12 Mart 2014, Çarşamba 14:54:18

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA BALKED LANDING DÖNEMİ

Atatürk Havalimanı’nda düşük görüş şartları ve olası motor arızasında iki piste eş zamanlı kalkış olanağı sunan balked landing usulü uygulanmaya başlandı.
  • Yabanci rumuzlu arkadas yaptigin yorumdan gercekten bu konulara yabanci oldugun anlasiliyor. Burasi icin tehlikeli bi usul ins kotu sonuclanmaz
  • Verdiğiniz mail adresi geçersiz diyor. Delivery to the following recipient failed permanently: [email protected] Technical details of permanent failure: DNS Error: Domain name not found Belki yanlış yazmışsınızdır diye aircontr.[email protected] adresini de denedim, onda da aynı ikazı aldım.
  • 17L/R, 35R/L bir de 05/23 toplam 3 pist, 6 direction. Herhalde bunca imkan Avrupadakilerin elinde olsaydı, en az 3-4 kat efektif kullanırlardı. Sorun bizim kontrolörlerde bence. Ödleri patlıyor. Birisi çıkıpta şu TCAS sistemini, modüllerini, ne işe yaradıklarını falan anlamaya çalışmıyor. Ne uluslararası kurallardan ne de milli düzenlemelerden haberleri var. Bağlı oldukları 657 S,K. da şirket kayırmanın suç olduğunu bile bilmiyorlar. Bir gün bir patron çıkıp bir dava açsa, yer yerinden oynayacak. Zamanca, mesafece ve dikey ayırmadan ve bir de şirket kayırmadan başka bir şey öğrenememişler. THY sıkıştırmasa kılnı bile kıpırdatmazlar bunlar. İşleri güçleri Kasımpaşalı gibi azarlamak, çıkışmak, işi gücü bırakıp tartışma yaratmak. Enerjilerini sorun çözmeye yönlendirseler, herkes rahat edecek. 6-7 bin lira maaşı bir Albaylar alıyor, bir de bunlar. Elbette helal olsun, çok yorucu iş yapıyorlar. Ama BÜYÜK İNSAN İŞİYLE, KÜÇÜK İNSAN KİŞİYLE UĞRAŞIR derler. Bilen biliyor.
  • 23 pistine iniş yapan uçak pas geçerse 17L/R pistinde kalkmakta olan diğer uçakla çarpışır gibime geliyor. Bu pist adları ile ilgili bir sıkıntı var sanırım.
  • Haberi hazirlayan, konuyu eksik anlamis ve aktarmis. Tahminim: yeni bir balked landing usulu tanimlandi ve bu da 17'deki kalkis trafiginin 23'e inisin tamamlamasini beklemesini gerektirmeyecek bir manevra. Muhtemelen de bir suredir konusuldugu gibi, 23'u pas gecen trafigin acilen sola donmesi seklinde. Boylelikle 17 ve 23 uzantilari kesismeyen bir hal aliyor, 17 kalkislari sıklasiyor.
  • AIP'ye nasıl ulaşabiliriz, DHMI'nin sayfasına girince şifre istiyor. AIP Download için link verebilir misiniz? Teşekkürler, saygılar...
  • Talimatta ne yazıyor bilmiyorum ama ortada bir tabir anlaşmazlığı var gibi gözüküyor ifadede kalkışların dahasıklıkta olabileceği ile motor arızasında ve siste pas geçme söz ediliyor Malum Bakked landing herhangi birnedenle minimalardan sonra eEngellenmiş bir iniş yani Pas geçmedir ve kulede bu veya pisti terk edişle ilgili olarak gerekli ayırımı yapar Pas geçmenin diğer piste inişve kalkışı geciktirmeyeceği ise doğaldır sevgiler
  • Hayırlı olsun..

Balked landing usulü ile ilgili twitter üzerinden açıklama yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı’ndaki kapasitenin bu şekilde artırılabileceğini belirtti. Açıklamada, “ AHL'de kapasite artırımı için 23 pisti iniş 17L/R pistlerinden eş zamanlı kalkış için tasarlanan Balked Landing Usulü AIPde yayımlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Balked landing usulü, zorunlu şekilde vazgeçilen inis minimum karar irtifa yüksekliği OCA(  obstacle clearence altitute/height  OCA/H)nın altındaki herhangi bir noktada beklenmedik bir biçimde vazgeçilen iniş manevrası (a landing maneouvre that is unexpectedly discontinued at any point below the OCA/H) olarak biliniyor. Bu usul, düşük görüşün yaşandığı hava şartları veya motor arızası durumlarında kullanılıyor.

