15 Ocak 2013, Salı 11:52:58

THY UÇAĞI KUŞ SÜRÜSÜNE GİRDİ

Türk Hava Yolları'nın Mombasa-İstanbul seferini yapan uçağının kalkışta motoruna kuş girdi. Motor pallerinden ikisi hasar aldı...
  • Uzaktan ucak kusa annesi gibi gozukuyormus...
  • Bu biraz şans işi birazda havalimanı çevresinde yapılan önlem çalışmalarıyla bağlantılı.Ayrıca durumun kuşların akıllarıyla bir durumu yok zira canlarıyla ödüyorlar.Uçak kalktıktan 400 km hıza ulaştı varsaysak bu 111 m/s yapar..Yani kuşların ve pilotların reaksiyon vermek için çok az zamanları var demektir bu ve motorların da emiş kuvvetini de hesaba katarsanız durum zaten açık..Aslında bence bird strike değil bunun adı düpedüz aircraft strike..Neyse şaka bir tarafa Allahtan ciddi bişey olmamış.Geçmiş olsun.
  • Abi, ucaklara muska asma, hocalara ufletme zamani geldi galiba.
  • yaw o degilde ben bu kuşları anlamıyorum...Hiç mi duymuyorlar ucagın sesini , gormuyorlar mı yaklaşan ucagı, hiç mi hava surkılasyonu hissetmıyorlar....Yanına giddip pisttt desen uçar kaçar ama koskoca motorun içine bırak girmeyi , dalış yapıyorlar...hayvan aklı işte , sürü pskolojisi...neyse diger habere geçelim.

Türk Hava Yolları'nın TK 673 sefer sayılı Mombasa-İstanbul seferini yapacak uçağı Mombasa'dan kalkıştan sonra kuş sürüsüne girdi. Bir numaralı motorun iki blade'i (pal) zarar gören uçak kalkıştan hemen sonra geri döndü.

Uçağın seferine devam edemeyeceğinin anlaşılmasından sonra İstanbul'dan parça gönderildi. Boeing 737-900 tipi TC-JYE kuyruk tescilli 113 yolcusu bulunan uçak gerekli bakım işleminin yapılmasından sonra İstanbul'a gelmek üzere havalandı.

THY UÇAĞI KUŞ SÜRÜSÜNE GİRDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

petersburg'a ~ 5 yıl önce
Uzaktan ucak kusa annesi gibi gozukuyormus...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
petersburg ~ 5 yıl önce
iste bu,,,bana boyle aydınlatıcı sonuclar acıklayın...
petersburga ~ 5 yıl önce
Bu biraz şans işi birazda havalimanı çevresinde yapılan önlem çalışmalarıyla bağlantılı.Ayrıca durumun kuşların akıllarıyla bir durumu yok zira canlarıyla ödüyorlar.Uçak kalktıktan 400 km hıza ulaştı varsaysak bu 111 m/s yapar..Yani kuşların ve pilotların reaksiyon vermek için çok az zamanları var demektir bu ve motorların da emiş kuvvetini de hesaba katarsanız durum zaten açık..Aslında bence bird strike değil bunun adı düpedüz aircraft strike..Neyse şaka bir tarafa Allahtan ciddi bişey olmamış.Geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
muska ~ 5 yıl önce
Abi, ucaklara muska asma, hocalara ufletme zamani geldi galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
petersburg ~ 5 yıl önce
yaw o degilde ben bu kuşları anlamıyorum...Hiç mi duymuyorlar ucagın sesini , gormuyorlar mı yaklaşan ucagı, hiç mi hava surkılasyonu hissetmıyorlar....Yanına giddip pisttt desen uçar kaçar ama koskoca motorun içine bırak girmeyi , dalış yapıyorlar...hayvan aklı işte , sürü pskolojisi...neyse diger habere geçelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000