23 Ekim 2008, Perşembe 08:53:11

AHL'de zemzem kalabalığı

Hac dönemi öncesi Umre'ye gidenlerin temin ettikleri zemzem sularının, Umreciler'den sonra Atatürk Havalimanı'na ulaşması ilginç görüntüler oluşturdu.
  • Öncelikle Zemzem suyu bidonunun kabin bagajı statüsünde kabine alındığını bizzat gözlerimle gördüğüm için 100cc kuralından bahsettim. Haberde bidonların patlak - sızdırmış olduğundan bahsediliyor ki uçak ambarına alınan sıvıların sızdırmayacak ya da patlamayacak şekilde paketlenmiş olması gerekli ve bunu bilmek için de DGR uzmanı olmaya gerek yok. Asıl bahsettiğim konu ise üzerinde SU etiketi olmasına rağmen bidonların birinin içerisine kötü niyetli kişiler tarafından ortam sıcaklığı veya zaman ile tetiklenebilen ve aşındırıcı kimyasal reaksiyon oluşturup çevresindeki eşyaları ve uçağın sistemlerine zarar vererek uçağın düşmesine sebep olabilecek bir kimyasal konulması ihtimaliydi. Ayrıca yakıt dediğin şey uçağın en gereksinim duyduğu şeydir ve her şirketin kendi operasyonel prosedürlerine göre belirlenen bir yakıt alım ve taşıma politikası vardır. Karayolunda benzinin bittiği yerde sağa çekip elde bidon benzinciye kadar yürürsün ama maalesef havayolunda böyle bir şansın yok. Bu nedenle her kaptan şirketinin prosedürleri, hava durumu v.b. sebeplerle gerekli gördüğü yakıtı almakta serbesttir.
  • Burada olay Yolcu beraberindeki fazla bagajini,birlikte ucuramadigindan,yolcusuna para karsiligida da olsa basarili bir hizmet vermis sayilir.Bununda bir haber oldugunu unutmayalim.Umreden ve hactan zaten en fazla getirilen hediyelerin basinda Zemzem suyu geldigini herkes bilir.Bazi Umrecilerde belki biraz abrtilmis miktarida getirmis olabilirde.Amma parasinida o vermistir.Free Shoptan 10 sise wiski 10 karton sigara gecirenler göze batmaz.
  • öncelikle ucaga alınmaz dediğiniz 100cc sıvılar ucagın İÇİNE alınmaz yani kabine alınmaz,kargoya hertürlü madde tehlikeli madde tasıma kosulları saglanınca alınabilir ki bu su tehlikeli madde değildir :)occ yazmıssınız ama dgr dan haberiniz yok bu birrr.ikincisi bidonun ve içindeki suyun maliyeti bizi hiç ilgilendirmez sebebi de alan da tasıyan da bunun mali boyutunu kabul etmiştir.tasınan kilo basına kurusu kurusuna alırlar hiç merak etmeyinn.insanların yaptıkları alısverişi eleştirmeye kimsenin hakkı yok.ha cok önemsiyorsanız tasınan suyun maliyetini size ilgileneceğiniz baska bir konu söyliyeyim,ülkemizde hergün özeli thy si yapılan ucuslarda bosu bosuna ne kadar yakıt tasınıyor biliyor musunuz??ve bunun yükünü kim yükleniyor??o kadar ilgiliyseniz bu tür konularla ugrasın.garibanların aldıgı bir bidon su ile değil....
  • haberdir tabiki arkadaşım gerçekten güzel bir geyik malzemesidir bu bizim milletimizin bu türlü ilgincliklere imza atmasini duymak lazim, maliyeti ne kadar kimbilir o bir bidon suyun taşıması :)
  • Sorularına yanıt vereyim: Tümüne Evet. Batıda sıvı patlayıcılarla yapılabilecek terörist eylemlere karşı 100cc'den büyük ambalajlı sıvılar uçağa alınmazken Umre ve Hac dönüşlerinde uçakta bidon bidon zem zem suyu olması büyük risk. Kötü niyetli birilerinin zem zem suyu yerine başka birşeyi bidonla uçağa soktuğunu düşünsene. Bundan daha felaket ne olabilir ki? Tabii ki böylesi rezillikleri kamuya aktarmak da habercinin görevi.
  • bu haberinizle ne anlatmaya calıstınız ??kargoların gec gelmesini mi??saudıa havayollarının tenkit edilmesini mi??zemzem sularının gelmemesi gerektigini mi??sizce bu bir haber midirr??yayınlanacak baska bişey bulamadınız mı??

Umreciler, kutsal toprakları ziyaretlerinin ardından Türkiye'ye dönerken hediye etmek üzere temin ettikleri zemzem sularını beraberlerinde getiremedi. Yolcu ve bagaj yüklü uçaklar özellikle Medine Hava Limanı'ndan kalkarken, fazla ağırlık yüzünden sıkıntı çeken Suudi Arabistan Hava Yolları yetkilileri, zemzem sularını yoğunluğu az olan seferlere kaydırdı. Zemzem suları, Suudi Arabistan Havayolları'nın uçaklardaki yük fazlalığı nedeniyle diğer seferlerle İstanbul'a getirildi.

