21 Şubat 2013, Perşembe 12:20:09

BİRDAL: "YENİ HAVALİMANINA İLGİ BÜYÜK"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a inşa edilecek yeni havalimanı ihalesi için aralarında yabancıların da bulunduğu çok sayıda firmanın şartname aldığını bildirdi.
  • kardeşim 5500 hektar orman var o arazide. Kuşu falan bırakın bu kadar büyük bir ormanlığın ne hale geleceğinden bahsedin. Ağaç kesmeden o dev inşaatı yapmak mümkün müdür? E ne olacak o halde 100 bin ağaçlık ormanın akıbeti sen buna cevap ver asıl..
  • şu ekip odasının yanından bizler için yapılan dış hat körük kapısı kullanılmıyor mu? niye yaptılar ozaman orayı? oradaki görevliler maaş alıyor? boşunamı alıyor? kullanın şu kapıyı...hatta tek çıkış olsun...kartı okusunlar orada alana gelince imzayı aşağıda atar asansörle çıkarsın yukarıya...kapı körükte ise oradan yürüyüp gidersin.hayrdır? hangi körük nerede bilmiyormusunuz yoksa? eee 15 senedir buradayım demeyi biliyorsunuz ama...hem soğukta üşümezsin araç beklerken hem merdiven çıkmazsın takılıp düşmezsiniz...ve daha birçok örnek...
  • Zamanında paralel pist için aynı anda kullanılmaz boşuna para harcamayın orayaapron- park yeri yapın diyenlere istemezükçü diyordunuz şimdi bilimsel olarak kuşların göç yolu üzerinde olduğu bilinen bir yer için kuşlar her yerde var zaten diyorsunuz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim...
  • Bu havaalanından 2020 yılından önce uçmaya başlasınlar, ben de mesleği bırakırım. Esenboğa´da uyduruk bir apron inşaatını bir yılda bitiremediler.
  • Sizi ayt a kapısında sabah işe girmeye çalışmaya ve sonrasında da yeni havalimanına aynı şekilde bir kapı yapılması için istekte bulunmaya davet ediyorum. Anlaşılan yakınsınız. Yolunuz açık olsun
  • Gerçekten çok coşkulu bir proje... THY ile ilk küresel çok bilinir markamızı oluşturduğumuz bu günlerde bir de Dünya'nın En Büyük Havalimanı'nı yapan ülke gibi bir sıfata sahip olmak müthiş duygulu ve coşkulu... Heyecan içindeyiz... Hayırlısı olsun, Allah utandırmasın... Yüce önderimiz Atatürk'ün dediği gibi; "İstikbal Göklerdedir..."
  • Yıllar önce 3.havalimanının yapılması düşünülen bölgede askerlik yaptım.O bölgede ahır yapılmasına bile izin verilmezdi, zeminin müsait olmadığı söylenirdi.Ne değişti de dünyanın en büyük havalimanı yapılabilir bir bölge oldu ?
  • Bu en buyuk havalimanı lafı da ayrı bir olay.. bu rakamlar bugun için geçerli, yapımı tamamlandıgında en buyuk olması durumu ortadan kalkabilir.. biz genelde ileriyi düşünerek hareket etmediğimiz için, tamamlanması düşünülen 2015-2016 yıllarındabu sınıflama geçerliliğini yitirmiş olacaktır..
  • havalimanı yapmanın haricinde ulaşım, bugün atatürk havalimanına raylı ulaşım çok yeni gökçende böyle bir imkan yok bahsi geçen yere nasıl gidip gelinecek ?? havaş ve taksilere bel bağlıyarak nereye kadar ???
  • Hayalleriniz ne kadar yüksek olursa, çalışma istek ve arzunuzda o kadar heyecanlı olur. Türkiye'nin Ulaştırma Sektöründe son 10 yılda yakaladığı trend, Dünya Sivil Havacılığında ses getirmeye devam ediyor. Bunun en güzel örneği de 3. havalimanı Projesidir. Kolay gelsin. Sayın genel Müdüre ve ekibine başarılar dilerim....

