02 Ocak 2013, Çarşamba 09:31:08

THY VE TOPÇU HİÇ BU KADAR ÖVGÜ ALMAMIŞTI!

Sabah Gazetesi yazarlarından Hasan Bülent Kahraman, Türk Hava Yolları (THY) ve Hamdi Topçu'yu öyle çok övdü ki... Hatta Lufthansa'nın THY ile ortaklık için yalvarma noktasına geldiğini iddia etti. İşte "THY, HAMDİ TOPÇU VE YENİ TÜRKİYE" başlığıyla kaleme alınan o yazı...
  • adam sabah ta yazıyor ne bekliyordunuz? türk halkının vergileri ile toplanan 10 milyar, o 10 milyarı kredi olarak çekip devlete geri veren çalık grubu. hiç paran yok devletten 10 milyar alıp geri veriyorsun ve bu sırada elinde bir medya grubu (5-6 tane irili ufaklı gazete ve tv kanalları) geçti. ne yazıyor adam emperyal güç. ulan suriyenin düşürdüğü uçağa ne oldu? ya pkk? seçim öncesi durup spnra vuran pkk? hani görüşmediğiniz şerefizlikle suçladığınız? başına çuval geçirilen askerleri silivriye tıkdınızda konu kapandı değil mi? libyada ne işi vardı natonun? yada gazze artık özgür? öylemi? anca palavra anca yalan. onursuz olmasın insan.
  • Bu saka icin 1 Nisan'i bekleseydiniz :)))
  • Butun yaptiklari devlet destegi ile ucak alip, oradan buradan pilot toplayip, ucuz isci calistirip (sikayet ederlerse isten atip), ucaklari kotu bir servisle ucurmalari. Dogrudan bir rekabete dayanamaz. Devlet bu rekabeti uzakta tutuyor zaten. Herhangi bir kurum disiplini yok. Ucaklar ya camurda ya kuyruklariyla betonda. Kaza sayisi cok cok yuksek (3.6/her milyon ucus) bir sirket. Ucak Amsterdam'da dustugunde bu adamlar yonetici idi, o gunden beri ne degisti, sadece daha fazla pilot aldilar. Bu pilotlar cok iyi olsa bile disiplin altinda tutulmalari lazim bunu yapacak organizasyon yok THY'de.
  • Yalakalıkta yeni bir evreye soktu arkadaş bizi sağolsun, çıtayı öyle yükseğe koymuş ki yanına yaklaşmak bile zor... varolsun!!

THY, HAMDİ TOPÇU VE YENİ TÜRKİYE

Tamamen uzak bir noktadan bakıyor ve yılın kurumu, yılın kişisi kimdir, kim olabilir diye düşünüyorum.

Önümde ocak ayının yabancı dergileri duruyor. Daha entelektüel ve akademik olanları da daha popüler olanları da bu soruyu kendi meşrebince yanıtlıyor. Ben de zihnimi yokluyorum ve yanıt aklıma tamamen farklı bir parabolle çiziliyor: THY ve Hamdi Topçu. ABD'de yayınlanan bir dergi bana siyaset dışında yılın adamı kimdir diye sorunca onlara da bu ismi veriyorum. O zaman gerekçemi açıklamalıyım.
***
Geçen bayram İspanya'ya gittim. Malaga'dan dönüş uçağına binerken oturduğum salonda Türkiye'den gelmiş yolcular olay çıkardı. İtiraf etmeliyim ki, yukardan bakışla dile getirilen o eleştirilerin, o salonu beğenmemenin hayli şımarıkça ve küstahça tepkisini THY'nin oluşturduğu alışkanlıklar hazırlamıştı.

İstanbul'da ve Ankara'da alıştırıldıkları bolluğu ve şatafatı alçakgönüllü Malaga'da bulamayınca insanlar içlerindeki biraz da haksız öfkeyi çok yüksek bir sesle duvarları çınlatarak haykırıyordu.

Türkler yeniden Osmanlı geçmişlerini, emperyal bolluk rüyalarını anımsamaya, hatta yaşamaya başlamışlardı.

Bunu THY sağlamıştı. Şimdi hiç yaşanmamış gibi hiç hatırlanmayan geçmişin şu kadar yıl öncesinde Ankara veya İstanbul havaalanları o Malaga meydanından sanki daha kötü değildi. Birden bir sihirli el dokundu, THY, dünyanın bir numaralı havayolu oldu. Kulağımıza gelen fısıltılar şimdi Lufthansa'nın bile onunla ortak olmak için yalvardığını söylüyor.

İkramdan uçuş kalitesine, yer hizmetlerinden dünyada en çok noktaya uçan hava şirketi olmaya kadar uzanan bu başarının altında Hamdi Topçu'nun olduğu bir gerçek. Bazı insanlar öyledir; inanır, yapar, başarırlar. Topçu da o nitelikte birisi.

