27 Eylül 2012, Perşembe 14:43:44

THY'DE AHLAKSIZLIĞA KARŞI ETİK KURULU

17 bin çalışanı bulunan Türk Hava Yolları, kendi bünyesinde Etik Hat Kurulu oluşturdu. Kurum içinde yaşanacak sorunları Etik Kurulu çözecek.
  • Sayın Baran Allah yardımcınız olsun herşey iyi olacak merak etmeyin gönlünüzü ferah tutun yolunuz açık olsun ......
  • etik dışı davranışlar yada toplumca ahlaksızca görülen hal içinde olmak günümüzde zaten yaygın bir davranış haline geldi ancak thy nin böyle bir kurumla neyin önüne geçeceğini tahmin edemiyorum.zaten bu kurumu yönetecek kişiler ne yapacaklar bu etik olmayan kişileri karşlarına alıp ayıplayacaklar mı? yada anında kapı dışı mı koyacaklar?böyle bir kuruma şikayet edilecek kadar uç noktalarda yaşayan bir insana vicdan,ahlak,iman mı enjekte edecekler? ayrıca thy imajına zarar vermediği sürece bizlere mi kalmış başkalarını etik hale sokmak?peki ya TEPEDEKİ ahlaksızlıklar ya da thy imajına zarar veren durumlar şikayet edilecek mi? bunları dile getirmek çalışana yer mi?? SAYIN YÖNETİM;bu işler öyle kurulla bilmem neyle olmaz, ahlakta ahlaksızlıkta vicdana kalmış terbiyeye görgüye kalmıştır, baştan çoğu şeyi bile bile almayacaktınız o insanları,işler ayyuka çıktığında 3 maymun olmayacaktınız...ama sizler onca AHLAKSIZLIĞA,YALANA,BİZANS OYUNLARINA göz yummazsınız,ÇOK ETİKSİNİZ DEĞİLMİ?yoksa...?
  • merak etmeyin öyle bir şey yapmayacak kadar onurlu ve şerefliyim, isterdim ki buna muhatap olanlar ve diğerleri; herkes benim gibi davransa, benim başıma gelenler ayrı onları yazmam olanaksız, bunlara sadece tanık oldum, aynen dediğiniz gibi sonuçlandı yani son kelimeniz gibi oldu... ancak, bu ahlaksızların peşini de bu mücadeleyi de bırakmayacağım, kaybedecek birşeyim yok, bana güvenin, sadece biraz zaman, sevgilerimle.
  • Arkadaşım madem başına böyle bi olay geldi madem orada böyle ahlaksız adamlar var niye susuyosun? Niye bu adamların çoğalmasına fırsat veriyosun? Sakın biz şikayet ettik ama burda işler sizin bildiğiniz gibi değil kimsenin umurunda değil falan deme eğer ortada böyle bir ahlaksızlık varsa ve sende buna katlanmak istemiyosan o ahlaksızlar cezalarını alana kadar işin peşini bırakmazsın.. İşinden olmak pahasına....

Türk Hava Yolları, kurum içinde uyulması gereken kuralları düzenlemek, çıkar çatışmalarını ve ast üst ilişkilerini düzenlemek için etik kurulu oluşturdu ve bir de etik kitabı yayınladı. 14 sayfalık kitapta, dürüstlük ve adil davranma, rüşvet ve yolsuzluk,  pazarlamada dürüstlük, kara para aklama faaliyetlerinin önlenmesi, çıkar çatışmaları, ayrımcılık ve taciz olayları ve bunların bildirilmesi, bağımlılık yaratan maddelerin kullanımı ve hediye, davet, kredi ve diğer ikramların kabulü gibi konu başlıkları altında THY çalışanlarının nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgiler veriliyor. 

Etikhat.com adlı bir de internet sitesi açan THY, çalışanlara hangi olay karşısında  nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi aktaracak. Aynı zamanda telefonla hizmet verecek olan sistem sayesinde, çalışanlar sıkıntılarını Remed isimli şirketin çağrı elemanlarına iletecek, onlar da sorunu Etik Kurulu’na sevk edecek.

Etik Hat Kurulu’nun kuruluşunu THY Genel Müdürü Temel Kotil, bir mesajla çalışanlara duyurdu. İşte Temel Kotil’in kaleminden Etik Hat Kurulu’nun kurulma amacı ve çalışma yöntemleri:

“İşletme etiği kavramı çalışanların ve işletmelerin  ilişki ve faaliyetlerinde doğru, dürüst ve adil olmasını ifade eder. Günümüzde işletmelerin faaliyet alanlarının farklılıklarına rağmen  iş ahlakı problemleri ile sık sık karşılaştıkları görülmektedir. Bu problemlerin çözümü ise hem çalışanların hem de işletme yöneticilerinin iş ahlakına uygun hareket etmelerini gerektirmektedir. Bu yüzden iş etiği, giderek önem kazanan bir kavram olmuştur.

