04 Ocak 2013, Cuma 11:18:40

REKORLAR ALT ÜST OLDU!

Havayolu Taşımacılığı, 2012 yılında geçen yıla oranla % 10,4 artış gösterdi. 2012 yılı sonu (12 aylık) istatistiklerine göre; Türkiye genelinde faaliyet gösteren havalimanlarından 130.630.154 yolcu hizmet aldı.
  • Erdinç Bey, yapılan havaalanı ve havalimanlarının her zaman için maliyetini karşılayacak bir başabaş noktasına gelmesi veya onu aşması gerekmemektedir.Bu havaalanı ve havalimanlarının bir kamu hizmeti olan hızlı ulaşım faydası ve toplum refahını artırma beklentisi de bulunduğundan, her zaman için para ile ölçmek pek mantıklı olmamaktadır.Evet bazı limanlara gereğinden fazla bütçe ayrılmış veya etkin ve verimli yapılanmalar yapılamamış olabilir ancak, bahsetmiş olduğunuz havaalanı ve havalimanlarının bir kısmı kamu hizmeti amacı ile yapılmaktadır.
  • Keşke önceki yıllardaki yolcu sayılarıda verilseydide Türkiyede hava yoluyla taşımacılıkta nasıl bir devrim yapıldığı anlaşılsaydı. Sonra da düşünüp durursun halk niye böyle oy veriyor diye.
  • hayır arkadaşım sadece dış hat 20 milyon. haber doğru. İç ve dış ile birlikte toplam 25 milyona yakın
  • ANTALYA HAVALİMANI YOLCU SAYISI,İÇ VE DIŞHAT OLARAK 20.022.355 OLMUŞTUR.SADECE DIŞHAT OLMASI IMKANSIZ.:)
  • yazıda ısmı gecen hv lım larında hareketlılıgın olması dogaldır ancak ulkemızde sayıları 40 ı aşmış olan dıger hv lım larındakı yolcu vede ucak trafıgı sayısı nedır..mılyonlarca lıra harcanarak kısa surede acılan hv lımanlarımız acaba malıyetını kurtarabılıyrmu. esas uzerınde durulması gereken konu bu olmalı. rekabetın oldugu yerde yolcu sayısının artması kadar dogal bışey yoktur . bu artışı, trafıgı az olan hv alanlarına da yaymak onemlıdır vede bu konuda tedbırlerının alınması gerekır. hava lımanı acmak marıfet dııldır onları eger hareketlendırebılırsek o zaman bı anlamı olur.hala bazı ıl yonetıcılerının kendı yorelerı ıcın hv lım taleplerının oldugunu sıkca okumaktayız vede bazılarına popılıst ve sıyası yaklaşımlarla ılgılılerce soz bıle verılmektedır.ön araştırmalar yapılmadan gereklı ıstatıstıkı bılgıler elde edılmeden acılan hv lım ları hızmet vermek şöyle dursun atıl kalmaya mahkumdurlar.
  • Laf Değil Rakamlar Konuşuyor....Son 10 Yılda Büyüyen, Gelişen ve Ülke Ekonomisine Katkısı İle Kendisinden Söz Ettiren Havacılık Sektöründeki Muhteşem Gelişmeler Sayesinde Ülkemiz Hak Ettiği Seviyelere Adım Adım İlerlemektedir. Başta Genel Müdür Sayın ORHAN BİRDAL Olmak Üzere Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.... Yolun Açık Olsun DHMİ....
  • Türkiyede 2. olan Havaalanında 200 uçağı olan THY yok. Sözün bittiği yer.
  • Türkiye'de 80 yıldır DHMİ sayesinde güvenle uçuşlar sağlanmaktadır. Son yıllarda rekorlar kırılması ise ülkemizin gelişmesine paralel DHMİ nin havacılığa olumlu katkılarının sonuçlarındandır.. Havalimanlarımızın çoğalarak kalitesinin artması DHMİ nin zaten vizyonları arasındadır.. Bu gelişme ve büyüme DHMİ ne doğal olarak yurt içinden ve yurt dışından hak ettiği ödülleri almasına neden olmaktadır.. NİCE GÜZEL HİZMETLERE, 80. YIL KUTLU OLSUN!..

