21 Aralık 2010, Salı 11:39:04

THY'DE 15 YIL SONRA BİR İLK

Türk Hava Yolları’nın alt markası Anadolujet, Borajet’ten kiralanan ATR 72-500 tipi uçaklarla Ankara-Siirt uçak seferlerine başladı. İlk seferde uçağın sol koltuğunda Borajet Genel Müdürü Kadir Peker vardı.
  • urfalı arkadaş elindeki bilgiler yanlış sen iyi bir araştır....
  • sadece 2 ATR değil bu uçaklardan daha çok lazım Türkiye'ye bir tek THY değil Tüm havayolları almalı eğer Türkiyede yaşadığınız yeri iyi biliyorsunuzdurki normal uçakların inemeyeceği bir sürü havaalanı ve havaalanı olmayan ancak kısa pistlerler olabilecek yerler var tabi siz buralara ancak bölgesel uçaklarla her yere ve dünyaya bağlarsınız ve bu sayede Tüm türkiye uçar ve gerçekten uçmayan kalmaz tabi ATR lerin dışında ATR lerle birlikte yine alınabilecek CRJ,ERJ tipi uçaklarıda göz ardı etmemek lazım,dünyada bir çok örneği var ve diyebilirimki sizin en büyük diyebileceğiniz havayolu firmalarında da bu tip bölgesel uçaklardan var ve son derece sıkıntısız şekilde vızır vızır işliyorlar ve Sn.kotilinde dediği gibi maliyetleride iyi avantaj
  • Kardesim herhalde akliniz kit sizin,Borajet isletemedi Anadolu Jet isletecek; win-win bunda ne var? Bilmeden atmaya ne kadar meraklisiniz. Borajet isletemeseydi bu ucaklari THY niye almadi denecekti.Bir CRJ muhabbeti gidiyor.Aslini bilen yok.Baska isiniz gucunuz yok mu.Yok secim yatiri miymis yok ucak ATR ymis size ne kardesim istemiyorsaniz Siirte,Canakkaleye,Eskisehire Usaga giderken binmeyin ne atip tutuyorsunuz uculmayan meydanlara uculsun denmis fena mi yani?Golge etmeyin baska ihsan istemez.THY bilmiyor ne yapacagini da sizin akliniza kaldi.
  • Turk insanin cehaletine soyleyecek soz bulamiyorum artik.Bir;Yunanli degil,Yunan...iki;Turkiye'ye ilk defa gelmis bir ucak tipinde,Turk pilotlar yetisip,yeterlilige ulasana dek yabanci pilot ucmasindan daha normal ne olabilir?!Tabii 5 sorti ucsun yeni bir tipte Turkler,sonra nasilsa Siirt gibi bir meydana da inerler degil mi?Cahilligin bu kadari,bos lafin haddi hesabi yok bu sitede yorum yazan bazilarinda...Biraz kapasitenizi zorlayin da dusunme aliskanligini edinin,bos laf etmeden once
Türk Hava Yolları, uzun yıllar sonra yeniden pervaneli uçaklarla seferlerine başladı. Bölgesel havayolu şirketi Borajet’ten kiralanan ATR 72-500 tipi uçakla ilk sefer dün yapıldı. İstanbul’dan davetli grubunu alan Anadolujet renklerine boyanan ATR 72-500 tipi uçak, Ankara’dan THY Genel Müdürü Temel Kotil ve diğer yetkilileri de aldıktan sonra Siirt’e doğru hareket etti.
 
Uçakta yolculara, çikolata ve kanepe ikram edildi. İlk uçak seferinin kaptan pilotu ise bir genel müdürdü. Borajet Genel Müdürü Kadir Peker, uçağın sol koltuğuna oturdu ve Yunanistanlı yardımcı pilotla uçuşu kendisi gerçekleştirdi. İlk seferde Ankara-Siirt arasında 30, Siirt-Ankara arasında 35 yolcu seyahat etti.
Ankara-Siirt seferini yapan uçak, Siirt Havaalanı apronunda Vali Musa Çolak’ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet tarafından coşkuyla karşılandı. 
 
Anadolujet’in 31’inci iç hat noktası olan Siirt’in ardından Perşembe günü Ankara-Tokat seferlerine de başlanacağını kaydeden THY Bölgesel Uçuşlar Sorumlusu Sami Alan, “ Doğu’da bütün trenler biliyorsunuz Kurtalan’da biterdi.  Biz de Anadolujet olarak son hamlemizi yaptık. Ankara’dan 35 noktaya inşallah perşembe günü de Tokat’a ulaşmış olacağız” dedi.
 
Bilet fiyatlarına ilişkin de bilgi veren Alan, “ Kampanyalarımızı biraz cömert yaptık. 7 gün önce alınca tüm koltuklar 59 tl. Aktarma için de ikinci bilet istemiyoruz. İkinci bilet sadece bize tüm vergiler dahil 45 tl. Türkiye’nin her yerine iki basamaklı ücretler ödeyerek herkesi uçuracağız. Onun için Siirtliler’in bu uçuşlara sahip çıkmasını istiyoruz. 2008 yılında başladığımız ve Ulaştırma Bakanımızın ‘uçmayan kalmasın’ vizyonunun altını doldurmaktan dolayı haklı bir kıvanç elde ettiğimiz bugünde sizleri bu güzel havada burada bulunduğunuzdan dolayı teşekkür ediyorum. Anadolunun jetine sizlerin de sahip çıkmasını istiyorum” diye konuştu. 
 
