27 Aralık 2011, Salı 10:02:35

"THY, TİS İHLALİ YAPMAKTADIR"

Hava-İş sendikası THY A.O'ya maaş ve ikramiye ödemeleri günlerinin değiştirilmesinin TİS ihlali olduğunu belirten bir yazı gönderdi.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Sen arladaşım, önce kamburun sözlük anlamına bak.
  • bizim maaşımızı sendika vermeye başladı da benim mi haberim yok. tam patron havası yorumlara bak. tabi alacaksın o hakları, işin ne? kendinizi bulunmaz hint kumaşı mı zannediyorsunuz. hükmünüz yanınızda çalışan garibanlara geçer. sana ne bizim bankamızdan bankamatiğimizden. bu kadar da olmaz.. asıl ayıp size.
  • takke düşümüş kel görünmüştür. bundan sonrasında yazılanlar sadece iç rahatlatır. sonucu sandık ve işçinin iradesi belirler. bu işçi, sözde demokratlık ta mangalda kül bırakmayanların yanlarında çalışan personele yaptıklarını unutmayacaktır. önümüzde 2 yıl var, hala aidatımızla maaş alanlar bir zahmet işlerini yapsınlar. ama üyenin gözünde güvenilirliğini kaybedersen yaptığın her şeyin samimiyetinden şüphe edilir.
Hava-İş'in konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

Değerli Üyelerimiz;

THY A.O işverenliğinin tek taraflı olarak Temmuz ayı içinde maaş ödeme günlerini değiştirmesi ve TİS hükümleri gereği ikramiyeleri 90. günün sonunda (ikramiye aylarının son günü) ödenmesini, 8 gün ötelemesi konusunda sendikamız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğüne 21.06.2011 tarihinde başvurarak;

“THY A.O mevcut ücret sisteminde üyelerimizin devam çizelgeleri 45 gün geriden gelmektedir. Bu nedenle bu ücret sistemi değişikliğinin geçiş aşamasında üyelerimizin fiili devamları incelenerek ücret kayıplarının olup olmadığının belirlenmesi,

Ayrıca EK’te sunduğumuz 22. Dönem TİS ikramiye maddesinde;

Madde 34 (Eski MADDE 85) : İKRAMİYE (EK AYLIK ÜCRET)

İşveren, sendika üyesi personele, her yıl, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında, her biri, bu toplu iş sözleşmesinin, Ek-1’deki Kıdem Ücret cetvelindeki aylık ücret ile, Ek-2’deki İş Tazminat Cetvelindeki veya Ek-3’deki Uçuş Tazminat Cetvelindeki aylık ücretlerinin toplamı üzerinden, dört adet ikramiye (ek aylık ücret) ödemeyi kabul eder. (22. Dönem TİS Kitabı EK-1)

Şeklinde açık hüküm varken ve ikramiye ödeme ayları belirli iken, ödemelerin takip eden diğer ayın 8’inde yapılmasının TİS ihlali olup olmadığının belirlenmesi amacıyla ilgili THY A.O işletmesinde gerekli teftişlerin yapılması konusunda gereğini arz ederiz.” Şeklindeki taleple teftiş istemiştir.

Müfettişlerce yapılan teftiş sonucunu sendikamıza iletilmiştir.

Bu teftiş neticesinde

“Normatif hükümleri geçerli mevzuat gereğinde işyerinde uygulanmakta olan 22.dönem toplu iş sözleşmesinin 34. Maddesine göre değiştirilen ikramiye ödeme günlerinin anılan madde gereğince ödemenin yapılacağı ayın 30’unda, yine ücretlerinde uygulana gelen teamül gereğince iki ayı kapsayan ayların 14-15 günleri baz alınarak 14’nde ödenmesi gerektiği tespit edilmiş, fazlaya yönelik iddialarınız varsa durumu yargıya intikal ettirmeniz gereği bildirilmekte olup, konu hakkında işverenliğe gerekli bildirimde bulunulmuştur.” Şeklindeki Müfettiş raporu oluşmuştur.

Sendikamız bu rapor çerçevesinde THY A.O Genel Müdürlüğü’ne yazı ile de başvurarak ilgili raporla belirlenen TİS ihlalinin sonlandırılmasını talep etmiştir.

Bilgilerinize sunarız.
"THY, TİS İHLALİ YAPMAKTADIR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 6 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sen arladaşım, önce kamburun sözlük anlamına bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bizim maaşımızı sendika vermeye başladı da benim mi haberim yok. tam patron havası yorumlara bak. tabi alacaksın o hakları, işin ne? kendinizi bulunmaz hint kumaşı mı zannediyorsunuz. hükmünüz yanınızda çalışan garibanlara geçer. sana ne bizim bankamızdan bankamatiğimizden. bu kadar da olmaz.. asıl ayıp size.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
takke düşümüş kel görünmüştür. bundan sonrasında yazılanlar sadece iç rahatlatır. sonucu sandık ve işçinin iradesi belirler. bu işçi, sözde demokratlık ta mangalda kül bırakmayanların yanlarında çalışan personele yaptıklarını unutmayacaktır. önümüzde 2 yıl var, hala aidatımızla maaş alanlar bir zahmet işlerini yapsınlar. ama üyenin gözünde güvenilirliğini kaybedersen yaptığın her şeyin samimiyetinden şüphe edilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000