DHMİ'den yapılan açıklamada:

2012 Yılı sonu itibariyle, iç hat yolcu trafiği % 10,8 artışla 64.548.932, dış hat yolcu trafiği ise % 10,2 artışla 65.408.929 oldu. Direk transit yolcu trafiği 672.293 olarak gerçekleşti.

2011 yılına göre uçak trafiği; iç hatlarda % 3,5 artışla 599.670, dış hatlarda 6,1 artışla 490.962’ e yükseldi.  Hizmet verilen toplam uçak trafiği 283.008 üst geçiş trafiği (overflight) ile birlikte 1.373.640 oldu.

Yolcu ve uçak trafiğindeki artışlara paralel olarak yük taşımacılığında da artış kaydedildi. 2012 yılı sonu itibariyle % 6,6 artışla 2.397.788 ton yük (Kargo+Posta+Bagaj) taşımacılığı gerçekleştirildi.

İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI, 2012 YILINDA DA LİDERLİĞİNİ KORUDU

2012 yılı sonu (12 aylık) iç hat yolcu trafiğine göre yapılan sıralamada; İstanbul Atatürk Havalimanı 15.281.312 yolcu ile birinci, Sabiha Gökçen Havalimanı 9.486.469 yolcu ile  ikinci, Ankara Esenboğa Havalimanı 7.663.847 yolcu ile üçüncü oldu.

Dış hat yolcu trafiğinde;  İstanbul Atatürk Havalimanı 29.717.196 yolcu ile birinci, Antalya Havalimanı 20.022.355 yolcu ile ikinci, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı 5.000.773 yolcu ile üçüncü sırada yer aldı.

2012 YILI ARALIK AYI’NDA İSTANBUL’DAKİ HAVALİMANLARININ DIŞ HAT YOLCU SAYISI % 25 BÜYÜDÜ: 
 
2012 Yılı Aralık Ayı itibariyle İstanbul’da hizmet veren Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının dış hat yolcusu % 25 artış kaydetti. Aralık Ayında İstanbul Atatürk Havalimanında 2.362.973, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında ise 362.533 dış hat yolcu trafiği oldu.

Türkiye Geneli iç hat yolcusu ise;  % 6,3 artışla 4.827.137’ye, dış hat yolcusu % 18,2 artışla 3.203.514, toplam yolcu ise 39.234 direk transit yolcu ile birlikte % 9,6 artış kaydederek 8.069.985’e ulaştı.

Aralık ayı itibariyle yük (kargo+posta+bagaj) taşımacılığı, % 5,7 artışla 150.096 ton olarak gerçekleşti.

REKORLAR ALT ÜST OLDU!

