11 Eylül 2010, Cumartesi 09:00:30

THY TEKNİK'TE YENİ HEDEF

THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir, “THY ve özel sektör bir yılda uçak bakımına 700 milyon dolar harcıyor. Biz bu yıl 450 milyon dolar ciroya ulaşacağız. 2015’te 1.5 milyar dolara ulaşabiliriz” dedi. Demir, uçak parçası üretimine de gireceklerini söyledi.
  • sendikayla masaya oturacak olan yönetimin bu yıl zam vermeyecek olmasının nedeni biz a.o kadar kar edemiyoruz biz fakiriz edebiyatı ssimdide 450 mılyonluk cıro mu hedeflıyor calısarak degıl teknısyenın alnının terini çalarken tabi yapar o ciroyu
  • senin kafan dolu.sana ne verseler sen susmazsin cünkü CEKEMEZSIN!!
  • EY YONETİCİ BİR MRO NUN TEK SERMAYESİ ANAHTAR TUTAN TEKNİSYENDİR. MAKİNA MÜHENDİSİNİ KİMYA MÜHENDİSİNİ İSTİHDAM EDİP TEKNİSYENDEN FAZLA MAAŞ VERİP BEĞENDİĞİ YERİ BULANA KADAR DOLŞTIRIP MEMNUN EDECEĞİNE TEKNİSYEN AL DA KAR ET . İŞTEN AYRILIP ÖZELE GİDEN MÜHENDİS VARMI BUNU SANA KİMSE SÖYLEMİYORMU. SENDİKA DEĞİŞTİRMEKONUSUNDA AKIL VEREN AKILDANE LERİN NE İŞ YAPAR BUKONU KONUDA
  • thy nin takunyali badem yoneticileri ne yaparsa yapsinlar, sirketi ne kadar ileri gotururlerse gotursunler insana yatirim yapmadiktan ve deger vermedikten sonra, calisanlarina haklari olani vermedikten sonra yaptiklari hersey bos...daha 2 senedir sozlesme imzalamadilar..madem o kadar iyisiniz,iyi niyetlisiniz ey takunyalilar niye sozlesme icin 2 senedir calisanlari tedirgin edip de oyaliyorsunuz??? siz art niyetli olmasaniz 2 sene degil 2 gunde bitirirdiniz ama nerde sizde o insanlik..bir de utanmadan tv lere cikip yalan soyluyorsunuz..yalan soylemek muslumana yakisir mi???thy nin her yerinde sahtekarlik diz boyu ..ee balik bastan kokar..ve imam boyle yaparsa cemaat ne yapmaz?? oyle degil mi???
Türk Hava Yolları’nın (THY) uçak bakım şirketi THY Teknik, yeni yatırım ve ortaklıklarla birlikte cirosunu 2015’te 1.5 milyar dolara çıkartmaya hazırlanıyor. Türkiye’deki metal ve plastik imalatçıları ile uçak parçaları üretim için alt yapı sağlayan THY Teknik, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda halen inşaatı devam eden HABOM’un (Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi) ilk hangarını Ekim 2011’de açacak.

450 milyon dolar

Bu yılı 450 milyon dolar ciro ile kapamayı hedeflediklerini söyleyen THY Teknik Genel Müdürü Doç. Dr. İsmail Demir, “THY ve özel sektörle birlikte havacılığımız bir yılda uçak bakımına yaklaşık 700 milyon dolar harcıyor. Bunun yaklaşık 250 milyon doları yurtdışına gidiyor. Hedefimiz THY Teknik ve özel sektör yatırımları ile hem bu paranın Türkiye’de kalmasını sağlamak hem de bölge ülkelerden gelecek uçaklarla para kazanmak” dedi.

HABOM’a 500 milyon dolar


Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inşaat çalışmaları süren HABOM’da 200 bin metre karesi kapalı toplam 375 bin metre karelik bakım merkezi inşaatının büyük hızla devam ettiğini söyleyen Demir, şöyle konuştu: “İnşaat, ekipman alımı ve insan kaynakları konusunda 500 milyon dolarlık yatırım yaptık. MNG Teknik’in Atatürk Havalimanı’nda hangar yatırımı var. İki büyük merkez gelecek yıldan itibaren Türkiye’nin uçak bakım pazarında kapasitesini ikiye katlayacak. Dünyadaki pazar yaklaşık 45 milyar dolar. Yurtdışında işçilik maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerle iyi rekabet etmemiz, yüksek teknolojiye sahip motor, avionik gibi konulurda uzmanlığımızı artırmamız gerekiyor.”