Kutsal topraklardan bidonlarla getirilen zemzem suları, Atatürk Havalimanı Dışhatlar Terminali'nde ilginç görüntülere neden oldu. Zemzem bidonlarının bir çoğu patlarken, sular yerlere aktı.

Zemzem bidonlarının üzerine yazılı, Türkiye'nin dört bir yanından adresler dikkat çekerken, bidonlar gönderilecekleri illere göre ayrıldı. Zemzem suları, Suudi Arabistan Havayolları'nın anlaştığı bir kargo şirketi tarafından adreslerine gönderildi.

AHL'de zemzem kalabalığı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

OpsOcc ~ 14 yıl önce
Öncelikle Zemzem suyu bidonunun kabin bagajı statüsünde kabine alındığını bizzat gözlerimle gördüğüm için 100cc kuralından bahsettim. Haberde bidonların patlak - sızdırmış olduğundan bahsediliyor ki uçak ambarına alınan sıvıların sızdırmayacak ya da patlamayacak şekilde paketlenmiş olması gerekli ve bunu bilmek için de DGR uzmanı olmaya gerek yok. Asıl bahsettiğim konu ise üzerinde SU etiketi olmasına rağmen bidonların birinin içerisine kötü niyetli kişiler tarafından ortam sıcaklığı veya zaman ile tetiklenebilen ve aşındırıcı kimyasal reaksiyon oluşturup çevresindeki eşyaları ve uçağın sistemlerine zarar vererek uçağın düşmesine sebep olabilecek bir kimyasal konulması ihtimaliydi. Ayrıca yakıt dediğin şey uçağın en gereksinim duyduğu şeydir ve her şirketin kendi operasyonel prosedürlerine göre belirlenen bir yakıt alım ve taşıma politikası vardır. Karayolunda benzinin bittiği yerde sağa çekip elde bidon benzinciye kadar yürürsün ama maalesef havayolunda böyle bir şansın yok. Bu nedenle her kaptan şirketinin prosedürleri, hava durumu v.b. sebeplerle gerekli gördüğü yakıtı almakta serbesttir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neredeyiz ~ 14 yıl önce
Burada olay Yolcu beraberindeki fazla bagajini,birlikte ucuramadigindan,yolcusuna para karsiligida da olsa basarili bir hizmet vermis sayilir.Bununda bir haber oldugunu unutmayalim.Umreden ve hactan zaten en fazla getirilen hediyelerin basinda Zemzem suyu geldigini herkes bilir.Bazi Umrecilerde belki biraz abrtilmis miktarida getirmis olabilirde.Amma parasinida o vermistir.Free Shoptan 10 sise wiski 10 karton sigara gecirenler göze batmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ghost ~ 14 yıl önce
öncelikle ucaga alınmaz dediğiniz 100cc sıvılar ucagın İÇİNE alınmaz yani kabine alınmaz,kargoya hertürlü madde tehlikeli madde tasıma kosulları saglanınca alınabilir ki bu su tehlikeli madde değildir :)occ yazmıssınız ama dgr dan haberiniz yok bu birrr.ikincisi bidonun ve içindeki suyun maliyeti bizi hiç ilgilendirmez sebebi de alan da tasıyan da bunun mali boyutunu kabul etmiştir.tasınan kilo basına kurusu kurusuna alırlar hiç merak etmeyinn.insanların yaptıkları alısverişi eleştirmeye kimsenin hakkı yok.ha cok önemsiyorsanız tasınan suyun maliyetini size ilgileneceğiniz baska bir konu söyliyeyim,ülkemizde hergün özeli thy si yapılan ucuslarda bosu bosuna ne kadar yakıt tasınıyor biliyor musunuz??ve bunun yükünü kim yükleniyor??o kadar ilgiliyseniz bu tür konularla ugrasın.garibanların aldıgı bir bidon su ile değil....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sedo ~ 14 yıl önce
haberdir tabiki arkadaşım gerçekten güzel bir geyik malzemesidir bu bizim milletimizin bu türlü ilgincliklere imza atmasini duymak lazim, maliyeti ne kadar kimbilir o bir bidon suyun taşıması :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OpsOcc ~ 14 yıl önce
Sorularına yanıt vereyim: Tümüne Evet. Batıda sıvı patlayıcılarla yapılabilecek terörist eylemlere karşı 100cc'den büyük ambalajlı sıvılar uçağa alınmazken Umre ve Hac dönüşlerinde uçakta bidon bidon zem zem suyu olması büyük risk. Kötü niyetli birilerinin zem zem suyu yerine başka birşeyi bidonla uçağa soktuğunu düşünsene. Bundan daha felaket ne olabilir ki? Tabii ki böylesi rezillikleri kamuya aktarmak da habercinin görevi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ghost ~ 14 yıl önce
bu haberinizle ne anlatmaya calıstınız ??kargoların gec gelmesini mi??saudıa havayollarının tenkit edilmesini mi??zemzem sularının gelmemesi gerektigini mi??sizce bu bir haber midirr??yayınlanacak baska bişey bulamadınız mı??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000