 

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA BALKED LANDING DÖNEMİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

kont. ~ 9 yıl önce
Yabanci rumuzlu arkadas yaptigin yorumdan gercekten bu konulara yabanci oldugun anlasiliyor. Burasi icin tehlikeli bi usul ins kotu sonuclanmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIP'ye ulaşmak ~ 9 yıl önce
Verdiğiniz mail adresi geçersiz diyor. Delivery to the following recipient failed permanently: [email protected] Technical details of permanent failure: DNS Error: Domain name not found Belki yanlış yazmışsınızdır diye aircontr.[email protected] adresini de denedim, onda da aynı ikazı aldım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı ~ 9 yıl önce
17L/R, 35R/L bir de 05/23 toplam 3 pist, 6 direction. Herhalde bunca imkan Avrupadakilerin elinde olsaydı, en az 3-4 kat efektif kullanırlardı. Sorun bizim kontrolörlerde bence. Ödleri patlıyor. Birisi çıkıpta şu TCAS sistemini, modüllerini, ne işe yaradıklarını falan anlamaya çalışmıyor. Ne uluslararası kurallardan ne de milli düzenlemelerden haberleri var. Bağlı oldukları 657 S,K. da şirket kayırmanın suç olduğunu bile bilmiyorlar. Bir gün bir patron çıkıp bir dava açsa, yer yerinden oynayacak. Zamanca, mesafece ve dikey ayırmadan ve bir de şirket kayırmadan başka bir şey öğrenememişler. THY sıkıştırmasa kılnı bile kıpırdatmazlar bunlar. İşleri güçleri Kasımpaşalı gibi azarlamak, çıkışmak, işi gücü bırakıp tartışma yaratmak. Enerjilerini sorun çözmeye yönlendirseler, herkes rahat edecek. 6-7 bin lira maaşı bir Albaylar alıyor, bir de bunlar. Elbette helal olsun, çok yorucu iş yapıyorlar. Ama BÜYÜK İNSAN İŞİYLE, KÜÇÜK İNSAN KİŞİYLE UĞRAŞIR derler. Bilen biliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CAPTAIN ~ 9 yıl önce
GUZELL BİR YORUM..TEBRİKLER..
Goethe ~ 9 yıl önce
23 pistine iniş yapan uçak pas geçerse 17L/R pistinde kalkmakta olan diğer uçakla çarpışır gibime geliyor. Bu pist adları ile ilgili bir sıkıntı var sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Haberi hazirlayan, konuyu eksik anlamis ve aktarmis. Tahminim: yeni bir balked landing usulu tanimlandi ve bu da 17'deki kalkis trafiginin 23'e inisin tamamlamasini beklemesini gerektirmeyecek bir manevra. Muhtemelen de bir suredir konusuldugu gibi, 23'u pas gecen trafigin acilen sola donmesi seklinde. Boylelikle 17 ve 23 uzantilari kesismeyen bir hal aliyor, 17 kalkislari sıklasiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIP ~ 9 yıl önce
AIP'ye nasıl ulaşabiliriz, DHMI'nin sayfasına girince şifre istiyor. AIP Download için link verebilir misiniz? Teşekkürler, saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaralı ~ 9 yıl önce
AIP'e ulaşmak için [email protected] a mail atınız
Seneca3 ~ 9 yıl önce
Talimatta ne yazıyor bilmiyorum ama ortada bir tabir anlaşmazlığı var gibi gözüküyor ifadede kalkışların dahasıklıkta olabileceği ile motor arızasında ve siste pas geçme söz ediliyor Malum Bakked landing herhangi birnedenle minimalardan sonra eEngellenmiş bir iniş yani Pas geçmedir ve kulede bu veya pisti terk edişle ilgili olarak gerekli ayırımı yapar Pas geçmenin diğer piste inişve kalkışı geciktirmeyeceği ise doğaldır sevgiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PLAN ~ 9 yıl önce
Hayırlı olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000