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, yaptığı açıklamada, İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı ihalesinin 3 Mayıs 2013 tarihinde saat 10.00 itibariyle isteklilerin ve basının huzurunda gerçekleştirileceğini anımsatarak, havalimanı tam kapasiteye ulaştığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacağını ifade etti.

Yeni İstanbul Havalimanı’nın kamu özel sektör marifetiyle yapılacağını anlatan Birdal, işletme süresinin 25 yıl olarak sabitlendiğini, işletme süresinin yapım işlerinin tamamlanmasını takip eden ve havalimanının işletmeye alınmasıyla birlikte başlayacağını bildirdi.

Şartnameyi alanları, işin stratejisi gereği ihale gününe kadar kamuoyuyla paylaşmayı düşünmediklerini belirten Birdal, ”Yeni Havalimanı ihalesine ilgi, beklediğimizden çok daha fazla. Yerli ve yabancı pek çok firma ilgileniyor. Birçok firma şartname aldı. Ama inceleyen firma sayısı, şartname alanlardan daha fazla. Bu ilginin ihaleye de yansımasını bekliyoruz” dedi.

"Toprağın bağrının delindiği alana hayatiyet kazandıracağız"

Havalimanının yapılmasının bölgeyi olumlu etkileyeceğini ifade eden Birdal, ”Şu anda yeni havalimanının yapılacağı yer, İstanbul"un çevresel faktörler açısından en kötü yeri. Çünkü gelişi güzel bir şey var. Herkes, orada, kumsalın, toprağın bağrını delmiş bir şeyler yapmış, kontrolsüz, bir alan. Biz o alana hayatiyet kazandıracağız” dedi.

Yeni havalimanının yapılacağı yerin kuşların göç yolu üzerinde olduğuyla ilgili eleştirileri de değerlendiren Birdal, üzerinden kuş uçmayan yerin olmadığını, kuş göçlerinin hava trafiğini engelleyici boyutta olmadığını kaydetti.

Kuşların göçleriyle ilgili tedbirlerin alınabileceğine dikkati çeken Birdal, "Buradan kuş uçmasın denilebilecek bir yer yok. Atatürk Havalimanı da kuşların yoğun olduğu bir bölge ama ona göre tedbirler alınıyor. Dünyanın pek çok havalimanı böyle. O söylemlere çok katılmıyoruz” diye konuştu.

Düzensiz yapılaşmanın olduğu, herkesin kafasına göre hareket ettiği söz konusu alanın estetik ve insanların faydalanabileceği bir hale getirileceğini dile getiren Birdal, ”Orada olabildiğince çevre korunacak. Bu konuda endişeye gerek yok. Eleştiriler yersiz” ifadelerini kullandı.

Saha itibariyle yeni havalimanının yapılacağı yerin mania kriterlerine de uygun olacağına dikkati çeken Birdal, mania kriterlerinin sağlanacağı bir havalimanı olacağını söyledi.

120 bin kişiye istihdam

İstanbul yeni havalimanının ilk etabının, ihalenin karara bağlanmasından ve yer teslimi yapılmasından itibaren 42 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Birdal, havalimanının hizmete girmesiyle yıllık ortalama 120 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını kaydetti.

Projenin 4 aşamada gerçekleşeceğini ifade eden Birdal, şu bilgileri verdi: ”Tüm etaplar tamamlandığında yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanı, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrakare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak. Tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından bugün için dünyanın en büyük havalimanı olacak.”