Herhalde bu işlere bulaşmadan önce havayolu taşımacılığı yapmıyordu.

Başarısı kişisel yetenekleri, muhtemelen takım oyunu oynaması ve dünyayı iyi izleyip sezmesindendir. Zekâsından ve hırsındandır.
***
Ama bir husus daha var: THY'nin bu atılımı yaptığı dönemde Türkiye'nin de benzeri bir atılım içinde bulunmadığı nasıl
söylenebilir? Eğer THY bugün Zanzibar'a, Baku'ya, Maldivler'e, Malaga'ya, Afrika'nın, Uzakdoğu'nun akla hayale gelmedik yerlerine uçuyorsa bu Türkiye'nin izlediği dış politikanın bir uzantısıdır. Balkanlar bugün bir saatlik uçuş mesafesinde. Dörtbeş saatlik uçuşla Türkiye dünyanın yüzde şu kadarına erişebiliyor.

Elindeyken, bu ülkenin, şunca yıldır, bu imkânı kullanmaması aklın alamayacağı bir şeydi. Neyse ki, şimdi düşünenler çıktı ve ona bağlı olarak ülkenin politik ve ekonomik yapısında bir kımıltı meydana geldi.

Ulaşım ve erişim imkânı: 21. yüzyılın sıçrama noktaları. Dünya dijital bir devrimden geçiyor. Orta sınıfı inşa etmek ve
uçakla uçmak imkânını ona kullandırmak, öte yanda cep telefonlarıyla dünyayı daraltmak, küçültmek ve enformasyonu
insanların parmak uçlarına indirmek. Türkiye'deki dönüşüm bu gerçekte yatıyor. İç politika da dış politika da bu
kaynaktan besleniyor.

THY, bugün artık bir havayolu şirketi olmaktan daha fazla bir şeydir ve Hamdi Topçu bu dönüşümün belkemiğidir.

Hasan Bülent KAHRAMAN
SABAH

THY VE TOPÇU HİÇ BU KADAR ÖVGÜ ALMAMIŞTI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

PROMETHEUS ~ 5 yıl önce
adam sabah ta yazıyor ne bekliyordunuz? türk halkının vergileri ile toplanan 10 milyar, o 10 milyarı kredi olarak çekip devlete geri veren çalık grubu. hiç paran yok devletten 10 milyar alıp geri veriyorsun ve bu sırada elinde bir medya grubu (5-6 tane irili ufaklı gazete ve tv kanalları) geçti. ne yazıyor adam emperyal güç. ulan suriyenin düşürdüğü uçağa ne oldu? ya pkk? seçim öncesi durup spnra vuran pkk? hani görüşmediğiniz şerefizlikle suçladığınız? başına çuval geçirilen askerleri silivriye tıkdınızda konu kapandı değil mi? libyada ne işi vardı natonun? yada gazze artık özgür? öylemi? anca palavra anca yalan. onursuz olmasın insan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sakaci ~ 5 yıl önce
Bu saka icin 1 Nisan'i bekleseydiniz :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoneticiler ~ 5 yıl önce
Butun yaptiklari devlet destegi ile ucak alip, oradan buradan pilot toplayip, ucuz isci calistirip (sikayet ederlerse isten atip), ucaklari kotu bir servisle ucurmalari. Dogrudan bir rekabete dayanamaz. Devlet bu rekabeti uzakta tutuyor zaten. Herhangi bir kurum disiplini yok. Ucaklar ya camurda ya kuyruklariyla betonda. Kaza sayisi cok cok yuksek (3.6/her milyon ucus) bir sirket. Ucak Amsterdam'da dustugunde bu adamlar yonetici idi, o gunden beri ne degisti, sadece daha fazla pilot aldilar. Bu pilotlar cok iyi olsa bile disiplin altinda tutulmalari lazim bunu yapacak organizasyon yok THY'de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DİPNOT ~ 5 yıl önce
THY'nin bir başarısı varsa bu havacılıkla uzaktan yakından alakası olmayan, yönetim becerilerinden uzak, sırtını iktidara ve milletimizin ortaklığına dayamış, 7 ceddini ihya etmiş yöneticilerle (!) değil ; işini kaybetme korkusuyla, baskıyla, zorbalıkla insanüstü çalışmaya mecbur bırakılan çalışanlarının özverileriyle edinilmiş bir başarıdır. Bu zoraki başarı ne kadar sürer onu zaman gösterecek, insanoğlunun psikolojik ve fiziksel dayanıklılığına bağlı. Umarım patlak vermesi bir kazayla/ kırımla sonuçlanmaz!!!
Amanın!!! ~ 5 yıl önce
Yalakalıkta yeni bir evreye soktu arkadaş bizi sağolsun, çıtayı öyle yükseğe koymuş ki yanına yaklaşmak bile zor... varolsun!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000