Uçak parçası üretecek

Türkiye’de otomotiv, gemi ve diğer sanayiye hizmet veren çok sayıda imalatçı olduğuna dikkat çeken Demir, şunları anlattı: “Bu şirketlerimizin uçak parçalarını üretebilmesi için THY Teknik’e önemli bir rol düşüyor. Sektörü bir araya getirmek, kabiliyetleri ortaya çıkartmak için alt yapı ve mühendislik hizmeti veriyoruz. İlk etapta koltuk parçalarından oluşan 2.5 milyon dolarlık bir paket oluşturduk. Bakımla birlikte bu tür yedek parçaların üretimi çok önemli” dedi.

Koltuk için yan sanayi

THY Teknik, kabinde kullanılan koltuk, mutfak, halı gibi malzemelerin Türk Havacılık Sanayi (TAI) ile ortak imal edilmesi konusunda da çalışmalar yapıyor. Özellikle kabinde küçük bir parça için 3-4 ay sıra beklenildiğini belirten İsmail Demir “Bu parçalar rahatlıkla Türkiye’de imal edilebilir. Sertifikasyon, mühendislik hizmetlerini TAI ile ortak yapacağız. Bakımda bu konular ön plana çıkıyor” diye konuştu.

Yedek parça havuzu kurulacak, en büyük sorun insan kaynağı

8-10 uçağa sahip bir havayolunun operasyonunun kesintisiz yapması için en az 10-15 milyon dolarlık yedek parça stoku oluşturması gerekiyor.
THY Teknik, bu konuda tüm sektöre hizmet verecek parça stok merkezi kurmaya hazırlanıyor.

Motorda dünyanın en büyük imalatçılarından Pratt&Whitney, parça bakımında da Goodrich’le ortak olan THY Teknik, yabancı şirketlerle iniş takımları, avionik ve hidromekanik konusunda iş birliği yapmayı hedefliyor.

Yeni yatırımlarla birlikte en büyük sorun insan kaynağı. Bu konuda 2 yıl önceden çalışmalara başlayan THY Teknik, meslek lisesi mezunlara burs sağlayarak eğitiyor.

(Hürriyet)
THY TEKNİK'TE YENİ HEDEF

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 8 yıl önce
sendikayla masaya oturacak olan yönetimin bu yıl zam vermeyecek olmasının nedeni biz a.o kadar kar edemiyoruz biz fakiriz edebiyatı ssimdide 450 mılyonluk cıro mu hedeflıyor calısarak degıl teknısyenın alnının terini çalarken tabi yapar o ciroyu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
senin kafan dolu.sana ne verseler sen susmazsin cünkü CEKEMEZSIN!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
EY YONETİCİ BİR MRO NUN TEK SERMAYESİ ANAHTAR TUTAN TEKNİSYENDİR. MAKİNA MÜHENDİSİNİ KİMYA MÜHENDİSİNİ İSTİHDAM EDİP TEKNİSYENDEN FAZLA MAAŞ VERİP BEĞENDİĞİ YERİ BULANA KADAR DOLŞTIRIP MEMNUN EDECEĞİNE TEKNİSYEN AL DA KAR ET . İŞTEN AYRILIP ÖZELE GİDEN MÜHENDİS VARMI BUNU SANA KİMSE SÖYLEMİYORMU. SENDİKA DEĞİŞTİRMEKONUSUNDA AKIL VEREN AKILDANE LERİN NE İŞ YAPAR BUKONU KONUDA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
thy nin takunyali badem yoneticileri ne yaparsa yapsinlar, sirketi ne kadar ileri gotururlerse gotursunler insana yatirim yapmadiktan ve deger vermedikten sonra, calisanlarina haklari olani vermedikten sonra yaptiklari hersey bos...daha 2 senedir sozlesme imzalamadilar..madem o kadar iyisiniz,iyi niyetlisiniz ey takunyalilar niye sozlesme icin 2 senedir calisanlari tedirgin edip de oyaliyorsunuz??? siz art niyetli olmasaniz 2 sene degil 2 gunde bitirirdiniz ama nerde sizde o insanlik..bir de utanmadan tv lere cikip yalan soyluyorsunuz..yalan soylemek muslumana yakisir mi???thy nin her yerinde sahtekarlik diz boyu ..ee balik bastan kokar..ve imam boyle yaparsa cemaat ne yapmaz?? oyle degil mi???

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000