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Erdinç Bey'e ~ 11 yıl önce
Erdinç Bey, yapılan havaalanı ve havalimanlarının her zaman için maliyetini karşılayacak bir başabaş noktasına gelmesi veya onu aşması gerekmemektedir.Bu havaalanı ve havalimanlarının bir kamu hizmeti olan hızlı ulaşım faydası ve toplum refahını artırma beklentisi de bulunduğundan, her zaman için para ile ölçmek pek mantıklı olmamaktadır.Evet bazı limanlara gereğinden fazla bütçe ayrılmış veya etkin ve verimli yapılanmalar yapılamamış olabilir ancak, bahsetmiş olduğunuz havaalanı ve havalimanlarının bir kısmı kamu hizmeti amacı ile yapılmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 11 yıl önce
goruşlerınıze saygı duyuyorum ancak benım solemek ıstedıgım husus, bırbırne yakın yorelerde ön araştırma yapılmadan tamamen sıyası yaklaşımla alelacele yapılan hv lım larının acılmasının dogru bı yaklşım olmadıgıydı. zaten shgm de bunun farkına vardıgı ıcın ucak şırketlerıne şuralara sefer planlarsan sana yurt dışı sefer yapma hakkı tanıyacam dıyerek özendırıcı teşvık paketı hazırladı. uygulamanın başarılıda olacagına ınanıyorum .devlet hv lımn acsa bıle yolcu potansıyelı olmazssa şırketler napsın. şırketler karlılık olmayacaksa oraya sefer planlamaktan kacınırlar.gecmışte uşak ısparta acıldıda noldu personel ıstıhdamı yapıldı yurt dışına hızmet verıyr dıye notamı cekıldı ancak bı allahın kulu gelmedı.sadece secım gunlerınde kulanıldı oralar.gunumzde de bora jet ın zongldk seferlerını ıptal etmesı gundemde.yoksa bızm ınsanımız tabıkı herseyın en ıyısıne layıktır devlet ımkan saglasa bıle ınsanımızdan ucmak ıcn geregı kadar ragbet olmazssa şırketler napsın.
tru ~ 11 yıl önce
Keşke önceki yıllardaki yolcu sayılarıda verilseydide Türkiyede hava yoluyla taşımacılıkta nasıl bir devrim yapıldığı anlaşılsaydı. Sonra da düşünüp durursun halk niye böyle oy veriyor diye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYT diyen arkadaşa ~ 11 yıl önce
hayır arkadaşım sadece dış hat 20 milyon. haber doğru. İç ve dış ile birlikte toplam 25 milyona yakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYT ~ 11 yıl önce
ANTALYA HAVALİMANI YOLCU SAYISI,İÇ VE DIŞHAT OLARAK 20.022.355 OLMUŞTUR.SADECE DIŞHAT OLMASI IMKANSIZ.:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 11 yıl önce
yazıda ısmı gecen hv lım larında hareketlılıgın olması dogaldır ancak ulkemızde sayıları 40 ı aşmış olan dıger hv lım larındakı yolcu vede ucak trafıgı sayısı nedır..mılyonlarca lıra harcanarak kısa surede acılan hv lımanlarımız acaba malıyetını kurtarabılıyrmu. esas uzerınde durulması gereken konu bu olmalı. rekabetın oldugu yerde yolcu sayısının artması kadar dogal bışey yoktur . bu artışı, trafıgı az olan hv alanlarına da yaymak onemlıdır vede bu konuda tedbırlerının alınması gerekır. hava lımanı acmak marıfet dııldır onları eger hareketlendırebılırsek o zaman bı anlamı olur.hala bazı ıl yonetıcılerının kendı yorelerı ıcın hv lım taleplerının oldugunu sıkca okumaktayız vede bazılarına popılıst ve sıyası yaklaşımlarla ılgılılerce soz bıle verılmektedır.ön araştırmalar yapılmadan gereklı ıstatıstıkı bılgıler elde edılmeden acılan hv lım ları hızmet vermek şöyle dursun atıl kalmaya mahkumdurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAHABEY ~ 11 yıl önce
Laf Değil Rakamlar Konuşuyor....Son 10 Yılda Büyüyen, Gelişen ve Ülke Ekonomisine Katkısı İle Kendisinden Söz Ettiren Havacılık Sektöründeki Muhteşem Gelişmeler Sayesinde Ülkemiz Hak Ettiği Seviyelere Adım Adım İlerlemektedir. Başta Genel Müdür Sayın ORHAN BİRDAL Olmak Üzere Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.... Yolun Açık Olsun DHMİ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sözün bittiği yer ~ 11 yıl önce
Türkiyede 2. olan Havaalanında 200 uçağı olan THY yok. Sözün bittiği yer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komedi ~ 11 yıl önce
THY bir havayolu sirketi guzel insan, Sen galiba Istanbulda 3 yerde yolcu indirip bindiren otobus sirketleri ile bayagi seyahat etmissin. Havayolu biraz farkli. biraz arastir, sonra yorum yapmaya vaktin olur
AIRMAN ~ 11 yıl önce
Türkiye'de 80 yıldır DHMİ sayesinde güvenle uçuşlar sağlanmaktadır. Son yıllarda rekorlar kırılması ise ülkemizin gelişmesine paralel DHMİ nin havacılığa olumlu katkılarının sonuçlarındandır.. Havalimanlarımızın çoğalarak kalitesinin artması DHMİ nin zaten vizyonları arasındadır.. Bu gelişme ve büyüme DHMİ ne doğal olarak yurt içinden ve yurt dışından hak ettiği ödülleri almasına neden olmaktadır.. NİCE GÜZEL HİZMETLERE, 80. YIL KUTLU OLSUN!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000