06 Haziran 2010, Pazar 10:39:25

THY uçaklarında uçuş modu başlıyor

Türk Hava Yolları, iniş ve kalkış dışında uçakta cep telefonlarının “uçuş modunda” kullanılmasına izin vermeye hazırlanıyor. Ancak, yolcu telefonunu uçuş modundan çıkartıp konuşma amaçlı kullanılırsa, kabin memurları hemen müdahale edebilecek.
  • çözüm vardır ve halihazırda kullanılıyor zaten tüm uçaklarda, aşağıda arkadaşlardan biri yazmış zaten. FARADAY KAFESİ tüm uçaklarda kullanılmaktadır ve aslında uçaklarda elektronik ekipman kullanımından dolayı (cep tel. disc player, vs.) herhangi bir tehlike oluşmasına izin vermemektedir. aslında yıldırım korumasıdır. tüm gösterge ve kokpit ekipmanının çevresi faraday kafesi ile kaplıdır. şirketlerin 0 risk istemesi sebebiyle kullanılamamaktadır elektronik cihazlar. otomobillerdeki ABS bozulması gibi şehir efsanelerinden biridir, aslında ispatlanmış bir zarar yoktur hiçbir cihazda.
  • uçak pist başındayken hala telefonla konuşan bu iki millete f/m serbest dersen. düşünemiyorum olacakları
  • Ille de "Yassahtir" diyeceklerine, bu telefonlarin ucus aletlerine zarar vermesini engelleyecek bir teknoloji bulsaniza! Bu kadar mi aciz bir durum.
  • ben paris new york barcelona ve yurtiçi uçuşların çoğunda iniş kalkış hariç kullandım bi sıkıntı olmadı kabin ekibide görmesine rağmen ses çıkarmadı yani pratikte yasak masak yok
Yeni nesil cep telefonları, farklı özellikleriyle artık konuşmanın ötesinde kullanılıyor. Elektronik postalar cep telefonları üzerinden geliyor. İnternete girilebiliyor. Müzik dinlenebiliyor, film izlenebiliyor. Oyun oynanabiliyor, not alınıyor.

Bu tür cihazların uçuş sırasında konuşma, mesaj gönderme, e-mail alıp-yollama dışında kullanımı için “uçuş modu” özelliği bulunuyor. Blackberry, iPhone gibi cep telefonlarının yanı sıra PDA olarak adlandırılan kişisel dijital asistanlar gibi taşınabilir elektronik cihazlar, bu moda alınıyor. Böylece uçakların başta seyrüsefer olmak üzere çeşitli elektronik sistemlerine frekans alışverişi olmadığı için zarar vermeden çalışabiliyor.

Ancak havayolları bu konuda farklı yaklaşımlara sahip. Örneğin İngiltere’de British Airways, Virgin Atlantic gibi şirketler yolcuların bu tür cihazları uçuş modunda kullanmasına izin veriyor.

Ama aralarında BMI’ın da bulunduğu bazı şirketler yolcuların uçuş modunda bile olsa cep telefonlarını kapamalarını istiyor. Bu kararın arkasında yolcuların telefonu uçuş modundan çıkartıp konuşma amaçlı kullanabilecek olmaları yatıyor. Yan koltukta oturan bir yolcunun uçuş sırasında cep telefonunu karıştırması, diğer yolcuları da uçuş güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle rahatsız ediyor.

Hürriyet
THY uçaklarında uçuş modu başlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
çözüm vardır ve halihazırda kullanılıyor zaten tüm uçaklarda, aşağıda arkadaşlardan biri yazmış zaten. FARADAY KAFESİ tüm uçaklarda kullanılmaktadır ve aslında uçaklarda elektronik ekipman kullanımından dolayı (cep tel. disc player, vs.) herhangi bir tehlike oluşmasına izin vermemektedir. aslında yıldırım korumasıdır. tüm gösterge ve kokpit ekipmanının çevresi faraday kafesi ile kaplıdır. şirketlerin 0 risk istemesi sebebiyle kullanılamamaktadır elektronik cihazlar. otomobillerdeki ABS bozulması gibi şehir efsanelerinden biridir, aslında ispatlanmış bir zarar yoktur hiçbir cihazda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
uçak pist başındayken hala telefonla konuşan bu iki millete f/m serbest dersen. düşünemiyorum olacakları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ille de "Yassahtir" diyeceklerine, bu telefonlarin ucus aletlerine zarar vermesini engelleyecek bir teknoloji bulsaniza! Bu kadar mi aciz bir durum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ben paris new york barcelona ve yurtiçi uçuşların çoğunda iniş kalkış hariç kullandım bi sıkıntı olmadı kabin ekibide görmesine rağmen ses çıkarmadı yani pratikte yasak masak yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000