24 Ağustos 2013, Cumartesi 10:48:23

"UÇUŞ HİKAYELERİ BİTMEZ"

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Reşat Kutucular, Türk Hava Yolları ile yaptığı İstanbul-İzmir uçuşunu köşesine taşıdı. Peki, Kutucular o uçuşta neler yaşadı? İşte o yazı...
  • Üzerinden sekiz ay geçmiş bugün tesadüfen gördüm bu yorumları. Yazıda tam ifade edemedim herhalde. Bir daha deneyeyim. 2inci yedeksiniz dendi. Ama bir sıralama yokmuş aslında. Eş dost dediğim orada yedek yazılmış o uçağı bekleyen eş dosttu. Torpil değildi yani. Dua okunmasından bir rahatsızlığım olmaz. Anons yanlış oldu dikkate almayın denmesini yadırgadım. Bunun da ülkedeki gerginlikle ilgili olduğunu düşündüm. Gazeteci değilim. Bırakın bedava bileti hayatımda millerle bile uçmuşluğum yok. Yazıda söylenmek istenen şu aslında : böyle büyük güzel hikayeler üreten bir şirketin küçük hikayelere de biraz dikkat etmesi... Hepsi bu. Takdir edersiniz ki 400 sözcüklük bir köşede daha geniş, daha derin gitmem zor. Saygılar Reşat
  • Allahtan eşin dostun varmış, yoksa halin nice olurmuş...
  • Bana imla öğreteceğine önce " Ateist " yazmasını öğren. Yazdığın yorum bile beni eğlendiriyor. Ama sana cevap vereyim. Ben senin dediğin gibi " ataist " ( ! ) değilim....Tam tersi Allah inancım vardır. karşı olduğum ise Allah adının senin gibi kültürlü ( ! ) kişilerin elinde oyuncak olması ve dinin her alanda yobazlık derecesinde kullanılarak, çıkarlara alet edilmesidir.
  • Bu yazar Thy yi aşağılayıcı haber yapayım derken saçmalayıp eline yüzüne bulaştırmış

THY’nın piyasa değeri 5 milyar dolar.  Ülkenin en değerli, en iddialı şirketlerinden…  

Genç bir filosu, önemli sponsorlukları var.  Reklamlarında dünya yıldızları oynuyor.  Bu şaşalı büyük hikayelerin yanında tatsız küçük hikayeler üretmeye devam ediyor ama THY.

Geçen gün İstanbul’dan İzmir’e saat 21’de yerim vardı. Alana 17:30 gibi gittim belki önceki uçaklarla uçabilirim diye.  19 uçağına ikinci yedek yazıldım.

Bu vesileyle de “yedek yolcu prosedürünü” hayatımda ilk kez görmüş oldum.

Bir kere kaçıncı yedek yazıldığınızın bir önemi yok.  Kapının önünü tutan, güçlü kuvvetli olan, anı iyi değerlendiren, “ötekileri” takmayan öne fırlayıp biniş kartı alabiliyor. Bir Türkiye hali!

Dünyanın başka yerlerinde nasıl oluyor bilmiyorum ama bu sistemsizlik böyle bir şirkete yakışmıyor.

Neyse orada biraz sesimi yükselterek, biraz da eş dost desteğiyle uçağa beşinci yolcu olarak binebildim.  Cam kenarındaki yerime oturdum.

Biraz sonra Arapça bir anons başladı. Önümdeki ekranda da “Sefer duası” yazdı.  Etraftakiler şaşkınlıkla birbirlerine bakıyorlardı ki, hostes anonsu geldi.  Cidde seferinde yapılan bu anonsun yanlışlıkla girdiğini söyledi.

Sonra anons devam etti.  Duanın Türkçesi de okundu.  Sonra bir kez daha hostes:  “Yanlışlık için özür dileriz.  Lütfen dikkate almayınız.” Bu da tuhaf geldi bana.  Dua için “dikkate almayınız” demek. 

Garip bir ülke olduk.  Gerim gerim gerildik. Niyetler konusunda derin şüpheler var çünkü.  Neden acaba?

Yolculuğun son kısmı daha renkliydi. Yanımda oturan iki hanımdan biri uçmaktan çok korktuğu için çok telaşlıydı.

Mühendislik olarak mükemmel denebilecek uçakların ne kadar güvenli olduğunu falan anlatmaya çalıştım. Hiç konuşmayacağım kadar konuştum. İşe yaradı mı bilemedim. Neyse ki yumuşak bir uçuş yumuşak bir inişle sonlandı.

Artık yolcu karşılama alanındaki curcunaya dalmaya hazırdık!     

"UÇUŞ HİKAYELERİ BİTMEZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Reşat Kutucular ~ 4 yıl önce
Üzerinden sekiz ay geçmiş bugün tesadüfen gördüm bu yorumları. Yazıda tam ifade edemedim herhalde. Bir daha deneyeyim. 2inci yedeksiniz dendi. Ama bir sıralama yokmuş aslında. Eş dost dediğim orada yedek yazılmış o uçağı bekleyen eş dosttu. Torpil değildi yani. Dua okunmasından bir rahatsızlığım olmaz. Anons yanlış oldu dikkate almayın denmesini yadırgadım. Bunun da ülkedeki gerginlikle ilgili olduğunu düşündüm. Gazeteci değilim. Bırakın bedava bileti hayatımda millerle bile uçmuşluğum yok. Yazıda söylenmek istenen şu aslında : böyle büyük güzel hikayeler üreten bir şirketin küçük hikayelere de biraz dikkat etmesi... Hepsi bu. Takdir edersiniz ki 400 sözcüklük bir köşede daha geniş, daha derin gitmem zor. Saygılar Reşat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eşsiz dostsuz ~ 5 yıl önce
Allahtan eşin dostun varmış, yoksa halin nice olurmuş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstanbulli.. ~ 5 yıl önce
Bana imla öğreteceğine önce " Ateist " yazmasını öğren. Yazdığın yorum bile beni eğlendiriyor. Ama sana cevap vereyim. Ben senin dediğin gibi " ataist " ( ! ) değilim....Tam tersi Allah inancım vardır. karşı olduğum ise Allah adının senin gibi kültürlü ( ! ) kişilerin elinde oyuncak olması ve dinin her alanda yobazlık derecesinde kullanılarak, çıkarlara alet edilmesidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 5 yıl önce
Bu yazar Thy yi aşağılayıcı haber yapayım derken saçmalayıp eline yüzüne bulaştırmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000