08 Kasım 2013, Cuma 08:03:27

AHL'DE UÇAK KAÇIRMA TATBİKATI

Atatürk Havalimanı apronunda “Uçak Kaçırma ve Rehine Kurtarma” tatbikatı yapıldı. Tatbikatta Özel Harekat Timleri, uçağı kaçıran 3 hava korsanını etkisiz hale getirdi.
  • cemaatci harekat timi
  • Güzel bi tatbikat ama film yapırlrms yani
  • Çapulcu olsaydi tomanin kralini getirirlerdi koç
  • TOMALAR nerede? TOMAsız olmaz.

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından her yıl uluslararası ve ulusal mevzuat gereği gerçekleştirilen “Uçak Kaçırma ve Rehine Kurtarma” tatbikatı özel harekat polislerinin yanı sıra tatbikata havalimanındaki kurum ve kuruluşlardan 50 görevlinin katılımıyla başladı.

Tatbikat senaryosu gereği, Onur Havayolları'nın 8Q999 Sefer Sayılı X ülkesinden Y ülkesine seferini yapan uçağın, 7 Kasım 2013 günü saat 12.30 itibariyle kaçırıldığı bilgisi kule aracılığıyla verildi. Kriz Merkezi acil olarak toplanırken, hava korsanları uçağın Z ülkesine gitmesini istediğini ancak kaptan yakıt azlığı sebebiyle uçağın Atatürk Havalimanı'na inmesi gerektiğini ve yakıt ikmalinden sonra uçuşa devam edebileceğini belirterek uçağı limana indirdi. Uçağın inişinden itibaren Kriz Merkezi müzakerelere başladı, ancak saldırganların teslim olmaya yanaşmamaları neticesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü Müdahale birimi tarafından yapılan operasyon sonucu 2 hava korsanı sağ, 1 hava korsanı ölü olarak etkisiz halle getirildi.

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Celalettin Yüksel, Atatürk Havalimanı'nın uçak kaçırma olaylarına hazır olduğunu belirterek, "Uçak kaçırılarak yakıt ihmali yapmak üzere havalimanımıza indi. Havalimanımız da haber alındığında hemen Kriz Merkezimiz toplandı. Tüm kurumlar bilgilendirildi ve hareketi başlattık. Bu harekâtta gerçeğe yakın olması gözetildi. İnşallah gerçeğini yaşamayız. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla böyle olaylara hazırız. Sizin aracılığınızla İstanbul Emniyeti'ni Devlet Hava Meydanları'nı, Özel kuruluşlarımızı ve Kriz Masamızda görev alan tüm personele de teşekkür ediyorum” dedi.

Operasyonların ardından Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Celalettin Yüksel operasyonu gerçekleştiren müdahale ekibini selamlayarak tek tek tokalaştı ve tebrik etti.

AHL'DE UÇAK KAÇIRMA TATBİKATI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

tim ama ~ 9 yıl önce
cemaatci harekat timi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Güzel bi tatbikat ama film yapırlrms yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gezici gibilere ~ 9 yıl önce
Çapulcu olsaydi tomanin kralini getirirlerdi koç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hani TOMAlar? ~ 9 yıl önce
TOMALAR nerede? TOMAsız olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 9 yıl önce
Sulandırmayalım...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000