Havacılık sektöründe büyüyen pazar payımıza ve genişleyen uçuş ağımıza paralel olarak organizasyon yapımız da her geçen gün katlanarak büyümektedir. Bu büyüme ile birlikte Ortaklık çalışanları arasında davranış kuralları, ayrımcılık, çıkar çatışmaları, ast-üst ilişkileri, çalışma arkadaşları ve yöneticileriyle yaşadığı sıkıntılar gibi birçok konuda sorunlar oluşabilmektedir.

Ortaklığımızda ortaya çıkması muhtemel olan bu sorunların ele alınması, değerlendirilmesi ve sonuçlarının irdelenmesi için -çalışanlarımızın etik davranışları algılama seviyelerinin farklı olabileceği de gözönünde bulundurularak- Etik Hat Kurulu’nun oluşturulmasına ve işleyişine ilişkin faaliyetlerin düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu Kurul, çalışanların problemleri söylemede kendilerini rahat hissedebilecekleri bir alan oluşturacak, Ortaklıkta ahlâk dışı davranışa neden olabilecek baskıları ortadan kaldıracaktır. Bu kurul tarafından titizlikle değerlendirilmek üzere karşı karşıya kaldığınız ya da şahit olduğunuz sorunlarla ilgili olarak Türk Hava Yolları’ndan tamamen bağımsız bir firmaya kimliğinizi açıklama zorunluluğu olmaksızın istediğiniz zaman başvurabileceksiniz.

Oluşturulan Kurul’un ve etik yardım hattının Ortaklığımız çalışanları için hayırlı olmasını temenni ederim.”

©AirportHaber.com ÖZEL

THY'DE AHLAKSIZLIĞA KARŞI ETİK KURULU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Baran K/A DAN ~ 6 yıl önce
Sayın Baran Allah yardımcınız olsun herşey iyi olacak merak etmeyin gönlünüzü ferah tutun yolunuz açık olsun ......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BALIKbaştanKOKMUŞ ~ 6 yıl önce
etik dışı davranışlar yada toplumca ahlaksızca görülen hal içinde olmak günümüzde zaten yaygın bir davranış haline geldi ancak thy nin böyle bir kurumla neyin önüne geçeceğini tahmin edemiyorum.zaten bu kurumu yönetecek kişiler ne yapacaklar bu etik olmayan kişileri karşlarına alıp ayıplayacaklar mı? yada anında kapı dışı mı koyacaklar?böyle bir kuruma şikayet edilecek kadar uç noktalarda yaşayan bir insana vicdan,ahlak,iman mı enjekte edecekler? ayrıca thy imajına zarar vermediği sürece bizlere mi kalmış başkalarını etik hale sokmak?peki ya TEPEDEKİ ahlaksızlıklar ya da thy imajına zarar veren durumlar şikayet edilecek mi? bunları dile getirmek çalışana yer mi?? SAYIN YÖNETİM;bu işler öyle kurulla bilmem neyle olmaz, ahlakta ahlaksızlıkta vicdana kalmış terbiyeye görgüye kalmıştır, baştan çoğu şeyi bile bile almayacaktınız o insanları,işler ayyuka çıktığında 3 maymun olmayacaktınız...ama sizler onca AHLAKSIZLIĞA,YALANA,BİZANS OYUNLARINA göz yummazsınız,ÇOK ETİKSİNİZ DEĞİLMİ?yoksa...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çoğu evli diye başlayana hitaben... ~ 6 yıl önce
merak etmeyin öyle bir şey yapmayacak kadar onurlu ve şerefliyim, isterdim ki buna muhatap olanlar ve diğerleri; herkes benim gibi davransa, benim başıma gelenler ayrı onları yazmam olanaksız, bunlara sadece tanık oldum, aynen dediğiniz gibi sonuçlandı yani son kelimeniz gibi oldu... ancak, bu ahlaksızların peşini de bu mücadeleyi de bırakmayacağım, kaybedecek birşeyim yok, bana güvenin, sadece biraz zaman, sevgilerimle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çoğu evli diye başlayana! ~ 6 yıl önce
Arkadaşım madem başına böyle bi olay geldi madem orada böyle ahlaksız adamlar var niye susuyosun? Niye bu adamların çoğalmasına fırsat veriyosun? Sakın biz şikayet ettik ama burda işler sizin bildiğiniz gibi değil kimsenin umurunda değil falan deme eğer ortada böyle bir ahlaksızlık varsa ve sende buna katlanmak istemiyosan o ahlaksızlar cezalarını alana kadar işin peşini bırakmazsın.. İşinden olmak pahasına....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000