02 Eylül 2015, Çarşamba 11:27:32

THY uçağını kaçırmak isteyen sanık tahliye edildi

Kitaplarının reklamını yapmak amacıyla Ankara-İstanbul seferi yapan THY uçağını kaçırma girişiminde bulunan tutuklu sanık Zafer Alcan tahliye edildi.
  • THY bu kararı derhal temyiz etmelidir. Konunun Yargıtay'da düzeltilmesi muhtemeldir.
  • DEGERLİ OKUYUCULAR BÖYLESİNE BİR KOMEDİ ANCAK TÜRKİYEDE GÖRÜLÜR YA.
  • Yani mahkeme diyor ki; Canı sıkılan uçağı kaçırıyorum diye girişimde bulunsun, uçaklar neşelensin. Yeterki başka havaalanına götürmesin. Uçakta biri kalp krizi geçirene veya gerçekten bomba patlatana kadar problem yok. Aynısını ABD'de yapsaydı da gösterseydiler kitap tanıtımı nasıl yapılıyormuş.
  • adaletin içine...

Kitaplarının reklamını yapmak amacıyla Ankara-İstanbul seferi yapan THY uçağını kaçırma girişiminde bulunan tutuklu sanık Zafer Alcan tahliye edildi.

Türk Hava Yolları'nın (THY) 8 Mayıs 2015 günü Ankara-İstanbul seferini yapan uçağını, İstanbul'a inişi sırasında kaçırma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle hakkında "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "Hava ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma" suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Zafer Alcan'ın (55) yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Zafer Alcan ve avukatı ile şikayetçi Türk Hava Yolları'nın avukatı hazır bulundu. Tutuklu sanık Zafer Alcan'ın avukatı Dursun Ali Aydın, müvekkilinin 55 yaşında olduğunu, herhangi bir terör ya da örgütle alakası olmadığını ve olaydan dolayı çok pişman olduğunu söyledi. Müvekkilinin amacının yazdığı kitaplara dikkat çekmek olduğunu belirten Aydın, şunları söyledi:

'BİZE GÖRE UÇAĞI KAÇIRMA SUÇU OLUŞMAMIŞTIR'

"Bize göre uçak kaçırma suçu oluşmamıştır. Yasadaki suçun maddi unsuru olan uçağı hareket halindeyken durduran ya da gitmekte olduğu yerden başka yere götüren kişi şeklinde olay ve suçu tarif edilmiştir. Müvekkilim uçağı durdurmamıştır. Başka bir yere götürülmesine neden olmamıştır. Dolayısıyla suçun unsurları oluşmamıştır. Oluştuğu varsa da eylem teşebbüs aşamasında kalmıştır. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum."

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin bir çoğunun toplanmış olması, delil karartma şüphesinin olmaması, isnat edilen suçların vasıflarını dikkate alarak sanık hakkında tahliye kararı verdi. Mahkeme, THY'nin olayda zararının olup olmadığının bildirilmesi için THY'ye yazı yazılmasına da karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, TRT'den emekli muhabir Zafer Alcan'ın, 8 Mayıs 2015 günü Ankara'dan kalkan İstanbul uçağına yolcu olarak bindiği, uçağın İstanbul'a inişe geçtiği sırada kabin memuruna yanaşarak uçağın çeşitli yerlerine patlayıcı yerleştirdiğini söylediği belirtildi.

Zafer Alcan'ın, uçağın Bükreş'e inmesini istediği, burada yapacağı açıklamanın ardından da uçağı serbest bırakacağı yönünde ifade verdiği hatırlatılan iddianamede, uçağın İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yaptığı, Özel Harekat Timi'nin operasyonu ile olayın sona erdirildiği, uçakta patlayıcı bulunmadığı hatırlatıldı.

Alcan'ın ifadesinde yazdığı kitapların tanıtımı için bu eylemi yaptığını söylediği belirtilen iddianamede, Alcan hakkında, "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "Hava ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma" suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. (Haber3)

THY uçağını kaçırmak isteyen sanık tahliye edildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Temyiz edilmeli ~ 3 yıl önce
THY bu kararı derhal temyiz etmelidir. Konunun Yargıtay'da düzeltilmesi muhtemeldir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KOMEDİ ~ 3 yıl önce
DEGERLİ OKUYUCULAR BÖYLESİNE BİR KOMEDİ ANCAK TÜRKİYEDE GÖRÜLÜR YA.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elpida ~ 3 yıl önce
Yani mahkeme diyor ki; Canı sıkılan uçağı kaçırıyorum diye girişimde bulunsun, uçaklar neşelensin. Yeterki başka havaalanına götürmesin. Uçakta biri kalp krizi geçirene veya gerçekten bomba patlatana kadar problem yok. Aynısını ABD'de yapsaydı da gösterseydiler kitap tanıtımı nasıl yapılıyormuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
böyle ~ 3 yıl önce
adaletin içine...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000