15 Mart 2013, Cuma 10:50:00

THY VE MNG TEKNİK’E ŞOK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Hava Yolları ile MNG Teknik A.Ş’nin teknisyen sınav yetkilerini iptal etti. SHGM’nin bu kararı almasında EASA’nın baskıları olduğu belirtildi. İşte ayrıntılar.
  • arkadaşlar bu ısı hakkıyla adamakıllı yapan bır kurum yokmudur pekı.bende almak ıstıyorum.sonucta paradan zıyade okadar ınsan hayatı var ortada.katakulle olmasın alacağımız egıtımde.bılen varmıdır.
  • ben motor teknik lisesi mezunuyum ...... diye şirket easa part 66 sertifikası almam gerekteğini sölüyor alırsam iyi olurmuş yani a2 oluyo heralde pistonlu uçaklar sizce almalıyım yardım olursanız sevinirim. sevim_142@hotmail.com
  • Bu durumda istediğiniz lisansı alın a.b1.b2 adamın cebindeki kağıda değil ingilizcesine ve işyapabilirliğine bakarlar.Bu durumda en belirleyici durum şirketlerin yetkelendirme prosedürleri.Artık EASA bu işi de sıkı tutuyor.İlk tip 2 ay teorik eğitim ardından pratik eğitim 4 ay OJT vs.bunları bitirdikten sonra assesment (yetkilendirme) prosedürü insanı resmen yıldırıyor.Bu süreçte istediğin kadar lisansın olsun.Cebinde lisansla dolaşır durursun bir işi kapatamadan,uçağa dokunamadan.Lisans tabii ki önemli ama işi yapan lisans değil kişinin kendi becerileridir.Öncelikli düşünce bu olmalıdır.Kendimize yatırım yapıp sürekli gelişmeliyiz.
  • Uçak üzerindeki işleri hala bu kağıt parçasının yaptığını sanan onlarca ergen yorumları yağdırmış.Tecrüben olmadan ve bilgi sahibi olmadan,ingilizcen olmadan sana tüm yetkileri versek ne yazar?Bir yağlama kartı bile yapamazsın.Orası ayrı bir tartışma.Arkadaşlar SHGM'nin yaptığı zaten mantıksız ve kuralsız bir uygulamaydı ve şirketlerin işine gelen bir durumdu.Soruların anlamsızlığı,kurs olmadan sınavlara girmek,soru ezberlemek vs.Bu durumda soruları sorgulamak,itiraz etmek zor,yıldırıcı ve sonucu belirsiz bir durumdu.Bu açıdan güzel sınavların yapılamayacak olması daha düzgün bir sınav sistemi gelene kadarki süreçte iyi oldu.Lisans işinin EASA'ya doğru gidiyor olması yıllardır belli olan bir durumdu.Ülkemizde açılan kurslardan alınan lisanslar ne kadar kolayca geçiliyor gibi görünüyor olsa da zor bir süreç.Öyle parayla falan dağıtıldığı yok.Gidin ve görün.Bu kursların açılması tamamen SHGM'nin basiretsizliği sonucunda kimi arkadaşların işine gelen kimilerinin zoruna giden bir durum...

Türk Hava Yolları  ile MNG Teknik A.Ş’nin teknisyen sınav yetkileri iptal edildi. EASA’nın uyarılarını dikkate alan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu kararı dün hem Türk Hava Yolları ve MNG Teknik A.Ş’ye bildirdi.

Airporthaber’in edindiği bilgilere göre Sivil Havacılık Yasası gereği hiçbir temel eğitimi olmadan herkes teknisyen sınavına girebiliyordu. İşte bu durumu sakıncalı bulan EASA, temel eğitimi olmayanların sınava girmesinin engellenmesini istedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de EASA’ya uyarak temel eğitim Anadolu Üniversitesi hariç THY ve MNG’nin yetkilerini iptal etti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Türk Hava Yolları  ile MNG Teknik A.Ş temel eğitim verme yetkisi almaları halinde sınav yapma yetkisini yeniden elde edebilecekler.