 Sami Alan’dan sonra sözü alan THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin pervaneli uçaklarla yaptığı seferlerin önemine değindi.
 
Kotil, “ Bugün aslında yalnızca Ankara - Siirt seferi başlamış olmadı. Yıllar sonra, aşağı yukarı 15 yıl sonra THY, ATR uçağıyla servise başlamış oldu. Bu uçağın özelliği çok kısa bir piste inip kalkabiliyor. Dolayısıyla çok emniyetli bir uçuş gerçekleştirmiş olduk. Bir başka özelliği de giderlerinin düşük olması” dedi.
 
Borajet ile güzel bir işbirliğine imza attıklarını kaydeden Temel Kotil, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Türkiye'deki havayolları, THY, Borajet ve diğer havayolları bütün dünyayı uçuracak. Şu anda uçağımız Borajet tarafından işletilmektedir. Oradaki yetkililere teşekkür ediyoruz. İyi bir işbirliği. Yalnız Siirt değil, yalnızca Tokat seferi değil aynı zamanda haftada 3 sefer yaptığımız Çanakkale hergüne çıkmış oldu bu uçakla. 2 uçak kiralamış durumdayız. Uşak seferi 2’ye çıktı ve Isparta seferimiz haftada 3 iken her güne çıkmış oldu  ve maliyetlerimiz fazla artmadı.”
 
Siirt Valisi Musa Çolak ise, özlemle bekledikleri uçak seferlerinin bugün yeniden başladığını belirterek, “Bugün biraz daha mutluyuz, heyecanlıyız. Uzun zamandır çeşitli sebeplerden gerçekleştirilemeyen uçak seferleri, sayın Başbakanımızın bir tek talimatlarıyla bugün başlamış oluyor. Siirt’in havaalanı olmasına rağmen uçak seferlerinin geliştirilememesi Siirtliler’i derinden üzüyordu. Uçak demek gelişim demek, uçak demek daha çok yatırım demek, uçak demek ziyaretçi demek, turizm demek. Ulaşım demek medeniyet demek. Dolayısıyla göreve başladığımdan beri üzerinde ısrarla üzerinde duruyorum” dedi.

GALERİ İÇİN TIKLAYIN
THY'DE 15 YIL SONRA BİR İLK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 7 yıl önce
urfalı arkadaş elindeki bilgiler yanlış sen iyi bir araştır....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sadece 2 ATR değil bu uçaklardan daha çok lazım Türkiye'ye bir tek THY değil Tüm havayolları almalı eğer Türkiyede yaşadığınız yeri iyi biliyorsunuzdurki normal uçakların inemeyeceği bir sürü havaalanı ve havaalanı olmayan ancak kısa pistlerler olabilecek yerler var tabi siz buralara ancak bölgesel uçaklarla her yere ve dünyaya bağlarsınız ve bu sayede Tüm türkiye uçar ve gerçekten uçmayan kalmaz tabi ATR lerin dışında ATR lerle birlikte yine alınabilecek CRJ,ERJ tipi uçaklarıda göz ardı etmemek lazım,dünyada bir çok örneği var ve diyebilirimki sizin en büyük diyebileceğiniz havayolu firmalarında da bu tip bölgesel uçaklardan var ve son derece sıkıntısız şekilde vızır vızır işliyorlar ve Sn.kotilinde dediği gibi maliyetleride iyi avantaj

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Kardesim herhalde akliniz kit sizin,Borajet isletemedi Anadolu Jet isletecek; win-win bunda ne var? Bilmeden atmaya ne kadar meraklisiniz. Borajet isletemeseydi bu ucaklari THY niye almadi denecekti.Bir CRJ muhabbeti gidiyor.Aslini bilen yok.Baska isiniz gucunuz yok mu.Yok secim yatiri miymis yok ucak ATR ymis size ne kardesim istemiyorsaniz Siirte,Canakkaleye,Eskisehire Usaga giderken binmeyin ne atip tutuyorsunuz uculmayan meydanlara uculsun denmis fena mi yani?Golge etmeyin baska ihsan istemez.THY bilmiyor ne yapacagini da sizin akliniza kaldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Turk insanin cehaletine soyleyecek soz bulamiyorum artik.Bir;Yunanli degil,Yunan...iki;Turkiye'ye ilk defa gelmis bir ucak tipinde,Turk pilotlar yetisip,yeterlilige ulasana dek yabanci pilot ucmasindan daha normal ne olabilir?!Tabii 5 sorti ucsun yeni bir tipte Turkler,sonra nasilsa Siirt gibi bir meydana da inerler degil mi?Cahilligin bu kadari,bos lafin haddi hesabi yok bu sitede yorum yazan bazilarinda...Biraz kapasitenizi zorlayin da dusunme aliskanligini edinin,bos laf etmeden once

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000