24 Nisan 2010, Cumartesi 10:12:56

YOLUN SONUNDA GREV Mİ VAR?

Türk Hava Yolları A.O ile Hava-İş Sendikası arasındaki 22. Dönem toplu sözleşme süreci yine çıkmaza girerken, THY’de grevin ayak sesleri duyulmaya başladı.
  • guzel dostum, hep thy de cok para kazanıldıgı solenir.peki sorum su: kazanılan bu cok para nerey gidiyor.hemen soliimm. çocugun okul harclıgı,dershane parası, dışarda bi yemek boylece esnaaf ekonomiye can veriliyor.kimse aldıgı parayı amerikada yatırım yaparak harcamıyor.gelen para ekonomiye can veriyor.sonra benzine yani gene devlete gidiyor.araba vergisi.cop vergisi oluyor.ekonomiye can vermek sakız almakla olmuyor.işciler sadece devletin vatandasına para ulaştırması için aracı olmuyorlarmı . asgari ücretli 2 katı maas alsa nolur zaten kirayla vergiyle markettle almıyormusun elinden.sonra şirket dolarla kar etmiyormu ki.merak etme bu calısan zarar ederken sirketi için gerekli fedakarlıgı hep yapmıstır.
  • 20İ000 ARTI pirim eşitir YABANCI KAPTAN.
  • Yeni mesai yönergesi için merak etmeyin.Genel müdür yardımcısı PİLOT işletme başkanı pilot.Kabin başkanı Hostes.Planlama başkanı Pilot.Sizlerin yaşayacagı güçlükleri görecek ve gerekli degişikleri yaptıracaklardır.
  • bu şirket çalışanlarından ne isteniyor.aşagılayınca mutlu mu olunuyor.millet düşmüş geçim derdine.burada yorum+fesatlık yapmak sorunları çözmez.yapıcı olalım.milletin maaşı kimseyi baglamaz.hırsızlık mı yapıyorla.paşa paşa çalışıyorlar.çalış sende kazan

THY yönetimi ve Hava-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme sürecinde resmi arabulucu da uzlaşı sağlayamadı. Hava-İş ve THY yönetimi arasındaki resmi arabulucu süreci tamamlandı ancak 13 asıl 2 geçici maddenin hiçbiri üzerinde mutabakat sağlanamadı.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, resmi arabulucunun raporunu tamamlamasının ardından ikinci 6 işgünü içinde grev kararını asacaklarını belirterek, bu süreç içinde de görüşmeleri sürdürerek uzlaşı arayacaklarını ifade etti. Ayçin, görüşmelerden sonuç çıkmaması durumunda grev kararını asacaklarını dile getirdi.

Resmi arabulucuyla uzatılan görüşmelerde de sonuç alınamaması üzerine THY ile Hava-İş arasındaki toplu sözleşme süreci yine sancılı bir döneme girdi. Bir önceki toplu sözleşme sürecinde grevden dönen THY çalışanları, 22. dönemde de  grev kararını asmaya hazırlanıyor. Türk Hava Yolları’nda grev kararının panoya asılabilmesi için resmi arabulucunun raporunu tamamlaması bekleniyor. Bu zaman zarfında da sonuç alınamaması halinde grev kararı asılacak ve 60 gün yasal bekleme süresi işleyecek. Grev kararının asılmasından sonra 60 günlük yasal süre boyunca sendika ve işveren bir araya gelecek. Yine sonuç alınamaması durumunda 60 günün sonunda grev uygulamaya konulacak.

ÇALIŞANLAR GREVE GİDER Mİ?

Hassas dengelerin rol aldığı THY’de resmi arabulucu süreci yine sonuçsuz kaldı. Türk Hava Yolları A.O ile Hava-İş yetkilileri arasında 19 Ocak’ta başlayan toplu iş sözleşme görüşmeleri sonucunda 13 asıl 2 geçici maddenin hiçbirinde mutabakat sağlanamadı. Bu maddelerin içinde yıllık ücretli izinler, mazeret, hastalık izinleri ve yemek ücretlerinde artış öngörülmemesi, evlenme, sosyal yardım, kreş, emzirme, ölüm, servisten yararlanmayan personel için ulaşım yardımında artış yapılmaması gibi maddeler yer alıyor.

Bu maddelerde mütabakat sağlamamışken, "Çalışanlar haklarını alabilmek için greve gider mi?" sorusunun cevabı büyük merak konusu oldu.

YOLUN SONUNDA GREV Mİ VAR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Misafir ~ 8 yıl önce
guzel dostum, hep thy de cok para kazanıldıgı solenir.peki sorum su: kazanılan bu cok para nerey gidiyor.hemen soliimm. çocugun okul harclıgı,dershane parası, dışarda bi yemek boylece esnaaf ekonomiye can veriliyor.kimse aldıgı parayı amerikada yatırım yaparak harcamıyor.gelen para ekonomiye can veriyor.sonra benzine yani gene devlete gidiyor.araba vergisi.cop vergisi oluyor.ekonomiye can vermek sakız almakla olmuyor.işciler sadece devletin vatandasına para ulaştırması için aracı olmuyorlarmı . asgari ücretli 2 katı maas alsa nolur zaten kirayla vergiyle markettle almıyormusun elinden.sonra şirket dolarla kar etmiyormu ki.merak etme bu calısan zarar ederken sirketi için gerekli fedakarlıgı hep yapmıstır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
20İ000 ARTI pirim eşitir YABANCI KAPTAN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yeni mesai yönergesi için merak etmeyin.Genel müdür yardımcısı PİLOT işletme başkanı pilot.Kabin başkanı Hostes.Planlama başkanı Pilot.Sizlerin yaşayacagı güçlükleri görecek ve gerekli degişikleri yaptıracaklardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu şirket çalışanlarından ne isteniyor.aşagılayınca mutlu mu olunuyor.millet düşmüş geçim derdine.burada yorum+fesatlık yapmak sorunları çözmez.yapıcı olalım.milletin maaşı kimseyi baglamaz.hırsızlık mı yapıyorla.paşa paşa çalışıyorlar.çalış sende kazan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000