft altında bütün RA ikazları INHIBIT olur.
TJ ~ 9 yıl önce
Bu haberi siteden alarak yurt çapındaki internet siteleri de haber yapar. TCAS'tan haberi olmayanlar da vay anasını filan der.al sana haber işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
"Son anda" rumuzlu arkadaşa katılıyorum. Milliyet.com.tr ile editörleriniz ortak çalışıyor sanırım. Bir de şöle uçak kaza fotoğraflarının olduğu gallery sayfası atsaydınız tadından yenmezdi. Komiksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arabic ~ 9 yıl önce
İki arap birbirini bulmuş....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000