02 Nisan 2015, Perşembe 10:52:51

THY YETİŞTİRMEK ÜZERE PİLOT ADAYLARI ARIYOR

Türk Hava Yolları, yetiştirmek üzere pilot adayları aradığını duyurdu.
  • Tır şöförü de pilot olabilir mi acaba
  • Bu ülkede üniversite okuyanlarıda görüyoruz,Ondan önce adam olup olmadığına ve bu işi ne kadar sevdiğine baksanız diyorum...Kendi alanında iş bulamayan maaşı duyunca koşuyor,yakında Rusyadaki gibi doktor avukat olup kötü yollara düşenler gibi olacğz...
  • bir kaptana evlatlık ol bari
  • babam thy'de kaptan, ben de birkaç senedir uçuyorum. thy'ye beraber başladığımız 2 tane daha kaptan çocuğu var, dönemimiz 14 kişiydi. odtü bilgisayar mezunuyum, diğer 2 kaptan çocuğu yurt dışında devlet üniversitesine girmeye hak kazanıp mühendislik okumuş kişiler. beraber uçtuğum veya tanıdığım veya denk geldiğim çoğu kaptan çocuğu bu "torpilli" diyen insanlardan kat kat ağır ve zorlu bir üniversite eğitimi almışlardır. bizler kaptanların pilotların arasında büyüdük, neler çektiklerini nelerle karşılaşacağımızı önceden az çok biliyoruz. babalarımızın aylık, yıllık simulatörlerine beraber çalıştık. başlarından geçenleri dinledik, ders aldık. peki şimdi soruyorum, sizin bir havayolu şirketiniz olsa, grafik tasarım bitiren bir baltayı, dlr'ı geçemeyen, ingilizcesi yetersiz olan birisini mi alırsınız, bizi mi? eşinizi, çocuğunuzu, ananızı, babanızı, kardeşinizi o adama mı emanet edersiniz, bize mi?

Türk Hava Yolları, yetiştirmek üzere pilot adayları aradığını duyurdu. 1984 ve sonrasında doğanların alınacağını açıklayan THY, 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı da aradı.

İşte aranan özellikler:

Genel Özellikler

T.C. Vatandaşı olmak,
En az 4 yıllık lisans mezunu olmak,
01.01.1984 ve sonrasında doğmuş olmak,
Erkek adaylar için boy 165 cm’den kısa, 190 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine uygun olmak,
Bayan adaylar için boy 160 cm’den kısa, 190 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine uygun olmak,
Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil (İngilizce) Şartı

İlan tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek.
TOEFL (IBT) : 75 (speaking : min.20)
IELTS (Akademik) : 6 (speaking : min.6)

Sağlık Şartı

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) Annex-1’deki ve JAR FCL-3’deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu şartları sağladıklarını belgeleyen raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkanları ile temin edeceklerdir.)

Diğer Şartlar

THY A.O. tarafından yapılacak olan değerlendirme süreçlerinde başarılı olmak.

THY YETİŞTİRMEK ÜZERE PİLOT ADAYLARI ARIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

Abuzer ~ 3 ay önce
Tır şöförü de pilot olabilir mi acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 2 yıl önce
Bu ülkede üniversite okuyanlarıda görüyoruz,Ondan önce adam olup olmadığına ve bu işi ne kadar sevdiğine baksanız diyorum...Kendi alanında iş bulamayan maaşı duyunca koşuyor,yakında Rusyadaki gibi doktor avukat olup kötü yollara düşenler gibi olacğz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYNENE ~ 3 yıl önce
bir kaptana evlatlık ol bari

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan çocuğu ~ 3 yıl önce
babam thy'de kaptan, ben de birkaç senedir uçuyorum. thy'ye beraber başladığımız 2 tane daha kaptan çocuğu var, dönemimiz 14 kişiydi. odtü bilgisayar mezunuyum, diğer 2 kaptan çocuğu yurt dışında devlet üniversitesine girmeye hak kazanıp mühendislik okumuş kişiler. beraber uçtuğum veya tanıdığım veya denk geldiğim çoğu kaptan çocuğu bu "torpilli" diyen insanlardan kat kat ağır ve zorlu bir üniversite eğitimi almışlardır. bizler kaptanların pilotların arasında büyüdük, neler çektiklerini nelerle karşılaşacağımızı önceden az çok biliyoruz. babalarımızın aylık, yıllık simulatörlerine beraber çalıştık. başlarından geçenleri dinledik, ders aldık. peki şimdi soruyorum, sizin bir havayolu şirketiniz olsa, grafik tasarım bitiren bir baltayı, dlr'ı geçemeyen, ingilizcesi yetersiz olan birisini mi alırsınız, bizi mi? eşinizi, çocuğunuzu, ananızı, babanızı, kardeşinizi o adama mı emanet edersiniz, bize mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katılıyorum ama . ~ 2 yıl önce
ingilizcesi yeterli dlr geçer seviyede olaanlar alınıyormu ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000