Öte yandan 4 yıllık sivil havacılık eğitimi veren üniversiteler de teknisyen lisans sınavı yapabilmek için gerekli şartları sağlamaları halinde bu hakka sahip olabilecekler.

Kayseri ve Kocaeli Sivil Havacılık Yüksek okullarının bu sınavı yapmak için başvuruda bulunacakları B1 v B2 sınav yapma yetkisine sahip olacakları kaydediliyor. Kapadokya Sivil Havacılık Yüksek Okulu’nun da A sınıfı lisans sınavı yapabilmek için yetki başvurusunda bulunacağı belirtiliyor. Kapadokya Sivil Havacılık Yüksek Okulu 2 yıllık eğitim veriyor.

THY A.O'nun Eğitim Başkanlığı Teknik Eğitim'in SHY Part 66 sınav yetkisi bulunuyor.

©AirportHaber Özel


 

THY VE MNG TEKNİK’E ŞOK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

serkan ~ 3 yıl önce
arkadaşlar bu ısı hakkıyla adamakıllı yapan bır kurum yokmudur pekı.bende almak ıstıyorum.sonucta paradan zıyade okadar ınsan hayatı var ortada.katakulle olmasın alacağımız egıtımde.bılen varmıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öğrenci ~ 4 yıl önce
ben motor teknik lisesi mezunuyum ...... diye şirket easa part 66 sertifikası almam gerekteğini sölüyor alırsam iyi olurmuş yani a2 oluyo heralde pistonlu uçaklar sizce almalıyım yardım olursanız sevinirim. sevim_142@hotmail.com

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyencik 2 ~ 5 yıl önce
Bu durumda istediğiniz lisansı alın a.b1.b2 adamın cebindeki kağıda değil ingilizcesine ve işyapabilirliğine bakarlar.Bu durumda en belirleyici durum şirketlerin yetkelendirme prosedürleri.Artık EASA bu işi de sıkı tutuyor.İlk tip 2 ay teorik eğitim ardından pratik eğitim 4 ay OJT vs.bunları bitirdikten sonra assesment (yetkilendirme) prosedürü insanı resmen yıldırıyor.Bu süreçte istediğin kadar lisansın olsun.Cebinde lisansla dolaşır durursun bir işi kapatamadan,uçağa dokunamadan.Lisans tabii ki önemli ama işi yapan lisans değil kişinin kendi becerileridir.Öncelikli düşünce bu olmalıdır.Kendimize yatırım yapıp sürekli gelişmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yetkilendirme ~ 5 yıl önce
bir şirketin kalite departmanında görevli kalite teknisyeniyim. söylediklerinizde haklısınız. iki aydır yetkilendirmek için ankaraya antalayaya gide gide öldük bittik.
teknisyencik ~ 5 yıl önce
Uçak üzerindeki işleri hala bu kağıt parçasının yaptığını sanan onlarca ergen yorumları yağdırmış.Tecrüben olmadan ve bilgi sahibi olmadan,ingilizcen olmadan sana tüm yetkileri versek ne yazar?Bir yağlama kartı bile yapamazsın.Orası ayrı bir tartışma.Arkadaşlar SHGM'nin yaptığı zaten mantıksız ve kuralsız bir uygulamaydı ve şirketlerin işine gelen bir durumdu.Soruların anlamsızlığı,kurs olmadan sınavlara girmek,soru ezberlemek vs.Bu durumda soruları sorgulamak,itiraz etmek zor,yıldırıcı ve sonucu belirsiz bir durumdu.Bu açıdan güzel sınavların yapılamayacak olması daha düzgün bir sınav sistemi gelene kadarki süreçte iyi oldu.Lisans işinin EASA'ya doğru gidiyor olması yıllardır belli olan bir durumdu.Ülkemizde açılan kurslardan alınan lisanslar ne kadar kolayca geçiliyor gibi görünüyor olsa da zor bir süreç.Öyle parayla falan dağıtıldığı yok.Gidin ve görün.Bu kursların açılması tamamen SHGM'nin basiretsizliği sonucunda kimi arkadaşların işine gelen kimilerinin zoruna giden bir durum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000