BİRDAL: "YENİ HAVALİMANINA İLGİ BÜYÜK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

çevreci ~ 9 yıl önce
kardeşim 5500 hektar orman var o arazide. Kuşu falan bırakın bu kadar büyük bir ormanlığın ne hale geleceğinden bahsedin. Ağaç kesmeden o dev inşaatı yapmak mümkün müdür? E ne olacak o halde 100 bin ağaçlık ormanın akıbeti sen buna cevap ver asıl..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazalım bakalım ~ 9 yıl önce
şu ekip odasının yanından bizler için yapılan dış hat körük kapısı kullanılmıyor mu? niye yaptılar ozaman orayı? oradaki görevliler maaş alıyor? boşunamı alıyor? kullanın şu kapıyı...hatta tek çıkış olsun...kartı okusunlar orada alana gelince imzayı aşağıda atar asansörle çıkarsın yukarıya...kapı körükte ise oradan yürüyüp gidersin.hayrdır? hangi körük nerede bilmiyormusunuz yoksa? eee 15 senedir buradayım demeyi biliyorsunuz ama...hem soğukta üşümezsin araç beklerken hem merdiven çıkmazsın takılıp düşmezsiniz...ve daha birçok örnek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biraz akıl ~ 9 yıl önce
Zamanında paralel pist için aynı anda kullanılmaz boşuna para harcamayın orayaapron- park yeri yapın diyenlere istemezükçü diyordunuz şimdi bilimsel olarak kuşların göç yolu üzerinde olduğu bilinen bir yer için kuşlar her yerde var zaten diyorsunuz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zor dostum zor ~ 9 yıl önce
Bu havaalanından 2020 yılından önce uçmaya başlasınlar, ben de mesleği bırakırım. Esenboğa´da uyduruk bir apron inşaatını bir yılda bitiremediler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın tahabey ~ 9 yıl önce
Sizi ayt a kapısında sabah işe girmeye çalışmaya ve sonrasında da yeni havalimanına aynı şekilde bir kapı yapılması için istekte bulunmaya davet ediyorum. Anlaşılan yakınsınız. Yolunuz açık olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Coşkulu... ~ 9 yıl önce
Gerçekten çok coşkulu bir proje... THY ile ilk küresel çok bilinir markamızı oluşturduğumuz bu günlerde bir de Dünya'nın En Büyük Havalimanı'nı yapan ülke gibi bir sıfata sahip olmak müthiş duygulu ve coşkulu... Heyecan içindeyiz... Hayırlısı olsun, Allah utandırmasın... Yüce önderimiz Atatürk'ün dediği gibi; "İstikbal Göklerdedir..."

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NE DEĞİŞTİ ? ~ 9 yıl önce
Yıllar önce 3.havalimanının yapılması düşünülen bölgede askerlik yaptım.O bölgede ahır yapılmasına bile izin verilmezdi, zeminin müsait olmadığı söylenirdi.Ne değişti de dünyanın en büyük havalimanı yapılabilir bir bölge oldu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şimdilik ~ 9 yıl önce
Bu en buyuk havalimanı lafı da ayrı bir olay.. bu rakamlar bugun için geçerli, yapımı tamamlandıgında en buyuk olması durumu ortadan kalkabilir.. biz genelde ileriyi düşünerek hareket etmediğimiz için, tamamlanması düşünülen 2015-2016 yıllarındabu sınıflama geçerliliğini yitirmiş olacaktır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
peki ulaşım... ~ 9 yıl önce
havalimanı yapmanın haricinde ulaşım, bugün atatürk havalimanına raylı ulaşım çok yeni gökçende böyle bir imkan yok bahsi geçen yere nasıl gidip gelinecek ?? havaş ve taksilere bel bağlıyarak nereye kadar ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAHABEY ~ 9 yıl önce
Hayalleriniz ne kadar yüksek olursa, çalışma istek ve arzunuzda o kadar heyecanlı olur. Türkiye'nin Ulaştırma Sektöründe son 10 yılda yakaladığı trend, Dünya Sivil Havacılığında ses getirmeye devam ediyor. Bunun en güzel örneği de 3. havalimanı Projesidir. Kolay gelsin. Sayın genel Müdüre ve ekibine başarılar dilerim....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000