18 Mart 2011, Cuma 14:30:27

THY UÇAĞI SON ANDA PAS GEÇTİ

Türk Hava Yolları’nın Erzincan-İstanbul seferini yapan uçağı Atatürk Havalimanı pistine inmesine metreler kala, pistteki bir başka uçağın farkedilmesi üzerine pas geçti.
  • bu kadar komik bir haber olurmu ya güldüm sadece..kontrolör arkadaşım var o da güldü
  • aşağıda taş gibi uçak pist başı yapmış ama sen onun bulunduğu yere iniş izni almışsın, hava kapalı olsa görmesen ne olacak...büyütmeyelim arkadaşlar en fazla çarpışırlar...
  • Pass geçişin sebebi, büyük bir hataysa o hata sorgulanmalı. Pass geçmek iniş, kalkış kadar kaptana tanınan bir inisiyatiftir. Eğer pistteki uçak terketmeden iniş izni verildiyse o zaman Atc nin işini aksattığına hükmedilir, hangi kaptan olsaydı farketmezdi bu sonuç. Bazı okuyucular niçin bu kadar dedikodu meraklısı o da ayrı bir mesele...Konuyu uzatıp duruyorlar.
  • Pas gecme havacilikta normal bir manevra ve prosedurdur. Alcalma, yukselme ve hatta flap veya tekerlek acmak - kapamak gibi.. Dolayisiyla bu pas gecme olayi neden buyutulur ve neden haber yapilir hic anliyamiyorum.

Türk Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçak İstanbul’a gelmek üzere Erzincan’dan havalandı. TK 2655 sefer sayılı Manavgat adlı uçak, bir saati aşan uçuşun sonrasında Atatürk Havalimanı’na inmek için alçalmaya başladı.

THY’nin sponsor olduğu Barselona futbol takımı renklerine boyalı TC-JGY kuyruk tescilli uçak Atatürk Havalimanı kulesinden izin aldıktan sonra 05-23 pistine doğru süzüldü.  Serbest iniş izni alan pilot, pistte son anda bir başka uçak bulunduğunu farketti.

Uçağın kaptan pilotu prosedür gereği pisti pas geçme kararı aldı. Saat 13.23’te Atatürk Havalimanı’na inmesi gereken uçak pisti pas geçtikten sonra saat 13.45’te aynı piste inişini gerçekleştirdi.

İki uçağın çarpışmaktan son anda kurtulduğu olayla ilgili rapor tutulduğu bildirildi.

©AirportHaber.com ÖZEL

THY UÇAĞI SON ANDA PAS GEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 7 yıl önce
bu kadar komik bir haber olurmu ya güldüm sadece..kontrolör arkadaşım var o da güldü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
aşağıda taş gibi uçak pist başı yapmış ama sen onun bulunduğu yere iniş izni almışsın, hava kapalı olsa görmesen ne olacak...büyütmeyelim arkadaşlar en fazla çarpışırlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Pass geçişin sebebi, büyük bir hataysa o hata sorgulanmalı. Pass geçmek iniş, kalkış kadar kaptana tanınan bir inisiyatiftir. Eğer pistteki uçak terketmeden iniş izni verildiyse o zaman Atc nin işini aksattığına hükmedilir, hangi kaptan olsaydı farketmezdi bu sonuç. Bazı okuyucular niçin bu kadar dedikodu meraklısı o da ayrı bir mesele...Konuyu uzatıp duruyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Pas gecme havacilikta normal bir manevra ve prosedurdur. Alcalma, yukselme ve hatta flap veya tekerlek acmak - kapamak gibi.. Dolayisiyla bu pas gecme olayi neden buyutulur ve neden haber yapilir hic anliyamiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000